If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 32
    Senior Member
    Περιοχή
    Αθηνα Πατρα Τρικαλα
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Lightbulb Βελτίωση Astra j '11 1.3 Diesel Ecoflex

Αγαπητοί Opelακιδες. Έχω το Οpel astra cosmo 1.3 diesel του 2011. Έχω απογοητευτεί πολύ από τις αποδόσεις του. Ούτε οικονομικό είναι όπως θα περίμενα (6.5λτ/100 με σταθερά στα 120km/h) ούτε δυνατό διότι είναι πάρα πολύ βαριά η καρότσα που κουβαλάει το μοτέρακι αυτό. Λόγο ότι το αυτοκίνητο το έχω λατρέψει πλην όμως δεν είμαι ευχάριστημένος από το τράβηγμα του θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να το βελτιώσω. Τα μόνα που έχω σκεφτεί να κάνω είναι να βάλω πρόγραμμα (remap) κι φίλτρο ελευθέρας. Το ερώτημα μου είναι θα βελτιωθεί όσο λένε τα sites? Θα αξιζει η σχεση κατανάλωσης/απόδοσης?έχει κανένας άλλος φτιαγμένο το συγκεκριμένο μοντέλο ?
    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KwstasMas : 08-05-18 στις 10:04 Αιτία: Ορθογραφικά λάθη

Προεπιλογή

Φιλε το εχουν βελτιωσει αλλα παιδια ειτε remap ειτε tuning box και θα σου απαντησουν. Η καταναλωση που αναφερεις στα 120 ειναι με cruise?
    1.7D opc line

Προεπιλογή

ΚΑΛΗΜΕΡΑ φιλε , λογικο ειναι με οτι εχει να κανει απο την αποδοση του κινητηρα αφου ειναι απο τα πιο αργα στην κατηγορια του απο το λογο που αναφερες .
    Ποσα χιλ εχει το μοτερ ???
    Για την καταναλωσει πρεπει να σου απαντησουν τα παιδια που εχουν το ιδιο κινητηρα απο εδω .
    Παντα να εχεις καλο καυσιμο (πετρελαιο) ...
    Το να βαλεις ενα Ελευθερο Φιλτρο K&N καλο ειναι , και με ενα remap θα ζωντανεψει το αμαξι σου , θα πεσει η καταναλωση κατω με φυσιολογικη οδηγηση , και θα ειναι πιο ξεκουραστο το αμαξι σου στο δρομο .

ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΑ ΣΩΣΤΑ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ

Senior Member
    Περιοχή
    Αθηνα Πατρα Τρικαλα
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Ευχαριστω για την απαντηση.Το αυτοκίνητο το πήρα το 2016 εισαγωμενο από Ολλανδία με 120.000 χλμ και τώρα έχει 160.000χλμ. Η απογοήτευση προστίθεται ότι με οποίο όχημα και να έχω ανοίξει όλα είναι μπροστά και σε συζητήσεις που κάνω όλα καίνε και λιγότερο.Τουλάχιστον αν είναι να *καίει* ας πηγαίνει κι ολας. Σε Δύο αντιπροσωπείες που το έχω πάει (στη 2η έβλεπα και εγώ τις μετρήσεις του εγκεφάλου αππ το pc) λένε ότι δουλεύει άψογα και ότι τα 6.5 τα φουσκώνω λιγάκι. Αυτό γίνετε γιατί το αυτοκίνητο δεν το τραβάει η ροπή αλλά το τούρμπο μόλις ανοίξει (και όταν ανοίγει από τις 1.300 καιει).

Προεπιλογή

Αν στα 120 εχεις cruise και σου γραφει στιγμιαια 6.5 κατι αλλο τρεχει. 6αρι σασμαν εχεις;
    1.7D opc line

Senior Member
    Περιοχή
    Αθηνα Πατρα Τρικαλα
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Όχι έχω 5αρη. Η μέσος όρος τιμή δίνει 5.4 αλλά γέμισμα με ξανά γέμισμα έδειξε 6.5lt τα 100χλμ. Και εδώ θα σου κάνω δ την ποιο κρίσιμη ερώτηση. Τώρα τα άλογα είναι 95! Με πρόγραμμα και φίλτρο θα πάει κοντά στα 120. Στα 120 η ροπή θα αυξηθεί τη στιγμή όμως που το τούρμπο θα είναι κλειστό ή απλά θα αυξηθούν τα άλογα στις στροφές που θα ανοίγει η τουρμπίνα?

Προεπιλογή

Δες λίγο πως λειτουργεί το turbo. Κάπου τα έχεις μπερδέψει....

Τι εννοείς ανοίγει το turbo?
    Δεν είναι vtec...

Φιλικά

Senior Member
    Περιοχή
    Αθηνα Πατρα Τρικαλα
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Δεν έχει σημασία. Είναι Οπελ αστρα, είναι diesel και έχει τούρμπίνα. Όταν πατάω γκάζι ανοίγει περί τις 1300στροφές. Η λειτουργία του δεν αλλάζει ότι καύσιμο και να χρησιμοποιεί ο κινητήρας.

