If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 60 από 64

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι τοσο δυνατό το παραφλου για αυτο θελει νερό βρύσης
    Και επιπλέον τα αλατα/προσμίξεις του νερού βρύσης βοηθάνε σε ακόμα μεγαλύτερο σημείο βρασμού, όπως επίσης και το πραγματικά απιονισμένο νερό "ψάχνει" ηλεκτρόνια που τα βρίσκει από το σώμα της μηχανής και το διαβρώνει, τουλάχιστον έτσι μου είπαν. Η δική μου ένσταση είναι στη συνολική καθαρότητα πχ το νερό μπορεί να έχει χώματα, χλώριο και τέτοια, αυτά δε προκαλούν θέματα;

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο apagogeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και επιπλέον τα αλατα/προσμίξεις του νερού βρύσης βοηθάνε σε ακόμα μεγαλύτερο σημείο βρασμού, όπως επίσης και το πραγματικά απιονισμένο νερό "ψάχνει" ηλεκτρόνια που τα βρίσκει από το σώμα της μηχανής και το διαβρώνει, τουλάχιστον έτσι μου είπαν. Η δική μου ένσταση είναι στη συνολική καθαρότητα πχ το νερό μπορεί να έχει χώματα, χλώριο και τέτοια, αυτά δε προκαλούν θέματα;
    Μα δεν σου ζητάει να βάλεις νερό απο την... λίμνη των κύκνων (για θέμα λάσπης).. σου ζητάει χρήση πόσιμου νερού βρύσης. Όσο για το χλώριο, αν φοβάσαι ότι θα σου κάνει ζημιά υπάρχει η εξής πανεύκολη λύση. Η συνολική ποσότητα μίγματος ψυκτικού που παίρνει ένα Astra H είναι 5,9 λίτρα. Βάζεις 3 λίτρα νερό σε κανάτες και τις αφήνεις ανοικτές. Μετά απο ένα τριωράκι λόγω της μεγάλης πτητικότητας του χλωρίου, δεν θα έχει μείνει ίχνος του.

Εμένα αλλού είναι η ένσταση μου.. οταν ο κατασκευαστής ενός οχήματος σου λέει οτι ο κινητήρας έχει σχεδιαστεί να έχει σαν θερμοκρασίες λειτουργίας κάποιες Χ θερμοκρασίες... γιατι θα πρέπει κάποιος να επέμβει και να τις αλλάξει??

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Περαστικά Γιωργο και ευχομαι σιδερένιος!
    Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Να είσαι καλά. 15 μαϊου η κρίσιμη ημέρα. Με τη βοήθεια της Παναγίας ελπίζω και πάλι να πάνε όλα καλά.
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fisakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύχρονος λοιπον, περαστικά και καλα ξεμπεδέρματα. Ελπίζω όλα να πανε καλά φιλε μου. Μην αγχώνεσαι με τις καθυστερήσεις. Κανείς δεν μπορει να είναι συνέχεια πάνω απο το πληκτρολόγιο!!!
    Σ ευχαριστω πολύ και εσενα φίλε μου για ΟΛΕΣ τις ευχές σου και για την κατανόηση. Συνήθως μπαίνω κάθε βράδυ κατά τις 1 να διαβάσω τα θέματα που μας απασχολούν. Ελπίζω παλιοί ιδιοκτήτες που έχουν τον ίδιο κινητήρα με εμας να μας βοηθήσουν να βρούμε μια λύση με το πρόβλημα μας.....

Προεπιλογή

Γιώργο, το σημαντικό πρώτο, εύχομαι γρήγορη ανάρρωση. Το δευτερευον τώρα, το καλύτερο υγρό ψυγείου (valvoline) είναι έτοιμο, και γράφει don't add water. H οδηγία στο μανουαλ είναι συμπληρώστε προσωρινά καθαρό νερό βρύσης μόνο σε περίπτωση ανάγκης, και να μπαίνει αντιψυκτικό στη σωστή αναλογία, αλλά αυτό είναι κάτι που βλέπω να το το εφαρμόζουν ελάχιστοι μηχανικοί, γιατί υπάρχει πίεση χρόνου, γιατί το αμάξι πρέπει να βγει, γιατί περιμένουν άλλα στη σειρά, γιατί υπάρχει πίεση για γρήγορα κέρδη, γιατί είναι κάτι που θα φανεί με τη χρήση μετά από χρόνια, γιατί στο φινάλε ούτε ο κάτοχος πιστεύει πως η σωστή διαδικασία είναι χρονοβόρα και αναγκαία...

