If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 60

Προεπιλογή Αγορα "παλιου" diesel opel 1.3

Καλησπερα στην παρεα.
    Σκεφτομαι την αγορα ενος diesel αυτοκινητου (corsa η meriva 1.3) μοντελο απο 2005 και μετα γιατι τα χλμ που κανω ειναι 30000+ τον χρονο και τα εξοδα για βενζινη ειναι παρα πολλα. Ημουν κατοχος ενος opel combo c 1.3 το οποιο ομως το ειχα αγορασει καινουργιο οποτε πανω κατω ξερω περιπου τι παιζει στα μηχανικα. Ο προβληματισμος μου εχει να κανει με το οτι το 99.9% των αυτοκινητων που ψαχνω ειναι εισαγωγης με οτι συνεπαγεται αυτο... Δυστυχως δεν μπορω να διαθεσω πανω απο 3500-4000 ευρω για αγορα αυτοκινητου.
    Ποια η γνωμη σας για τετοια αγορα? Υπαρχει περιπτωση να βρεθει "σωστο" αυτοκινητο η θα παω για μαλλι και θα βγω κουρεμενος?
    Driving is my escape ! ! !

Προεπιλογή

Ανδρέα η αγορά μεταχειρισμένου ντίζελ είναι μεγάλο λαχείο, ειδικά εισαγωγής τα οποία πολλά από αυτά έχουν γυρισμένα τα χλμ, και επειδή είσαι γνώστης τον ντίζελ γνωρίζεις από πρώτο χέρι τη ζημιές μπορεί να σου βγάλει. Το ότι συμφέρει η αγορά ντίζελ δεν το συζητώ είναι ότι καλύτερο από τη στιγμή που κάνεις 30000 + χλμ απλά πρέπει να το ψάξεις πολύ καλά το αμάξι προτού το πάρεις.

Προεπιλογή

Συμφωνώ με τον Μπάμπη. Αν δεν βιάζεσαι θα βρεις πιστεύω κάτι καλό. Αλλά θέλει πολύ καλό ψάξιμο.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Και καλώς όρισες. Σε είχαμε χάσει.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Ποιο πολες πιθανοτητες εχεις να την πατησεις ψαχνοντας ενα μεταχειρησμενο 2-5 ετων με ''λιγα'' Km στο κοντερ, παρα με ενα 10ετιας αμαξι, στο οποιο δεν κρυβονται τα km. Απο την αλλη ενα 10ετιας αμαξι και πανω, οσο να ναι θα εχει τα θεματα του, τα οποια εξαρτονται απο τον ιδιοκτητη του.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Δεν ξερω αν θα το κυκλοφορεις μονο Τριπολη και στις γυρω περιοχες ωστε να παρεις καλυτερα diesel χωρις dpf, μπας και ειναι καπως καλυτερο!
    Συμφωνώ με τους υπολοιπους σε οτι σου ειπαν, λαχειο τοσο χρονων αμαξι και θελει ψαξιμο αρκετο! Προσεχε και το θεμα των σκουριων αν ειναι εισαγωγης και απο ποια χωρα!

Προεπιλογή

Απλα να κοιταξεις να εχει βιβλιο service και με τον αρ. Πλαισιου σε οπελ να δεις αν συμβαδιζουν αυτα που γραφει. Και αν εχει ελληνικες πινακιδες απο πριν σε εναν ασγαλιστη να βρεις αν εχει τρακαρισμα εδω. Του 2005 ειναι corsa c και δεν νομιζω να εμπαινε τοτε dpf. Απο το d πρεπει να αρχισαν να βαζουν. Παντως οταν εψαχνα εγω στη καλαματα εβρισκα πολλα και σε αντιπροσωπεια της οπελ που το θεωρω πιο ασφαλη αγορα.

Προεπιλογή

Παιδια ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες. Θελει πολυ ψαξιμο και αν θα βρεις κατι καλο...Ολοι ξερουμε τι σημαινει εισαγωγης...Σκεψεις κανω ακομα και δεν εχω βγει στην γυρα για σοβαρο ψαξιμο αλλα φοβαμαι οτι θα απογοητευτω με αυτα που θα δω και θα ακουσω.....Η πιο σωστη λυση για μενα ηταν και θα ειναι diesel καινουργιο....

