If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 46

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tammy Εμφάνιση μηνυμάτων
    το 1.8 ατμο λογικο να ρουφαει , βαρια καροτσα με αροπο μοτερ = αυξημενη καταναλωση .

το 1,6τ ειναι τελειως διαφορετικο σε αποδοση. το πιο βασικο ομως ειναι ο τροπος οδηγησης .
    Αυτό ακριβώς .
    Πωλούνται γνήσια ζαντολάστιχα opel σε άριστη κατάσταση 225/45/17: https://www.car.gr/parts/view/11231369/

Προεπιλογή

παιδια να με συγχωρείτε αλλά τα τακάκια αλλάχτηκαν σαν καινουργια. πολύ χαλαρά το πάω το αμάξι. εύκολα ξεπερνα τα 10 λίτρα αν του δωσεις. το ξερω από γνωστό μου. εμένα μου κολλάνε από πισω στο δρόμο και όχι εγώ σε άλλους.

Προεπιλογή

εμενα μικτη μεση καταναλωση καρφωμενη στο 8,1

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tammy Εμφάνιση μηνυμάτων
    το 1.8 ατμο λογικο να ρουφαει , βαρια καροτσα με αροπο μοτερ = αυξημενη καταναλωση .

το 1,6τ ειναι τελειως διαφορετικο σε αποδοση. το πιο βασικο ομως ειναι ο τροπος οδηγησης .
    Επειδή φαντάζομαι αναφέρεσαι σαν σύγκριση με το Astra J, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω ως προς το βαριά καρότσα. Το δικό μου Η έχει απόβαρο 1280 κιλά με φουλ εξοπλισμό, ενώ το αντίστοιχο J σχεδόν 190 κιλά παραπάνω:
    https://www.ultimatespecs.com/car-sp...Selective.html
    Είναι γνωστό άλλωστε ότι αυτή η γενιά Astra (J) έχει πολλάκις επικριθεί για το μεγάλο βάρος της (γεγονός που η όπελ διόρθωσε σημαντικά στο Κ, γεγονός που διαφήμισε δεόντως) και σαν συνέπεια και το 1.4Τ και το 1.6Τ είχαν μεγάλη αναλογικά κατανάλωση στην κατηγορία των μικρομεσαίων σε σχέση με ανταγωνιστικές προτάσεις της ίδιας κατηγορίας (πχ γκρουπ VW).

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

ειναι γεγονος πως το j υπεφερε απο βαρος!!π.χ το astra j με κινητηρα diesel και τα 136ps ειχε βαρος 1503 κιλα την στιγμη που το νεο astra k με τον ιδιο κινητηρα
    εχει 1350 κιλα!!οπως καταλαβενετε υπαρχει χαος στις επιδοσεις αλλα και στην καταναλωση!!!πολυ βαρος το J και επικριθηκε πολλακις και δικαιως....κριμα διοτι και το καταπληκτικο astra j opc "πνιγηκε" και αυτο απο το βαρος αφου τα νουμερα υποδυναμης υποσχονταν κατι καλυτερο....παρα ταυτα στις πιστες γυριζε γρηγορα!!!
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CORSA E CDTi.....ΜΙΚΡΟΣ ΘΗΡΕΥΤΗΣ!!!

Προεπιλογή

Μην βγαίνουμε εκτός θέματος

Το 1.8 το είπα άροπο επειδή είναι ατμό κ συγκριτικά με ένα Τούρμπο υστερεί σε ροπή

Προεπιλογή

Παιδια το astra j 1.6 t εχει καταναλωση περιπου στα 9 λιτρα σε νορμαλ συνθηκες δηλαδη με κανονικη χρήση μεσα στην πολη χωρις καγκουριες και εκτος με ταχυρητες περιπου στα130 χλμ. Τωρα εαν καποιος παει με 90 χλμ στο ταξιδι φυσικο ειναι να εχει μεσο ορο 7.5 λιτρα και πιο κατω. πχ
    ( Η )εαν κανει χρηση κυριος εκτος πολης με νορμαλ ταχυτητες και παλι θα εχει καταναλωση τα 8 λιτρα που λενε καποιοι αλλα εαν η χρηση ειναι 50/50 και με ταχύτητες που προανεφερα η καταναλωση θα ειναι περιπου στα 9 λιτρα. Εκτος εαν γραφει κατι λαθος το trip computer

Προεπιλογή

καλο ειναι να μιλανε οι κατοχοι μονο.