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CAPTAIN_HADDOCK Εμφάνιση μηνυμάτων

Εμένα αλλού είναι η ένσταση μου.. οταν ο κατασκευαστής ενός οχήματος σου λέει οτι ο κινητήρας έχει σχεδιαστεί να έχει σαν θερμοκρασίες λειτουργίας κάποιες Χ θερμοκρασίες... γιατι θα πρέπει κάποιος να επέμβει και να τις αλλάξει??
    ακριβώς!!!!
    Γιάννης

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο, το σημαντικό πρώτο, εύχομαι γρήγορη ανάρρωση. Το δευτερευον τώρα, το καλύτερο υγρό ψυγείου (valvoline) είναι έτοιμο, και γράφει don't add water. H οδηγία στο μανουαλ είναι συμπληρώστε προσωρινά καθαρό νερό βρύσης μόνο σε περίπτωση ανάγκης, και να μπαίνει αντιψυκτικό στη σωστή αναλογία, αλλά αυτό είναι κάτι που βλέπω να το το εφαρμόζουν ελάχιστοι μηχανικοί, γιατί υπάρχει πίεση χρόνου, γιατί το αμάξι πρέπει να βγει, γιατί περιμένουν άλλα στη σειρά, γιατί υπάρχει πίεση για γρήγορα κέρδη, γιατί είναι κάτι που θα φανεί με τη χρήση μετά από χρόνια, γιατί στο φινάλε ούτε ο κάτοχος πιστεύει πως η σωστή διαδικασία είναι χρονοβόρα και αναγκαία...
    Στα valvoline που βαζουμε στο τζιπ ,λεει οτι δεν πρεπει να μπει νερο και ειναι ετοιμο σαν υγρο και επισης εχει αυτοκολλητο που το κολλασ στο δοχειο που λεει dont add water.
    Επειδη ομως ολο και απο κάποιο τζιμάνι μηχανικό θα περάσεις ,θα παρει το ποτιστήρι και θα βαλει λιγο νερό ,οποτε 1000 φορες καλυτερα το διαλυμενο με νερο ,παρα αυτο που απαγορευεται....
    Γιάννης

Προεπιλογή

όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να κάνουν το σενάριο του video, και να τσεκάρουν σε ποια θερμοκρασία ανοίγει ο θερμοστάτης , και σε ποια παίρνει μπρος το βεντιλατέρ. Υπόψιν ότι για να έχει ανοίξει πλήρως ο θερμοστάτης, πρέπει το κολάρο να είναι όντως καυτό, δηλαδή να αντέχεις να το ακουμπήσεις για 2 δευτερόλεπτα, και μετά να νοιώθεις ότι πρέπει να το αφήσεις γιατί όντως καίει στους 90+ βαθμούς. Γράψτε τι θερμοκρασίες δείχνει το κρυφό μενού ή το τορκ, για να συγκρίνετε τις συνθήκες όσοι φοράτε τον ίδιο κινητήρα, και κάποιες στιγμές θα εκπλαγείτε... https://www.youtube.com/watch?v=ygpUVk-_GpI

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Στα valvoline που βαζουμε στο τζιπ ,λεει οτι δεν πρεπει να μπει νερο και ειναι ετοιμο σαν υγρο και επισης εχει αυτοκολλητο που το κολλασ στο δοχειο που λεει dont add water.
    Επειδη ομως ολο και απο κάποιο τζιμάνι μηχανικό θα περάσεις ,θα παρει το ποτιστήρι και θα βαλει λιγο νερό ,οποτε 1000 φορες καλυτερα το διαλυμενο με νερο ,παρα αυτο που απαγορευεται....
    Για να είμαστε ακριβείς, τα Valvoline που αγοράζεις ΕΣΥ λενε ότι δεν πρέπει να μπεί νερό, και ότι είναι έτοιμο προς χρήση (ήδη αραιωμένο). Η Valvoline στη πραγματικότητα βγάζει το Valvoline Zerex DEX-COOL αντιψυκτικό σε δύο τύπους. α) Αραιωμένο ήδη με νερό σε αναλογία 50/50 και β) Αδιάλυτο για να αραιωθεί με νερό βρύσης στην αναλογία που επιθυμείς. Ο Πίνακας αναλογιών και οι αντίστοιχες θερμοκρασίες σύμφωνα με το έντυπο πλήροφοριών της Valvoline Europe για το αδιάλυτο προιόν παραθέτονται κατωτέρω:
    Valvoline ZEREX DEX-COOLΒ® Concentrate
    Concentrate to be mixed with water
    Appearance Liquid
    Colour Orange
    Boiling point ΒΊC. 162 min.*
    Flash point ΒΊC. PMCC 121
    Density g/cm³ @ 20 °C
    DIN 51757 1,111 – 1,122
    Hard water stability Stable
    Storage stability Up to 5 years
    * Boiling Point shown using conventional 15 psi
    Radiator cap.

