If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 22

Προεπιλογή Βλάβη σε αισθητήρες Λ και εγκέφαλο.

Καλησπέρα σας και ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για το μεγάλο post. Έχω ένα Corsa 1.4 του '09. Πριν ένα 5μηνο πάνω-κάτω το αυτοκίνητο μου είχε βγάλει ένδειξη κινητήρα. Είχα πάει σε ηλεκτρολόγο και μου είχε πει πως υπήρχε κάποιο θέμα με τον ένα αισθητήρα Λ (δεν θυμάμαι να πω ακριβώς ποιο ήταν το πρόβλημα) και μου έσβησε την ένδειξη όμως επειδή είχα να πάω ταξίδι ρώτησα αν θα έχω πρόβλημα να το οδηγώ έτσι και μου είπε πως δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα εκτός του ότι μπορεί να μου ξανα ανάψει το λαμπάκι. Εγώ για οικονομικούς κυρίως λόγους δεν το πήγα για επισκευή άμεσα και την περασμένη εβδομάδα το πήγα στη ΔΡΟΜΩΝ στον Κηφισό για να κάνω γενικό service κασι επί τη ευκαιρία τους ζήυτησαν να μου ελέγξουν και το θέμα με το λαμπάκι. Η διάγνωσή τους ήταν πως υπήρχε κάποια διαρροή λαδιού από μία βαλβίδα και το λάδι πέρασε μέσα από την καλωδίωση του κινητήρα και βραχυκύκλωσε και τους 2 αισθητήρες Λ. Για όλα όσα έκανα πλήρωσα 850ε (για τους αισθητήρες 230). Να σημειώσω εδώ πως μένω πολύ κοντά στην συγκεκριμένη ΔΡΟΜΩΝ και το αυτοκίνητο δεν το παρέλαβα εγώ αλλά η γυναίκα μου η οποία λέει πως δεν παρατήρησε τίποτα στο 5λεπτο που οδήγησε το αυτοκίνητο μέχρι το σπίτι. Την επόμενη ημέρα που οδήγησα εγώ το αμάξι εκτός από το λαμπάκι που άναψε ξανά το αυτοκίνητο στις 2000 στροφές περίπου, με 2α ή 3η ταχύτητα παρουσίαζε ένα ρετάρισμα το οποίο δεν το είχε ποτέ πριν. Το πήγα πίσω στη ΔΡΟΜΩΝ και μου είπαν πως μπορεί να είχαν μείνει κατάλοιπα λαδιού τα οποία να ξαναβραχυκύκλωσαν τους αισθητήρες και πως το λάδι μπορεί να έχει πάει και στον εγκέφαλο και πως θα χρειαστέι περαιτέρω έλεγχο. Εγώ άρχισα να έχω τις αμφιβολίες μου κι εκεί άρχισε η όλη διαμάχη. Ζήτησα το λόγο που πλήρωσα μία βλάβη η οποία τελικά έχει άλλη αιτία και η απάντηση είναι πως ναι οι αισθητήρες είχαν θέμα και θα τους αλλάζαμε έτσι και αλλιώς. Σήμερα το πρωί μας πήραν τηλέφωνο και μας είπαν πως το αυτοκίνητο χρειάζεται εγκέφαλο τελικά λόγω του ότι το λάδι ταξίδεψε και εκεί (μέσω καλωδίωσης πάντα) και πως το ρετάρισμα είναι από τους νέους αισθητήρες που λόγω βλάβης εγκεφάλου δεν διαβάζουν σωστά. Εγώ δεν έχω γνώσεις επάνω στα αυτοκίνητα αλά σε όσους έχω πεί την ιστορία μου λένε πως είναι λίγο απατεωνιά η όλη φάση, έτσι είπα να το βγάλω κι εδώ και να ακούσω και άλλες γνώμες γιατί πραγματικά αν η εταιρεία με κοροϊδεύει και πάει ψάχνοντας και με βάζει να πληρώνω θα το τραβήξω δικαστικά. Και πάλι συγνώμη για το μεγάλο post, εύχομαι καλό βράδι σε όλους/ες.