ο τροπος χρησης ειναι το πιο σημαντικο πιστευω

Προεπιλογή

Εχω κανει αρκετα χιλιομετρα με astra j οποτε εχω αποψη, και ας εισαι εσυ κατοχος

Προεπιλογή

παιδια μου φαινεται πολυ δυσκολο να πεσει η κατανάλωση κατω απο το 9,2 που εχω εγω. θα πρεπει να σε παρει ο υπνος στο τιμονι για να πεσει λιγο ακομα αλλα τοτε γιατι το πηραμε με 180 αλογα; για να κοιμουνται; βεβαια αν το δουλευεις αρκετα εθνικη λογικα θα πεσει και κατω απο τα 9. εγω το δουλευω σε ημιαστικη περιοχη κυριωσ με μεση ταχυτητα ωσ τωρα στα 50κm/h.

Senior Member Το avatar του χρήστη Mokka
    Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Mokka

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο turbo j Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... τοτε γιατι το πηραμε με 180 αλογα; για να κοιμουνται; .... εγω το δουλευω σε ημιαστικη περιοχη κυριωσ με μεση ταχυτητα ωσ τωρα στα 50κm/h.
    Συγνώμη αλλά κοιμούνται

Το σίγουρο είναι ότι τα νούμερα που ανακοινώνουν δεν τα πιάνεις και ότι το trip-control δίνει 0,5-1λ/100 λιγότερο από το πραγματικό (τουλάχιστον σε εμένα με μετρήσεις φουλαρίσματος στο χείλος).

Σε εμένα (1.4τ 140 έχω και κάποιο βάρος όγκο) 5.7 εθνική με 110 (το έχω κάνει μέχρι 70 χιλίομετρα απόσταση. πόσο να αντέξω). 9-10 στα 150. Μικτό συνολικά 8. Αυτά από trip-control οπότε + το κλέψιμο.
    Mokka 1.4t 4x4 Cosmo

Προεπιλογή

Σωστό . Κ εγώ πιστεύω ότι το τριπ έχει μια μικρή απόκλιση από το πραγματικό

Προεπιλογή

Στο δικο μου πάντως εχει απόκλιση περιπου 7%. Δηλαδή οσο γραφει το trip προσθετω το 7%

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MAKRIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω κανει αρκετα χιλιομετρα με astra j οποτε εχω αποψη, και ας εισαι εσυ κατοχος
    Ενταξει ρε μαστορα αφου εχεις κανει αρκετα χιλιομετρα σιγουρα ξερεις καλυτερα απο καποιον που εχει το αυτοκινητο και εχει κανει δεκαδες χιλιαδες χιλιομετρα...οπως σου ειπε και ο φιλος καλυτερα να μην μιλας αφου δεν εισαι κατοχος για να μην καψεις τον φιλο που ενδιαφερεται για αγορα.
    [URL="http://www.red-white.gr"][SIGPIC][/SIGPIC][/URL]

[COLOR=Red][B]Οπαδικό φόρουμ για τον Ολυμπιακό[/B][/COLOR]