Valvoline ZEREX DEX-COOLΒ® Concentrate
    Concentrate
    mixed with water Freezing Point °C Boiling Point °C
    40% concentrate -24 126
    50% concentrate -36 128
    60% concentrate -48 133
    70% concentrate -67 136

Προεπιλογή

Αρχικό μήνυμα απο capthookb
    Fisakis δεν ισχύει αυτό που λες, δηλαδή πως το έυρος των τιμών των θερμοκρασιών είναι για Γερμανία ή Αγγλία. Εσωτερικά ο κινητήρας δεν καταλαβαίνει σε τι θερμοκρασία είναι το περιβάλλον του ούτε επηρεάζεται από αυτήν σε όρια θερμοκρασιών. Παρόλο που εμείς σκάμε το καλοκαίρι, ακόμα και η θερμοκρασία των 40 βαθμών είναι "κρύο" για τον κινητήρα αφού, αυτό που χρειάζεται είναι να παγώσει νερό από τους 110 στους 100 ή και λίγο πιο κάτω. Ναι θα δουλέψει πιο πολύ το καλοκαίρι το βεντιλατέρ, αλλά τα όρια θερμοκρασίας του ψυκτικού είναι ίδια για τον κινητήρα χειμώνα καλοκαίρι και ανεξάρτητα από χώρα.
    Επίσης μιας που ρώτησες για το πως γίνεται να πέσει η θερμοκρασία κι άλλο σε ζόρια, είναι αρκετά απλό. Ο θερμοστάτης σου δουλεύει ψηλά όπως λες κι εσύ. Σε νορμάλ συνθήκες δουλεύει 105-113, σωστά. Η ρύθμιση αυτή γίνεται μηχανικά, δηλαδή με την αρχή λειτουργίας που έχει ο θερμοστάτης, να μετατοπίζει τον άξονά του όταν το κερί (ή ό,τι αλλο περιέχει) λιώσει λόγω της θερμοκρασίας του ψυκτικού που διαβρέχει τη μια πλευρά του θερμοστάτη. Έτσι ανοίγει και επιτρέπει το νερό να φτάσει στο ψυγείο. Όμως ο θερμοστάτης σου έχει και μια ηλεκτρική σύνδεση. Εσωτερικά ο θερμοστάτης περιέχει μια αντίσταση, η οποία μπορεί να ζεσταίνει το κερί κατά βούληση. Έτσι όταν ο εγκέφαλος θεωρήσει πως χρειάζεται περισσότερη ψύξη, για διάφορους λόγους είτε φορτίου, είτε μικρής ταχύτητας, είτε κάτι άλλο, ζεσταίνει την αντίσταση και επομένως ανοίγει ο θερμοστάτης, παρ'όλο που η θερμοκρασία του ψυκτικού είναι μικρότερη από 105. Γι'αυτό και πέφτει ακόμα χαμηλότερα. Δηλαδή ο θερμοστάτης είναι θερμοκρασίας πχ 105C αλλά ο εγκέφαλος μπορεί να τον μετατρέψει σε θερμοστάτη χαμηλότερης θερμοκρασίας κατά βούληση.

Αρχικό μήνυμα απο CAPTAIN_HADDOCK

To σκεπτικό μου είναι οτι η ικανότητα ψύξης του κινητήρα, επιρεαζεται απο τη θερμοκρασία περιβαλοντος. Θα δώσω ενα παραδειγμα ωστε να γίνει κατανοητό το σκεπτικό μου.

Εστω οτι έχουμε ενα αυτοκινητο σε περιβαλλον 10 βαθμων κελσιου και ένα σε περιβαλλον με θερμοκρασία 40 βαθμών κελσιου. Ολοι οι αλλοι παραγοντες ειναι ιδιοι, οπως πληρες φορτίο γκαζιου, ιδια ενταση ανεμων, κλίση οδοστρωματος, συνθηκες κινησης, κτλ. Μόνο οι θερμοκρασίες περιβάλλοντος αλλαζουν.
    Στο ψυγείο του πρώτου αυτοκινήτου, το ψυκτικό υγρό εχει πολυ χαμηλοτερη θερμοκρασια. Επομένως, οταν ανοιξει ο θερμοστατης θα "προλάβει" να πεσει περισσότερο η θερμοκρασια του ψυκτικου υγρου εντος του κινητήρα και ας μείνει ο θερμοστάτης ανοιχτός για λιγότερο χρόνο. Αυτό, δεν θα με ανυσηχούσε αν το ευρος λειτουργίας ηταν 87-98 βαθμών αλλα με τρομοκρατεί οταν ειναι 105-113.

