If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 16 από 16

Προεπιλογή Corsa D 1.4 βενζινη-lpg Αποριες

Καλησπερα στην παρεα του opel club . Προκαταβολικα ζητω συγνωμη απ ολους για το κατεβατο που θα γραψω .
    Εδω και μερικους μηνες εχω αγορασει ενα opel corsa D του 2007 απο εναν γνωστο ενος φιλου που με παροτρυνε να το αγορασω καθως μεσολαβουσε γνωστος και υπηρχε εμπιστοσυνη φυσικα μεταξυ μας για αυτη την αγορα καθως το παλικαρι ειναι φιλαρακι μου οποτε δεν επεζε να μου παιξει λαμογια. Λοιπον το κορσακι το αγορασα κοντα στα 150.000 χλμ , ειναι με αεριο LPG ( μονιμο τσεκ αναμενο λογω βουλωμενων μπεκ της βενζινης εφοσον δουλευει αεριο ,εις γνωσιν μου δηλαδη , στο επομενο σερβις που θα κανω θα πω στον μηχανικο να στειλει την μπεκιερα για καθαρισμο )
    Το αμαξι φαινεται καλοσυντηριμενο αλλα ειναι λιγο ταλαιπωρημενο λογω των χιλιομετρων του .Για να δωσω και ενα παραδειγμα να καταλαβετε , στην εθνικη μετα τα διοδια της ελευσινας αν θυμαμαι καλα εχει μια μεγαλη ανηφορικη ευθεια , δεν ανεβαινει με την καμια με 5η το αμαξι , ουτε με αεριο ουτε με βενζινη ( καλα εχει και τα βουλωμενα μπεκ της βενζινης ) με αποτελεσμα να κατεβαζω 4η και τερμα αριστερα βλεποντας ολα τα αλλα αμαξια να προσπερνανε λες και ειμαι σταματημενος , γενικα σε ανηφορηκα σημεια βλεπω οτι δεν τραβαει γενικα χωρις να ξερω το γιατι , γενικα σε ευθειες κλπ ειναι μια χαρα απ οσο το εχω δει .
    Μετα απο πολλες συζητησεις με φιλους,γνωστους κλπ μου εδωσαν να καταλαβω οτι το αμαξακι εχει αρκετα χιλιομετρακια στην πλατη του και οτι εκανα λαθος να το παρω με τοσα πολλα χιλιομετρα και κυριως σαν πρωτο αυτοκινητο στην κατοχη μου πραγμα που με κανει να αναρωτηθω για την αγορα μου .
    Το εχω περιπου κοντα στον χρονο και δεν μου χει βγαλει τιποτα απο προβληματα. εχω φτασει κοντα 158.000 δηλαδη... με χαλαρα ταξιδακια, βολτες κλπ και εχει ερθει η ωρα να ξεκινησουμε με τα σερβις . Απο αυτοκινητα δυστυχως ειμαι παντελως ασχετος .
    Γενικα ποια ειναι η γνωμη σας με το κινητηρα που φορανε τα corsa και γενικα σαν αμαξι αξιζει να το κρατησω μεγαλο χρονικο διαστημα ?

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

φίλε μου τα 150,000 χλμ δεν είναι πολλά ,αν το όχημα έχει συντηρηθεί σωστά.Το θέμα είναι αν το πη'γες σε μηχανικό για έλεγχο πριν το πάρεις ώστε να δεις αν χρειαζόταν κάτι παραπάνω.Το λαμπάκι πρέπει να σβήσει ,έχω ενα σωρο γνωστούς με LPG και σε κανέναν δεν εχει μονιμο λαμπάκι.Θα προτεινα μια επισκεψη σε συνεργειο που επισκευάζει lpg μήπως χρειάζεται κάποιο σερβις το σύστημα.Επίσης θα προτεινα να πας σε μηχανικό να δει γενικά το όχημα σου.
    Οσον αφορα την συγκεκριμένη ανηφόρα μετα τα διόδια ,ειναι φυσιολογικο να κάνεις κατέβασμα σε 4η.Η 5η ειναι ταχύτητα η οποια χρησιμοποιειται για διατηρηση της ταχυτητας του οχήματος και για ξεκουραση του κινητηρα σε ευθειες και ελαφριες ανωφερειες.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Καλημερα φιλε μου , πιο μοτερ απο τα 3 εχει το αμαξι σου ?
    Εβγαζε 3 μοτερ 84-86-99 αλογα ?
    Καταρχας δεν θα επερνα ποτε αμαξι με LPG εγω .
    Το αμαξι δεν εχει και τα τρελα χιλιομετρα που γραφεις , ειναι θεμα ιδιοκτητη ή συντηρησης .
    Το εχεις ενα χρονο και εχεις κανει μονο 8 χιλ , αρα δεν κανεις χιλιομετρα .
    Το οτι εχεις το αμαξι μονιμο το τσεκ αναμενο τις μηχανης εδω και ενα χρονο ειναι μεγαλο λαθος , αναβει τσεκ μονο απο τα μπεκ ή και απο κατι αλλο ? Απο οτι γραφεις .
    Εχεις προβλημα στα μπεκ και θελεις να δουλευη σωστα ο κινητηρας???????????????????
    Αμα σου κλεισουν εσενα την μυτη θα μπορεις να τρεξεις ?????????????
    Το αμαξι το εχεις βαλει σε διαγνωστικο ???
    Στο δρομο που αναφερεις ειναι αρκετα ανηφορικος , και εαν δεν εχεις γκαζι στο ποδι σου , λογικο ειναι να μουλαρονι το αμαξι , και ειδικα οταν δεν ειναι σωστα συντηρημενο απο τον ιδιοκτητη του.

