If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 54

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mcloud Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να μοιραστω τις αποψεις μου. Ψαχνοντας για αγορα νεου μικρου σκαφους τυπου supermini ψαχτηκα αρκετα αυτες τις μερες. Για αξιοπρεπης εκδοσεις σε οποια εταιρια κι αν ειδα θελει 13 χιλιαρικα έως 15. Εχουν σκοπο τουλαχιστον ετσι αναφερουν εως το 2025 να καταργησουν στις μεγαλες πολεις τα πετρελαια. Απ οτι διαβαζω μεχρι σημερα λενε τα εξης: Euro4 και κατω απαγορευση. Στα Euro5 παιζεται με την εννοια ισως βγαλουν αναβαθμιση λογισμικου με κοστος 300ε κ ανω αναλογα κινητηρα κ εταιρια με σκοπο ρυθμισης για μειωση ρυπων. Στα νεα με Euro6 κ ανω λογικα δεν θα πειραξουν τιποτα κ θα επιτρεπουν να κυκλοφορουν παντου. Στο θεμα μας. Με μεσο ορο 15 χιλιαδες χλμ το χρονο να προβω σε πετρελαιο; η Opel συνεχιζει κ βγαζει το γνωστο 1.3 Multijet. ή να παω σε 1200 κυβικα ατμοσφαιρα ανεξαρτητως εταιρια; Η Τoyota να συμπληρωσω εδω κ 6 μηνες εχει καταργησει ολα τα πετρελαια σε ολα τα μοντελα της κ βγαζει εναν νεο 1500 ατμοσφαιρα 111 αλογα ή Hybrid εκδοσεις ή χαμηλου κυβισμου με τουρμπο (ακριβα στην αγορα). Για κατι χιλιαρια τουρμπο πχ φιεστα κ vw δεν το σκεφτομαι καν. Τελος, η ΜΟΝΗ εταιρια που φερνουν σ αυτη την κατηγορια Ελλαδα απο τη μανα του με αεριο ειναι το Corsa LPG 1400 90 αλογα γυρω στα 13 χιλιαρικα. Για να ακουω αποψεις...
    Εγώ φίλε στη θέση θα πήγαινα ΜΟΝΟ σε CNG (Φυσικό αέριο). Βέβαια δεν ξέρω σε ποια περιοχή είσαι. Για Αθήνα θεωρώ είναι πολύ καλή λύση. Και εγώ αυτό κοιτούσα αλλά σε Zafira. Στο τσακ μου τα σκατωσε ο εμπορος.... Anyway...
    Πάντα βέβαια (ειδικά αν δεν έεις κοντά σου CNG) υπάρχει η λύση της αγοράς βενζίνης και μετατροπής σε σωστό μάστορα σε LPG (υγραέριο)...

Προεπιλογή

Υποθετω οτι μιλαμε για καινουργιο αυτοκινητο. Αν βολευουν πρατηρια cng ειναι οτι πιο οικονομικο σε καταναλωση.
    Driving is my escape ! ! !

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Μακάρι να μπορούσα το καινουριο. Για μεταχειρισμενο κοιτούσα Αθήνα και Γερμανία. Αλλά στην Αθήνα αυτό που είχα δει και ήμουν ετοιμος να το πάρω είχε 80000+ περισσότερα χιλιόμετρα από τα 110000 χιλ που έλεγε ο έμπορος. Αντίστοιχα Γερμανία δεν πρόλαβα να ανέβω και να βρώ κάτι αξιόλογο. Πάντως σαν τιμές εκεί 5ετίας στοιχίζουν από 10 εώς 14 χιλ€ +εκτελωνισμό. Θα δούμε. Το ψάχνω ακόμα. Κοιτάω για το Zafira Tourer 1.6Τ με 150hp. Οχι ότι έχω θεμα με το astra... αλλά πλέον μεγαλώνουν τα παιδιά (3) και μας χωράει δύσκολα.