Από την άλλη, "χαλαρώνω" καπως στην ιδέα του ηλεκτρόνικά ελεγχόμενου θερμοστάτη, ειδικά αν ο εγκεφαλος λαμβάνει υπ οψιν του, εκτος του φορτίου και τη θερμοκρασία περιβάλλοντος ωστε να ανοιξει το θερμοστατη. Γενικά, η περιγραφή λειτουργίας του θερμοστάτη που έδωσες και ο χάρτης που εδωσε ο φίλος λιγο πιο πάνω, με ηρεμει!!! Επομένως δεν βρίσκω και εγω το λόγο για μετατροπες και θα συμφωνήσω μαζί σου!!!

Έχω κρατήσει το παλίο θερμοστάτη και ίσως κανω το παρακάτω πειραμα:
    https://www.youtube.com/watch?v=mk020n9-SPk

Επίσης θα παραθέσω και το παρακάτω βιντεάκι:
    https://www.youtube.com/watch?v=A2AfMX1PcwU

Αυτό που θέλω να δώ τώρα ειναι τη θερμοκρασία ενεργοποιήσης της πρώτης σκάλας του βεντιλατέρ. Ειναι στους 113 ή μου έχει χαλάσει η πρώτη σκάλα και στους 113 ειναι η δευτερη?

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Αρχικό μήνυμα απο capthookb
    Fisakis δεν ισχύει αυτό που λες, δηλαδή πως το έυρος των τιμών των θερμοκρασιών είναι για Γερμανία ή Αγγλία. Εσωτερικά ο κινητήρας δεν καταλαβαίνει σε τι θερμοκρασία είναι το περιβάλλον του ούτε επηρεάζεται από αυτήν σε όρια θερμοκρασιών. Παρόλο που εμείς σκάμε το καλοκαίρι, ακόμα και η θερμοκρασία των 40 βαθμών είναι "κρύο" για τον κινητήρα αφού, αυτό που χρειάζεται είναι να παγώσει νερό από τους 110 στους 100 ή και λίγο πιο κάτω. Ναι θα δουλέψει πιο πολύ το καλοκαίρι το βεντιλατέρ, αλλά τα όρια θερμοκρασίας του ψυκτικού είναι ίδια για τον κινητήρα χειμώνα καλοκαίρι και ανεξάρτητα από χώρα.
    Επίσης μιας που ρώτησες για το πως γίνεται να πέσει η θερμοκρασία κι άλλο σε ζόρια, είναι αρκετά απλό. Ο θερμοστάτης σου δουλεύει ψηλά όπως λες κι εσύ. Σε νορμάλ συνθήκες δουλεύει 105-113, σωστά. Η ρύθμιση αυτή γίνεται μηχανικά, δηλαδή με την αρχή λειτουργίας που έχει ο θερμοστάτης, να μετατοπίζει τον άξονά του όταν το κερί (ή ό,τι αλλο περιέχει) λιώσει λόγω της θερμοκρασίας του ψυκτικού που διαβρέχει τη μια πλευρά του θερμοστάτη. Έτσι ανοίγει και επιτρέπει το νερό να φτάσει στο ψυγείο. Όμως ο θερμοστάτης σου έχει και μια ηλεκτρική σύνδεση. Εσωτερικά ο θερμοστάτης περιέχει μια αντίσταση, η οποία μπορεί να ζεσταίνει το κερί κατά βούληση. Έτσι όταν ο εγκέφαλος θεωρήσει πως χρειάζεται περισσότερη ψύξη, για διάφορους λόγους είτε φορτίου, είτε μικρής ταχύτητας, είτε κάτι άλλο, ζεσταίνει την αντίσταση και επομένως ανοίγει ο θερμοστάτης, παρ'όλο που η θερμοκρασία του ψυκτικού είναι μικρότερη από 105. Γι'αυτό και πέφτει ακόμα χαμηλότερα. Δηλαδή ο θερμοστάτης είναι θερμοκρασίας πχ 105C αλλά ο εγκέφαλος μπορεί να τον μετατρέψει σε θερμοστάτη χαμηλότερης θερμοκρασίας κατά βούληση.

Αρχικό μήνυμα απο CAPTAIN_HADDOCK

To σκεπτικό μου είναι οτι η ικανότητα ψύξης του κινητήρα, επιρεαζεται απο τη θερμοκρασία περιβαλοντος. Θα δώσω ενα παραδειγμα ωστε να γίνει κατανοητό το σκεπτικό μου.