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ προσωπικά πάντως σε όποιον με ρωτάει αν αξίζει να πάρει corsa κυριως με τον 13αρη του λέω μακριά!!! Θα σου έλεγα να κοιτάξεις και κάνα φιέστα, κανα γιαρις αν δεν σε ενδιαφέρει η ποιότητα και η ποιότητα κυλησης.Το κορσακι το περίμενα πιο αξιόπιστο, που πάσχει αρκετά, δεν το μετάνιωσα, θα ξαναεπερνα corsa γιατί στην κατηγορία του τι άλλο να πάρεις?? Και συν του ότι ξέρω τι θα βγάλει και που πονάει.
    .

Προεπιλογή

Σου εχει βγαλει αρκετες βλαβες Νικο.Δεν το προτεινεις? Το fiesta ειναι μεσα στις επιλογες μου,το εχει συναδελφος και ειναι πολυ ικανοποιημενος ειδικα απο αξιοπιστια. Για huyndai getz 1.5 diesel εχετε αποψη?

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Ανδρεα,μην μασας!!ψαξε και θα βρεις!!αποψη μου ειναι πως ενα καθαρο αμαξι φαινεται,δυσκολα μερικες φορες αλλα φαινεται στις λεπτομερειες!!
    εξαλλου το μεταχειρισμενο ειναι λαχειο!!υπαρχουν εξω αμαξια αλλα θελει τρεξιμο....αν εχεις χρονο τολμησε το!!!
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CORSA E CDTi.....ΜΙΚΡΟΣ ΘΗΡΕΥΤΗΣ!!!

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Εξαρτάται πως το βλεπεις.μην εχεις απαιτησεις στα τοσα λιγα χρημαρα.κοιτα να εχει σασια καθαρα βαψιματα μη κολλάς,να δουλεύει σωστα μην κροταλιζει μην καπνιζει κ καντο μια καλη συντηρηση,καδενα κ θα ειναι σουπερ
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Οσον αφορα τρακαρισματα,καθαρο σασι κτλ εχω τον θειο της γυνακας,35 χρονια φαναρτζης που τον εμπιστευομαι με κλειστα ματια... Αν δεν δωσει αυτος το οκ αγορα δεν γινεται... Ο μεγαλυτερος προβληματισμος μου ειναι με τα μηχανικα. Ενταξει πανω κατω ξερω απο 1.3 cdti,ειχα πριν αλλα τρομπα και μπεκ ειναι βλαβες που κοστιζουν... Ενταξει καποια στιγμη θα συμβουν,το θεμα ειναι να εχω προλαβει να κανω μια Α αποσβεση και οχι να τυχει με το που το παρω... Βλεπω επισης οτι ελαχιστα αυτοκινητα εχουν βιβλιο service αν υποθεσουμε οτι αυτα που εχουν ειναι αληθινο... Εννοειται βεβαια οτι θα χτυπηθει και το πλαισιο στην αντιπροσωπεια πριν την αγορα...
    Η αληθεια ειναι οτι θελω opel μιας και ημουν ευχαριστημενος απο το δικο μου (αγορασμενο κανουργιο βεβαια) αλλα δεν θα απορριψω "καθαρο" αυτικινητο αλλης εταιριας αν τυχει και βρεθει...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου εχει βγαλει αρκετες βλαβες Νικο.Δεν το προτεινεις? Το fiesta ειναι μεσα στις επιλογες μου,το εχει συναδελφος και ειναι πολυ ικανοποιημενος ειδικα απο αξιοπιστια. Για huyndai getz 1.5 diesel εχετε αποψη?
    Ναι μου εχει βγαλει, και δεν ειναι οτι ετυχε σε εμενα, ξερω συνολικα 4 ατομα που εχουν corsa C-D και ενα combo, 13αρια ολα, εεε ολα εχουν βγαλει τα ιδια συμπτωματα, κρεμαριερα, αντλια, βολαν, το αλλο πριν ενα διμηνο εσπασε βολαν, και ειναι ατομο που το παει το αμαξι χαλαρα. Το αλλο corsa van, πριν καμια βδομαδα το φορτωσε 300κιλα και εσπασαν τα πισω ελατηρια!! Απο τι τα κανουν απο ζαχαρη??? Ξερω 2 fiat 13αρια, ο ενας με Punto το ξεφωρτοθηκε αρων αρων, απελπιστηκε δεν μπορουσε να βγαλει ακρη, δεν ειναι το σκαφος, ειναι τα μηχανικα που εχει βαλει χερι ο Ιταλος και τα εχει κανει ολα π@@@@να!!

