If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13

Προεπιλογή Πρόγραμμα service corsa e

Υπάρχει περίπτωση να βρούμε ποιες εργασίες πρέπει να γίνουν σε κάθε service για το corsa e;
    Σε όλα τα αυτοκίνητα που είχα, οι εργασίες αναγράφονταν στο βιβλίο του κατασκευαστή, όχι όμως και στο corsa!

Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους. Συνεχίζω αυτό το θέμα για να μην ανοίγω άλλο. Σε 4 μήνες είναι να κάνω το μεγάλο σέρβις σε corsa E 1.0Τ (4 χρόνια).
    Αυτό που μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση είναι ότι μέχρι στιγμής στο πρόγραμμα σέρβις δεν έχουν αλλαχθεί μπουζί και φίλτρο αέρα μιας και στην αντιπροσωπεία μου ανέφεραν ότι αυτά αλλάζουν στα 4 χρόνια και ότι δε χρειάζεται νωρίτερα.

Έχω παρατηρήσει όμως το τελευταίο διάστημα μεγαλύτερη κατανάλωση καυσίμου από παλιότερα, της τάξης του 1 με 1,5 λίτρο/100, εντός πόλης κυρίως. Και σκέφτομαι να πάω να το κάνω νωρίτερα.

Ποιες είναι οι σκέψεις σας πάνω σε αυτό; Επίσης θα αλλάξω και φίλτρο καμπίνας νωρίτερα μιας και μου φαίνεται ότι μυρίζει το a/c.(Εκτός και αν είναι όντως η ατμόσφαιρα που το φετινό χειμώνα πραγματικά μου φαίνεται ότι μυρίζει πολύ άσχημα)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσα km έχεις?
    Σχεδόν 52,000. Επίσης θέλω να ρωτήσω και για το φίλτρο βενζίνης σε τι κατάσταση είναι και κάθε πότε προβλέπεται η αλλαγή του.

Προεπιλογή

Γιατί? Έχει?
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί? Έχει?
    Δεν έχει φίλτρο βενζίνης;;

Προεπιλογή

Σχεδον κανένα αυτοκίνητο απ το 2004 και μετα δεν εχει
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχεδον κανένα αυτοκίνητο απ το 2004 και μετα δεν εχει
    Δεν το γνώριζα αυτό. Το 2ο μου αυτοκίνητο hyundai getz έχει γιαυτό ρωτάω. Ευχαριστώ για την πληροφορία πάντως. Ποια η γνώμη σου; Αξίζει να επιταχύνω το σέρβις όπως ρωτάω;

Προεπιλογή

Κάθε 4 χρόνια αλλαγή το φίλτρο αερα ; Περιέργεια μου κάνει χωρίς να έχω το ίδιο αμάξι για να ξέρω άμα ισχύει...αλλά το έχεις ανοίξει εσύ καθόλου ή στα σέρβις που έκανες να στο φυσιξουν έστω;
    Αλλιώς θα γίνεται χαμός εκει μέσα,ανάλογα που κινησαι βέβαια.
    Εγώ τα μπουζι θα τα άλλαζα νωρίτερα αν π.χ. σου λέει αλλαγή στις 60.000χιλιάδες...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε 4 χρόνια αλλαγή το φίλτρο αερα ; Περιέργεια μου κάνει χωρίς να έχω το ίδιο αμάξι για να ξέρω άμα ισχύει...αλλά το έχεις ανοίξει εσύ καθόλου ή στα σέρβις που έκανες να στο φυσιξουν έστω;
    Αλλιώς θα γίνεται χαμός εκει μέσα,ανάλογα που κινησαι βέβαια.
    Εγώ τα μπουζι θα τα άλλαζα νωρίτερα αν π.χ. σου λέει αλλαγή στις 60.000χιλιάδες...
    Αυτό απορώ και εγώ και για το φίλτρο και για τα μπουζί που λες.

