If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Προεπιλογή ASTRA H Z16XEP (105Ps) - Μιά ακόμη ερώτηση για αμορτισέρ και φρένα

Καλησπέρα σε όλους.
    έχω το ASTRA H Z16XEP (105Ps) ΧΩΡΙΣ IDS+ και έχω κάνει κοντά στα 110000 χλμ. με Bilstein Μαύρα (και δεν τα συμπάθησα καθόλου από την αρχή) με τα οποία είχα αντικαταστήσει τα "Μαμά" αμορτισέρ περίπου στα 120000 ΧΛΜ. οπότε είμαστε κοντά στα 230 σύνολο.
    το αυτοκίνητο είναι πλέον "κουβαλητής οικογένειας" και έχω την κακή αίσθηση ότι το αμάξι πηγαίνει σαν βαρκούλα οπότε μπήκα στην διαδικασία αναζήτησης λύσης για την επόμενη αλλαγή αμορτισέρ.
    Σε κουβέντα με τον μηχανικό μου και διαβάζοντας τα θέματα στο forum κατέληξα ότι αν θέλω να επιστρέψω στην αρχική οδηγική συμπεριφορά του αυτοκινήτου μια οικονομική λύση είναι να πάω σε SACHS. Η διαφορά στην τιμή του προμηθευτή του μηχανικού και αυτή που βρίσκω στο onParts (που αναφέρεται σε αρκετά post) είναι περίπου 80 ευρώ (υπολογισμένα και τα μεταφορικά) και ο μηχανικός μου με παρότρυνε να τα πάρω από το onParts.
    SACHS - Κωδικός: SC313480 - αριστερό
    SACHS - Κωδικός: SC313478 - δεξί

όσο αφορά τα πίσω πιο από τα δύο να προτιμήσω, μιας και έχουν διαφορά μόνο 3 ευρώ
    SACHS - Κωδικός: 313482 (Μπλε αυτοκόλλητο)
    SACHS - Κωδικός: SC400081 (Κόκκινο Αυτοκόλλητο)
    μήπως υπάρχει κάποια αντιστοιχία με τα μπροστά;

ευχαριστώ εκ των προτέρων
    ταυτόχρονα θα ήθελα και μια πρόταση για δισκόπλακες μιας και οι υπάρχουσες έχουν πετάξει αρκετό δόντι και αν με παίρνει ίσως τα αλλάξω μαζί
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gt0 : 20-04-18 στις 02:56

Προεπιλογή

Να πάρεις ένα τηλέφωνο στο μαγαζί γιατί το κόκκινο αυτοκόλλητο που λες ξέρω ότι αναφέρεται σε αμορτισέρ που μάλλον δεν υπάρχουν πια. Αν υπάρχουν όμως βάλε κατά την γνώμη μου αυτά γιατί είναι λίγο πιο σκληρα από τα μαμά
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

πάντως ο επίσημος αντιπρόσωπος RELLAS δεν τα έχει τα κόκκινα.
    Στο επίσιμο site της sachs τα κόκκινα τα εχει σαν καταργημενα.
    Έχει τα μπλε στα 180 ευρώ.
    https://www.rellasamortiser.gr/el/op...2.html?cid=167
    Όταν τα βάλεις γράψε αντυπώσεις. Σε λίγο καιρό μάλλον θα τα βάλω και εγώ.
    Αν και καλοβλέπω και τα kayaba excell G στα 185.... Τα έχει βάλει κανείς ? Είναι λίγο πιο σκληρά από τα sachs ή ειναι ιδέα μου?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 20-04-18 στις 10:59 Αιτία: n

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Καλημερα σε όλους. Τελικό ο φίλος εβαλε αμορτισερ? Εντυπώσεις?

Προεπιλογή

Υπάρχει κάτι καλύτερο από τα μαμά αμορτισέρ;

Γενικά το astra h πάσχει πολύ στο θέμα αυτό. Οταν χτυπάει σε ανωμαλίες του δρόμους δεν έχει καθόλου άνετη συμπεριφορά ακόμη και με το μανίσιο. Είναι αυτό κάτι που βελτιώνεται με άλλο αμορτισέρ ή είναι μέρος του γενικότερου "στησίματος" του αυτοκινήτου;

Προεπιλογή

Καλησπέρα παίδες, τελικά άργησα πολύ αλλά τα έβαλα τα sachs τα μπλε και όχι τα κόκκινα όπως τα βρήκα από την rellas στο link που έβαλε ο billnick05. Δεν τα φοράω μέρες αλλά το αυτοκίνητό έχει αλλάξει πάρα πολύ. Ήδη σε διαδρομή που κάνω συχνά ένιωσα το αυτοκίνητο να κρατάει γερά.
    Θα τα δουλέψω κι άλλο και θα επανέλθω

Παρόμοια Θέματα

1. ASTRA H ΕΚΚΙΝΗΣΗ Z16XEP
    Από τον/την philip στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-20, 22:46
  2. Astra H Z16XEP MGI Motorsport Tune-Up
    Από τον/την AstraPower στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-17, 03:28
  3. ΒΟΛΑΝ ΣΕ ASTRA H Z16XEP
    Από τον/την vasiliskk στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-16, 19:30
  4. Ερώτηση για βάση πίσω δεξί αμορτισέρ.
    Από τον/την Nontas GTC στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-11, 20:23
  5. Σχεσεις Μεταδοσης ASTRA H TWINPORT 105ps
    Από τον/την astracosmo1800 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-09, 12:46

Δικαιώματα - Επιλογές