Εστω οτι έχουμε ενα αυτοκινητο σε περιβαλλον 10 βαθμων κελσιου και ένα σε περιβαλλον με θερμοκρασία 40 βαθμών κελσιου. Ολοι οι αλλοι παραγοντες ειναι ιδιοι, οπως πληρες φορτίο γκαζιου, ιδια ενταση ανεμων, κλίση οδοστρωματος, συνθηκες κινησης, κτλ. Μόνο οι θερμοκρασίες περιβάλλοντος αλλαζουν.
    Στο ψυγείο του πρώτου αυτοκινήτου, το ψυκτικό υγρό εχει πολυ χαμηλοτερη θερμοκρασια. Επομένως, οταν ανοιξει ο θερμοστατης θα "προλάβει" να πεσει περισσότερο η θερμοκρασια του ψυκτικου υγρου εντος του κινητήρα και ας μείνει ο θερμοστάτης ανοιχτός για λιγότερο χρόνο. Αυτό, δεν θα με ανυσηχούσε αν το ευρος λειτουργίας ηταν 87-98 βαθμών αλλα με τρομοκρατεί οταν ειναι 105-113.

Από την άλλη, "χαλαρώνω" καπως στην ιδέα του ηλεκτρόνικά ελεγχόμενου θερμοστάτη, ειδικά αν ο εγκεφαλος λαμβάνει υπ οψιν του, εκτος του φορτίου και τη θερμοκρασία περιβάλλοντος ωστε να ανοιξει το θερμοστατη. Γενικά, η περιγραφή λειτουργίας του θερμοστάτη που έδωσες και ο χάρτης που εδωσε ο φίλος λιγο πιο πάνω, με ηρεμει!!! Επομένως δεν βρίσκω και εγω το λόγο για μετατροπες και θα συμφωνήσω μαζί σου!!!

Έχω κρατήσει το παλίο θερμοστάτη και ίσως κανω το παρακάτω πειραμα:
    https://www.youtube.com/watch?v=mk020n9-SPk

Επίσης θα παραθέσω και το παρακάτω βιντεάκι:
    https://www.youtube.com/watch?v=A2AfMX1PcwU

Αυτό που θέλω να δώ τώρα ειναι τη θερμοκρασία ενεργοποιήσης της πρώτης σκάλας του βεντιλατέρ. Ειναι στους 113 ή μου έχει χαλάσει η πρώτη σκάλα και στους 113 ειναι η δευτερη?
    κανε μια βολτα με το αυτοκινητο και μολις φτασει τους 105 βαθμους σταματησε στην ακρη και ανοιξε το καπο χωρις να σβησεις τον κινητηρα.ενεργοποιησε τοκρυφο μενου να βλεπεις θεμροκρασία και παρατηρησε σε ποια θερμοκρασια θα ξεκινησει το βεντιλατερ
    Γιάννης

Προεπιλογή

Ναι, πιθανά να λαμβάνει και τη θερμοκρασία περιβάλλοντος, αλλά νομίζω οι διαφορές είναι λίγες.

Εγώ εδώ που μένω, το χειμώνα η θερμοκρασία πέφτει το πολύ 4-5 βαθμούς. Συνήθως η θερμοκρασία του ψυκτικού που βλέπω, φτάνει μέχρι το 110 και μετά πέφτει στο 103. Όταν τύχει λοιπόν να πάω σε μέρος που η θερμοκρασία πέφτει κάτω από το μηδέν και που ταυτόχρονα έχω και ανοιχτό τον κλιματισμό, καλοριφέρ, η θερμοκρασία σκαρφαλώνει μέχρι και 113.
    Το καλοκαίρι δε, που δουλεύει και ο συμπιεστής συνέχεια, η θερμοκρασία πέφτει πιο εύκολα προς τα κάτω και δεν σκαρφαλώνει τόσο ψηλά. Δηλαδή πηγαίνει πάλι στο 110 αλλά για πολύ λιγότερο χρονικό διάστημα, παρόλο που η θερμοκρασία του περιβάλλοντος είναι μεγαλύτερη. Θεωρώ πως έχει να κάνει το επιπλέον φορτίο του συμπιεστή, που οδηγεί τον εγκέφαλο να ανοίγει περισσότερο το θερμοστάτη. Βέβαια όλα αυτά είναι μόνο προσωπικές παρατηρήσεις, από το δικό μου κινητήρα 1.4Τ που δεν έχει καμια σχέση με τον Z16XEP. Απλά θέλω να τονίσω τη συμπεριφορά που έχω παρατηρήσει.

