If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 64

Προεπιλογή Περί Ζ16ΧΕΡ!!

Καλησπέρα σε όλους και Χριστός Ανέστη!

Εχω το Astra H/2004 με τον κινητήρα Ζ16ΧΕΡ. Επειδή δεν μου αρέσει να δουλευει ο κινητήρας στους 105+ βαθμούς θα ήθελα να το ρίξω λίγο. Θερμοστάτη πιστευω οτι θα βρώ, είτε απο Ζ16ΧΕ (αν ταιρίαζει) ειτε παραγγελία. Το κύριο ερωτημα ειναι αν μπορούμε να επεμβουμε στον εγκέφαλο και να καθορίσουμε νεες τίμες οπου θα ανάβουν οι σκάλες του βεντιλατερ. Ρωτάω, γιατί από όσο γνωρίζω την εντολή τη δίνει ο εγκέφαλος.

Επίσης εχω προσέξει οτι το αυτοκίνητο οταν ειναι κρύο έχει δυνατότερο και νευρικότερο γκαζι. Όσο η θερμοκρασία ανεβαινει η ισχύς του κινητηρα μειώνεται. Το κάνει και σε άλλους? Φυσικά, δεν εχω παραπονο απο την αποδοσή του αλλα μου κάνει εντύπωση η συμπεριφορά αυτη. Μήπως παίζει ρόλο το twinport?

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fisakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους και Χριστός Ανέστη!

Εχω το Astra H/2004 με τον κινητήρα Ζ16ΧΕΡ. Επειδή δεν μου αρέσει να δουλευει ο κινητήρας στους 105+ βαθμούς θα ήθελα να το ρίξω λίγο. Θερμοστάτη πιστευω οτι θα βρώ, είτε απο Ζ16ΧΕ (αν ταιρίαζει) ειτε παραγγελία. Το κύριο ερωτημα ειναι αν μπορούμε να επεμβουμε στον εγκέφαλο και να καθορίσουμε νεες τίμες οπου θα ανάβουν οι σκάλες του βεντιλατερ. Ρωτάω, γιατί από όσο γνωρίζω την εντολή τη δίνει ο εγκέφαλος.

Επίσης εχω προσέξει οτι το αυτοκίνητο οταν ειναι κρύο έχει δυνατότερο και νευρικότερο γκαζι. Όσο η θερμοκρασία ανεβαινει η ισχύς του κινητηρα μειώνεται. Το κάνει και σε άλλους? Φυσικά, δεν εχω παραπονο απο την αποδοσή του αλλα μου κάνει εντύπωση η συμπεριφορά αυτη. Μήπως παίζει ρόλο το twinport?
    αφου ετσι ειναι ρυθμισμένο απο το εργοστάσιο γιατί θέλεις να το αλλάξεις;
    όσον αφορά το δευτερο ερωτημα περι διαφορετικής συμπεριφορας όταν είναι κρύο,δεν εχω παρατηρησει κάτι.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Γεια σου φίλε Γιάννη!
    Γνώμη μου είναι οτι τα περιθώρια για ζημιά στη μηχανή λόγω υπερθέρμανσης ειναι πολύ μικρά οταν ο κινητήρας δουλευει τοσο ψηλα, ειδικα για ενα κλίμα που δεν εχει σχεση με αυτο της Γερμανίας αλλα είναι αυτό της Ελλαδας οπου 3 μήνες το χρόνο εχουμε καυσωνα. Επίσης απο τη ζεστη και την αυξημένη πίεση, σπανε κολάρα, διαφεύγει αντιψυκτικό και την πατας εύκολα. Πρέπει δηλαδη να έχει πυρετό το αυτοκίνητο επειδή θέλει ο κατασκευαστής να παρουσιασει μειωμένους ρύπους?
    Γνωρίζεις κάτι για το πρώτο μου ερώτημα? Εσύ, ισως κατι ξέρεις!!!