Οπως ειπα ποιο πανω, δεν το προτινω, αλλα θα ξαναεπερνα γιατι ξερω τι θα βγαλει. Μετα το corsa θα επελεγα fiesta, ειναι το ποιο κοντινο σε οδικη συμπεριφορα με το corsa, δεν συγγρινετε ομως σε αξιοπιστια με το corsa, και εχουν πιο ακριβα γνησια ανταλακτικα σε σχεση με την opel.

Προεπιλογή

Κρεμαγιερα ειχε βγαλει και το combo. Κατα τα αλλα ευχαριστημενος δηλωνω... Βεβαια το ειχα παρει καινουργιο... Πηγα και ειδα καποια αυτοκινητα απο κοντα και απογοητευτικα... Για την κατασταση τους ζητανε πολλα λεφτα κατα την γνωμη μου και δεν ειμαι διατεθειμενος να τα δωσω... Το θεωρω κοροιδια.... Μονο ενα swift αξιζε ελληνικο του 13 με 100 χιλιαδες χλμ αλλα παω στα διπλα λεφτα και με δοσεις ξεφευγει κι αυτο... Αν κατσει κατι καλο θα δω τι θα κανω αλλιως το ξεχναω προς το παρον...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μου εχει βγαλει, και δεν ειναι οτι ετυχε σε εμενα, ξερω συνολικα 4 ατομα που εχουν corsa C-D και ενα combo, 13αρια ολα, εεε ολα εχουν βγαλει τα ιδια συμπτωματα, κρεμαριερα, αντλια, βολαν, το αλλο πριν ενα διμηνο εσπασε βολαν, και ειναι ατομο που το παει το αμαξι χαλαρα. Το αλλο corsa van, πριν καμια βδομαδα το φορτωσε 300κιλα και εσπασαν τα πισω ελατηρια!! Απο τι τα κανουν απο ζαχαρη??? Ξερω 2 fiat 13αρια, ο ενας με Punto το ξεφωρτοθηκε αρων αρων, απελπιστηκε δεν μπορουσε να βγαλει ακρη, δεν ειναι το σκαφος, ειναι τα μηχανικα που εχει βαλει χερι ο Ιταλος και τα εχει κανει ολα π@@@@να!!

Οπως ειπα ποιο πανω, δεν το προτινω, αλλα θα ξαναεπερνα γιατι ξερω τι θα βγαλει. Μετα το corsa θα επελεγα fiesta, ειναι το ποιο κοντινο σε οδικη συμπεριφορα με το corsa, δεν συγγρινετε ομως σε αξιοπιστια με το corsa, και εχουν πιο ακριβα γνησια ανταλακτικα σε σχεση με την opel.
    Αυτά τα προβλήματα τα βγάζει και το Meriva μου 1.3 CDTI 06' μοντέλο?Το δικό μου έχει αλλαχθεί απο ότι μου είπε ο μάστορας δίσκο πλατώ, αντλία δε ξέρω το μόνο που πρέπει να αλλάξω λαστιχάκια γιατί σαν να έχει αρχίσει και νοτίζει λίγο.

Το δικό μου το πήρα πάντως γύρω στα 4000 και προς το παρόν έχω αλλάξει μόνο λάστιχα +200 ευρώ και μικροσέρβις δικό μου (αλλαγή λαδιών, φίλτρο λαδιού κτλπ).

