If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Προεπιλογή Astra K συζητηση περι ανάρτησης

Έχω το 1.6 CDTi με τα 136 άλογα στην εκδοση Dynamic.
    Θα ηθελα λιγο την γνωμη σας σχετικά με αυτο που αντιλαμβάνονται οδηγώντας το. Εχω κανει 5000χλμ σε 2 μήνες (κανουργιο το πηρα) και η συμπεριφορά της αναρτησης δεν με ικανοποιεί. Πιο συγκεκριμένα, αισθανομαι το αμαξι να χωροπηδά σε λακουβες και υψωματάκια, για την ακριβεια να χορωπηδά αρκετά για τα γούστα μου. Δεν αναφερομαι σε κρατηματα, μπασιματα σε στροφες και τέτοια (που εκει έχω θέματα) αλλά καθαρα σε θεματα άνεσης. ΑΚομα και με 3 άτομα το αμαξι χορωπηδα αρκετα. Ελεγξα πιεσεις ελαστικών, ειναι στα νουμερα που δίνει ο κατακευαστής (240 εμπρος, 220 πισω σε 16αρα ζαντα)
    Δεν ξερω αν όλα τα Astra είναι έται, (σε ενα J που ειχα για δύο ημερες με 100.000χλμ, μου φάνηκε πιο ηπιο και απαλό)
    Ποια΄είναι η γνώμη σας; Οι κατοχοι του ιδιου τυπου, τι έχουν να πουν; Ειναι ικανοποιημένοι;

Senior Member
    Περιοχή
    Lamia
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Εγω το εχω δυο χρόνια και εχω 45.000 χιλιόμετρα μεχρι στιγμής...συμφωνω με αυτα που λες γενικά..σαν να κοπαναει λιγο περισσότερο στις λακουβες ετσι το εχω αισθανθεί εγω αλλα προσφερει καλά κρατήματα ακομα και όταν το πιεζω πολυ...οι πιεσεις που εχεις ειναι μια χαρα...εγω αλλαξα και τα επατηρια πριν λίγο και και ειχε ελαχιστα πιο εντονο κοπανημα σε λακκούβες αλλα πολυ καλυτερη συμπεριφορα στον δρόμο...γενικά απο το εργοστάσιο πρεπει να έχουν ρυθμισει την αναρτηση λιγο πιο σκληρη για εχει και καλυτερη οδικη συμπεριφορα

Προεπιλογή

Έχω το ίδιο αμάξι φίλε μου 1 μήνα και κάτι.
    Προερχόμενος από corolla G6 στημένο χαμηλωμένο εξατμισεις,μοτέρ celica κτλ όταν πήρα το astra και το οδήγησα πρώτη φορά ένιωσα τόσο μ@@@κας για το τι αμάξι οδηγαγα τόσα χρόνια.
    Ένιωθα και την παραμικρή ανωμαλία του δρόμου,σε ταξίδι έβγαινα έξω με ένα κεφάλι κουδούνι κτλ.
    Έκανα ταξίδι με το astra και ήταν η πρώτη φορά στην ζωή μου που πήγαινα με 140 και ψυθιριζαμε με την γυναίκα μου για να μιλήσουμε.
    Αν με ρωτήσεις διαφορές στα κρατήματα θα σου πω ότι έχω τα ίδια κρατήματα.
    Ειλικρινά είμαι πολύ χαρούμενος με την αγορά του astra μιας και οικογενειάρχης πια που δεν σκοπεύω να πειράξω ούτε βίδα πάνω του.
    Άντε ένα καλό πρόγραμμα μόλις λήξει η εγγύηση.

Προεπιλογή

Δεν με πολυενδιαφέρουν τα κρατήματα, μιλάω για την άνεση. Μου φαίνεται σαν να χοροπηδά το αμαξι πολύ ευκολα. Για αυτο και ειπα να το συζητησουμε σε αυτο το θέμα.

Προεπιλογή

Συνεχιζω να έχω την ιδια αποψη και αρχιζει και με ενοχλεί αρκετά η συμπεριφορά του αυτοκίνητου στην άνεση. Ή είναι πολύ μαλακό και κουνάει πολύ (στην απόσβεση) ή ειναι αρκετά σκληρό και χοροπηδά εντονα. Πραγματικά δεν ξερω τι συμβαινει.

Θα ηθελα να ακουσω αποψεις, με προβληματιζει πολύ το γεγονός, και τι μπορει να γινει για να βελτιωθει.

Προεπιλογή

Βρήκα και μια συζήτηση σε Βρετανικό forum
    https://www.astrakforums.co.uk/viewtopic.php?f=8&t=877

Συμφωνώ 100% με την αισθηση που μεταφέρει ο Andy στο 1ο και στο 5ο post του.

Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι από όλα μου τα αυτοκίνητα αυτό έχει την χειρότερη comfort ανάρτηση. Πράγματι περνάς απο ράγες τρένου και απο το κοπάνημα και τον ήο που μεταφέρεται στην καμπίνα νομίζεις οτι οι αναρτήσεις είναι στα τελευταία τους. Πολύ απογοητευμένος για αμάξι 28.000 ευρώ.

Προεπιλογή

Σκεφτομαι να αλλαξω μονο τα πισω αμορτισερ, μπας και βελτιωθει λίγο η άνεση ιδιαιτερα στις πισω θέσεις. Λέω τα πισω γιατι ειναι φτηνα και μπορω να τα αλλαξω μόνος μου χωρις ειδικά εργαλεια. Έτσι δεν θα κλαψω πολλά χρηματα αν τελικά δεν πάρω καποιο ικανοποιητικό αποτελεσμα.
    Σε μια συντομη ερευνα που εκανα, ειδα οτι σαν επιλογη υπάρχουν τα b4 της Bilstein.
    Εχει υποψη κανεις καμια άλλη επιλογη;
    Ειναι κανεις απο εδω μέσα που εχει αλλάξει μονο αμορτισερ;

Παρόμοια Θέματα

1. Astra J Αλλαγή Ανάρτησης
    Από τον/την tolias63 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-17, 10:30
  2. Συζητηση περι μεγαλυτερου Intercooler κλπ
    Από τον/την george-S101 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-10, 20:46
  3. Παρελκόμενα ανάρτησης Astra G
    Από τον/την PiNiOn στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-10, 23:57
  4. Περι ανάρτησης και θορύβου
    Από τον/την mihalakis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-09, 20:15
  5. συζητηση περι φορουμς
    Από τον/την mafiozos29 στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-09, 23:57

Δικαιώματα - Επιλογές