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Γεια σου φίλε Γιάννη!
    Γνώμη μου είναι οτι τα περιθώρια για ζημιά στη μηχανή λόγω υπερθέρμανσης ειναι πολύ μικρά οταν ο κινητήρας δουλευει τοσο ψηλα, ειδικα για ενα κλίμα που δεν εχει σχεση με αυτο της Γερμανίας αλλα είναι αυτό της Ελλαδας οπου 3 μήνες το χρόνο εχουμε καυσωνα. Επίσης απο τη ζεστη και την αυξημένη πίεση, σπανε κολάρα, διαφεύγει αντιψυκτικό και την πατας εύκολα. Πρέπει δηλαδη να έχει πυρετό το αυτοκίνητο επειδή θέλει ο κατασκευαστής να παρουσιασει μειωμένους ρύπους?
    Γνωρίζεις κάτι για το πρώτο μου ερώτημα? Εσύ, ισως κατι ξέρεις!!!
    Το μοτερ αυτο ειναι φτιαγμενο για να δουλευει με αυτες τις θερμοκρασιες.αν θελεις βαζεις μικροτερο θερμοστατη και κυκλοφορουν τα νερα νωριτερα.Αλλα πραγματικα μην σε αγχωνει.Επισης μπορεις να βαλεις εξωτερικο διακοπτη και να το ενεργοποιεις εσυ το βεντιλατερ,γιατι νομιζω απο τον εγκεφαλο δεν υπαρχει τετοια επιλογη.
    Οσον αφορα τα κολλαρα και το αντιψυκτικο ειναι εντελως αναλωσιμα.εναν ελεγχο αν κανεις οπτικο μια φορα το εξαμηνο στα κολλαρα,θα διαπιστωσεις αν τείνουν να κοπουν,οποτε τα αλλαζεις και τελος.Το αντιψυκτικο οπωσδηποτε αλλαγη καθε 3ετια με το εργοστασιακο.
    Εχω γνωστο με z16xep σε vectra που εχει φτασει τα 290.000 με μονη βλαβη το twinport αλλα ηταν απο τα πρωτα.
    Γιάννης

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Αν αλλάζει κάποιος κάθε 3 χρόνια τα υγρά του ψυγείου του με γνήσιο αντιψυκτικό της GM σε αναλογία 50% με νερό βρύσης, και ελέγχει τακτικά τα κολάρα, δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα. Οσο για το θέμα της απόδοσης του κινητήρα όταν είναι κρύος, αυτό νομίζω ότι οφείλεται κυρίως στις εξωτερικές θερμοκρασίες και γενικότερα στις συνθήκες περιβάλλοντος. Και αυτό γιατί έχει παρατηρηθεί σε πολλές περιπτώσεις καλύτερη λειτουργία του κινητήρα βραδυνές ώρες ή ώρες με σχετικά μικρή αύξηση της υγρασίας.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CAPTAIN_HADDOCK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αλλάζει κάποιος κάθε 3 χρόνια τα υγρά του ψυγείου του με γνήσιο αντιψυκτικό της GM σε αναλογία 50% με νερό βρύσης, και ελέγχει τακτικά τα κολάρα, δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα.
    Και γιατί να χρειαστεί να αλλαξω κολάρα αφου μπορώ να το αποφύγω ή να μειώσω τις πιθανοτητες να ανοιξουν?

Οσο για το θέμα της απόδοσης του κινητήρα όταν είναι κρύος, αυτό νομίζω ότι οφείλεται κυρίως στις εξωτερικές θερμοκρασίες και γενικότερα στις συνθήκες περιβάλλοντος. Και αυτό γιατί έχει παρατηρηθεί σε πολλές περιπτώσεις καλύτερη λειτουργία του κινητήρα βραδυνές ώρες ή ώρες με σχετικά μικρή αύξηση της υγρασίας.
    Γενικά, η παράμετροι του περιβάλλοντος παιζουν καποιο ρόλο. Εδω όμως μιλάμε για μεγάλη διαφορα και ανεξάρτητα αν κανει κρύο ή ζεστη, βρεχει, χιονίσει ή οχι. Συνήθως, οταν ο κινητήρας ειναι κρύος εχει μειωμένη αποδοση αλλα εδω συμβαινει το αντίθετο. Αλήθεια, το εχει παρατηρήσει κανεις αλλος στο δικό του?