Το εαν κρατησεις το αμαξι σου ειναι θεμα δικο σου , εαν σου αρεσει ή οχι , εαν σε βολευει !!!
    Μερικοι τα αμαξια τα εχουν για ποδηλατα μερικοι για εργαλεια δουλειας και μερικοι γιατι τα αγαπανε.

Φιλικα Γιωργος .

Προεπιλογή

καλημέρα, αν μπορείς γράψε τον αριθμό πλαισίου που γράφει στην άδεια, να τσεκάρουμε για αρχή ότι δεν είναι εισαγωγής. Τώρα από τα γραφόμενα σου προκύπτει ότι μάλλον από την στιγμή που το πήρες δεν έχεις κάνει service, και εφόσον λες ότι έφτασε η ώρα (πρόσεξε αν η οθόνη γράφει ΙnSP, την στιγμή που βάζεις το κλειδί στην ανάφλεξη) ο μηχανικός θα τσεκάρει γιατί ανάβει λαμπάκι, θα δώσει λύση στο πρόβλημα και το corsaκι θα ξαναγίνει καινούργιο. Τα χιλιόμετρα δεν είναι πολλά, αντέχει για πολύ παραπάνω, μην ανησυχείς, σε πρώτη φάση το κοντέρ του δείχνει ότι αυτός που το είχε σίγουρα έκανε μεγάλα ταξίδια, και δεν το είχε μόνο για το μποτιλιάρισμα της πόλης. Έχω και γω ένα corsaκι με παρόμοια χιλιόμετρα, το χρησιμοποιώ σαν εργαλείο σπίτι-δουλειά δουλειά-σπίτι γιατί χωράει παντού, είναι ευέλικτο και οικονομικό, το παίρνουν όλοι χωρίς να ρωτάνε λες και είναι ποδήλατο, και όταν το ψάχνω, κατάλαβα ότι αυτό το αμαξάκι το αγαπάω. ΥΓ. ωραίο το στιχάκι Γίώργο.

Προεπιλογή

Το αμαξι ειναι Corsa 5d 1.4 Cosmo . λογικα πρεπει να ειναι με τους 90h στον τυπο κινητηρα γραφει Ζ14ΧΕΡ.
    Φυσικα και το τσεκαρε μηχανικος γιατι ο παλιος ιδιοκτητης σε αυτον το πηγαινε για σερβις οποτε ξερει την προιστορια του αμαξιου ,εχω και το βιβλιαρακι του σερβις απο την αρχη του αυτοκινητου και γραφει οτι αγοραστηκε απο Ελληνικη αντιπρωσοπεια 11 του 2008.
    οσον αφορα το τσεκ ειχαμε βαλει διαγνωστικο και στο μηχανικο πριν το παρω και μου ειχε δειξει οτι ειναι τα μπεκ βενζινης ,κατι για ελλειπης μειγμα διοτι ο παλιος ιδιοκτητης δεν χρησιποιουσε σχεδον ποτε βενζινη, μου ειπε να μην ανυσηχω καθολου και οτι στο επομενο σερβις αν θελω καθαριζουμε τα μπεκ και ησυχαζω απ το λαμπακι . Ειναι στανταρακι αναμενο το τσεκ απο τα μπεκ , αν κ εφοσον δω καποια αλλαγη συμπεριφορας του αμαξιου εχω το ελευθερο να παρω
    Το θεμα μου ειναι οτι με εχει βολεψει και θελω να το κρατησω το αμαξακι.... δηλαδη θελω να του σβησω το τσεκ να μην το χω ( πιο πολυ για ψυχολογικους λογους διοτι υπαρχει αγχος) γενικα να δουλευει σωστα.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Αφου το εχεις τσεκάρει σε μηχανικό και εισαι ενημερωμενος απο την αρχη για το πρόβλημα και εχεις αποφασισει να το κοιταξεις στο service η απορία σου ποια ακριβώς είναι ???

ΥΓ . και εμενα το astra με 4η ανεβαινει εκεί. Και κοντευει τα 170.000κμ. (με αεριο 80000)

Προεπιλογή

Φίλε Zarko, το αυτοκίνητο δεν είναι σίγουρα ρυθμισμένο σωστά στο αέριο. Έχεις φτωχό μείγμα όχι στην βενζίνη αλλά στο αέριο. Οπότε εκτός από το καθάρισμα των μπεκ βενζίνης - αν είναι από αυτό το "check" - πρέπει να ελέγξεις και το σύστημα αερίου. Γενικά πάντως, το φτωχό ή το πλούσιο μείγμα μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στον κινητήρα - πόσο μάλλον εσένα που ένα χρόνο τώρα είναι μόνιμα αναμμένο.

Προεπιλογή

Θέλει και το αεριο σέρβις. Αλλάζεις 2 φίλτρα που έχει. Κάνει τσεκ ο μηχανικός του αερίου το ρυθμίζει και θα είσαι οκ. Εμένα 1.2 ο κινητήρας και με αεριο και δεν έχει κανένα πρόβλημα στα 168.000χλμ. Απλά συντηρηση χρειάζεται..
    Τι αεριο έχει? Τελευταία φορά πότε του έκανες σέρβις και αεριο και βενζίνη?
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Για την 5η και τη συγκεκριμένη ανηφόρα μη σε απασχολεί, η 5η δεν είναι για επιτάχυνση σε ανηφόρα. Το check engine πρέπει οπωσδήποτε να διορθωθεί, μπορεί να κρύβει κάτι σοβαρό από πίσω καθώς δε λες και τι κωδικούς σφάλματος κατέγραψε. Κατά τα άλλα 15000χλμ δεν είναι πάρα πολλά για να αγχώνεσαι, στα ίδια χιλιόμετρα είμαι με σένα με το ίδιο αμάξι (Z14XEP) και LPG πάνω από 70000χλμ, έχω τα θεματάκια μου αλλά τίποτα τρομερό. Τα μπεκ βενζίνης όντως βουλώνουν αν δε χρησιμοποιεί σχεδόν καθόλου βενζίνη, γι΄αυτό κάνε το συνηθεια να καις και βενζίνη που και που, να μη μπαγιατίζει στο ντεπόζιτο.

Προεπιλογή

δεν του χω κανει κανενα σερβις ακομα . το αμαξι το πηρα ετοιμο κανονικα. Ρωταω διωτη μου χει μπει η ιδεα ρε παιδια απο αλλους (ασχετους με το θεμα και μη ) για το οτι το αμαξι εχει πολλα χιλιομετρα και να μην πιστευω οτι θα μου κρατησει πολυ καιρο χωρις προβληματα. οτι θα αρχισει να ζηταει σιγα σιγα πραγματακια και με χουν βαλει τις τελευταιες μερες στο τρυπακι να σκεφτω τι διαολο παιζει . Ο μηχανικος αν του τα πω θα με σκυλοβρισει γιατι ακουω τον καθε ασχετο να μου λεει την αποψη του χωρις να την τεκμηριώσει σωστα λεγοντας απλα οτι εχει μπολικα χιλιομετρα . Γι αυτο και ο λογος που αποφασισα να μπω να σας γραψω τουλαχιστον αυτα που σκεφτομαι για να παρω μια ιδεα για την αποψη σας για τον κινητηρα του αυτοκινητου ,γενικα για το αν χρειαζεται να προσεξω κατι και τα σχετικα οντας ασχετος απο αμαξια...
    εγραφε ενα συγκεκριμενο κωδικο για το τσεκ και εγραφε μετα που ειδαμε τον κωδικο οτι εχει φτωχο μειγμα βενζινης . τσεκαρισμενο , τωρα αν εχει βγαλει κ αλλο σφαλμα στο τσεκ δεν το ξερω διοτι εχω να το παω κανα 5μηνο σιγουρα απο εκει.....
    ισα ισα μην σας πω οτι δουλευω κανα 20λεπτο τουλαχιστον την βενζινη καθε φορα για να μην καθετε καιρο στο ντεποζιτο και τρεχω για τρομπες και μετα πεταω το αεριο

Προεπιλογή

Οι ζημιές έρχονται η με την φυσιολογική φθορά, η με την κακή συντηρηση, η με την κακή χρήση. Σαν μεταχειρισμένο εσένα σου έχει βγει καλό αφού ένα χρόνο τώρα το κυκλοφορείς χωρίς να σου βγάλει κάποιο πρόβλημα εκτός από το λαμπάκι που έτσι το πήρες. Λογικό είναι να θέλει σιγά σιγά κάποια πράγματα και λόγω ηλικίας. Όμως δεν είναι κακό ένα αμάξι αν βγάλει φυσιολογικές φθορές. Το επισκευάζεις και συνεχίζεις να το έχεις.
    Όσο όμως το δουλεύεις με λαμπάκι σημαίνει κακή χρήση. Στο αεριο έχεις κάνει σέρβις?

Προεπιλογή

δεν εχω κανει σερβις στο αεριο οχι , τωρα που θα μπει για γενικο σερβις θα του πω να κοιταξει και το αεριο αν και θα το κοιταξει και μονος του πιστευω γιατι αυ .

Προεπιλογή

Μόνο αν ασχολείται με αεριο μπορεί να το δει. Γενικά συνεργεία δεν το βλέπουν και καλό είναι να μην βάζουν χέρι. Έχει δικές του διαδικασίες το αεριο όπως επίσης και ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν. Εκτός και αν το συνεργείο που πας κάνει εγκατάσταση και αερίου

Προεπιλογή

Εχει κανει ο ιδιος ο μηχανικος εγκατασταση του αεριου στο corsaki που εχω , και γενικα το αυτοκινητο το ξερει διοτι του κανει σερβις ο ιδιος τα τελευταια 60-70.000χλμ γι αυτο και το πηρα αβλεπει το αμαξι. πεσαμε σε περιπτωση :P

Προεπιλογή

Αφού είναι έτσι τότε το αμαξι θα έπρεπε να πετάει για την κατηγορία του. Αφού έχει τόσο καλή συντηρηση δεν χρειάζεται να ανησυχείς για κάτι. Το αμαξι μια χαρά είναι. Από συντηρηση είναι στην πένα. Όλα μια χαρά. Ίσως θα έπρεπε να ρωτήσεις τον μηχανικό σου γιατί δεν ανεβαίνει την ανηφόρα την στιγμή που έχεις αεριο και δεν συμμετέχει καθόλου το σύστημα της βενζίνης με τα προβληματικά μπεκ όπως λες. Όπως σου είπα και πριν το δικό μου με αεριο ανεβαίνει την συγκεκριμένη ανηφόρα με 4 στα 100 με 110 πατημένο. Σου είναι 1200CC με 80 άλογα. Όπως και να έχει μην ανησυχείς.

Προεπιλογή

Τι υγραέριο μάρκα έχεις;
    Σε όλα αυτά τα χιλιόμετρα , έχει γίνει συντήρηση στον πνεύμονα;
    Επιπλέον τι μπέκ υγραερίου έχει επάνω.
    Το κυριοτερο είναι να βγει στο δρόμο το αμάξι.
    Στην ουσία σου φέρνει το χάρτη υγραερίου όσο πιο κοντά με το χάρτη βενζίνης.
    Αυτό θα το πετύχεις με απόσταση τουλάχιστον 30-50 χλμ σε ολο το φασμα στροφών και πλήρες φορτίο.

Παρόμοια Θέματα

1. αγορα corsa d βενζινη
    Από τον/την morrison στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-17, 10:07
  2. opel corsa D 1.2 2011 βενζινη
    Από τον/την Fotis Cook στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-14, 10:53
  3. ΜΥΡΙΖΕΙ ΒΕΝΖΙΝΗ CORSA D 1.2 ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΠΟΙΟΣ???
    Από τον/την j6634 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-12, 01:43
  4. αποριες με εξοπλισμο opel corsa
    Από τον/την georpapa στο forum Opel
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-12, 22:13
  5. φαναρια corsa d και αποριες..
    Από τον/την christofer στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-10, 01:17

Δικαιώματα - Επιλογές