Προεπιλογή

Ας πω και εγώ λίγο. Ένα φεγγάρι, για καμια 100ριά χιλιάδες χιλιομετρόνια είχε εταιρικό ο πατέρας μου το Η Gtc turbo. Το λοιπόν. Σε καμία μα καμία περίπτωση δεν το παίρνεις για οικονομία. Μα σε καμία το ξαναλέω. Χωρίς αβγό κάτω απ το γκάζι μέσα στην πόλη είσαι για πλάκα στο 11. Εκτός πόλης αλλάζουν τα πράγματα. Μπορείς να κινείσαι εύκολα και σβέλτα με 7 λίτρα (ΕΑΝ και εφόσον ψιλοπροβλέπεις τι γίνεται μπροστά και δεν πέφτεις για πλάκα στα φρένα ώστε να ξαναγκαζώσεις απ την αρχή). Συνηθίζεις δε, να το πηγαίνεις ψιλοχαλαρά μετά τον 1ο μήνα. Όταν θες να παίξεις με μπόλικα γκάζια....ξέρω έναν καλό μάστορα για κοτσαδόρο (ξέρεις, για να σέρνεις την BP από πίσω)
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Εμένα πάντως αυτό που λες κουμπάρε , που έχω ίδιο αμάξι μου φαίνεται εξωπραγματικό.
    Πότε δεν έχω δει τέτοιες καταναλώσεις και ίσα ίσα θεωρώ πως για την δύναμη του είναι αρκετά οικονομικό ! Καμία σχέση για bp κτλ απολύτως...νούμερα έδωσα σε προηγούμενο ποστ και δεν θα κάνω ξανά το ίδιο, δεν θα πω ξανά τα ίδια πράγματα . Δεν ξέρω αν το j με τον a16let έχει τοσο μεγάλες διαφορές με το h z16let (δεν παίζει ) αλλά το δικό μου h δεν έχει ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ σχέση με τα αυτά που λες.
    Μάλιστα τις τελευταίες 2 εβδομάδες κάτι με έχει πιάσει και πηγαίνω σαν τρελός με συνεχή τουρμισματα και μόλις εχτές έβγαλε στο bc μέση κατανάλωση 9.0 λίτρα
    Πωλούνται γνήσια ζαντολάστιχα opel σε άριστη κατάσταση 225/45/17: https://www.car.gr/parts/view/11231369/

Προεπιλογή

Δεν οδηγούμε όλοι το ίδιο. Εγώ μπορεί να οδηγώ πιο απότομα απο σένα. Να σου πω την αλήθεια πως ποτέ δεν το πήγα για να δω πως θα κάψει γιατί ειχα τσάμπα βενζίνες. Αλλά σε σύγκριση με άλλα αυτοκίνητα (πχ golf 1.4 170ps) τσίμπαγε παραπάνω
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

θα μας τρελανεις τελειως βρε κουμπαρε

Προεπιλογή

Εγω εγραψα συγκεκριμενα πραγματα και ταχυτητες μεσα στην πολη και εξω απο την πολη. Οπότε το εχω τσεκαρισμενο και οχι με το trip computer, μαστορα ,αλλα με φουλαρισματα απο βενζιναδικο. Τωρα ο καθενας μπορει να λεει οτι καταναλωση εχει και φυσικα με ποιον τροπο οδηγαει. Το εαν θα απαντησω η οχι δεν θα μου το πεις εσυ ουτε κανενας, εφοσον το εχω δοκιμασει και μπορω να εχω αποψη ,καταλαβες....

Προεπιλογή

Δηλαδή εσυ πες μας τι κατανάλωση εχει και τις ταχύτητες που πηγαινεις πανω κατω μεσα και εξω απο την πολη οπως και την χρηση. Εαν ειανι μεσα στην πολη περισσότερο η λιγοτερο η το αντίθετο και παντα με το φουλαρισμα και οχι με trip computer

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. service astra j 180ps a16let
    Από τον/την tammy στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-16, 21:53
  2. opel astra gtc 1600cc turbo 180ps 11os 2008
    Από τον/την michaelGTC στο forum Πωλείται
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-15, 19:56
  3. Opel Astra GTC Turbo 180ps
    Από τον/την michaelGTC στο forum Πωλείται
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-15, 11:45
  4. ASTRA G X20XER 180PS
    Από τον/την hartinos στο forum Πωλείται