Senior Member
    Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Τα κολάρα θα τα τσεκάρεις τακτικά, γιατι τα αντιψυκτικά που χρησιμοποιεί η GM περιέχουν αρκετά άλατα Νατρίου (για τη μείωση του "βρασμού" του υγρού του κυκλώματος ψύξης), το οποία προκαλούν διάβρωση ελαστομερων

Προεπιλογή

Μαλιστα!

Μπορεί καποιος να μας πει αν μπορούμε να επεμβουμε στο σημείο που ξεκιναει το βεντιλατερ?

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Λογικα μονο προγραμματιστης.
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Σχετικά με τα αντιψυκτικό της GM, βάζουμε απιονισμένο/απεσταγμένο ή νερό βρύσης;; Ο πωλητής μου λέει βρύσης. Αλλά το νερό βρύσης δεν έχει προσμίξεις χλώρια κτλ;;

Προεπιλογή

Εγώ βάζω απεσταγμενο. Είναι αλήθεια ότι το μπουκάλι και οι οδηγίες λένε για νερό βρύσης. Για καλύτερα όμως πάω στο απεσταγμενο
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Απεσταγμενο....καθαρα πραγματα
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Senior Member
    Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Η Opel ζητά νερό βρύσης. Και αυτό γιατί θεωρητικά σαν νερό φτάνει σε σημείο βρασμού σε θερμοκρασία μεγαλύτερη απο τους 105 οC, την θερμοκρασία δηλαδή που ανοίγει πλήρως ο θερμοστάτης και ενεργοποιήται το βερντιλατέρ. Για να αυξήσει ακόμα παραπάνω το σημείο βρασμού του διαλύματος αντιψυκτικού/νερού, προσθέτει στη σύσταση του αδιάλυτου αντιψυκτικού άλατα νατρίου (αυτό μπορείτε να το δείτε στα συστατικά στην πίσω ετικέτα του προιόντος). Στη φύση τα άλατα νατρίου δεν απαντούνται ποτέ μόνα τους. Τις περισσότερες φορές τα βρίσκουμε σε χημική ένωση με χλώριο, το γνωστο μας χλωριούχο νάτριο (NaCl) δηλαδή το κλασικό αλάτι.
    Πρακτική εφαρμογή αύξησης του σημείου βρασμού/εξάτμισης έχουμε στη μαγειρική, όταν στο νερό που βράζει ρίχνουμε μια χούφτα αλάτι πριν ρίξουμε τα μακαρόνια.
    Με τη χρήση απιονισμένου ή απεσταγμένου νερού χάνεται το πλεονέκτημα της υψηλής θερμοκρασίας βρασμού του διαλύματος, κινδυνεύοντας να προκληθεί βλάβη απο υπερθέρμανση.
    Προβλημα δεν θα υπήρχε σε κινητήρες παλαιότερους, όπως ο C16NZ του Vectra μου, του οποίου ο θερμοστάτης ανοίγει πλήρως και ενεργοποιήται το βερντιλατέρ γύρω στους 95 -97 βαθμούς.