Μου είπαν στην αντιπροσωπία της Αργυρούπολης ότι φίλτρο και μπουζί αλλαγή στα 4 χρόνια ή 60.000 χλμ αλλά και πάλι μου φαίνεται πολύ. Στο περσινό σέρβις τους το είχα επισημάνει αυτό, ό,τι δηλαδή μου φαίνεται μεγάλο το διάστημα αλλά μου απάντησαν ότι έτσι προβλέπεται για το αυτοκίνητο. Αν ήθελαν εξάλλου, δε θα μου τα άλλαζαν υποχρεωτικά; Παραπάνω χρήματα θα έπαιρναν εξάλλου, οπότε αν μη τι άλλο, δεν υπήρχε κάποια τέτοια πρόθεση από μέρους τους. Βέβαια και εγώ αν επέμενα θα μου τα άλλαζαν φυσικά αλλά αφού τους είδα να το θεωρούν φυσιολογικό, έκανα απλό σέρβις λαδιών χωρίς να τα αλλάξω.

Στην απόδοση του αυτοκινήτου πάντως δεν παρατηρώ καμία διαφορά παρά μόνο στην αυξημένη κατανάλωση όπως έγραψα στο πρώτο ποστ.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chapapak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην απόδοση του αυτοκινήτου πάντως δεν παρατηρώ καμία διαφορά παρά μόνο στην αυξημένη κατανάλωση όπως έγραψα στο πρώτο ποστ.
    ενα βρωμικο φιλτρο πάντως ,ανεβάζει την κατανάλωση.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενα βρωμικο φιλτρο πάντως ,ανεβάζει την κατανάλωση.
    Όντως μετά την αλλαγή μπουζί και φίλτρο αέρα η κατανάλωση έπεσε σε χαμηλότερα/προηγούμενα επίπεδα

Προεπιλογή

https://saemobilus.sae.org/content/2012-01-1717

Abstract

Proper maintenance can help vehicles perform as designed, positively affecting fuel economy, emissions, and the overall drivability. This effort investigates the effect of one maintenance factor, intake air filter replacement, with primary focus on vehicle fuel economy, but also examining emissions and performance. Older studies, dealing with carbureted gasoline vehicles, have indicated that replacing a clogged or dirty air filter can improve vehicle fuel economy and conversely that a dirty air filter can be significantly detrimental to fuel economy. The effect of clogged air filters on the fuel economy, acceleration and emissions of five gasoline fueled vehicles is examined. Four of these were modern vehicles, featuring closed-loop control and ranging in model year from 2003 to 2007. Three vehicles were powered by naturally aspirated, port fuel injection (PFI) engines of differing size and cylinder configuration: an inline 4, a V6 and a V8. A turbocharged inline 4-cylinder gasoline direct injection (GDI) engine powered vehicle was the fourth modern gasoline vehicle tested. A vintage 1972 vehicle equipped with a carburetor (open-loop control) was also examined.

Results reveal insignificant fuel economy and emissions sensitivity of modern vehicles to air filter condition, but measureable effects on the 1972 vehicle. All vehicles experienced a measured acceleration performance penalty with clogged intake air filters.

Παρόμοια Θέματα

1. Πρόγραμμα σε 1,0 turbo corsa E
    Από τον/την Marc στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-17, 23:44
  2. Corsa D 2012 Ecoflex προβλημα με λαμπακι service υστερα απο service??
    Από τον/την CABRINHA στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-17, 13:04
  3. Πρόγραμμα σέρβις - Service Manual σε αρχείο pdf
    Από τον/την smichalis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-14, 20:06
  4. corsa b 1.6 πρόγραμμα.
    Από τον/την Spiroscorsa στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-11, 23:01
  5. Πρόγραμμα σε Corsa C twinport
    Από τον/την geocorsa στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 145
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-07, 18:00

Δικαιώματα - Επιλογές