Προεπιλογή

Προφανώς είχε χαλάσει ο αισθητήρας πίεσης λαδιού και είχες διαρροή από εκεί. Πράγματι μετά από τέτοια διαρροή μέσω της καλωδίωσης πηγαίνει και σε άλλους αισθητήρες με τελικό προορισμό τον εγκέφαλο αν δεν το διαπίστωσες νωρίς. Ο πρώτος αισθητήρας κάνει περίπου 15€. Ελάχιστα χρήματα που αν δεν το πάρεις είδηση κάνει μεγάλη ζημιά.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Δες και το βίντεο και θα καταλάβεις ποια ήταν η βλάβη σου https://youtu.be/4B7hVG5lk8Y

Προεπιλογή

Το είδα το βίντεο και ένα άλλο σχετικό με αυτό και δεν αντιλέγω. Όπως έγραψα στο αρχικό μου post δεν έχω ιδέα από αυτοκίνητα. Η ένστασή μου αφορά το γιατί δεν μου είπαν για τον εγκέφαλο από την αρχή και με έβαλαν να πληρώσω πρώτα τους αισθητήρες και γιατί το αμάξι μου ρετάριζε όταν μου το επέστρεψαν και μου αποδίδουν το ρετάρισμα στην αρχική βλάβη ενώ με τόσους μήνες με ενεργή τη βλάβη το αυτοκίνητο δεν ρετάρισε ποτέ παρά μόνο όταν το πήγα εκεί. Σε ευχαριστώ όπως και να 'χει για την απάντησή σου και για το βίντεο, η αλήθεια είναι πως μου έχει δημιουργηθεί μεγάλη σύγχυση και καχυποψία απέναντί κυρίως επειδή δεν μου το διέγνωσαν από την αρχή, μου είπαν είναι εντάξει και μου το επέστρεψαν. Επίσησς θα ήθελα να ρωτήσω πως θα μπορέσω να αποτρέψω κάτι τέτοιο μελλοντικά;

Προεπιλογή

ο διακόπτης πίεσης λαδιού είναι ψιλοπράγματα Γιάννη. Tι άλλο αλλάξανε και πήγε το service στα 850; έχει γράψει χιλ. στο κοντέρ;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GuitarGeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το είδα το βίντεο και ένα άλλο σχετικό με αυτό και δεν αντιλέγω. Όπως έγραψα στο αρχικό μου post δεν έχω ιδέα από αυτοκίνητα. Η ένστασή μου αφορά το γιατί δεν μου είπαν για τον εγκέφαλο από την αρχή και με έβαλαν να πληρώσω πρώτα τους αισθητήρες και γιατί το αμάξι μου ρετάριζε όταν μου το επέστρεψαν και μου αποδίδουν το ρετάρισμα στην αρχική βλάβη ενώ με τόσους μήνες με ενεργή τη βλάβη το αυτοκίνητο δεν ρετάρισε ποτέ παρά μόνο όταν το πήγα εκεί. Σε ευχαριστώ όπως και να 'χει για την απάντησή σου και για το βίντεο, η αλήθεια είναι πως μου έχει δημιουργηθεί μεγάλη σύγχυση και καχυποψία απέναντί κυρίως επειδή δεν μου το διέγνωσαν από την αρχή, μου είπαν είναι εντάξει και μου το επέστρεψαν. Επίσησς θα ήθελα να ρωτήσω πως θα μπορέσω να αποτρέψω κάτι τέτοιο μελλοντικά;
    Απογυμνωνεις ελαχιστα την μονωση του καλωδιου του αισθητηρα λαδιου, ωστε την επομενη φορα το λαδι να μην ''ταξιδεψει'' μεσα απο το καλωδιο.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Αλλάξαμε πολλά πράγματα που δεν είχαν σχέση με το συγκεκριμένο πρόβλημα, δεν είναι αυτό το θέμα μου. Θέλω να ξεμπερδεύω με την υπόθεση γιατί κρατάει πολλές μέρες τώρα και αρχίζουν και δημιουργούνται νεύρα και πίεση. Εδώ πόσταρα για να μου πείτε τη γνώμη σας για το αν η όλη υπόθεση με την διαρροή λαδιού/ αισθητήρες Λ/ και τώρα εγκέφαλο είναι αλήθεια ή μούφα για να μου πάρουν λεφτά.

