If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 43

Smile Δεν παιρνει μπροστα το corsa D 1300 κυβικα diesel model 2012

Χαιρετε.
    Απευθυνομαι σε γνώστες μηχανικούς ή ηλεκτρολόγους ή πρακτικους μάστορες.
    Πριν 2 μηνες αγορασα μεταχειρισμενο αυτοκινητο απο μαντρα θεσσαλονικης, προερχομενο απο Ολανδια.
    Οταν το αγορασα παρατηρησα καποια μικροπροβληματακια ηλεκτρικης φυσεως οπως
    χαλασμενο χειριστηριο ηλεκτρ. τζαμιων, καμμενο ηχειακι του ηχου φλας, ζωνης κ αλαρμ,
    καμμενα λεντακια στο εσωτερικο φως του ταμπλω, καμμενη προθερμανση (η οποια δεν ειχε καν ενδειξη στο ταμπλω)
    και βλαβη στο διαγνωστικο σχετικα με το κύκλωμα του αισθητηρα λαδιου (χωρις να δημιουργει καποιο προβλημα πρακτικο)
    Ομως το ΒΑΣΙΚΟ μου προβλημα ειναι το εξης:
    Παω να βαλω μπρος το αμαξι και απλα μιζάρει κανονικα αλλα δεν παιρνει μπρος με τιποτα!
    Αυτο μπορει να διαρκεσει και κανενα 20 λεπτο ίσως κ ημιωρο (ως τωρα).
    Οταν συμβαινει αυτο εχω παρατηρησει τα εξης:
    1. δεν ακουγεται απο πισω ο ηχος της αντλιας καυσιμου (ενας μπάσος ήχος πριν βαλεις μπροστα)
    2. Οταν τελικα παρει το αμαξι μπροστα (οταν μου κανει το χατηρι, αφου εχω κανει ταματα σε ολους τους Αγίους),
    δουλευει αψογα το star-stop σε καθε φαναρι (που κανονικα δεν δούλευε ΠΟΤΕ πριν)
    Το πηγα εδω στη Θεσσαλινικη σε 2 μηχανικους κ ο ενας μου ελεγε για ιμομπιλάιζερ (που δεν ισχυει, διοτι το αμαξι μιζάρει κανονικα)
    και ο αλλος μου ειπε πως δυστυχως δεν μου βγαζει κωδικο βλάβης στο διαγνωστικο κομπιουτερ.
    Δυστυχως μου το εχει κανει 4 φορες μεσα σε 2 μηνες και πλεον εχω μεγαλη ανασφαλεια να κινηθω εκτος πολεως διοτι
    δεν ξερω αν με αφησει και δεν ξαναπαρει...τελευταια φορα ημουν στην Καβάλα οταν το επαθα.
    Πιθανες αιτιες: Αντλια καυσιμου, λαθος εντολη εγκεφάλου, κομμενες καλωδιωσεις...
    Υπαρχει κατι αλλο που εχετε σκεφτει; Και πως το τεκμηριωνετε;
    Ευχαριστω πολυ!
    ΥΓ. Ανεφερα ολα τα προβληματα που αντιμετωπισα στο αυτοκινητο μηπως καποιος τα δει ως ενδειξεις κι εννωσει τα παζλ για να βγει καποιο συμπερασμα

Προεπιλογή

Ποιος ειπε οτι με προβλημα στο immo δε μιζαρει?
    Θα βγαζε βλαβη στο διαγνωστικο παντως
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Γνωμη μου πρεπει να το δει το αμαξι πομπατζης, ισως αντλια ρεζερβουαρ, ητε αντλια υψηλης, ητε μπεκ. Αν ηταν ιμομπιλαιζερ θα επερνε μπροστα και μεσα σε 1-2 δευτερα θα εσβηνε...
    Γιατι δεν το πας απο εκει που το πηρες?? 2 μηνων αμαξι με προβλημα?? Καποια τυπικη εγγυηση δεν σου εδωσε??
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Υπάρχει περίπτωση να μην παίρνει όταν κάνει πολύ κρύο;
    γιατί λες για καμμένη προθέρμανση

Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν το έχεις κάνει ακόμα θα σου έλεγα να αλλάξεις άμεσα τον αισθητήρα πίεσης λαδιού γιατί από εκεί μπορεί να σου καταστρέψει αρκετούς αισθητήρες στην σειρά με σημαντικό κόστος αλλά και πρόβλημα του αυτοκινήτου. Περνάει το λάδι από τον αισθητήρα μέσω της καλωδίωσης σε άλλους αισθητήρες .
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωμη μου πρεπει να το δει το αμαξι πομπατζης, ισως αντλια ρεζερβουαρ, ητε αντλια υψηλης, ητε μπεκ. Αν ηταν ιμομπιλαιζερ θα επερνε μπροστα και μεσα σε 1-2 δευτερα θα εσβηνε...
    Γιατι δεν το πας απο εκει που το πηρες?? 2 μηνων αμαξι με προβλημα?? Καποια τυπικη εγγυηση δεν σου εδωσε??
    τον εχω ενημερωσει αυτον που μου το πουλησε. Μου ειπε οτι αν δεν βρεθει λυση θα το παρει πισω

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Asroc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση να μην παίρνει όταν κάνει πολύ κρύο;
    γιατί λες για καμμένη προθέρμανση
    οχι το κρυο δεν το επηρεαζει, το εχω παρατηρησει...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν το έχεις κάνει ακόμα θα σου έλεγα να αλλάξεις άμεσα τον αισθητήρα πίεσης λαδιού γιατί από εκεί μπορεί να σου καταστρέψει αρκετούς αισθητήρες στην σειρά με σημαντικό κόστος αλλά και πρόβλημα του αυτοκινήτου. Περνάει το λάδι από τον αισθητήρα μέσω της καλωδίωσης σε άλλους αισθητήρες .
    Δεν εγραφε στη βλαβη πως ειναι ο αισθητηρας λαδιου αλλα βλαβη στο κυκλωμα αισθητηρα λαδιου...που αυτο σημαινει πως ισως ειναι ο αισθητηρας, ισως και ολα τα ενδιαμεσα οργανα μεχρι τον αισθητηρα λαδιου

Προεπιλογή

γράψε τον αριθμό πλαισίου, να σου γράψω ότι στοιχεία βρω για το αμάξι.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο byzantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    τον εχω ενημερωσει αυτον που μου το πουλησε. Μου ειπε οτι αν δεν βρεθει λυση θα το παρει πισω
    φιλε μου πες του οτι δεν βρισκεις λυση και παρε αλλο,μην μπλεκεις παραπανω.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimav Εμφάνιση μηνυμάτων
    βεβαιως να το κανω αλλα που μπορει να μας οδηγησει αυτο;
    (θα πεταχτω καποια στιγμη να φερω την αδεια του αυτοκινητου απο το αμαξι)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου πες του οτι δεν βρισκεις λυση και παρε αλλο,μην μπλεκεις παραπανω.
    Κι εγω αυτο σκεφτηκα αλλα ετσι δε βρισκουμε λυση αλλα την μεταφερουμε στον επομενο ατυχο αγοραστη,
    τον οποιο επειτα απο λιγο καιρο θα τον δουμε να γραφει εδω μεσα για το ιδιο προβλημα...