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Καλημέρα στην παρέα μας και χρόνια πολλά. Χριστός Ανέστη. (Αληθώς ο κύριος φίλε fisakis). Μια από τα ίδια και εγω με το φίλο μας που άρχισε αυτό το θέμα. Κάτοχος εδω και δύο χρόνια ενός μεταχειρισμένου άστρα Η με τον ίδιο κινητήρα. Ψαχτηκα πολύ και ρώτησα. Διαβασα πολύ εδώ μέσα διάφορα σχετικά θέματα. (ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ Η ΒΟΉΘΕΙΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ! ! !). Η δική μου τελική απόφαση είναι ότι δεν πειράζουμε τίποτα. Στον εγκέφαλο δεν μπορούμε να επέμβουμε. Αλλαγη θερμαστατη μπορουμέ να κάνουμε αλλά δεν αξίζει τον κόπο και τα λεφτά. ΟΤΑΝ χαλάσει ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ βάλω κάποιον άλλον που να ανοίγει σε πιο χαμηλή θερμοκρασία π.χ. από 105 στους 98 βαθμούς κελσίου. Αυτό που κάνω εγώ πλέον είναι να κρυώνω τον κινητήρα με την βοήθεια του α/c. Τον χειμώνα εάν και εφόσον περάσω τους 95 βαθμούς βάζω λιγο το α/c και το σβήνω αφού πέσει στους 90. Το καλοκαίρι που έχω ήδη κομπλαρει το α/c από τον Μάιο αν και εφοσον δω θερμοκρασία πάνω από 96-98 είτε από κίνηση και μποτιλιάρισμα είτε από καύσωνα χαμηλώνω λίγο την εσωτερική θερμοκρασία κατά 1-2 βαθμούς και ανεβάζω την ταχύτητα του ανεμιστήρα επίσης κατά 2
    Νούμερα και σε 2-5 λεπτά εχει πεσει στους 90. Ξέρω ότι το πρώτο που θα πείτε όλοι σας ότι επιβαρύνει όλο αυτό το κομπρεσέρ και έχω και αύξηση στην κατανάλωση. Αλλά προκειμένου να κάψω καμιά φλάντζα ή να κάψω όλον τον κινητήρα πιστευω ότι αυτό που κάνω είναι πιο σωστό.........
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Επειδή πάτησα κατά λάθος δημοσίευση να σου πω και για το δεύτερο που ρωτάς εγώ δεν εχω κατάλαβει διαφορά όταν είναι κρύος. Ίσως επειδή κινούμε κυρίως μέσα σε πόλη και όταν είναι κρύο δεν το πατάω. Περιμένω να ζεσταθεί πρώτα. Ασε που στο καθημερινό πρωινό δρομολόγιο σπιτι-παιδικος σταθμός-σπιτι κρύο το πήγαινα και κρύο το γύριζα. Δεν προλάβαινε να ζεσταθεί σε 1+1 χλμ διαδρομη και σε εξωτερική θερμοκρασία το χειμώνα 0-5 βαθμούς κελσίου. Θα το κοιτάξω τώρα που καλοκαιριαζει και εάν καταλάβω διάφορα θα σου πω.
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα στην παρέα μας και χρόνια πολλά. Χριστός Ανέστη. (Αληθώς ο κύριος φίλε fisakis). Μια από τα ίδια και εγω με το φίλο μας που άρχισε αυτό το θέμα. Κάτοχος εδω και δύο χρόνια ενός μεταχειρισμένου άστρα Η με τον ίδιο κινητήρα. Ψαχτηκα πολύ και ρώτησα. Διαβασα πολύ εδώ μέσα διάφορα σχετικά θέματα. (ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ Η ΒΟΉΘΕΙΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ! ! !). Η δική μου τελική απόφαση είναι ότι δεν πειράζουμε τίποτα. Στον εγκέφαλο δεν μπορούμε να επέμβουμε. Αλλαγη θερμαστατη μπορουμέ να κάνουμε αλλά δεν αξίζει τον κόπο και τα λεφτά. ΟΤΑΝ χαλάσει ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ βάλω κάποιον άλλον που να ανοίγει σε πιο χαμηλή θερμοκρασία π.