Το οτι η θερμοκρασία το χειμώνα είναι χαμηλότερη, δε σημαίνει πως θα παγώσει περισσότερο ο κινητήρας στο εσωτερικό. Φαντάζομαι φοβάσαι μήπως η απότομη μεταβολή από τους 113 στους πχ 90 προκαλέσει ζημιά; Επίσης έχε υπόψη σου πως η λειτουργία του θερμοστάτη δεν είναι ανοιχτή ή κλειστή, αλλά έχει και ενδιάμεσες θέσεις. Δηλαδή ο εγκέφαλος δίνει εντολή στο θερμοστάτη να ανοίξει 0% - 100% (αν θυμάμαι καλά λειτουργεί με Pulse Width Modulation). Είναι το αντίστοιχο με τη μίξη του ζεστού και κρύου νερού που κάνουμε στο σπίτι μας. Μπορεί να θερμάναμε το νερό στους 90C αλλά αυτό δε σημαίνει πως θα καούμε όταν θα κάνουμε ντους. Απλά θα ανοίξουμε πολύ λιγότερο το ζεστό και περισσότερο το κρύο, κ.ο.κ.
    Αλλά και πέρα από αυτό δε νομίζω πως έχει πρόβλημα ακόμα και αν πεσει από τους 110 στους 90.

Τέλος η τεχνολογία προχωρά. Δε σημαίνει τίποτα το εύρος λειτουργίας των θερμοκρασιών που ίσχυε για παλιότερους κινητήρες με τους σημερινούς.
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Προεπιλογή

κανε μια βολτα με το αυτοκινητο και μολις φτασει τους 105 βαθμους σταματησε στην ακρη και ανοιξε το καπο χωρις να σβησεις τον κινητηρα.ενεργοποιησε τοκρυφο μενου να βλεπεις θεμροκρασία και παρατηρησε σε ποια θερμοκρασια θα ξεκινησει το βεντιλατερ
    Γιαννη, το έχω κανει πολλες φορες και γι αυτο εγραψα πιο πανω οτι λεω εδω:

Πολύχρονος λοιπον, περαστικά και καλα ξεμπεδέρματα. Ελπίζω όλα να πανε καλά φιλε μου. Μην αγχώνεσαι με τις καθυστερήσεις. Κανείς δεν μπορει να είναι συνέχεια πάνω απο το πληκτρολόγιο!!!

Στο θέμα μας τώρα. Βάση των δικών παρατηρήσεων στο δικό μου αυτοκίνητο έχουμε 2 φάσεις στη συμπεριφορά ψύξης του κινητήρα:

ΦΑΣΗ Α: Εκκίνηση κινητήρα και πορεία σε συνθήκες πολης. Ο κινητήρας ζεσταινεται και φτανει τους 107-108 βαθμους οπου εχει ανοιξει ο θερμοστατης και το "κρυο" νερο του ψυγείου εισέρχεται στο κινητήρα. Η θερμοκρασία πεφτει στους 105-102 αναλογα των στροφών που έχουμε και τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος.

ΦΑΣΗ Β: Πορεία σε συνθήκες πόλης για αρκετή ώρα. Η φυσική ροή του αέρα που διερχεται μεσα απο το ψυγείο δέν επαρκεί να κρυώσει το νερο μεσα σε αυτο. Ετσι, η θερμοκρασία που έχει το νερο στο ψυγείο δεν επαρκει με τη σειρά του να μειώσει τη θερμοκρασία του νερου στο κινητηρα και έτσι αυτή φτανει στους 113 οπου και ξεκινάει το βεντιλατερ και τη ρίχνει στους 107-104, αναλογα πάλι τις στροφές του κινητήρα και τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος.

ΦΑΣΗ Γ: Πορεία σε ανοιχτό δρομο (εθνική οδο, επαρχιακο οδικό δικτυο, κετνρικός οδικός αξονας χωρις μποτιλιαρισμα ή χωρις να μας πιανουν φανάρια).Σε αυτή τη φάση, διαπερνα αέρας το ψυγείο και ετσι η θερμοκρασία του νερου μεσα σε αυτό πεφτει. Μόλις ανοιξει ο θερμοστάτης, το νερό στο ψυγείο εισερχεται μεσα στο κινητήρα και τον ψυχει. Πρακτικά, βλέπουμε διακύμανση θερμοκρασιας ψυκτικού υγρου 103-108, ανάλογα πάλι τις στροφές του κινητήρα και τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος.

Λεω αναλογα τις στροφές του κινητήρα γιατι οσο περισσότερες στροφές εχουμε τοσο περισσοτερες στροφές εχει και η αντλια νερου και άρα στελνει μεγαλύτερη ποσοτητα κρύου νερου στο κινητήρα μεχρι να κλεισει και πάλι ο θερμοστατης τελειως. Επισης οσο χαμηλοτερη θερμοκρασία εχει το περιβαλλον εξω, τοσο χαμηλοτερη θερμοκρασια εχει το νερο που εισερχεται στο κινητήρα.