Προεπιλογή

Η αυτό που λέει ο Karaman η απλά ελέγχεις τον αισθητήρα λαδιού κάθε οπότε ανοίγεις το καπό οπτικά. Αν δεις διαρροή λαδιού αλλάζεις άμεσα έναν αισθητήρα και τέλος. Προφανώς φίλε dimav χωρίς να γνωρίζω το κόστος τους οι άλλοι δύο αισθητήρες θα είναι πολύ πιο ακριβοί μαζί με τα ακριβά εργατικά της αντιπροσωπίας τους δήθεν ελέγχους κτλ έφτασε η τιμή εκεί. Απαράδεκτο σίγουρα αλλά κάνω μια υπόθεση. Επίσης ο φίλος δεν μας είπε τι άλλο έκαναν στο σέρβις

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GuitarGeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλάξαμε πολλά πράγματα που δεν είχαν σχέση με το συγκεκριμένο πρόβλημα, δεν είναι αυτό το θέμα μου. Θέλω να ξεμπερδεύω με την υπόθεση γιατί κρατάει πολλές μέρες τώρα και αρχίζουν και δημιουργούνται νεύρα και πίεση. Εδώ πόσταρα για να μου πείτε τη γνώμη σας για το αν η όλη υπόθεση με την διαρροή λαδιού/ αισθητήρες Λ/ και τώρα εγκέφαλο είναι αλήθεια ή μούφα για να μου πάρουν λεφτά.
    Ή διαρροή λαδιού από τον αισθητήρα κάνει όντως τέτοιο πρόβλημα. Σε αυτό σωστά σου λένε. Το θέμα είναι ότι θα έπρεπε από την στιγμή που στο παρέδωσαν το αμαξι να έχουν ελέγξει και την υπόλοιπη πλεξούδα ώστε να μην φτάσει στον εγκέφαλο. Αυτοί θα έπρεπε να το ξέρουν και να το προσέξουν αυτό.

Προεπιλογή

Είναι πολλά παιδιά δεν μπορώ να κάτσω να τα γράψω εδώ, έκανα service άλλαξα καμμένες λάμπες, υαλοκαθαριστήρες, μονωτή πίσω αμορτισέρ, λάστιχα αμορτισέρ, ζαμφόρ, βαλβίδα λαδιού και ότι άλλο περιλάμβανε το θέμα τις διαρροής δλδ αισθητήρες Λ, καθαρισμό καλωδίωσης κλπ

Προεπιλογή

Κι άλλα τόσα τώρα και παραπάνω ο εγκέφαλος και καλά να περάσω

Προεπιλογή

Αυτό ναι οκ το καταλαβαίνω θα με γλύτωνε όμως από εγκέφαλο; Γιατί αν θα με γλύτωνε είναι πολύ σημαντικό. Θέλω να πω δλδ ο εγκέφαλος εν τέλει είναι δική μου αμέλεια ή δική τους που δεν το έψαξαν εξ' αρχής;

Προεπιλογή

Δική σου αμέλεια ήταν εξαρχής ότι δεν είδες την διαρροή του αισθητήρα. Δική τους ότι δεν καθάρισαν η έστω να κάνουν έναν έλεγχο στην υπόλοιπη πλεξούδα.

Προεπιλογή

Επίσης θα σου έλεγα να πάρεις και μια γνώμη από άλλο συνεργειο που να ασχολείται με οπελ

Προεπιλογή

Το λαμπάκι δηλαδή που μου άναψε πριν μήνες αφορούσε την διαρροή ή το λάδι είχε ήδη κάνει ζημιά στους Λ και άναψε μετά; Αν η όπελ το καθάριζε όπως λες ή έκαναν τον έλεγχο θα σωζόταν ο εγκέφαλος;

Προεπιλογή

Πήρα και την ΔΡΟΜΩΝ στην Ν. Σμύρνη όπου και εκεί μου είπαν ότι τέτοιες βλάβες όντως τυχαίνουν. Όπως και να 'χει σε ευχαριστώ για την βοήθειά σου φίλε μου, δυσκολεύομαι λίγο να χωνέψω τα ποσά αλλά η αλήθεια να λέγεται το αμέλησα κι εγώ το αμάξι γιατί δεν είχα λεφτά και τελικά τα πλήρωσα διπλά. Καλό βράδι σε όλους εύχομαι.