χ. από 105 στους 98 βαθμούς κελσίου. Αυτό που κάνω εγώ πλέον είναι να κρυώνω τον κινητήρα με την βοήθεια του α/c. Τον χειμώνα εάν και εφόσον περάσω τους 95 βαθμούς βάζω λιγο το α/c και το σβήνω αφού πέσει στους 90. Το καλοκαίρι που έχω ήδη κομπλαρει το α/c από τον Μάιο αν και εφοσον δω θερμοκρασία πάνω από 96-98 είτε από κίνηση και μποτιλιάρισμα είτε από καύσωνα χαμηλώνω λίγο την εσωτερική θερμοκρασία κατά 1-2 βαθμούς και ανεβάζω την ταχύτητα του ανεμιστήρα επίσης κατά 2
    Νούμερα και σε 2-5 λεπτά εχει πεσει στους 90. Ξέρω ότι το πρώτο που θα πείτε όλοι σας ότι επιβαρύνει όλο αυτό το κομπρεσέρ και έχω και αύξηση στην κατανάλωση. Αλλά προκειμένου να κάψω καμιά φλάντζα ή να κάψω όλον τον κινητήρα πιστευω ότι αυτό που κάνω είναι πιο σωστό.........
    Φιλαρακι, μαλλον δεν εχουμε τον ιδιο κινητήρα ή καπου κανεις λαθος. Ο θερμοστατης του αυτοκινητου ανοιγει στους 105 βαθμους που σημαινει οτι δουλευει 105+. Το βεντιλατερ ξεκιναει αν θυμαμαι καλα στους 113 για να ρίξει τη θερμοκρασια καπου στους 107. Μιλαμε για τρελα νουμερα και οχι για 90 ή 95 βαθμους. Αν και γενικά δεν είμαι κι εγω υπερ των μετατροπών θεωρώ οτι οι εργοστασιακες οι τιμές για το εύρος των τιμών της θερμοκρασίας του κινητήρα ειναι για κλιμα Γερμανίας ή Αγγλιας, όχι για Ελλαδας. Φυσικά εχω παρατηρήσει οτι σε ζόρια η θερμοκρασία θα πεσει κατω των 100 βαθμος και δεν μπορω να το εξηγήσω. Ίσως να εχει καποιο ByPass κύκλωμα και στα ζόρια να παρακάπτει τον θερμοστατη.
    Αυτό με το κλιματισμό το κάνω κι εγω αλλα όταν ειμαι σε μποτιλιάρισμα και δώ το αντιψυκτικο στους 110. Βασικά, τις ιδιες ανησυχίες εχουμε και πρατουμε τα ίδια, αλλα εχουμε μια διαφωνία στις ενδειξεις του ψυκτικού υγρου.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή πάτησα κατά λάθος δημοσίευση να σου πω και για το δεύτερο που ρωτάς εγώ δεν εχω κατάλαβει διαφορά όταν είναι κρύος. Ίσως επειδή κινούμε κυρίως μέσα σε πόλη και όταν είναι κρύο δεν το πατάω. Περιμένω να ζεσταθεί πρώτα. Ασε που στο καθημερινό πρωινό δρομολόγιο σπιτι-παιδικος σταθμός-σπιτι κρύο το πήγαινα και κρύο το γύριζα. Δεν προλάβαινε να ζεσταθεί σε 1+1 χλμ διαδρομη και σε εξωτερική θερμοκρασία το χειμώνα 0-5 βαθμούς κελσίου. Θα το κοιτάξω τώρα που καλοκαιριαζει και εάν καταλάβω διάφορα θα σου πω.
    Καταλαβαίνω τι λες αλλα αν οδηγήσεις το δικό μου θα καταλάβεις διαφορά ακομη και χωρίς ζορι! Είσαι και μακρια ωστε να συναντιομασταν και να οδηγουσε ο ένας του αλλου για λίγο! Μου φαίνεται θα βάλω αγγελία ωστε να κανω κατι τέτοιο!