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο byzantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγω αυτο σκεφτηκα αλλα ετσι δε βρισκουμε λυση αλλα την μεταφερουμε στον επομενο ατυχο αγοραστη,
    τον οποιο επειτα απο λιγο καιρο θα τον δουμε να γραφει εδω μεσα για το ιδιο προβλημα...
    φιλε μου ο επομενος ατυχος αγοραστης που θα δει οτι το αυτοκινητο αλλαξε χερια 2 φορες σε 2 μηνες ,θα θορυβηθει και θα το ψαξει παραπανω.εχεις δικιο οπως το σκεφτεσαι και μπραβο σου αλλα δεν εισαι και εσυ κριμα να χασεις τοσα χρηματα;
    Γιάννης

Προεπιλογή

Κανονικα πρεπει να πας στο πωλητη, να του το αφησεις ή να σου προτινει συνεργειο να το πας και να ασχοληθει αυτος με το κοστος, ειναι 2 μηνων αυτοκινητο, και βγαζει βλαβες που δεν ευθηνεσαι εσυ. Απο εκει και περα αν δεν μπορεσει να στο κανει, προχωρας σε αλλαγη, αφου στο προτεινε.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Σου εστειλα mail με τον αριθμο πλαισιου.
    Εαν δεν το ελαβες ενημερωσε με να σου το στειλω με αλλον τροπο.
    Ευχαριστω πολυ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικα πρεπει να πας στο πωλητη, να του το αφησεις ή να σου προτινει συνεργειο να το πας και να ασχοληθει αυτος με το κοστος, ειναι 2 μηνων αυτοκινητο, και βγαζει βλαβες που δεν ευθηνεσαι εσυ. Απο εκει και περα αν δεν μπορεσει να στο κανει, προχωρας σε αλλαγη, αφου στο προτεινε.
    Μου προτεινε ηδη να μου δωσει προσωρινα ενα αλλο και να κυκλοφορει αυτος με το δικο μου μεχρι να το κανει και σ' αυτον.. Αλλα δε μου αρεσε η ιδεα να κυκλοφορω με δανεικο αμαξι...
    Επισης ο τεχνικος του στον οποιο με εστειλε, δεν μπορει να βρει το προβλημα εαν το αμαξι παιρνει μπρος διοτι δεν αφηνει κωδικο βλαβης στον εγκεφαλο..(δυστυχως)..
    Αν στειλω καποιο μαιλ στο εργοστασιο της οπελ, θα εχω καμια τυχη λετε;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος ειπε οτι με προβλημα στο immo δε μιζαρει?
    Σε δυο αντιπροσωπειες που ρωτησα μου ειπαν πως αν ηταν immobilizer θα εκανε απλα ενα τακ οταν γυρναγες το κλειδι...
    Ξερω γω...λες να κυκλοφορω με το δευτερο κλειδι;

Προεπιλογή

το vin αυτό, είχε το MULTIMEDIA TOUCH & CONNECT και μπαταρία 70AH

Προεπιλογή

το vin αυτό, είχε το MULTIMEDIA TOUCH & CONNECT και μπαταρία 70AH
    Σωστα αυτο ειναι. Σημαινει κατι αυτο;

Προεπιλογή

τσέκαρε το νούμερο κινητήρα, αν είναι αυτό που σου έγραψα. Και πήγαινε επειγόντως στο επίσημο δίκτυο OPEL, και ζήτησε να σε περάσουν στο σύστημα, είναι δωρεάν και είναι για καλό δικό σου. Θα μπορείς μετά από αυτό να ενημερωθείς για το ιστορικό service του αυτοκινήτου, και για το αν τυχόν υπάρχει υπόλοιπο εγγύησης , καθώς το αμάξι είναι ειδική έκδοση για τα 150 χρόνια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimav : 1 Εβδομάδα Πριν στις 11:05

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Λαστιχα για corsa d 1300 diesel
    Από τον/την Panos93gr στο forum Opel
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 4 Εβδομάδες πρίν, 06:10
  2. Δεν παιρνει μπροστα το corsa
    Από τον/την thodoris k στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-17, 22:47
  3. Δεν παιρνει μπροστα 1,3 cdti
    Από τον/την andreasgian στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-13, 20:06
  4. δεν παιρνει μπροστα...
    Από τον/την zizel στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-11, 05:43
  5. Δεν παιρνει μπροστα......
    Από τον/την Bictor στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-06, 23:23

Δικαιώματα - Επιλογές