If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Exclamation Μειωμένη απόδοση κινητήρα

Καλημέρα σε όλους.
    Σήμερα το πρωί αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα. Την ώρα που πήγαινα για δουλειά άναψε το λαμπάκι μηχανής και μου έβγαλε ένδειξη χαμηλή απόδοση κινητήρα. Το αυτοκίνητο όντως έχασε την απόδοση του. Έκανα στην άκρη το έσβησα και ξεκίνησα πάλι κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά με το λαμπάκι αναμμένο. Μίλησα με την αντιπροσωπία και μου είπαν αν δεν σβήσει σε 3 μέρες να το πάω να το δουν.
    Μήπως έχει κάποιος από εδώ μέσα παρόμοιο πρόβλημα?

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο christosgount` Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους.
    Σήμερα το πρωί αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα. Την ώρα που πήγαινα για δουλειά άναψε το λαμπάκι μηχανής και μου έβγαλε ένδειξη χαμηλή απόδοση κινητήρα. Το αυτοκίνητο όντως έχασε την απόδοση του. Έκανα στην άκρη το έσβησα και ξεκίνησα πάλι κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά με το λαμπάκι αναμμένο. Μίλησα με την αντιπροσωπία και μου είπαν αν δεν σβήσει σε 3 μέρες να το πάω να το δουν.
    σε 3 μερες θα κλείσουν για τις γιορτές,πήγαινε το φιλε ακόμα και σήμερα να κουμπωσουν διαγνωστικό να δουν τι βλαβη εχει καταχωρηθει...αν ειναι δυνατον απαντήσεις που δίνουν....
    Γιάννης

Προεπιλογή

Diesel ειναι?
    Σχολή Οδηγών ''ΓΡΗΓΟΡΗΣ''
    Εκπαιδευτικό Corsa D 1,7CDTi
    Dyno: 129,3BHP-297,7NM @ 4465rpm
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...
    MSN: ''EPIVITOR28@HOTMAIL.COM''

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο christosgount` Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους.
    Μου έχει τυχει κι εμένα φετος τον Ιανουάριο στα πολλά κρύα. Μαλιστα με αφησε γιατι εσβησε αφου παγωσε το πετρέλαιο. Οταν ξαναλειτουργησε το λαμπακι μετα απο λιγο εσβησε χωρις να κρατησει καποιο σφάλμα.

Προεπιλογή

Καλημέρα

Ναι diesel είναι. όταν έφυγα από τη δουλειά, γιατί δεν προλάβαινα να το πάω χθες, είδα όντως αυξημένη κατανάλωση καυσίμου. αφού έπιασε θερμοκρασία και το πήγα για κάμποσα χιλιόμετρα με στροφές άνω των 3000 το αμάξι επανήρθε στις κανονικές του τιμές. το βράδυ που πήρα πάλι το αυτοκίνητο το λαμπάκι όντως ήταν σβηστό όπως και σήμερα το πρωί. αν το ξανακάνει θα το παώ κατευθείαν να δουν αν υπάρχει κάποιο σφάλμα.

Προεπιλογή

Καλησπερα,

Εχω και εγω ενα corsa diesel και σημερα μου εκανε το ιδιο ακριβως προβλημα. Check engine light μαζι με ενδειξη "Μειωμένη απόδοση κινητήρα". Επιπλεον παρατηρω οτι σε χαμηλες ταχυτητες κανει κατι σαν "λοξιγκα". Ειναι αυτοματο με το easytrinic σασμαν. Εχει κανεις τελικα ιδεα τι ειναι? Ειναι αισθητηρας λ? Μηπως κατι στην εισαγωγη?

Ευχαριστω

Προεπιλογή

Χαίρετε. Υπάρχει κανένα νέο για το συγκεκριμένο ζήτημα. Όσοι πήγατε στο συνεγείο τις σας είπαν τελικά;
    Ευχαριστώ

Προεπιλογή

Εγώ πάντως που αντιμετώπισα κάποια στιγμή το πρόβλημα με τη μειωμένη απόδοση κινητήρα (ένδειξη στο καντράν και "κόψιμο" ισχύος) με το Astra K 136PS, δεν πήγα συνεργείο, γιατί σκέφτηκα ότι μπορεί να μην του άρεσε το καύσιμο - τρία-τέσσερα γεμίσματα με Avin, και το έκανε τρεις-τέσσερις φορές την ώρα που ζήταγα επιτάχυνση. Ξαναγύρισα στο Shell που έριχνα πάντα (τί τα ήθελα τα πειράματα; ) και δεν το ξαναέκανε, ένα χρόνο τώρα.

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Corsa E

Προεπιλογή

Το αντιμετωπισα και γω τον χειμωνα του 2017, καθως ειχε παγωσει το πετρελαιο λόγω του -17 στην περιοχη μου. Με εχει αφησει κιολας στη μεση του δρομου παρολο και τη μιση ωρα ζεσταμα που ειχα κανει και δεν εδινε καν η μιζα. Μετα απο μια ωρα μαζι με αντιπαγωτικο, πηρε μπροστα χωρις θεμα. Στην αντιπροσωπεια μετα δεν παρατηρηθηκε προβλημα στην αντλια πετρελαιου, ουτε ειχε κρατησει καποιο σφαλμα.

Παρόμοια Θέματα

1. corsa D air condition απόδοση
    Από τον/την crom στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-17, 13:33
  2. Απόδοση καλοριφέρ corsa c
    Από τον/την avalanche3 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-17, 22:00
  3. Κωδικός κινητήρα
    Από τον/την morrison στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-16, 11:44
  4. θερμοκρασία κινητήρα
    Από τον/την kolotouris στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-08, 20:31
  5. Παράξενος ο ήχος του κινητήρα.....
    Από τον/την jimaras στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-08, 03:27

Δικαιώματα - Επιλογές