Εδω δηλαδή μπορει να μπερδευτούμε. Αν παρακολουθούμε μονο τη θερμοκρασία του ψυκτικού υγρου και κινουμαστε σε ανοιχτό δρόμο θα δούμε να μήν ξεπερναει τους 108 βαθμούς και έτσι, ισως νομίζουμε οτι δουλεύει το βεντιλατερ. Αν όμως σταματήσουμε και το αφήσουμε να δουλευει για περισσοτερη ωρα θα δουμε οτι το βεντιλατερ ξεκιναει στους 113 βαθμούς.

Οι 3 φάσεις ισχύουν σε αυτοκίνητα αλλων κατασκευαστων που έχω παρακολουθήσει αλλα σε θερμοκρασιες απο 87 εως 98 βαθμους... όχι τοσο ψηλα!

Θέτω το ερωτημα σε όσους εχουν τον Ζ16ΧΕΡ: στους πόσους βαθμούς ξεκινάει το βεντιλατερ σε εσας? Προσοχή όμως: να το βλέπετε ή να το ακουτε να ξεκιναει η λειτουργία του και όχι να συπεραίνετε απο την πτώση της θερμοκρασίας του ψυκτικού υγρου.

Επίσης αν κάποιος ξερει σε ποιά θέση ειναι το ρελε της πρώτης σκάλας θα με βοηθούσε πολυ!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο capthookb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, πιθανά να λαμβάνει και τη θερμοκρασία περιβάλλοντος, αλλά νομίζω οι διαφορές είναι λίγες.

Εγώ εδώ που μένω, το χειμώνα η θερμοκρασία πέφτει το πολύ 4-5 βαθμούς. Συνήθως η θερμοκρασία του ψυκτικού που βλέπω, φτάνει μέχρι το 110 και μετά πέφτει στο 103. Όταν τύχει λοιπόν να πάω σε μέρος που η θερμοκρασία πέφτει κάτω από το μηδέν και που ταυτόχρονα έχω και ανοιχτό τον κλιματισμό, καλοριφέρ, η θερμοκρασία σκαρφαλώνει μέχρι και 113.
    Το καλοκαίρι δε, που δουλεύει και ο συμπιεστής συνέχεια, η θερμοκρασία πέφτει πιο εύκολα προς τα κάτω και δεν σκαρφαλώνει τόσο ψηλά. Δηλαδή πηγαίνει πάλι στο 110 αλλά για πολύ λιγότερο χρονικό διάστημα, παρόλο που η θερμοκρασία του περιβάλλοντος είναι μεγαλύτερη. Θεωρώ πως έχει να κάνει το επιπλέον φορτίο του συμπιεστή, που οδηγεί τον εγκέφαλο να ανοίγει περισσότερο το θερμοστάτη. Βέβαια όλα αυτά είναι μόνο προσωπικές παρατηρήσεις, από το δικό μου κινητήρα 1.4Τ που δεν έχει καμια σχέση με τον Z16XEP. Απλά θέλω να τονίσω τη συμπεριφορά που έχω παρατηρήσει.

Το οτι η θερμοκρασία το χειμώνα είναι χαμηλότερη, δε σημαίνει πως θα παγώσει περισσότερο ο κινητήρας στο εσωτερικό. Φαντάζομαι φοβάσαι μήπως η απότομη μεταβολή από τους 113 στους πχ 90 προκαλέσει ζημιά; Επίσης έχε υπόψη σου πως η λειτουργία του θερμοστάτη δεν είναι ανοιχτή ή κλειστή, αλλά έχει και ενδιάμεσες θέσεις. Δηλαδή ο εγκέφαλος δίνει εντολή στο θερμοστάτη να ανοίξει 0% - 100% (αν θυμάμαι καλά λειτουργεί με Pulse Width Modulation). Είναι το αντίστοιχο με τη μίξη του ζεστού και κρύου νερού που κάνουμε στο σπίτι μας. Μπορεί να θερμάναμε το νερό στους 90C αλλά αυτό δε σημαίνει πως θα καούμε όταν θα κάνουμε ντους. Απλά θα ανοίξουμε πολύ λιγότερο το ζεστό και περισσότερο το κρύο, κ.ο.κ.
    Αλλά και πέρα από αυτό δε νομίζω πως έχει πρόβλημα ακόμα και αν πεσει από τους 110 στους 90.