Προεπιλογή

Οι κατηγοριες τα τελευταια χρονια εχουν διαφοροποιηθει. Ξεκινανει ως "μικρα" οπου ειναι τυπου smart ή aygo , μετά πανε τα Supermini οπου ειναι τυπου Corsa, Yaris , μετά ως "μικρομεσαια" τυπου Astra , μετά μεσσαια ολα τα οικογενειακα που ξερουμε , κατηγορια μεγαλο που πανε λιμουζινες κ πολυτελη κυριως αυτοκινητα. τελος τα SUV , τα 4χ4 , τα MPV, τα Cabrio και οτι αλλη κατογορια ειναι απο μονη της. Παιδια το πετρελαιο το φοβαμαι γενικοτερα και απο αποψη νοθειας καυσιμων γιατι η χωρα μας δυστυχως εχει πολλα κρουσματα κ αν σου βγει ζημιαρικο μετα οχι δεν βγαινεις κερδισμενος αλλά αρκετα χαμενος με πολλες επισκεψεις σε συνεργεια. Το Corsa 1.2 εκδοση ENJOY βγαινει στα 12 , ενώ με 1.3 πετρελαιο EXCITE στα 14.500 κ με 1.4 αεριο στα 13 EXCITE
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Το enjoy 1.2 5d έχει 9990

Προεπιλογή

Σημαντικο επισης το 1.2 εχει τελη κυκλοφοριας 160ε , το αεριο εχει 150ε ενώ το πετρελαιο καθολου τελη 0ε !
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Περιμένω γνώμες κατόχων Corsa 1.4 Υγραερίου-Βενζίνης να μας πούνε πραγματικές καταναλώσεις, πόσα χλμ έχουν και αν αντιμετώπισαν προβλήματα. Τέλος, τι προβλέπει και πόσο κοστίζουν τα σέρβις στο κιτ υργαερίου σύμφωνα με την Opel.
    Δεν τρέχει κάστανο.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εγώ έχω το astra h με τον κινητηρα z14ep. έχω πάνω το σύστημα zavolli από το 2012 (89000 σχεδόν τωρα). Από τότε που το έβαλα κάθε ευρώ που ξοδεύω για το αυτοκίνητο, είτε είναι καυσιμο είτε οτιδήποτε άλλο τα περνάω σε αυτό το site όπως κάνουν και πολλοί άλλοι.
    https://www.motostat.gr/member/vehicles/stats/id/46336
    Αν θέλεις ρίξε μια ματιά.
    Όσον αφορά για το service lpg για αντιπροσωπεία δεν γνωρίζω. Σίγουρα όμως μπορώ να σου πώ ότι θέλει ανα 15000-20000km ένα τυπικό service αλλαγής φίλτρων και γενικού ελέγχου και κάθε φορά που περνάς ΚΤΕΟ επίσης έλεγχο και έκδοση αντίστοιχης βεβαίωσης. Κόστος και τα δύο 30-50 ευρώ. Στα 80000-100000 Km service πνεύμονα και αλλαγή μεμβράνης (100 ευρώ) καθώς και έλεγχο στα μπεκ ή πιθανή αντικατάσταση με κόστος κοντα στα 150ευρώ. Επίσης στη 10ετία αλλαγή ρεζερβουάρ υγραερίου - Κόστος δεν γνωρίζω λογικά 100-200ευρώ.
    Αν σου φαίνονται πολλά (που δεν νομίζω) σκέψου ότι στα 100000 Km θα έχεις εξοικονομήσει περίπου 4000- 5000 ευρώ από τη διαφορά στην τιμή του υγραερίου σε σχεση με της βενζίνης. Ελπίζω λίγο να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα περισσότερο...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mcloud Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημαντικο επισης το 1.2 εχει τελη κυκλοφοριας 160ε , το αεριο εχει 150ε ενώ το πετρελαιο καθολου τελη 0ε !
    Kάνε ένα test drive το corsa 1200... Θα εκπλαγείς...
    ΥΓ Eιμαι και εγώ κατοχος astra j 100ps και ξέρω τι σου λέω...

