If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 55 από 55
    Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Για μια ακόμη φορά υποκλίνομαι......
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Προεπιλογή

Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Περιοχή
    Ξάνθη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μια ακόμη φορά υποκλίνομαι......
    Στην 1η φωτογραφια φενεται τι βγηκε απο τις πισω δαγκανες, ενω στην 2η φωτογραφια τι υγρο βγηκε απο τις εμπρος δαγκανες, τα υγρα δεν εχουν αλλαχτει ποτε απο εμενα στα τοσα χρονια κατοχης του αυτοκινητου απο εμας, δηλαδη 9 χρονια το εχουμε στην κατοχης μας, οπως δεν εχουν αλλαχτει τακακια και δισκοι απο εμας.
    Mία ερώτηση,Νίκο,την αντλία φρένων δεν την άλλαξες,απ'οτι είδα στη διαδικασία.Σου δημιουργήθηκε κανένα πρόβλημα μετά την αλλαγή των υγρών;

Προεπιλογή

Οχι κανενα προβλημα, δεν ειχε θεμα η αντλια για να την αλλαξω, οπως δεν υπαρχει και μετεπειτα.

Προεπιλογή

Γιατι να αλλαξει αντλια?
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Περιοχή
    Ξάνθη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι κανενα προβλημα, δεν ειχε θεμα η αντλια για να την αλλαξω, οπως δεν υπαρχει και μετεπειτα.
    Είχα 8 χρόνια ν'αλλάξω υγρά φρένων,πήγα στο συνεργείο και ο μάστορας με απέτρεψε να τ'αλλάξω,βέβαιος ότι θα μου χαλάσει η αντλία φρένων!!!Το σκεπτικό,εκτός από την εμπειρία του, ήταν ότι επειδή η αντλία είναι παλιά και τα υγρα καινούργια,θα δημιουργούσε προβλημα στη στεγανότητα(φλαντζες,κλπ).Κι εγώ τώρα δεν ξέρω τι να κάνω.

Προεπιλογή

Να αλλαξεις υγρα....δεν θα γινει κατι...με τα παλια πιο πιθανο ειναι να χαλασει...
    Παρε ενα λιτρο Ate Dot 4 και πηγαινε σε ενα αλλο συνεργειο να αλλαξεις...και μην τα κρατας πανω απο 4 χρονια ή 50-60000χλμ

Προεπιλογή

Και απο αλλου το εχω ακουσει, οτι αν δεν αλλαξεις ποτε υγρα φρενων με το που τα αλλαξεις με νεα, τα καινουρια θα καψουν τα τσιμουχακια κτλ. Δεν μου στεκει καλα αυτο. Δεν ξερω αν ισχυει, εγω δεν εχω προβλημα μεχρι στιγμης. Ζημια θα κανεις αν δεν τα αλλαζεις ποτε, και οχι αν τα αλλαζεις οποτε πρεπει, εγω το ειχα παραμελισει στο Astra.
    Οπως ειπε και ο κουμπαρος, παρε υγρα και πανε αλλου, 1 λιτρο ειναι αρκετο.

Προεπιλογή

Προσωπικά, πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει φθορά στα τσιμουχάκια, όμως όχι επειδή μπαίνει καινούριο υγρό αλλά από τον τρόπο που εκτελείται η διαδικασία.

Το έμβολο της αντλίας έχει αποκτήσει ένα συγκεκριμένο εύρος παλινδρόμησης (στα χρόνια χρήσης του αυτοκινήτου) το οποίο πέρα από αυτό το σημείο είναι πιθανόν να έχει "ψωριάσει", σκουριάσει κλπ, μιας και είναι μονίμως εκτεθειμένο στην ατμόσφαιρα.
    Όταν λοιπόν πάει να κάνει εξαέρωση με τον παραδοσιακό τρόπο, κοινώς να τρομπάρει το πεντάλ, όταν εκείνο τερματίζει, μέρος του εμβόλου που για χρόνια έμενε αχρησιμοποίητο, τώρα βυθίζεται και παλινδρομεί μέσα στην τσιμούχα. Ε, δε θέλει και πολύ φαντασία για τη συνέχεια..

Εξ΄άλλου, αν ήταν έτσι, γιατί να φθείρονται μόνο οι τσιμούχες της αντλίας και όχι της δαγκάνας?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georges : 08-04-19 στις 18:14

Προεπιλογή

Γινόταν κάποτε με τα κυλινδράκια ταμπούρων πριν τα κάνουν αλουμινένια. Γινόταν λάσπη το υγρό και έκανε φιλμ και έκλεινε τους πόρους που το ίδιο είχε δημιουργήσει. Βάζοντας καινούριο υγρό που καθάριζε λόγω καυστικής ιδιότητας τη λάσπη, άνοιγαν οι πόροι και εμφανιζόταν η διαρροή.