Να επιβεβαιωσω κι εγω οτι το νερό που συμπληρώνουμε ειναι νερό βρύσης. Ίσως για το λόγο που αναφερε ο φίλος, αλλα επειδή το λεει το εργοστασιο και οι μηχανικοί το εφαρμόζω. Επίσης ο μηχανικός μου τόνισε οτι βάζοντας νερο απεσταγμενο, καταστρέφεται το ψυγείο λαδιού.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Φιλε καλημέρα. Έχω τον κινητηρα Z14ZEP. Ποτε δεν εχω δει πάνω απο 101 βαθμούς οπότε και αρχιζει να δουλευει το βεντιλατερ. ο θερμοστατης ανοίγει στους 92 βαθμούς. Αν θυμαμαι καλά το βεντιλατερ εχει δυο σκάλες μια στους 100-101 βαθμούς και μία στους 105 ή 110.. Μήπως έχει καεί η πρώτη σκάλα σε εσένα?
    Τέλος αν θελεις ρωτα τον μηχανικό σου πώς ακριβως επηρρεαζει το απεσταγμενο νερό το ψυγειο λαδιού. Συνδέονται κάπου τα δυο κυκλώματα????

Senior Member
    Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε καλημέρα. Έχω τον κινητηρα Z14ZEP. Ποτε δεν εχω δει πάνω απο 101 βαθμούς οπότε και αρχιζει να δουλευει το βεντιλατερ. ο θερμοστατης ανοίγει στους 92 βαθμούς. Αν θυμαμαι καλά το βεντιλατερ εχει δυο σκάλες μια στους 100-101 βαθμούς και μία στους 105 ή 110.. Μήπως έχει καεί η πρώτη σκάλα σε εσένα?
    Τέλος αν θελεις ρωτα τον μηχανικό σου πώς ακριβως επηρρεαζει το απεσταγμενο νερό το ψυγειο λαδιού. Συνδέονται κάπου τα δυο κυκλώματα????
    Καλημέρα και απο μένα. Παρεμβαίνω απλά για να θυμίσω ότι το απεσταγμένο ή το απιονισμένο νερό φτάνει σε θερμοκρασια βρασμου/ εξάτμισης σε θερμοκρασία 100 οC. Το νερό της βρύσης (χωρίς την extra προσθήκη των αλάτων νατρίου που περιέχει το αντιψυκτικο) φτάνει σε αυτή τη κατάσταση περίπου στους 103oC. Όσο περισσότερα άλατα έχει το νερό, τόσο σε υψηλότερη θερμοκρασία βράζει.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Καλημέρα και απο μένα. Παρεμβαίνω απλά για να θυμίσω ότι το απεσταγμένο ή το απιονισμένο νερό φτάνει σε θερμοκρασια βρασμου/ εξάτμισης σε θερμοκρασία 100 οC. Το νερό της βρύσης (χωρίς την extra προσθήκη των αλάτων νατρίου που περιέχει το αντιψυκτικο) φτάνει σε αυτή τη κατάσταση περίπου στους 103oC. Όσο περισσότερα άλατα έχει το νερό, τόσο σε υψηλότερη θερμοκρασία βράζει.
    εχεις απολυτο δικιο!!γι αυτο και ρητα αναφερεται νερο βρύσης
    Γιάννης

Προεπιλογή

Φιλαρακι, μαλλον δεν εχουμε τον ιδιο κινητήρα ή καπου κανεις λαθος. Ο θερμοστατης του αυτοκινητου ανοιγει στους 105 βαθμους που σημαινει οτι δουλευει 105+. Το βεντιλατερ ξεκιναει αν θυμαμαι καλα στους 113 για να ρίξει τη θερμοκρασια καπου στους 107. Μιλαμε για τρελα νουμερα και οχι για 90 ή 95 βαθμους. Αν και γενικά δεν είμαι κι εγω υπερ των μετατροπών θεωρώ οτι οι εργοστασιακες οι τιμές για το εύρος των τιμών της θερμοκρασίας του κινητήρα ειναι για κλιμα Γερμανίας ή Αγγλιας, όχι για Ελλαδας. Φυσικά εχω παρατηρήσει οτι σε ζόρια η θερμοκρασία θα πεσει κατω των 100 βαθμος και δεν μπορω να το εξηγήσω. Ίσως να εχει καποιο ByPass κύκλωμα και στα ζόρια να παρακάπτει τον θερμοστατη.
    Αυτό με το κλιματισμό το κάνω κι εγω αλλα όταν ειμαι σε μποτιλιάρισμα και δώ το αντιψυκτικο στους 110. Βασικά, τις ιδιες ανησυχίες εχουμε και πρατουμε τα ίδια, αλλα εχουμε μια διαφωνία στις ενδειξεις του ψυκτικού υγρου.

Καταλαβαίνω τι λες αλλα αν οδηγήσεις το δικό μου θα καταλάβεις διαφορά ακομη και χωρίς ζορι! Είσαι και μακρια ωστε να συναντιομασταν και να οδηγουσε ο ένας του αλλου για λίγο! Μου φαίνεται θα βάλω αγγελία ωστε να κανω κατι τέτοιο!