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Τα άλογα θα αυξηθουν οταν δουλευει το turbo, δεν καταλαβα που μπερδευεσαι

Επισης το turbo ανοιγει απο πολυ χαμηλα ειναι σχεδον αδυνατο να το οδηγας σε πιο χαμιλες στροφες

Τελος το turbo δουλευει κατα την επιταχυνση, οχι οταν πας σταθερα με cruice contol

Να εχεις υποψιν οτι με προγραμμα θα αυξηθει η καπνα, αρα και το μπουκωμα του dpf

Senior Member
    Περιοχή
    Αθηνα Πατρα Τρικαλα
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Πιστεύω θα συμφωνήσεις πως όταν είσαι πορεία με σταθερή ταχύτητα συνήθως η τουρμπινα δεν είναι ανοικτή. Αν όμως ξεκινήσεις να ανεβαίνεις μια ανηφόρα ανάλογος την κλίση και πόση αντίσταση θα έχει ο κινητήρας η τουρμπίνα θα ανοίξει γι να αυξηθεί η δύναμη του κινητήρα. Επόμενος αν ο κινητήρας (χωρίς το τουρμπο) έχει δύναμη από μόνος του τόσο ποιο λίγο θα ανοίγει το τούρμπο π.χ. Πες ότι έχουμε ένα αστρα 1.3 και άλλο ένα 1.7. Και τα δύο έχουν 120 άλογα το ένα με πρόγραμμα και το άλλο μαμά. Ποιο πιστεύεις από τα δύο θα τραβήξει καλύτερα και ποιο θα καίει περισσότερο και γιατί? ?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Asroc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα άλογα θα αυξηθουν οταν δουλευει το turbo, δεν καταλαβα που μπερδευεσαι

Επισης το turbo ανοιγει απο πολυ χαμηλα ειναι σχεδον αδυνατο να το οδηγας σε πιο χαμιλες στροφες

Τελος το turbo δουλευει κατα την επιταχυνση, οχι οταν πας σταθερα με cruice contol

Να εχεις υποψιν οτι με προγραμμα θα αυξηθει η καπνα, αρα και το μπουκωμα του dpf

Οπότε αν πηγαίνω π.χ. σταθερά με 140 km/h το turbo δεν θα "δουλεύει", δεν θα αυξάνει την πίεση;

Senior Member
    Περιοχή
    Αθηνα Πατρα Τρικαλα
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Αν δεν ζορίζεται ο κινητήρας θα είναι σχεδόν στη ποιο χαμηλή πιεση

Προεπιλογή

Πια είναι αυτή η πιο χαμηλή πίεση;
    Τέλος πάντων, οτιδήποτε πάνω από την ατμοσφαιρική πίεση στην εισαγωγή σημαίνει ότι δουλεύει το turbo, λίγο/πολύ, αδιάφορο, παράγει πίεση πάντως. Είτε είναι +0,1 bar είτε είναι +1 bar.

Προεπιλογή

Η τουρμπίνα γυρίζει πάντα . Είτε υπάρχει υπερπλήρωση είτε όχι .
    Αυτό που λες εσυ είναι θέμα φορτίου .

Ο προγραμματιστής θα σου αυξήσει την πίεση κ όχι μόνο. Αν θες μπορεί να στο κάνει να φουσκώνει πιο ψηλά κ γενικά μπορεί να κάνει πολλά κόλπα .

Senior Member
    Περιοχή
    Αθηνα Πατρα Τρικαλα
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Το θέμα που έχω αναφέρει εξ αρχής είναι ότι το αυτοκίνητο τσουλάει μόνο όταν ανοίγει το τούρμπο. Και η ερώτηση είναι αν βελτιώνοντας το θα βελτιωθεί και η ροπη (το τραβηγμα) πριν ανέβει η πίεση του τουρμπο ώστε να μην καίει. Συγνώμη αν κατάντησα γραφικός και κουραστικός