Περιοχή
    Ξάνθη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση!
    Επειδή βλέπω αντικρουόμενες απόψεις,μήπως να πάρω και μία αντλία φρένων(αν και έχει 80 ευρώ,περ.cifam ιταλίας αλουμινίου,και 58 ευρώ από χυτοσίδηρο) μαζί μου για αλλαγή;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο georges Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά, πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει φθορά στα τσιμουχάκια, όμως όχι επειδή μπαίνει καινούριο υγρό αλλά από τον τρόπο που εκτελείται η διαδικασία.

Το έμβολο της αντλίας έχει αποκτήσει ένα συγκεκριμένο εύρος παλινδρόμησης (στα χρόνια χρήσης του αυτοκινήτου) το οποίο πέρα από αυτό το σημείο είναι πιθανόν να έχει "ψωριάσει", σκουριάσει κλπ, μιας και είναι μονίμως εκτεθειμένο στην ατμόσφαιρα.
    Όταν λοιπόν πάει να κάνει εξαέρωση με τον παραδοσιακό τρόπο, κοινώς να τρομπάρει το πεντάλ, όταν εκείνο τερματίζει, μέρος του εμβόλου που για χρόνια έμενε αχρησιμοποίητο, τώρα βυθίζεται και παλινδρομεί μέσα στην τσιμούχα. Ε, δε θέλει και πολύ φαντασία για τη συνέχεια..

Εξ΄άλλου, αν ήταν έτσι, γιατί να φθείρονται μόνο οι τσιμούχες της αντλίας και όχι της δαγκάνας?
    Δεν γινεται αυτο, το εμβολο της αντλιας απο την αρχη που το πατας εως το τελος ειναι μεσα στα υγρα φρενων, δεν μπορει να παει προς τα πισω που ειναι στην ατμοσφαιρα. Απλα επειδη η τσιμουχα κανει μια ''Α'' διαδρομη, αυτη η διαδρομη ειναι στρωμενη να το πω, ενω οταν πατας το πενταλ του φρενου για να κανεις εξαερωση, το πενταλ παει μεχρι κατω, οποτε φευγει η τσιμουχα απο αυτη την Α διαδρομη, και μπορει λενε να χαλασει. Μιλαμε παντα για αμαξι με πολλα Km στην πλατη, γιατι το αλουμινιο σωμα της αντλιας δεν μπορει να φθαρει τοσο ευκολα απο την λαστιχενια τσιμουχα. Αντλια φρενων που ανοιξα με 200000km στην πλατη, δεν ξεχωριζες που ειναι η κινηση της τσιμουχα μεσα στο σωμα της αντλιας

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γ.Κ.ΠΑΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση!
    Επειδή βλέπω αντικρουόμενες απόψεις,μήπως να πάρω και μία αντλία φρένων(αν και έχει 80 ευρώ,περ.cifam ιταλίας αλουμινίου,και 58 ευρώ από χυτοσίδηρο) μαζί μου για αλλαγή;
    Οχι δεν θα την χρειαστεις.

Περιοχή
    Ξάνθη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

UPDATE!

Έγινε χθές η αλλαγή υγρών φρένων,τελικα.(DOT4,Ate).Για να δούμε....

Προεπιλογή

Εγώ (για μοτοσικλέτα) κατέληξα σε motul Dot3&Dot4. Καλές κριτικές. Σχεδόν κανείς δεν δουλεύει το σκέτο motul Dot4, οπότε δύσκολα θα βρεις "φρέσκο"..

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

1. MERIVA B 140PS αλλαγη δισκους τακακια
    Από τον/την Giorgos79 στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-17, 06:58
  2. ΥΓΡΑ ΦΡΕΝΩΝ
    Από τον/την IEROKLIS στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-16, 07:49
  3. Αλλαγη φρενων/δισκους σε Opel Astra H Twintop 1.6T(180HP)
    Από τον/την Ghost30 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-15, 08:45
  4. ΤΑΚΑΚΙΑ ΦΡΕΝΩΝ ΜΠΡΟΣΤΙΝΑ ΓΙΑ ΑSTRA G...!!!
    Από τον/την kapsas στο forum Πωλείται
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-13, 16:57
  5. Στρωσιμο σε τακακια-δισκους!
    Από τον/την corsadi στο forum Γενικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-10, 22:19

Δικαιώματα - Επιλογές