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο boltsis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά τα προβλήματα τα βγάζει και το Meriva μου 1.3 CDTI 06' μοντέλο?Το δικό μου έχει αλλαχθεί απο ότι μου είπε ο μάστορας δίσκο πλατώ, αντλία δε ξέρω το μόνο που πρέπει να αλλάξω λαστιχάκια γιατί σαν να έχει αρχίσει και νοτίζει λίγο.

Το δικό μου το πήρα πάντως γύρω στα 4000 και προς το παρόν έχω αλλάξει μόνο λάστιχα +200 ευρώ και μικροσέρβις δικό μου (αλλαγή λαδιών, φίλτρο λαδιού κτλπ).
    Εισαγωγης να φανταστω? Απο ποια χωρα και με ποσα χλμ?

Προεπιλογή

Εγώ το πήρα απο Νομό Ημαθίας , πήγα με το μάστορά μου εκεί και το είδαμε.Ο πωλητής το είχε πάρει απο Ιταλία, δεν είχε ίχνος σκουριάς, είχε βαμμένη αριστερή πλευρά αλλά μαρσπιέδες, καπώ , ουρανός ήτανε άβαφα.Το μόνο που δεν μου άρεσε ήτανε που δεν είχε το βιβλίο service , το αμάξι έγραφε 131.000χλμ 06' μοντέλο, αλλά ο τύπος είχε αλλάξει καδένα, δίσκο, αμορτισερ μπροστινά καινούργια.Όμως το εσωτερικό του , το εξωτερικό του καθώς και η μηχανή του ήτανε σε άριστη κατάσταση, ιδιαίτερα το εσωτερικό του που είναι σαν καινούργιο!!Βάση εξοπλισμού , clima, cruise control, φιμέ εργοστασιακά τζάμια , εμπρός πίσω ηλεκριτρικά παράθυρα κτλπ και με τη χαμηλή του τιμή το αγόρασα.

Βρίσκεις απλά θέλει προσοχή.Αν ψάχνεις για meriva να ψάξεις να βρεις μοντέλο χωρίς DPF διότι θα έχεις θέματα σίγουρα κάποια στιγμή και γενικά να ψάξεις αμάξι χωρίς DPF!!

Προεπιλογή

Μια χαρα. Και απο εξοπλισμο full. Απο περιεργια δεν πηγες σε καποια αντιπροσωπεια να δεις αν τα χλμ ειναι γνησια?

Προεπιλογή

Δεν είχα καθόλου τη πολυτέλεια του χρόνου και μάλιστα έξω απο τη περιοχή που μένω Λάρισα!Όμως έχω ακούσει ότι δε στα λένε τα χλμ διότι πρέπει να συμφωνεί ο προηγούμενος, δε ξέρω κατα πόσο ισχύει αυτό!
    Εν πάση περιπτώση το αμάξι όπως το έψαχνα εδώ στη Λάρισα είχε γύρω στα 5500 ευρώ , εισαγωγής βέβαια και αυτά!Αφού μου άρεσε και το ψάξαμε μηχανικά ότι είναι εντάξει, το πήρα σε πολύ καλή τιμή θα έλεγα.Ελπίζω να μην έχω σοβαρά προβλήματα στη συνέχεια!
    Βέβαια καλό είναι να το βάλεις σε διαγνωστικό και να δεις ιστορικό βλαβών κτλπ!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 3 Εβδομάδες πρίν, 22:29
  2. "Στρώσιμο" Diesel Κινητήρα . Μύθος ή πραγματικότητα?
    Από τον/την JeRiChO στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 139
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-16, 21:05
  3. Ανακοίνωση σχετικά με τον "δίφατσο" ή αλλιώς "TwoFace" ή αλλιώς "Disturbed"
    Από τον/την ASCONAN στο forum Κανόνες Χρήσης / Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-14, 00:17
  4. ψαχνω opel astra gtc 1.4 "αμεση αγορα"
    Από τον/την xaris_tsam στο forum Ανακοινωσεις / Νεα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-13, 19:25
  5. εξι μερες "ξεκουραστηκε" και "εμεινε" απο μπαταρια! Φυσιολογικο?
    Από τον/την corsakias2002 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-11, 18:46

Δικαιώματα - Επιλογές