If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 211
    Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ashaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερα που το δουλεψα αρκετα δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος οτι παιζει σωστα το Soot accumulation. θεωρητικα παει στο 90 με οριο το 255 (αρα δεν ειναι %) πριν αρχισει το regeneration. Γι'αυτο και υπαρχουν 2 τυποι για το δικο μας, ενας που λεει σκετο Α κι ενας αλλος που λεει A * 100/255 . Στον δευτερο τυπο παει στο 25% πριν αρχισει το regen (παντα συμφωνα με τους τυπους στο torque forum). Σημερα το ειδα να ανεβαινει εν κινησει μεχρι το 22 να πεφτει στο 19 μετα να ξανανεβαινει και τωρα να ειναι στο 23,9. Δειχνει ομως μολις 110χμ απο το τελευταιο regen ενω η προηγουμενη ενδειξη πριν μηδενισει ηταν στα 900 σχεδον. Θα περιμενω μερικες μερες να δω πως θα παει πριν αποφασισω
    Αν εχεις opcom βαλε το να δεις τιμη για να συγκρινεις.
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chrisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν ελάχιστο έχουμε 0 και σαν μέγιστο 100 και μονάδα το επί % το 255 που κολαει%
    Χρηστο, οι τιμες ξεκινανε απο το 0 και φτανουν στο 255 και για να γινει % γινεται η πραξη Α * 100/255. Σε καποια αλλα equations που χρησιμοποιουν για το Soot accumulation εχουν σκετο το Α οποτε οι τιμες δεν ειναι επι τοις εκατο αλλα /255. Λενε λοιπον στο φορουμ του torque οτι οταν to equation που χρησιμοποιει το custom pid ειναι το Α και δειχνει 90 δεν ειναι 90% αλλα 90/255 το οποιο ειναι 35% (κατα λαθος εγραψα 25%) και οτι αυτη ειναι η τιμη που ξεκιναει το regen. Αν ισχυει για να ειμαι ειλικρινης δεν το ξερω καθως ακομα προσπαθω να μαθω τι παιζει

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SotosKon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εχεις opcom βαλε το να δεις τιμη για να συγκρινεις.
    Δεν εχω opcom φιλε μου οποτε δεν εχω τροπο να τα συγκρινω. Θα ρωτησω παντως στο forum για τον δικο σου κινητηρα αν ξερουν τους κωδικους για να βαλεις το custom pid

Προεπιλογή

Σωτηρη αν θες δοκιμασε να βαλεις και το παρακατω που εμενα μου βγαζει αποτελεσματα να δουμε αν το θεμα ειναι γενικοτερα για το DPF για το δικο σου ή μονο το soot accumulation pid που δε λειτουργει.

PID Long name Short name Min. Value Max. Value Unit type Equation Header
    223039 Distance since last DPF regeneration Dist. DPF 0 65535 km A * 256 + B 7E0

Ανοιξα θεμα στο forum του torque και ρωτησα για το θεμα αυτο. Οταν μου πουνε θα σου στειλω

Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Χρηστο, οι τιμες ξεκινανε απο το 0 και φτανουν στο 255 και για να γινει % γινεται η πραξη Α * 100/255. Σε καποια αλλα equations που χρησιμοποιουν για το Soot accumulation εχουν σκετο το Α οποτε οι τιμες δεν ειναι επι τοις εκατο αλλα /255. Λενε λοιπον στο φορουμ του torque οτι οταν to equation που χρησιμοποιει το custom pid ειναι το Α και δειχνει 90 δεν ειναι 90% αλλα 90/255 το οποιο ειναι 35% (κατα λαθος εγραψα 25%) και οτι αυτη ειναι η τιμη που ξεκιναει το regen. Αν ισχυει για να ειμαι ειλικρινης δεν το ξερω καθως ακομα προσπαθω να μαθω τι παιζει
    To 35% ειναι πολυ λιγο για να ξεκινησει αναγεννηση.Ειτε κατι δεν μετριεται καλα απο το torque ειτε μετραει τελειως διαφορετικα οσον αφορα τον αλγοριθμο με τον οποιο τα υπολογιζει και σου απεικονιζει μια τιμη.Οπως και σε μενα αν ενεργοποιησω το pid με την μεση καταναλωση απο τα default pid του προγραμματος δειχνει αλλα νταλα.

Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Σωτηρη αν θες δοκιμασε να βαλεις και το παρακατω που εμενα μου βγαζει αποτελεσματα να δουμε αν το θεμα ειναι γενικοτερα για το DPF για το δικο σου ή μονο το soot accumulation pid που δε λειτουργει.

223039 Distance since last DPF regeneration Dist. DPF 0 65535 km A * 256 + B 7E0

Ανοιξα θεμα στο forum του torque και ρωτησα για το θεμα αυτο. Οταν μου πουνε θα σου στειλω
    Εχω δοκιμασει τα εξης και η απαντηση που παιρνω ειναι ιδια που εγραψα πιο πριν αναλογα για το καθε pid:
    2220fa DPF Regeneration Status DPF Status 0 255 On / Off {A: 0} 7E0
    22336a DPF Soot Accumulation DPF Soot 0 100 % A * 100/255 7E0

Προεπιλογή

To 35% ειναι πολυ λιγο για να ξεκινησει αναγεννηση.Ειτε κατι δεν μετριεται καλα απο το torque ειτε μετραει τελειως διαφορετικα οσον αφορα τον αλγοριθμο με τον οποιο τα υπολογιζει και σου απεικονιζει μια τιμη.Οπως και σε μενα αν ενεργοποιησω το pid με την μεση καταναλωση απο τα default pid του προγραμματος δειχνει αλλα νταλα.
    Σωτηρη αυτο λενε στο Torque forum οτι συμβαινει. Αν ισχυει ή οχι δεν το ξερω. Αν ομως το opcom χρησιμοποιει ως equation το 90/255 τοτε οντως ειναι το 35% της πληρωσης. Αυτα φυσικα οσον αφορα το συγκεκριμενο PID. Δεν ξερω αν αυτο υπολογιζει για να κανει regen οντως ή οχι.

Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Δεν εχω opcom φιλε μου οποτε δεν εχω τροπο να τα συγκρινω. Θα ρωτησω παντως στο forum για τον δικο σου κινητηρα αν ξερουν τους κωδικους για να βαλεις το custom pid

Να'σαι καλα.

Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Κατι ακομα για να καταλαβεις οσον αφορα το torque...Εχει default pid για θερμοκρασια DPF και ομως δεν αναγνωριζει αισθητηρα.Εν αντιθεση αναγνωριζει αισθητηρα για θερμoκρασια καταλυτη (εναν απο τους 2 που εχει μεσα στο προγραμμα) τον οποιο και χρησιμοποιω.Για δοκιμασε εσυ να δουμε ποιος απο τους 3 (dpf και 2 καταλυτη) σου δουλευει;

Προεπιλογή

Κατι ακομα για να καταλαβεις οσον αφορα το torque...Εχει default pid για θερμοκρασια DPF και ομως δεν αναγνωριζει αισθητηρα.Εν αντιθεση αναγνωριζει αισθητηρα για θερμoκρασια καταλυτη (εναν απο τους 2 που εχει μεσα στο προγραμμα) τον οποιο και χρησιμοποιω.Για δοκιμασε εσυ να δουμε ποιος απο τους 3 (dpf και 2 καταλυτη) σου δουλευει;
    Θα τον κοιταξω και αυτον τον αισθητηρα για τον καταλυτη. Του DPF οτι δε λειτουργει το ξερω . Ηταν το πρωτο που δοκιμασα. Οταν παω στο αυτοκινητο και το δω θα σου πω

Προεπιλογή

Λοιπον δεν βλεπει τον default αισθητηρα καταλυτη εμενα για κανενα bank

Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Μαλιστα...Αρα μπορει να ειναι:
    1)Θεμα torque
    2)Θεμα εγκεφαλου (προφανως δεν εχουμε τον ιδιο σαν hardware)
    3)Θεμα και torque και εγκεφαλου
    στο τι μπορει να στειλει ο ενας και να διαβασει ο αλλος.

Προεπιλογή

Tο δικό μου Κ φοράει Delco E98.λογικα και το J τον ίδιο φοράει.τωρα τα 1.3 πρέπει να φοράνε άλλο σίγουρα.

Προεπιλογή

Χρηστο εμεις φοραμε τον ιδιο λογικα μιας κι εχουμε τον ιδιο κινητηρα ακριβως. Ο Σωτηρης παιζει να εχει αλλον εγκεφαλο οντως

Προεπιλογή

Εγώ θα κάνω δοκιμές και όταν έχω στοιχεία θα ποσταρω εδώ τι και πως.
    Προς ώρας το dpf μου λέει ότι έχει κορεσμό 55% και 380 χλμ διανυθεντα από την τελευταία αναγέννηση.θέλω να δω σε τι ποσοστό θα ξεκινήσει αναγέννηση πάλι.

Προεπιλογή

Τα 1,3 φοράνε εγκέφαλο Bosch EDC17C19.
    Τα 1.6 φοράνε Delco E98
    Κατά την γνώμη μου κλάσης ανώτεροι οι delco από τους bosch.

Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Εγώ θα κάνω δοκιμές και όταν έχω στοιχεία θα ποσταρω εδώ τι και πως.
    Προς ώρας το dpf μου λέει ότι έχει κορεσμό 55% και 380 χλμ διανυθεντα από την τελευταία αναγέννηση.θέλω να δω σε τι ποσοστό θα ξεκινήσει αναγέννηση πάλι.
    Φαινεται να δουλευει σωστα...

Προεπιλογή

Soto εσύ φοράς bosch εγκέφαλο οπωτε δεν νομίζω να δουλεύουν τα pid στο δικό σου.
    Είναι can bus το δικό σου?

Προεπιλογή

Τα 1,3 φοράνε εγκέφαλο Bosch EDC17C19.
    Τα 1.6 φοράνε Delco E98
    Κατά την γνώμη μου κλάσης ανώτεροι οι delco από τους bosch.
    Σε θεμα αξιοπιστιας καμια επαφη....οτι εγκεφαλος delco εχει κατασκευαστει την τελευταια 25ετια κανεις δεν την εβγαλε καθαρη
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Που να δεις οι bosch στα toyota τι προβλήματα βγάζανε.

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Torque σε Astra K Cdti
    Από τον/την chrisd στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-18, 21:38
  2. Πλακέτα καντράν custom indiglo σε corsa c (ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)
    Από τον/την ΦΙΛΟΥΜΕΝΟΣ στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-16, 22:05
  3. ASTRA SW 1,3 CDTI 95HP ή 1.7 CDTI 80HP
    Από τον/την gregkn73 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-11, 21:27
  4. Custom Power box
    Από τον/την steliosP. στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-11, 23:26
  5. Βοήθεια για δημιουργία custom πολλαπλής εισαγωγης σε x18xe1
    Από τον/την R0NIN στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-09, 23:26

Δικαιώματα - Επιλογές