If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 100 από 108
    Senior Member
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Βγαινεις και εθνικές ή μόνο μέσα στην πόλη?

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Το 80% της χρησης αυτη την περιοδο (54 χιλιομετρα πηγαινε ελα στην δουλεια) ειναι 20 χιλιομετρα σε ελαφρως ανοικτο δρομο, 20 χιλιομετρα σε επαρχιακο δικτυο (ανηφορα-στροφες) και 14 σε αγροτικο δικτυο (παλια αφαλτος γαρμπιλωτη,μονο το χωμα του λειπει) με 2α αντε 3η καποια στιγμη με 30 εως 40km/h
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Προεπιλογή

Παιδες!! Ευχαριστω!!!

Στο 73ο μυνημα του SotosKon, δουλευουν σε Corsa D A13DTE, μολις τα περασα στο torque και τα επιβεβαιωσα και με opcom.

89% πληρωτητα, στα 390km, προσπαθησε να κανει αναγενηση πριν 7km αλλα την εκοψα, γιατι εφτασα σπιτι.
    169 κομμενες αναγενησεις, λογικα μετραει ολικες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 06-08-18 στις 18:45
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Ωπα ρε αδερφε, πως πας και πετας ετσι αυτο το "169 κομμενες αναγενησεις" και σηκωνεσαι και φευγεις και μας αφηνεις στον τοπο?
    Που το βρηκες αυτο το PID φιλε μου ?

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Άμα είχες 169 κομμένες αναγγενησεις η το dpf θα είχες πάρει στο χέρι ή το μοτέρ ολόκληρο.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ashaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωπα ρε αδερφε, πως πας και πετας ετσι αυτο το "169 κομμενες αναγενησεις" και σηκωνεσαι και φευγεις και μας αφηνεις στον τοπο?
    Που το βρηκες αυτο το PID φιλε μου ?
    Αυτό είναι
    Astra-J Counter interrupted regenerations DPF","Coun.inter.DPF","223047","A*256+B","0","65535","counts","7E0" Φαινεται να λειτουργει σωστα

Προεπιλογή

Counter interrupted regenerations DPF

Αυτο εδω, δεν ξερω τι ειναι, υπεθεσα διακοπες αναγενησης οτι ειναι, μου εβγαλε ενα νουμερο 169, λογικα αν ειναι διακοπη αναγενησης, θα ειναι συνολικες, και οχι απο αναγενηση σε αναγενηση.

Εφτασε τελικα στο 90% και εκανε αναγενηση το εριξε στα 29% μεσα σε 5 λεπτα περιπου οδησης.

Μπλεξαμε τωρα με το dpf και τα απλικεσιονς!!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Θα το δοκιμάσω και εγώ στο Κ να δούμε.
    Μια χαρά είναι το dpf.απλα στην Ελλάδα ανακαλύψαμε το πετρέλαιο πριν λίγα χρόνια.
    Εγώ δεν έχω κόψει ποτε αναγγενηση ακόμα και αν ξεκινήσει λίγο πριν φτάσω κάπου.
    Σταμάτημα δεξιά και κράτημα του γκαζιού γύρω στις 2200 στροφές.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Counter interrupted regenerations DPF

Αυτο εδω, δεν ξερω τι ειναι, υπεθεσα διακοπες αναγενησης οτι ειναι, μου εβγαλε ενα νουμερο 169, λογικα αν ειναι διακοπη αναγενησης, θα ειναι συνολικες, και οχι απο αναγενηση σε αναγενηση.

Εφτασε τελικα στο 90% και εκανε αναγενηση το εριξε στα 29% μεσα σε 5 λεπτα περιπου οδησης.

Μπλεξαμε τωρα με το dpf και τα απλικεσιονς!!!
    Μια Κυριακη πρωι με το καφεδακι σου , ξερεις εσυ , κανε ενα πλησιμο στο DPF σου , στο δικο σου βγαινει τοσο ευκολα ( το εχεις βγαλει μια φορα ) το φιλτρο.
    https://www.pro-techellas.gr/el/view/dpfflushingliquid5
    Για προληψη στο λεω , και θα δεις και αλλο αμαξι μετα .

Μην ασχολησε και πολυ με τα νουμερα θα σε τρελανουν .

Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Παιδια τα pids δουλευουν σωστα.Απλα αυτο το 65535 (σε οποιο pid υπαρχει απο τον προγραμματιστη) μπορειτε να το αλλαξετε σε κατι πιο λογικο και αρκετα πιο μικρο αναλογως το pid για να μην ειναι μεγαλη η αναλογια στο οργανο του καθε pid αν χρησιμοποιειται pid με με την "μπαρα" που ειναι σαν γραφημα(να ειναι οπτικα αποδεκτο,εγω προσωπικα το εχω αλλαξει σε ολα τα pid που χρησιμοποιω).Karaman το 169 που σου δειχνει ειναι σωστο(προφανως αυτος που ειχε το αμαξι ηταν τελειως στα *****ια του).Εγω με 65000 περιπου χιλιομετρα εχω 6.Σε αυτες τις 6 πρεπει επισης να καταλαβετε οτι μετραει και τις διακοπες που κανει ο ιδιος ο εγκεφαλος στην διαδικασια αν δεν βλεπει φορτιο στο μοτερ για καποια ωρα το οποιο δεν ξερω πως ειναι προγραμματισμενο στον εγκεφαλο (δεν ειναι απαραιτητο να εχετε κοψει εσεις την αναγεννηση).Εγω για παραδειγμα στις 6 που εχω κομμενες η μια ειναι πραγματικα δικη μου και ηταν στην αρχη οταν ειχα παρει το αμαξι καινουριο που εσβησα αναγκαστικα εκει που ειχα φτασει γιατι ειχα κοσμο στο αμαξι και δεν γινοταν να κανω βολτες.Οι υπολοιπες 5 (τις οποιες και αντιληφθηκα βεβαια) εγιναν σε διαδρομες που το αμαξι κατεβαινε για αρκετη ωρα κατηφορικα κομματια χωρις φορτιο και ο εγκεφαλος εδωσε εντολη διακοπης ασχετα με το σημειο που ειχε φτασει η αναγεννηση.Μαλιστα στην μια απο αυτες τις φορες ξαναεκανε μεσα σε 50 χιλιομετρα γιατι προφανως η διαδικασια ειχε σταματησει πολυ γρηγορα απο την ωρα που αρχισε.Αυτη την στιγμη εχω περιπου 600 χιλιομετρα απο την τελευταια αναγεννηση και ποσοστο πληρωσης στο 79%(ξεκιναει γυρω στο 90).Επισης αυτο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι γενικα το φιλτρο γεμιζει σχετικα γρηγορα μεχρι το 79% και μετα για να αυξηθει το ποσοστο απο το 79 μεχρι το 90 περιπου που ξεκινα αναγεννηση περνανε αρκετα χιλιομετρα αναλογικα σε σχεση απο οτι εκανε μεχρι να φτασει στο 79%.Αυτα οταν δουλευουν ολα ρολοι σχετικα με το φιλτρο και δεν εχεις καποιο προβλημα.

Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ ρε παιδες. Δεν το ειχα προσεξει αυτο το counter.
    Το προσθετω τωρα και το δοκιμαζω το απογευμα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια Κυριακη πρωι με το καφεδακι σου , ξερεις εσυ , κανε ενα πλησιμο στο DPF σου , στο δικο σου βγαινει τοσο ευκολα ( το εχεις βγαλει μια φορα ) το φιλτρο.
    https://www.pro-techellas.gr/el/view/dpfflushingliquid5
    Για προληψη στο λεω , και θα δεις και αλλο αμαξι μετα .