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εαν έχεις απορίες σχετικά με το lpg σχετικά με αντοχες κινητηρα κλπ δες και εδω. Ο τύπος όπως λέει ΄νοιξε κινητηρα z12xep με πάνω απο 400.000km εκ των οποίων τα 140.000km ΄ταν με lpg.
    https://www.youtube.com/watch?v=9t3V1wEvxvI
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 18-01-19 στις 09:37

Προεπιλογή

Η προσφορά ισχύει για τα πρώτα 120 κορσα 1.2 enjoy που θα γινουν παραγγελία απ τη στιγμη που ανακοινωθηκε η προσφορά ταξινομημένα μέχρι τέλος Γενάρη και ειναι για ετοιμοπαραδοτα αυτοκινητα
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Ψαξτο λίγο καλύτερα...
    Ιδια κατάσταση ήταν και όταν πήρα εγώ το Corsa.... "Για ελάχιστο αριθμό αυτοκινήτων" μπλα μπλα...

Είχε το enjoy 10000-10500 (δεν θυμάμαι ακριβώς). Εγώ με παζάρι έκλεισα το excite λευκό μη ετοιπαραδοτο με 10.850....

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν έχεις απορίες σχετικά με το lpg σχετικά με αντοχες κινητηρα κλπ δες και εδω. Ο τύπος όπως λέει ΄νοιξε κινητηρα z12xep με πάνω απο 400.000km εκ των οποίων τα 140.000km ΄ταν με lpg.
    https://www.youtube.com/watch?v=9t3V1wEvxvI
    και το 2ο μέρος
    https://www.youtube.com/watch?v=qTjbtXp7180

Βρέθηκαν ξεραμένα τσιμουχάκια βαλβίδων και κολλημένα ελατήρια. Για αυτό και η αυξημένη κατανάλωση λαδιού.

Προεπιλογή

ενδιαφερον βιντεακια billnick05 , αυτος προτεινει υγραεριο κ για το αστρα j προτεινει Lovato συστημα
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Εχω μιλήσει μαζί του με mail.
    Πολύ καλός επαγγελματίας.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Δεν τον γνωριζω αλλά παρακολουθώ καιρό τωρα τα βιντεάκια του. Φαινεται πολύ ψαγμενος. Το κόστος δεν λεει πόσο είναι όμως. ΄
    ισως στο 3ο μερος.

Προεπιλογή

Εγώ πέρασα και τον γνώρισα από κοντά. Είναι όπως στα βίντεο. Ενθουσιασμένος με την δουλειά του. Ωραίος τύπος και σωστός στην δουλειά του
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Mcloud, σε τι κατέληξες?

Προεπιλογή

Φιλοι μου όταν καταλήξουμε κάπου θα ενημερώσω (δεν κανω οπως ορισμενους παιρνουν πληροφοριες κανουν τη δουλεια τους και εξαφανιζονται) σας ευχαριστω ολους θερμα !
    Δεν τρέχει κάστανο.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. αγορα corsa d βενζινη
    Από τον/την morrison στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-17, 10:07
  2. opel corsa D 1.2 2011 βενζινη
    Από τον/την Fotis Cook στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-14, 10:53
  3. ΜΥΡΙΖΕΙ ΒΕΝΖΙΝΗ CORSA D 1.2 ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΠΟΙΟΣ???
    Από τον/την j6634 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-12, 01:43
  4. αποριες με εξοπλισμο opel corsa
    Από τον/την georpapa στο forum Opel
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-12, 22:13
  5. φαναρια corsa d και αποριες..
    Από τον/την christofer στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-10, 01:17

Δικαιώματα - Επιλογές