If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 21

Προεπιλογή Θόρυβος στο φρενάρισμα

Καλημέρα σε όλους. Ακούω ένα θόρυβο όταν φρενάρω και μόνο λίγο πριν ακινητοποιηθεί το αυτοκίνητό μου. Έχω ένα Corsa E 2.5 χρόνια με τα εργοστασιακά τακάκια ακόμη. Στο δεύτερο service που ηταν να αλλάξουν δεν το έκανα γιατί μου ειπαν πως ειναι πανω απο τη μέση ακόμη. Επίσης στη δισκόπλακα φαίνεται έτσι:

https://imgur.com/a/pOY9T

Έχει φαγωθεί ο δίσκος ή απλα μέχρι εκεί φτάνει το τακάκι? Πάντως με το νύχι μου δεν κατάλαβα βάθος. Ή μηπως ειναι έτσι το υλικο απο τα τακακια να σφυρίζει? Καμία γνώμη?

Προεπιλογή

Εχουν τελειώσει τα τακάκια. Τα αλλάζεις χτες
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ. Θα παω στην αντιπροσωπεια να δω τι γίνεται

Προεπιλογή

Καλά δεν είναι απαραίτητο να το πας αντιπροσωπεία. Η 2ετης εγγύηση έχει λήξει.

Προεπιλογή

Φιλε μου και εχω εχω 2,5 χρονια το Corsa e και ακουγονται τα φρενα απο τους πρωτους μηνες αλλα μου ειπαν πως ειναι λογω του οικολογικου υλικου τους.Στο σερβις των 45000 τα ειδαν και μου ειπαν πως δεν χρειαζονται αλλαγη.Ποσα χιλιομετρα εχεις;

Προεπιλογή

Απ τη στιγμή που η επαφη φθοράς ακούμπησε δίσκο κ τον ξύνει τέλος. Το ότι τρίζουν απ τα οικολογικά υλικά είναι ότι βαριόντουσαν να τα βγάλουν κ να τα τρίψουν. Επίσης δεν έχουν σχέση τα τακάκια με τα χιλιόμετρα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Corsaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου και εχω εχω 2,5 χρονια το Corsa e και ακουγονται τα φρενα απο τους πρωτους μηνες αλλα μου ειπαν πως ειναι λογω του οικολογικου υλικου τους.Στο σερβις των 45000 τα ειδαν και μου ειπαν πως δεν χρειαζονται αλλαγη.Ποσα χιλιομετρα εχεις;
    Έχω 38000. Και εμένα έχουν καιρό που σφυρίζουν αλλά μόνο οταν η ταχύτητα είναι <10 km/h περίπου. Πήγα στην αντιπροσωπεία τελικά και μου είπαν ότι έχω ακόμη πολλή πάστα και να μην ανυσηχώ για το δίσκο που είναι έτσι μαύρος όπως στην εικόνα που ανέβασα στο 1ο ποστ. Το ίδιο μου είπαν, ότι λόγω οικολογικού υλικού κάνουν έτσι.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ τη στιγμή που η επαφη φθοράς ακούμπησε δίσκο κ τον ξύνει τέλος. Το ότι τρίζουν απ τα οικολογικά υλικά είναι ότι βαριόντουσαν να τα βγάλουν κ να τα τρίψουν. Επίσης δεν έχουν σχέση τα τακάκια με τα χιλιόμετρα
    Όντως δεν έχουν σχέση αλλά πραγματικά είμαι προνοητικός και οικονομικός στο φρενάρισμα. Τι πετυχαίνουν με το να τα τρίψουν; Να μην είναι σκληρά και τρώνε τη δισκόπλακα ή εξομαλύνουν την επιφάνεια ώστε να μην κάνουν θόρυβο;

Προεπιλογή

Απλα όταν ένα αυτοκίνητο δεν οδηγείται νευρικά ας το πω έτσι το καμμένο υλικό των τακακιών δεν απομακρύνεται κ έτσι σφυράνε. Όταν το τρίψεις με ένα 80αρι γυαλόχαρτο ξαναφέρνεις στην επιφάνεια το ζωντανό υλικό. Επίσης τρίβεις κ τις γωνίες που προκαλούν κ αυτές θορυβο

Προεπιλογή

Απλα όταν ένα αυτοκίνητο δεν οδηγείται νευρικά ας το πω έτσι το καμμένο υλικό των τακακιών δεν απομακρύνεται κ έτσι σφυράνε. Όταν το τρίψεις με ένα 80αρι γυαλόχαρτο ξαναφέρνεις στην επιφάνεια το ζωντανό υλικό. Επίσης τρίβεις κ τις γωνίες που προκαλούν κ αυτές θορυβο
    Ευχαριστώ πολύ. Καλό απόγευμα σε όλους

Προεπιλογή

Καλησπέρα.

Ήρθε η ώρα να αλλάξω τακάκια μπροστινά στο Corsa E, 16' ζάντες. Απότι είδα ο κωδικός προϊόντος είναι 93189698.
    Είμαι ικανοποιημένος από την πάστα και γενικότερα από την ποιότητα του φρεναρίσματος.

Γενικώς, έχει κανείς να προτείνει κάποια aftermarket μάρκα σε αυτόν τον κωδικό που να είναι ανώτερη σε επιδόσεις;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chapapak : 3 Εβδομάδες πρίν στις 20:47

Προεπιλογή

Όταν θα αυξηθεί και η επίδοση θα αυξηθεί και η φθορά του δίσκου. Είναι παραπάνω απο βέβαιο. Ζυγαριά είναι. Διαλέγεις και παίρνεις

Προεπιλογή

Όταν θα αυξηθεί και η επίδοση θα αυξηθεί και η φθορά του δίσκου. Είναι παραπάνω απο βέβαιο. Ζυγαριά είναι. Διαλέγεις και παίρνεις
    Έγινε.