Προεπιλογή

Ο οδηγος δεν ειναι μηχανικος να καταλαβαινει απο που ξεκιναει μια διαρροη. Υποχρεωση του ειναι να το φερνει για ετησιο service, και το συνεργείο να γράφει στις παρατηρήσεις αυτό που βλέπει.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο οδηγος δεν ειναι μηχανικος να καταλαβαινει απο που ξεκιναει μια διαρροη. Υποχρεωση του ειναι να το φερνει για ετησιο service, και το συνεργείο να γράφει στις παρατηρήσεις αυτό που βλέπει.
    Κάνεις λάθος. Ο οδηγός μια φορά τη βδομάδα ανοίγει καπό, κοιτάει λάδια και νερα και ελέγχει οπτικά τον χώρο. ΑΝ δει κάτι ασυνήθιστο τότε πάει συνεργείο να βρει την πηγή του προβλήματος. Και τα λάδια είναι ασυνήθηστο.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Οποιος δεν τσεκαρει τα αυτονοητα, είναι αξιος της μοιρας του
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimav : 13-02-18 στις 14:36

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποιος δεν τσεκαρει τα αυτονοητα, είναι αξιος της μοιρας του
    μισό λεπτό γιατί θα τρελαθώ με αυτά που διαβάζω!!
    η βλάβη καλώς ή κακώς προέκυψε στον GUitarGeo .
    Δεν μπορούμε να ξέρουμε αν οφείλεται σε αμέλεια του οδηγού και ούτε φυσικά θα του τραβήξουμε το αυτί ( ...άκου " άξιος της μοίρας του"!!!)

Το σίγουρο είναι ότι ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ της εταιρείας ,
    που έκανε διάγνωση , αλλά ΟΧΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ επισκευη της βλάβης ( ...κατάλοιπα λαδιού που προκάλεσαν ξανα βλάβη !!!)
    με αποτέλεσμα να προκληθεί και περαιτέρω βλάβη... ( ECU)
    Γενικώς οι μεγάλες εταιρείες δύσκολα θα αποδεχθούν την υπαιτιότητά τους.
    Δύσκολα ένας τεχνικός,χαμηλά στην ιεραρχία , θα θελήσει να παραδεχθεί το λάθος του και να διακινδυνεύσει τον εργασιακό του βίο ( ΟΚ , αντιληπτό στη σημερινή εποχή)
    Γι΄αυτό βρισκουμε έναν καλό - ντομπρό- μάστορα και φροντίζουμε να έχουμε προσωπική σχέση μαζί του (... χμμ αυτό τώρα ακούγεται "κάπως" αλλά δεν θα το σβήσω )

Υ .Γ.
    χωρίς να είμαι σίγουρος , αμφιβάλλω πολύ αν μπορεί μια διαρροή λαδιου να φτάσει να κάνει μια τέτοια ζημιά.
    Πρέπει η ποσότητα της διαρροής να πολύ μεγάλη για να πάει σε 2 "λαμδα" , που βρίσκονται σε μια κάποια απόσταση μεταξύ τους.
    Επίσης πήγε και στην καλωδίωση στον εγκέφαλο??
    μου ακούγεται πολύ βολικό σενάριο ( σαν τη σφαίρα που σκότωσε τον Κένεντυ)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Είμαι για εγκέφαλο; (ASTRA H)
    Από τον/την kyrtoner2 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-16, 22:17
  2. πρόβλημα στον εγκέφαλο
    Από τον/την ioakim στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-12, 16:11
  3. Πρόβλημα με Εγκέφαλο σε VECTRA HELP
    Από τον/την ANGELOS_MOUZAKIS στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-12, 20:53
  4. Βλάβη στον εγκέφαλο;
    Από τον/την fanisadam στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-09, 01:53
  5. Πρόβλημα στον Εγκέφαλο;
    Από τον/την Bill_Astra_01 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-09, 15:41

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές