If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 29

Προεπιλογή Πρόβλημα με τιμόνι Meriva 1.3 diesel

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη μόλις αγόρασα ενά meriva 1.3 diesel 2006 και παρατηρησα κάποιο μικροπροβλήματα τα οποια θα παρακαλουσα σε οποιον εχει τυχει να ριξει μια βοηθεια..
    1) Αυτες της ημερες αν και χειμωνας οχι ιδιαιτερα κρυος θα ελεγα μολις γυριζω διακοπτη η προθερμανση αναβει και σβηνει στιγμιαια με αποτελεσμα την πρωτη φορα που θα παρει μπορστα να αργησει λιγο ειναι σωστο αυτο ? Μηπως θα επρεπε να κανει μεγαλυτερη προθερμανση ?
    2) Το τιμόνι μερικές φορές σε παρκαρίσματα η γυρίσματα με σχεδόν μηδενικα χλμ κλειδώνει δηλαδη σκληραίνε τόσο πολύ που τελος δεν γυρίζει μονο σε περιπτωση που σβησεις και αναψεις τον κινητηρα είαι σωστο αυτο ?
    3) Εχει στο τιμονι συστημα για να ρυθμιζεις το ραδιο αλλα δεν λειτουργουν μηπως γνωριζεις καποιος πως ενεργοποιουνται ? Το ραδιο ειναι pioneer...
    4) Μου ανάβει το λαμπακι μηχανης και τυχαία σβήνει επίσης έχει αρκετο καιρο που δεν εσβησε τι παιζει με αυτο ? Τα λαδάκια είναι εντάξει παντως και πτρέλαιο βάζω το V- power diesel Shell,.
    4) Μηπως έχει καποιο μέλος το manual του αυτοκινητου γιατι θα με ενδιεφερε πολυ και επισης επειδη ολα τα χρονια που ειχα βενζινη δεν γνωριζω απο πετρελαια θα μπορουσατε να μου δωσετε μερικες πληροφοριες για το τι να προσεξω ?
    Μερικά θέματα που διάβασα λέγαν για ένα DPF το οποίο δεν καταλαβα τι είναι μπορείτε να μου το εξηγήσσετε ?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Προεπιλογή

Καλησπερα φιλε.
    θα σου προτεινα αρχικα να βαλεις το αμαξι σου σε διαγνωστικο να δεις τι βλαβες εχει κρατησει και πιες απο αυτες δικαιολογουν αυτα τα θεματα που μας αναφερεις.
    Οσο αναφορα το ραδιο λογικα εχουν αλλαζει το μαμα ραδιο-cd και με αλλο και δεν εχουν βαλει ανταπτορα ωστε να δουλευουν τα χειριστηρια σου!

Προεπιλογή

Γεια σου φίλε μου και εγω από Λάρισα και με Meriva 2006 diesel.Θα σε κατατοπίσω όσο μπορώ!
    1.Φυσιολογικό είναι , αν έχεις καμμένη προθερμανση-αντίσταση θα σου ανάψει λαμπάκι με το γαλλικό κλειδί και δε θα σου παίρνει εύκολα με τη μια στα πολλά κρύα!
    2.Όχι δεν ειναι σωστό , να πας να το δεις σε μάστορα.
    3.Δεν έχει της μάνας του από ότι κατάλαβα και δε συνεργάζεται με τα κουμπιά.Πήγαινε σε έναν που ασχολείται με εγκαταστάσεις ραδιοφώνων μήπως χρειάζεται κάποιο καλώδιο έξτρα για τα κουμπιά.
    4.Λαμπάκι μηχανής αν σου ανάβει να πας να το κοιτάξεις στο διαγνωστικό, ίσως στο βγάζει για το τιμόνι..
    5.Manual θα βρεις στο Google αλλά στα αγγλικά μόνο!Για το dpf διαβασε εδώ http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...F%F9%ED/page73 η άλλα σχετικά ποστ να ενημερωθείς γιατί θα έχεις και εκεί προβλήματα αν δε το προσέξεις.

Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ απο αυριο θα ξεκινησω τις εργασίες και θα αναφέρω για ότι προκύψει...
    Μια άλλη ερώτηση προς έχει μονο ενα κλεδί το εργοστασιακο με τα κουμπάκια κλείδωμα ξεκλείδωνα και θέλω να φτιάξω ακόμα ένα που θα βρώ τους κωδικούς που μου ζητήσαν σε κελιδαράδιο και αν γνωρίζετε κάποιον καλό εδώ Λάρισα μπορείται να μου προτείνεται.

Προεπιλογή

Κάποιο εξουσιοδοτημένο servise στην Λάρισα γνωρίζετε κάποιον καλό ?

Προεπιλογή

Ξεκίνα με καθαρισμό εισαγωγής και egr και συνεχίζουμε. εδώ είμαστε...

Προεπιλογή

Γιατί να κάνει καθαρισμό εισαγωγής και egr χωρίς να του εχει βγάλει σφάλμα πάνω σε αυτό?Ας πάει πρώτα σε διαγνωστικό και να δει τι σφάλματα του βγάζει και μετά ανάλογα πράττει!

Για να βγάλεις κλειδί δε νομίζω να χρειάζεται κωδικούς.Εμένα ο Τάκας στη Καρδίτσης μου είχε πει θελει το κλειδί και το αυτοκίνητο να του το αφήσω εκεί για να φτιάξει καινούργιο, κοστος περίπου 150 ευρώ αν δε κάνω λάθος.Δε το έφτιαξα αλλά μου είχε πει έτσι όπως είπα πριν!

Η το πας αντιπροσωπεία ,η στο Γρίβα που έχει ίδιο διαγνωστικό με της Opel η σε οποιονδήποτε άλλον με διαγνωστικό , τους κωδικούς θα τους δεις πάντως απλά τα διαγνωστικά της opel είναι πιο καλά πιστεύω...

Προεπιλογή

Έχει κάποιος το manual του συγκεκριμενου αυτοκινήτου στα ελληνικά ;
    Ψάχνω αλλά δεν μπορώ να το βρω στο wed ?

Προεπιλογή

Γιατί είναι μοντέλο του 2006..σίγουρα είναι στα 200,000 χλμ.οπότε έχει πιάσει πίσσα καρβουνίλα όπως θες πες το...μια φώτο να βάλει οταν το καθαρίσει για να δούμε του λόγου το αληθές.

Προεπιλογή

Το πρώτο αμάξι που έχω ,εκτός το Meriva είναι μοντέλο 2007 και έχει 95000χλμ, του πατέρα μου το Corolla 2003 μοντέλο και έχει 120.000χλμ , δεν έχουν όλα 200000χλμ!!
    Όπως και να χει ας ελέγξει το πρόβλημα που τον απασχολεί, το τιμόνι στη προκειμένη περίπτωση.Να δει τι βλάβη βγάζει το λαμπάκι μηχανής και αντίστοιχα να λύσει τα προβλήματα του.
    Αν βγάλει σφάλμα Egr η πεταλούδα τότε βεβαίως να τα καθαρίσει...

Προεπιλογή

Παίδες ερχόμενος από τον μηχανικό μου είπε τα έξεις και βέβαια το άφησα να το φτιάξει.
    1 είναι κολλημένη η βαλδιβα egr και καθώς την έβγαλε μέσα ήταν όλο μαύρο από λάδια η πολλαπλή εισαγωγης.
    Μου είπε το έξεις πρέπει να κατεβάσω μοτέρ αλλιώς δεν μπορεί να βγάλει την πολλαπλή και βέβαια ότι άλλο πρόβλημα βρει μου λέει
    Μου έδειξε κ ακριβώς τι πρέπει να γίνει και του το άφησα πάντως μαζί Μ γενικο service και όλα αυτά ενδεικτικά στο 1000€ νταξει μου ήρθε κάπως και ειδικά όταν παίρνεις μεταχειρισμένα το αυτοκίνητο έχει επάνω 130000 χλμ για κάποιον που ρώτησε.
    Επίσης όλα αυτό έγινε επειδή δεν δούλευε η βαλβίδα egr Μ αποτέλεσμα να γυρνά μέσα τις αναθυμιάσεις εσείς τι λέτε ;

Προεπιλογή

Φίλε μου δεν γνωρίζω καθόλου την διάταξη του κινητήρα του meriva. Αλλά μου φαίνονται πολλά χρήματα για την εργασία που θέλεις να κάνεις. Ακόμα και κατέβασμα κινητήρα να πάει 300 €. Τα άλλα? Μήπως να πάρεις και δεύτερη γνώμη? Είναι κάποιο παιδί από εδώ μέσα που έχει συνεργειο στην Λάρισα. Αν μπορείς περίμενε να σου πουν τα παιδιά.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Σήμερα ρώτησα τον μηχανικό μου. Δεν χρειάζεται να κατέβει ο κινητήρας για βγει η πολλαπλή. Βγαίνει όπως είναι. Μήπως έχει και άλλες εργασίες να κάνει? Αλλιώς κοίτα και αλλού
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Είναι αδιανόητο να ζητάει 1000 ευρώ για καθαρισμό πολλαπλής και ανέβα-κατέβα μοτέρ , όπως επίσης μου είναι πολύ δύσκολο να φανταστώ ότι για να καθαρίσει τη πολλαπλή πρέπει να κατέβει το μοτέρ κάτω.

Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω ρώτα και αλλού!!Σου έβγαλε σφάλμα για Egr?Με το τιμόνι που βαραίνει τι σου είπε?

Προεπιλογή

Θωμα...
    1.7D opc line

Προεπιλογή

Τα λεφτά αυτά τα ζητα για πλήρης γενικο service όπως είναι τα φίλτρα ιμάντες λάδια κιβωτίου και λάδια μηχανής αλλαγή βαλβίδας egr γιατί είναι κολλημένη και προσπαθεί να καθαρίσει την πολλαπλη εισαγωγής γιατί είναι τελείως μαύρη μου ειπε..
    Μου έδειξε και ακριβώς την πολλαπλή, που είναι πίσω από το μοτέρ και όντως έτσι όπως είδα παίδες δεν έμπαινε χέρι διοτι ήταν όλο μονομενω εκεί πίσω , μόλις θα το πάρω θα βγάλω φωτό μήπως είναι περίεργο το μοντέλο γιατί είδα και ίδιο meriva 1.3 2006 στο youtube και μου έμοιαζε να έχει πολύ περισσότερο χώρο από ότι το δικό μου. Το αυτοκίνητο ήρθε από ολανδια και δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο απλά το αναφέρω ..

Προεπιλογή

Το τιμόνι προς το παρών το αφήσαμε μέχρι να τελειώσουν τα υπολοιπα που αναφερα

Προεπιλογή

Αν είναι για αλλαγή καδένας και καινούργια βαλβίδα EGR κιαι τα άλλα ψιλολόγια τότε τρώγεται!Απλά σιγουρέψου ότι πρέπει να κατέβει μηχανή κάτω για να καθαρίσεις πολλαπλή.Ποιο meriva Α έχεις, το πρώτο που βγήκε η το facelift?Αν και νομίζω μηχανικά δε διαφέρουν σε τίποτα!
    Θα ρωτήσω και εγω το μάστορά μου και θα σου πω αν είναι.Εν τω μεταξύ πάρε και κανα τηλέφωνο σε Opel συνεργεία να ρωτήσεις!

Προεπιλογή

Παίδες λοιπόν ο κινητηρας κατέβηκε διότι εκτός από όλα αυτά που προανέφερα του είχε πει ο πατέρας μου να δει και το δίσκο με το βολαν αν είναι φαγωμενα..
    Και τελικά το κερασάκι στην τούρτα ήταν πολύ φαγωμενα το βολαν με αποτέλεσμα να χρειάζεται αλλαγή και μου είπε πως πάει σετ με τον δίσκο και έχει 2πλο λόγου πετρελαίου αλλά γίνετε να βάλουμε και μόνο και να πέσει το κόστος απλά θα έχει Λιγο θόρυβο..
    Γνωρίζεται κάτι για αυτό ;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xaloulis90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες λοιπόν ο κινητηρας κατέβηκε διότι εκτός από όλα αυτά που προανέφερα του είχε πει ο πατέρας μου να δει και το δίσκο με το βολαν αν είναι φαγωμενα..
    Και τελικά το κερασάκι στην τούρτα ήταν πολύ φαγωμενα το βολαν με αποτέλεσμα να χρειάζεται αλλαγή και μου είπε πως πάει σετ με τον δίσκο και έχει 2πλο λόγου πετρελαίου αλλά γίνετε να βάλουμε και μόνο και να πέσει το κόστος απλά θα έχει Λιγο θόρυβο..
    Γνωρίζεται κάτι για αυτό ;
    Δες αυτο το σετακι
    https://www.car.gr/parts/view/9047637/

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Προβλημα σε Diesel 1.7 CDTI Meriva B 2012- Service Soon...... My @ss
    Από τον/την Vi_R_us στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-16, 22:47
  2. Ππόβλημα όπισθεν Opel Meriva 1,7 DTS DIESEL EDITION
    Από τον/την gkjnmx στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-13, 23:28
  3. Opel Meriva 1,7 DTS DIESEL EDITION
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-13, 18:31
  4. Opel Meriva 1,7 DTS DIESEL
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-13, 23:46
  5. Πρόβλημα με τιμόνι
    Από τον/την koutsgio στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-11, 20:33

Δικαιώματα - Επιλογές