Μην ασχολησε και πολυ με τα νουμερα θα σε τρελανουν .
    Αρχη ειναι ακομα, για αυτο...
    το εχεις δικιμασει Γιωργο αυτο?? το φιλτρο στο κορσα βγενει σε 10 λεπτα...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SotosKon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια τα pids δουλευουν σωστα.Απλα αυτο το 65535 (σε οποιο pid υπαρχει απο τον προγραμματιστη) μπορειτε να το αλλαξετε σε κατι πιο λογικο και αρκετα πιο μικρο αναλογως το pid για να μην ειναι μεγαλη η αναλογια στο οργανο του καθε pid αν χρησιμοποιειται pid με με την "μπαρα" που ειναι σαν γραφημα(να ειναι οπτικα αποδεκτο,εγω προσωπικα το εχω αλλαξει σε ολα τα pid που χρησιμοποιω).Karaman το 169 που σου δειχνει ειναι σωστο(προφανως αυτος που ειχε το αμαξι ηταν τελειως στα *****ια του).Εγω με 65000 περιπου χιλιομετρα εχω 6.Σε αυτες τις 6 πρεπει επισης να καταλαβετε οτι μετραει και τις διακοπες που κανει ο ιδιος ο εγκεφαλος στην διαδικασια αν δεν βλεπει φορτιο στο μοτερ για καποια ωρα το οποιο δεν ξερω πως ειναι προγραμματισμενο στον εγκεφαλο (δεν ειναι απαραιτητο να εχετε κοψει εσεις την αναγεννηση).Εγω για παραδειγμα στις 6 που εχω κομμενες η μια ειναι πραγματικα δικη μου και ηταν στην αρχη οταν ειχα παρει το αμαξι καινουριο που εσβησα αναγκαστικα εκει που ειχα φτασει γιατι ειχα κοσμο στο αμαξι και δεν γινοταν να κανω βολτες.Οι υπολοιπες 5 (τις οποιες και αντιληφθηκα βεβαια) εγιναν σε διαδρομες που το αμαξι κατεβαινε για αρκετη ωρα κατηφορικα κομματια χωρις φορτιο και ο εγκεφαλος εδωσε εντολη διακοπης ασχετα με το σημειο που ειχε φτασει η αναγεννηση.Μαλιστα στην μια απο αυτες τις φορες ξαναεκανε μεσα σε 50 χιλιομετρα γιατι προφανως η διαδικασια ειχε σταματησει πολυ γρηγορα απο την ωρα που αρχισε.Αυτη την στιγμη εχω περιπου 600 χιλιομετρα απο την τελευταια αναγεννηση και ποσοστο πληρωσης στο 79%(ξεκιναει γυρω στο 90).Επισης αυτο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι γενικα το φιλτρο γεμιζει σχετικα γρηγορα μεχρι το 79% και μετα για να αυξηθει το ποσοστο απο το 79 μεχρι το 90 περιπου που ξεκινα αναγεννηση περνανε αρκετα χιλιομετρα αναλογικα σε σχεση απο οτι εκανε μεχρι να φτασει στο 79%.Αυτα οταν δουλευουν ολα ρολοι σχετικα με το φιλτρο και δεν εχεις καποιο προβλημα.
    πως ομως να παρεις χαμπαρι οτι κανει αναγενηση?? Εγω εδω και 3 βδομαδες, περιπου 1600km μονο χτες το πηρα χαμπαρι, γιατι το περιμενα και ειδα οτι στο ρελαντι ανεβηκε η καταναλωση 1λτ, οποτε ανοιξα το torque και ειδα οτι κανει αναγενηση.Αλλιως πως?? δεν υπαρχει περιπτωση να εχω συνεχεια το κινητο ανοιχτο.

Προεπιλογή

Νικο ,πριν πεινασουν μαγειρευουν .

Προεπιλογή

πως ομως να παρεις χαμπαρι οτι κανει αναγενηση?? Εγω εδω και 3 βδομαδες, περιπου 1600km μονο χτες το πηρα χαμπαρι, γιατι το περιμενα και ειδα οτι στο ρελαντι ανεβηκε η καταναλωση 1λτ, οποτε ανοιξα το torque και ειδα οτι κανει αναγενηση.Αλλιως πως?? δεν υπαρχει περιπτωση να εχω συνεχεια το κινητο ανοιχτο.
    Δεν εχεις Start/Stop?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ashaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχεις Start/Stop?
    Ναι εχει.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Σε Κ παντός που δοκίμασα το pid για κομμένες αναγεννήσεις δεν μου βγάζει τίποτα και δεν βλέπω να λειτουργεί.

Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Εγω εχω πηγη android οποτε μολις μπω μεσα τρεχω το προγραμμα και εφυγα.Η αληθεια ειναι οτι με το κινητο ειναι λιγο σπασιμο,βασεις βγαλε βαλε,φορτιστες κτλ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SotosKon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω εχω πηγη android οποτε μολις μπω μεσα τρεχω το προγραμμα και εφυγα.Η αληθεια ειναι οτι με το κινητο ειναι λιγο σπασιμο,βασεις βγαλε βαλε,φορτιστες κτλ
    Καποια στιγμη στο μελλον θα βαλω μια πηγη android, προς το παρον μονο τασακια και καμια κεραια βαζω!!!!!!

Προεπιλογή

Ναι εχει.
    Οταν εχει ξεκινησει η αναγεννηση και σταματησεις θα δεις οτι το Start/Stop δε λειτουργει. Ειναι συνηθως η πρωτη ενδειξη οτι εχει ξεκινησει η αναγεννηση

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Τελικά μπορεί κάποιος να γράψει ποια pid δουλεύουνε σίγουρα στο Κ?

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Torque σε Astra K Cdti
    Από τον/την chrisd στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-18, 20:38
  2. Πλακέτα καντράν custom indiglo σε corsa c (ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)
    Από τον/την ΦΙΛΟΥΜΕΝΟΣ στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-16, 21:05
  3. ASTRA SW 1,3 CDTI 95HP ή 1.7 CDTI 80HP
    Από τον/την gregkn73 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-11, 21:27
  4. Custom Power box
    Από τον/την steliosP. στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-11, 23:26
  5. Βοήθεια για δημιουργία custom πολλαπλής εισαγωγης σε x18xe1
    Από τον/την R0NIN στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-09, 22:26

Δικαιώματα - Επιλογές