Έστω, εφάμιλλη απόδοση χωρίς να χρειαστεί να δώσω 135 στην οπελ για 2 μπροστινά τακάκια;
    ate/brembo/ferodo/textar/trw? από προσωπιπή εμπειρία κάποιος;

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Είχα βάλει στο ,astra h 1.4 πριν 50.000 - 4 χρόνια τακάκια bosch. Καμία αισθητή διαφορά με τα μαμά. Τελείως αθορυβα. Πλέον έχουν φτάσει τα μπροστινά σχεδόν στο μισό της ζωής τους. Στις συζύγου το αυτοκινητο έβαλα μπροστά ATE και από την πρώτη εβδομάδα έχω ένα σφύριγμα λίγο πριν σταματήσει το αυτοκίνητο. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα textar.

Προεπιλογή

Textar έχω βάλει εγώ. Πολύ καλές εντυπώσεις. Αθόρυβο και ακούραστο με την χρήση την δική μου που είναι μέτρια.
    Στα προτείνω
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα βάλει στο ,astra h 1.4 πριν 50.000 - 4 χρόνια τακάκια bosch. Καμία αισθητή διαφορά με τα μαμά. Τελείως αθορυβα. Πλέον έχουν φτάσει τα μπροστινά σχεδόν στο μισό της ζωής τους. Στις συζύγου το αυτοκινητο έβαλα μπροστά ATE και από την πρώτη εβδομάδα έχω ένα σφύριγμα λίγο πριν σταματήσει το αυτοκίνητο. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα textar.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Textar έχω βάλει εγώ. Πολύ καλές εντυπώσεις. Αθόρυβο και ακούραστο με την χρήση την δική μου που είναι μέτρια.
    Στα προτείνω
    Ευχαριστώ πολύ κύριοι.

Σύμφωνα με τον κωδικό ΟΕΜ (93189698), όσον αφορά τις διαστάσεις τους έχουμε τα εξής:

Textar:

Ύψος 1 [mm]:76,0
    Ύψος 2 [mm]:69,6
    Πλάτος 2 [mm]:155,3
    Πλάτος 1 [mm]:156,5
    Πάχος [mm]:20,6

Ferodo:

Ύψος 1 [mm]:70,1
    Ύψος 2 [mm]:76
    Μήκος [mm]:155,1
    Μήκος [mm]:156,3
    Πάχος [mm]:20,4

TRW:

Ύψος 1 [mm]:76,0
    Ύψος 2 [mm]:70,7
    Πάχος 1 [mm]:19,5
    Πάχος 2 [mm]:20,3

Τις παραπάνω πληροφορίες τις πήρα από το site antallaktikaonline.gr. Βλέπω ότι οι αποκλίσεις είναι max 1mm. Ρωτάω διότι δεν έχω βάλει ποτέ aftermarket τακάκια, ποια είναι η ανοχή στις διαστάσεις;
    Επίσης, μπορώ να βρω κάπου αντίστοιχα τα μεγέθη των Opel;

Προεπιλογή

Τα textar βαλε...
    Να ξερεις καποια στιγμη θα σφυριξουν αλλα σε 2-3 μερες θα σταματησουν μονα τους...μην αγχωθεις

Προεπιλογή

Θα πάω αύριο, προς τα εκεί κλίνω.

Και σκέφτομαι και τα κεραμικά της ΑΤΕ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chapapak : 3 Εβδομάδες πρίν στις 21:23

Προεπιλογή

Για ποιο λογο; Να χεις θορυβο ή να αλλάζεις δισκόπλακες καθε χρόνο; Τι διαφορά νομίζεις θα χεις;

Προεπιλογή

Για ποιο λογο; Να χεις θορυβο ή να αλλάζεις δισκόπλακες καθε χρόνο; Τι διαφορά νομίζεις θα χεις;
    Εντάξει δεν ειναι ακριβώς έτσι.. σαφώς πιο ανώτερα σε φρενάρισμα, αθόρυβα, λιγότερη μαυρίλα στις ζάντες. Όντως έχει μεγαλύτερη φθορά ο δισκος αλλα εφόσον τα λιώνεις στο φρένο

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Πριν από 40000 χλμ έβαλα κι εγώ τα κεραμικά της ATE με καινούριους δίσκους. Μετά την αρχική περίοδο (περίπου 500 χλμ πόλης) που ήθελαν για να πατήσουν, που κυριολεκτικά φοβόμουν να οδηγήσω, μπορώ να πω ότι έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος και θα βάλω πάλι τα ίδια και την επόμενη φορά. Πολύ καλό φρένο, καθόλου μαυρίλα στη ζάντα, καθόλου σφυρίγματα. Δεν το σπάω το αυτοκίνητο, αλλά σε ορεινές διαδρομές δεν είδα σημάδια κόπωσης. Αξίζουν, πιστεύω, το έξτρα κόστος.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Τρέμουλο κατα το φρενάρισμα
    Από τον/την corsa sport 1.7 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-17, 23:42
  2. Τράνταγμα στο φρενάρισμα
    Από τον/την nickolas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-13, 22:01
  3. Θόρυβος
    Από τον/την smichalis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-12, 20:24
  4. Θόρυβος κατά το φρενάρισμα.
    Από τον/την Nontas GTC στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-11, 16:21
  5. θόρυβος κατά το φρενάρισμα astra gtc 1.6turbo
    Από τον/την ΓιώργοςGTCI στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-11, 17:26

Δικαιώματα - Επιλογές