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Φιλε μου το αυτοκινητο αυτο δεν καιει 6,5 λιτρα με τιποτα (στιγμιαιες εννοειται θα δεις και παραπανω).Εγω στην αντλια το πιο πολυ που εχω μετρησει ειναι 4,5.Τωρα αν εχει καποιο θεμα το αυτοκινητο ή κανεις κατι εσυ δεν μπορω να το ξερω.Τα 120 με 6,5 λιτρα στιγμιαια σε cruise προσωπικα δεν μου λεει κατι.Εξαρταται και απο τον δρομο.Μπορει να εχει καποια μικρη κλιση που εσυ δεν βλεπεις.Επισης να ξερεις οτι αν ισχυει αυτο με την κλιση επειδη το cruise προσπαθει να κρατησει την ταχυτητα που του εχεις ορισει θα δεις οτι η καταναλωση του παιζει συνεχως και με περισσοτερο βημα (επειδη δινει αφηνει δινει κοκ) απο οτι αν δεν το ειχες ενεργοποιημενο και πηγαινες με σταθερο ποδι(πολλακις διαπιστωμενο) που ομως χανεις ταχυτητ σιγα-σιγα.Οποτε οπου "ζοριζεται" να σου κρατησει τα χιλιομετρα "τρωει" και παραπανω.Με προγραμματα εγω προσωπικα θα ελεγα να μην ασχοληθεις γιατι θα πληρωσεις και αν εν συνεχεια δεν σου αρεσει ή το παντρευτηκες ή ξαναπληρωνεις για να το κανεις μαμα.Βαλε ενα box που οποτε θελεις το βγαζεις,το πουλας,το ξαναβαζεις,το ρυθμιζεις,το φερνεις στα μετρα ανα πασα ωρα και στιγμη.Επισης να ξερεις οτι η τουρμπινα ειναι ελεγχομενη απο την ecu και οσο πατας το γκαζι δουλευει και αυτη αλλοτε λιγοτερο αλλοτε περισσοτερο.Οταν κανει ενα παραπανω ελαφρυ ξεσπασμα μην νομιζεις οτι εκει ανοιγει,δουλευε και πιο πριν αφου πατας γκαζι.
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Προεπιλογή

Egr έχει καθαριστεί πότε?
    Τα μπεκ?
    ΜAF?

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Αυτα που ρωτατε αλλαζουν ανα αμαξι, ο μονος τροπος να τα δειτε ειναι μετρωντας την πιεση του turbo
    Τωρα αν θα βαλετε μπαρόμετρο ή ν το βλεπετε στο κινητο (με ενα μικρο lag) δεν θα αλλαξει κατι.

η τουρμπινα αναλογα ποσο μικρη κι ελαφρια ειναι μπορει να γυριζει απο λιγο εως καθολου σε ρελαντι και σε σταθερη πορεια
    αυτο που την γυρναει ειναι η πιεση των καυσαεριων, η οποια ειναι αναλογη του φορτιου της μηχανης και τις στροφες της εννοειται.

αυτο που σε απασχολει ειναι η πιεση που θα σηκωσει η τουρμπινα.

τα αλογα (και η ροπη) που θα σου δοσει ενα προγραμμα
    ειναι γιατι θα κανει την τουρμπινα να σηκωνει πιο πολυ πιεση απο το εργοστασιακο.

Senior Member
    Περιοχή
    Αθηνα Πατρα Τρικαλα
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

φιλε Σωτηρη οι καταναλωσεις εχουν μετρηθει σε ταξιδια οπως αθηνα-πατρα-ιωαννινα-χαλκιδικη-αθηνα και τα ποιο συνηθησμενα αθηνα πατρα αθηνα και αθηνα-τρικαλα-αθηνα. παντα μιλαμε γεμισμα ταπα με γεμισμα ταπα γιατι απο την πρωτη μερα ποθ το αγορασα εχς δει αυξημενη καταναλωση. στον υπολογισμο ταξιδιου στο average consumption ελεγε 5,4 και το στιγμιαιο ξεφευγε και 9-10-και 12 πολλες φορες. πέραν ομως απο καταναλωσεις το αυτοκινητο με 1η και ανοικτο το κλιμα αν δεν ξεκιναει πρεπει να δωσω γκαζι για να ξεκινησει και δεν θα συζητησω για ανηφορα πως αν δεν ανοιξω αρκετα την πρωτη (2,200 με 2,500 στροφες) δευτερα δεν σηκωνει. γενικοτερα εχω πολλα τετοια περιστατικα να αναφερω. το αυτοκινητο και να το παντρευτω δεν με χαλαει ειναι αξιοπρεπεστατο και για οικογενεια. σκεφτομουν το remap γιατι θα γινει ποιο σωστη ρυθμιση αποτι με ενα box. επισης σκεφτομαι να καταργησω και το d.p.f οπως και το e.g.r Φιλε Χρηστο η E.g.r ειχε καθαριστει με το που το πρωτοαγορασα, το MAF ειχε μπει στον εγκεφαλο και εδειχνε σωστα νουμερα για τα μπεκ ομως δεν τα εχω καθαρισει περα απο τα συμπληρωματα και καθαριστηκα πετρελαιου που βαζω.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Δισκοπλακες Astra J 1.3 Diesel Ecoflex
    Από τον/την Φώτης στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 22:42
  2. Astra J 1.3 Ecoflex Diesel-Service 120.000 Km-Συμβουλές & αντιμετώπιση προβλημάτων
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-16, 08:42
  3. Aντικατασταση Ελαστικών Astra J 1.3 EcoFlex 95HP-Diesel
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-14, 00:53
  4. 1ο servise σε Corsa 1.3 diesel ecoflex
    Από τον/την jimanko στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-12, 22:38
  5. ASTRA 1.3 ecoflex Diesel (Essential)
    Από τον/την nikos2233 στο forum Opel
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-11, 09:55

Δικαιώματα - Επιλογές