If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Προεπιλογή Καμενη φλατζα και αλλαγη κινητηρα απο z14xep σε z16xep

Καλησπερα ! θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με καποιο προβλημα που προεκυψε στο astra H caravan 1.4 του 2006 που εχω και σε μια αναβαθμιση που θελω να του κανω στον κινητηρα . Καταρχας πριν δυο μηνες μου εκαψε φλατζα η οποια επισκευαστηκε απο φιλο μηχανικο . Το αμαξι δεν διαθετει μετρητη θερμοκρασιας παρα μονο στο κρυφο μενου πραγμα που μεχρι και πριν λιγες μερες δεν ηξερα καν τι ειναι . Μετα την επισκευη λοιπον παρατηρησα οτι το αμαξι εβρασε μια δυο φορες τα νερα κατεβηκε η σταθμη τους ...συμπληρωσα και "ολα καλα" . Σημερα λοιπον μου εκαψε για δευτερη φορα φλατζα μεσα σε δυο μηνες . Ο μηχανικος παραδεκτηκε οτι ναι μεν κατι αλλο ισως του διέφυγε στην πρωτη επισκευη αλλα και δικαιολογία οτι το αμαξι λογο του οτι ειναι βαρυ σκαφος και μωλις 1,400 κυβικα ζοριζεται επειδη η διαδρομη προς το σπιτι μου ειναι περιπου πεντε λεπτα ανηφορικος δρομος .... (μην παει το μυαλο σας οτι κανει και σουζα το αμαξι στην ανηφορα αυτη!!) . Παμε τωρα στην ερωτηση μου!!! Συζητησαμε με τον μηχανικο να αλλαξουμε μοτερ (ουτως η αλλως ηθελα περισοτερη δυναμη στο αυτοκινητο) και να παμε σε αλλαγη του z14xep σε z16xep τον οποιο και εχω βρει μεταχειρισμενο στα 500 ευρω . Mου ειπε οτι με το 1,600 μοτερ σε συνδιασμο με το σασμαν του 1,400(+ ενα προγραμμα που θα περαστει για την αναβαθμιση ) θα ανεβει παρα πολυ το αυτοκινητο . Το κοστος απο οτι μου ειπε θα παει ολα μαζι περιπου 850 με 900 ευρω . Σκεφτομαι λοιπον και λεω αν ειναι να δωσω 450 περιπου ευρω που εδωσα πριν δυο μηνες παλι για την φλατζα και να μεινει το ιδιο μοτερ που δεν ξερω τι αλλο μπορει να παρουσιασει παλι συν οτι το αμαξι σερνεται δεν θα ηταν προτιμοτερο να προχωρησω στην αλλαγη του κινητηρα? Οποιες αποψεις και συμβουλες δεκτες

Προεπιλογή

Το μονο σιγουρο ειναι οτι κατι λαθος εγινε στην εργασια του μηχανικου σου ή κατι δεν προσεξε στο αμαξι σου .
    Και δεν ειναι σωστο να ξαναπληρωσεις παλι εσυ την επισκευη του μοτερ σου .

Δεν εχει να κανει με την διαδρομη του σπιτιου σου φιλε μου .

Το οτι θελεις πιο δυνατο μοτερ στο αμαξι σου αυτο ειναι αλλο .
    Να ξερεις οτι κανενας μηχανικος δεν ειναι μεσα στην μηχανη να σου πει με σιγουρια την κατασταση ενος μεταχειρισμενου μοτερ , και εκτος απο αυτο δεν θα βαλεις καινουργιους ιμαντες - τρομπες νερου -μπουζι -παραφλου για να ξερεις απο κει και περα οτι βαζεις σε ενα σωστο δρομο το μεταχειρισμενο μοτερ που θα παρεις ??? Αυτα ειναι λεφτα εξτρα , στα ειπε αυτα ο μηχανικο σου????????????????

Το οτι το αμαξι σου θα ειναι πιο ζωηρο ειναι το μονο πιο σιγουρο , αλλα το θεμα ειναι να σου βρει ενα καλο μοτερ !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξερεις οτι κανενας μηχανικος δεν ειναι μεσα στην μηχανη να σου πει με σιγουρια την κατασταση ενος μεταχειρισμενου μοτερ , και εκτος απο αυτο δεν θα βαλεις καινουργιους ιμαντες - τρομπες νερου -μπουζι -παραφλου για να ξερεις απο κει και περα οτι βαζεις σε ενα σωστο δρομο το μεταχειρισμενο μοτερ που θα παρεις ??? Αυτα ειναι λεφτα εξτρα , στα ειπε αυτα ο μηχανικο σου????????????????

Το οτι το αμαξι σου θα ειναι πιο ζωηρο ειναι το μονο πιο σιγουρο , αλλα το θεμα ειναι να σου βρει ενα καλο μοτερ !!!
    Ευχαριστω για την απαντηση . Οχι δεν μου τα ειπε ...Το μονο που μου ειπε ειναι οτι θα βαλουμε πανω το μοτερ θα το δουμε και αν δεν μας κανει θα το γυρισουμε πισω .Δεν μπορεις μου ειπε να το ελέγξεις πρωτίστως και οτι εχει καποιο ρισκο η αγορα μεταχειρισμενου μοτερ μη ξερωντας χιλιομετρα κτλ ... Εδω που εχει φτασει ομως η κατασταση δεν νομιζω οτι μπορω να το αποφυγω....

Προεπιλογή

Δεν νομίζω ότι είναι σωστή εξήγηση πως έκαψε δεύτερη φορά φλάντζα επειδή είναι μικρός κινητήρας και μένεις σε ανηφόρα. Αν ήταν έτσι από θα ήθελες από την αρχή κάθε 2 μηνες φλάντζα. Να μην λέμε και ότι θέλουμε. Κάτι άλλο πήγε στραβά η δεν είδε ως όφειλε ο μηχανικός. Αλλά αυτό σαν δικαιολογία δεν στέκει
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Συμφωνώ με ότι σου έγραψαν τα παιδα πιο πάνω. Απλά θα ήθελα να σου προτείνω εάν τελικά κανεις την αλλαγή κινητήρα θα σου έλεγα να δώσεις κάτι παραπάνω και να ψάξεις για κινητήρα Ζ16xer. Έιναι ο αμέσως επόμενος άπο αυτόν που βρηκες πιο δυνατός +11 ίπποι και με βελτιώσεις στα σημεία που πονούσε ο z16xep. (Πολλαπλή εισαγωγής κτλ)
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ με ότι σου έγραψαν τα παιδα πιο πάνω. Απλά θα ήθελα να σου προτείνω εάν τελικά κανεις την αλλαγή κινητήρα θα σου έλεγα να δώσεις κάτι παραπάνω και να ψάξεις για κινητήρα Ζ16xer. Έιναι ο αμέσως επόμενος άπο αυτόν που βρηκες πιο δυνατός +11 ίπποι και με βελτιώσεις στα σημεία που πονούσε ο z16xep. (Πολλαπλή εισαγωγής κτλ)
    Ευχαριστω για τις απαντησεις . Ο Ζ16xer κουμπωνει κατευθειαν πανω ?

Προεπιλογή

Τελικα εχει πετσικαρει ο κινητηρας .....

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntontos007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για τις απαντησεις . Ο Ζ16xer κουμπωνει κατευθειαν πανω ?
    Καλησπέρα.λογικα κουμπωνει όπως και ο Ζ16xep...αλλά επειδή δεν είμαι μηχανικός και δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, κάποιος φίλος μηχανικός από εδώ θα σου δώσει πιο έγκυρη απάντηση. Γνώμη μου να μην πας πάλι στον ίδιο μηχανικο που σου έλεγε όλες αυτές τις βλακείες για την ανηφόρα.... Βρες κάποιον ποιο επάγγελματια. Αυτός σε έχει κάψει ήδη δύο φορές.....
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Παρόμοια Θέματα

1. Astra H Z14xep αλλαγη συμπλεκτη DIY/Photos
    Από τον/την Karaman στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-17, 14:38
  2. Ήχος κινητηρα astra h z14xep. Καδένα ???
    Από τον/την billnick05 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-16, 18:58
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ASTRA H 1.4 Z14XEP
    Από τον/την stt02042 στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-13, 18:30
  4. Αλλαγη κινητηρα
    Από τον/την darkangel_mb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-12, 11:05
  5. ΦΛΑΤΖΑ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΣΕ ASTRA G 00"
    Από τον/την fountoulos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-11, 18:31

Δικαιώματα - Επιλογές