Τέλος η τεχνολογία προχωρά. Δε σημαίνει τίποτα το εύρος λειτουργίας των θερμοκρασιών που ίσχυε για παλιότερους κινητήρες με τους σημερινούς.
    Με ενεργοποιημενο το κλιματισμό, η θερμοκρασία δεν ανεβαινει πανω απο 109 βαθμους για οσο αυτος λειτουργει. Ας μην μπλεξουμε ομως τα πραγματα και με τον κλιματισμο.

Αν αφησουμε το αυτοκίνητο να δουλευει σταματημενο, στους πόσους βαθμους πρεπει να αρχισει το βεντιλατερ να δουλευει? Χωρίς κλιματισμο. Όχι ποτε αρχίζει να πεφτει η θερμοκρασία αλλα πότε θα ακουσουμε το βεντιλατερ. Θέτω το ερωτημα αυτό γιατί είτε δεν μου δουλευει η πρώτη σκάλα είτε καποιοι νομίζουν οτι το βεντιλατερ δουλευει στους 108 βαθμους περιπου γιατι απλά βλεπουν οτι στους 108 ξεκιναει να πεφτει η θερμοκρασία του ψυκτικού υγρου στο κινητήρα. Για να το κατανοήσεις δες το πόστ 30 ή το προηγουμενο.

Προεπιλογή

Να παρακολουθεις την σταθμη του αντιψυκτικου, οτι παραμενει σε σωστη σταθμη, οτι ο σενσορας θερμοκρασιας αντιψυκτικου δειχνει σωστα, οτι οταν βραζει στους 113 δεν εχει μπουρμπουλήθρες το δοχειο, χρειαζεται βολτα με κουμπωμενο διαγνωστικο για να αποφασιστούν κάποια πράγματα, οτι το αμαξι δουλευει σωστα, υπομονή.

Προεπιλογή

Ναι, δεν αναφερόμουν στη θερμοκρασία του βεντιλατέρ, αλλά σε άλλο σου γενικότερο ερώτημα.
    Επίσης, από τη στιγμή που ο θερμοστάτης μπορεί να ανοίγει σε οποιαδήποτε θερμοκρασία (ηλεκτρικά), γιατί να μη μπορεί να δουλεύει και το βεντιλατέρ σου σε διάφορες θερμοκρασίες;
    Μιας και δεν έχω ιδιο κινητήρα δε μπορώ να σου πω τιμές.
    Όσο για τα ρελέ, δες εδώ: http://astra-3.pl/tip-astra-h-fuses-relays-engine-bay
    Νομίζω έχεις τα Κ2, Κ10 μόνο
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Γιώργο, το σημαντικό πρώτο, εύχομαι γρήγορη ανάρρωση.
    Σ' ευχαριστώ πολύ και εσενα φίλε μου. Να είσαι καλά.

Προεπιλογή

Λοιπον, κύριοι...

Εκανα το τέστ που κάνει ο τύπος στο ένα βίντεο. Εδωσα δηλαδη τάση στον παλιό θερμοστάτη που είχα κρατήσει και όντως, σιγα σιγά ανοιξε. Επομένως ισχύει οσα εχουν ειπωθεί νωρίτερα για ηλεκτρονικά θερμαινόμενου και αρα ανοιγόμενου θερμοστατη σαν υποβοηθηση στο συστημα ψύξης του κινητήρα!!!
    Opel Astra 1.6 Twinport 2004 (Z16XEP-L48)

Προεπιλογή

αυτό που χαλάει λέγεται thermostat heater, και μετά δουλεύει σαν μηχανικός θερμοστάτης, στο διάστημα 105-98, μέχρι να το πάρει πρέφα ένας σωστός και να το "στείλει" όλο το housing , για όσους τους αρέσει να τα ψάχνουν με αγγλικούς όρους.

Προεπιλογή

αυτό που χαλάει λέγεται thermostat heater, και μετά δουλεύει σαν μηχανικός θερμοστάτης, στο διάστημα 105-98, μέχρι να το πάρει πρέφα ένας σωστός και να το "στείλει" όλο το housing , για όσους τους αρέσει να τα ψάχνουν με αγγλικούς όρους.
    Μπορείς να μου εξηγήσεις τα κοκκίνα please?
    Opel Astra 1.6 Twinport 2004 (Z16XEP-L48)

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Περί ζάντας
    Από τον/την kemosabe στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-11, 10:01
  2. Περί καδένας
    Από τον/την harris89 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-10, 04:48
  3. Περί ....Xenon ...(help please)
    Από τον/την lefterismega στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-09, 20:06
  4. Περί εξάτμισης....
    Από τον/την astatos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-08, 19:52
  5. Περί κλειδώματος
    Από τον/την jt στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-08, 15:31

Δικαιώματα - Επιλογές