Να επιβεβαιωσω κι εγω οτι το νερό που συμπληρώνουμε ειναι νερό βρύσης. Ίσως για το λόγο που αναφερε ο φίλος, αλλα επειδή το λεει το εργοστασιο και οι μηχανικοί το εφαρμόζω. Επίσης ο μηχανικός μου τόνισε οτι βάζοντας νερο απεσταγμενο, καταστρέφεται το ψυγείο λαδιού.
    Fisakis δεν ισχύει αυτό που λες, δηλαδή πως το έυρος των τιμών των θερμοκρασιών είναι για Γερμανία ή Αγγλία. Εσωτερικά ο κινητήρας δεν καταλαβαίνει σε τι θερμοκρασία είναι το περιβάλλον του ούτε επηρεάζεται από αυτήν σε όρια θερμοκρασιών. Παρόλο που εμείς σκάμε το καλοκαίρι, ακόμα και η θερμοκρασία των 40 βαθμών είναι "κρύο" για τον κινητήρα αφού, αυτό που χρειάζεται είναι να παγώσει νερό από τους 110 στους 100 ή και λίγο πιο κάτω. Ναι θα δουλέψει πιο πολύ το καλοκαίρι το βεντιλατέρ, αλλά τα όρια θερμοκρασίας του ψυκτικού είναι ίδια για τον κινητήρα χειμώνα καλοκαίρι και ανεξάρτητα από χώρα.
    Επίσης μιας που ρώτησες για το πως γίνεται να πέσει η θερμοκρασία κι άλλο σε ζόρια, είναι αρκετά απλό. Ο θερμοστάτης σου δουλεύει ψηλά όπως λες κι εσύ. Σε νορμάλ συνθήκες δουλεύει 105-113, σωστά. Η ρύθμιση αυτή γίνεται μηχανικά, δηλαδή με την αρχή λειτουργίας που έχει ο θερμοστάτης, να μετατοπίζει τον άξονά του όταν το κερί (ή ό,τι αλλο περιέχει) λιώσει λόγω της θερμοκρασίας του ψυκτικού που διαβρέχει τη μια πλευρά του θερμοστάτη. Έτσι ανοίγει και επιτρέπει το νερό να φτάσει στο ψυγείο. Όμως ο θερμοστάτης σου έχει και μια ηλεκτρική σύνδεση. Εσωτερικά ο θερμοστάτης περιέχει μια αντίσταση, η οποία μπορεί να ζεσταίνει το κερί κατά βούληση. Έτσι όταν ο εγκέφαλος θεωρήσει πως χρειάζεται περισσότερη ψύξη, για διάφορους λόγους είτε φορτίου, είτε μικρής ταχύτητας, είτε κάτι άλλο, ζεσταίνει την αντίσταση και επομένως ανοίγει ο θερμοστάτης, παρ'όλο που η θερμοκρασία του ψυκτικού είναι μικρότερη από 105. Γι'αυτό και πέφτει ακόμα χαμηλότερα. Δηλαδή ο θερμοστάτης είναι θερμοκρασίας πχ 105C αλλά ο εγκέφαλος μπορεί να τον μετατρέψει σε θερμοστάτη χαμηλότερης θερμοκρασίας κατά βούληση.

Σωστά όλα αυτά που λές. Επίσης να προσθέσω πως στην ανύψωση του σημείου βρασμού συμβάλλει και η πίεση την οποία είναι σχεδιασμένη να κρατάει το κύκλωμα ψύξης. Γι'αυτό και δεν ανοίγουμε την τάπα του δοχείου όταν είναι ζεστό. Εάν είναι πάνω από 100-105 με το που θα ανοίξουμε θα αρχίσει να βράζει. Άσχετο αυτό που λέω, αλλά απλά δείχνει την επίδραση της πίεσης.
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Περί ζάντας
    Από τον/την kemosabe στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-11, 10:01
  2. Περί καδένας
    Από τον/την harris89 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-10, 04:48
  3. Περί ....Xenon ...(help please)
    Από τον/την lefterismega στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-09, 20:06
  4. Περί εξάτμισης....
    Από τον/την astatos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-08, 19:52
  5. Περί κλειδώματος
    Από τον/την jt στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-08, 15:31

Δικαιώματα - Επιλογές