If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 26

Προεπιλογή Αισθητήρες Λάμδα Opel Corsa D

Παιδιά καλημέρα! Μου έχει ανάψει το λαμπάκι για καυσαέρια και από το service μου είπανε ότι θέλουν αλλαγή οι ασθητήρες Λάμδα! Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι να βάλω; Να προτιμήσω τους BOSCH που τους βρίσκω internet γύρω στα 90 ο ένας ή κάποιους πιο φθηνούς; Στην Opel πάντως μου ζητήσανε 800 ευρώ για τους γνήσιους αλλά έχουν και κάποιους άλλους δικούς τους στα 380. Για την εργασία, μου ζητήσανε 80 ευρώ αν τους φέρω εγώ! Και σκέφτομαι να τους αγοράσω εγώ! Την γνώμη σας παρακαλώ! Ευχαριστώ!

Προεπιλογή

€800 από την αντιπροσωπία; Από χρυσάφι είναι;

99% bosch με άλλο εξώφυλλο θα είναι και αυτοί που θα έχουν στην αντιπροσωπία.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lionheart Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλημέρα! Μου έχει ανάψει το λαμπάκι για καυσαέρια και από το service μου είπανε ότι θέλουν αλλαγή οι ασθητήρες Λάμδα! Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι να βάλω; Να προτιμήσω τους BOSCH που τους βρίσκω internet γύρω στα 90 ο ένας ή κάποιους πιο φθηνούς; Στην Opel πάντως μου ζητήσανε 800 ευρώ για τους γνήσιους αλλά έχουν και κάποιους άλλους δικούς τους στα 380. Για την εργασία, μου ζητήσανε 80 ευρώ αν τους φέρω εγώ! Και σκέφτομαι να τους αγοράσω εγώ! Την γνώμη σας παρακαλώ! Ευχαριστώ!
    Παρε τους BOSCH που βρίσκεις εσύ και πήγαινε σε ενα άλλο συνεργείο για τοποθέτηση... Ή απλά ρώτα και αλλού εκτός αντιπροσωπείας... 800 ευρώ οι γνήσιοι ??? και μετά περιμένουν πελάτες?? Δες και εδώ πόσο κάνουνε https://www.autodoc.gr/exartimata-af...er%5B%5D=bosch

Και οι δύο 140 ευρώ

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

κανε ενα κοπο να ρωτησεις και στα bosch service που εχουν ανοιξει και αναλαμβανουν service.
    https://www.boschcarservice.com/gr/el
    Γιάννης

Προεπιλογή

Πήγαινε σε εναν ηλεκτρολογο να σου πει ποιος απ τους 2 φταιει. Σπανια να φταινε κ οι 2 μαζι. Πας παιρνεις απο ενα μαγαζι οπελ αυτον που φταιει, πας πισω, στον αλλαζει, σβηνει βλαβες κ καθαρισες
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

απο 300 τον καθενα + 2 κατοσταρικα εργασια απο 100 για τον καθενα μονο ετσι βγαινει το 800ρι που αναφερεις...
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω, πήγαινε σε ένα ηλεκτρολόγο να δει από το OBD ποιος λ έχει το θέμα και άλλαξε μόνο αυτόν εκτός αν έχεις ξεπεράσει τις 200Κ χλμ οπότε ίσως οφεληθείς να τους αλλάξεις και τους 2. Με το καιρό μπορεί να πέσουν σε απόδοση και να μειωθεί η απόκριση οπότε θα έχεις και καλύτερη οικονομία καυσίμου. Τα 800 ευρώ το αφήνω ασχολίαστο, τουλάχιστον σου έδειξαν ότι δε ξαναπατάς εκεί ούτε για βίδα.

Προεπιλογή

Σταμάτα μωρε κ εσύ...απλά αλλάζουν και το χταπόδι μαζί για βελτίωση γι αυτο τα 800....

Πραγματικά δεν ντράπηκαν να πουν το νουμερο?

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σταμάτα μωρε κ εσύ...απλά αλλάζουν και το χταπόδι μαζί για βελτίωση γι αυτο τα 800....

Πραγματικά δεν ντράπηκαν να πουν το νουμερο?
    Γιατί επίσημα το δίκτυο της OPEL έχει τέτοιες τιμές στους αισθητηρες L;;;;
    Που και πάλι λίγο δύσκολο να τα έχουν παίξει και οι δύο μαζί.
    Πόσα χιλιόμετρα έχει ο φίλος?

Προεπιλογή

Σιγα μην εχουν τετοιο κοστος...κατω απο 200 ο καθενας ειναι σε γνησιο ανταλλακτικο

Προεπιλογή

240 ο ενας σε καταστημα ανταλλακτικων Opel , απο αντιπροσωπια 300 [o λ πριν: 55562206 , ο λ μετα τον καταλυτη: 55563348]
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

σε Bosch τους βρισκεις απο 80-100, διαλεγεις και παιρνεις
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Γυρω στα 170 εχουν οι GM στο εμποριο κ στο 80αρι οι Bosch

Προεπιλογή

Παιδιά γενικά δεν κάνω χιλιόμετρα! Το αυτοκίνητο το πήρα το 07 και έχω κοντά στις 60 χιλιάδες χιλιόμετρα! Μου είπαν και για τους 2 αισθητήρες λάμδα! Μάλλον θα τους πάρω εγώ και θα πάω σε κάποιο συνεργείο να μου τους περάσει! Προς το παρών ψάχνουν το πρόβλημα που έχω με το καλοριφέρ! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και για τον ενδιαφέρον σας! Πραγματικά με βοήθησαν! Να' στε όλοι καλά!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lionheart Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά γενικά δεν κάνω χιλιόμετρα! Το αυτοκίνητο το πήρα το 07 και έχω κοντά στις 60 χιλιάδες χιλιόμετρα! Μου είπαν και για τους 2 αισθητήρες λάμδα! Μάλλον θα τους πάρω εγώ και θα πάω σε κάποιο συνεργείο να μου τους περάσει! Προς το παρών ψάχνουν το πρόβλημα που έχω με το καλοριφέρ! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και για τον ενδιαφέρον σας! Πραγματικά με βοήθησαν! Να' στε όλοι καλά!
    Και σου χαλασαν με τοσα λιγα χιλιομετρα οι λ ;
    Εμενα μου φαινεται πολυ δυσκολο!
    Στου ξαδερφου μου το αμαξι με το που βαλαμε βενζινα και βγηκαμε απο το βενζιναδικο, εγινε χριστουγεννιατικο δεντρο! Εβγαλε σφαλμα και στους δυο λ κατευθείαν και ο ενας εν το μεταξυ ηταν ολοκαινουργιος!!! Του εσβησαν τα σφαλματα και δεν ξανα αναψε απο τοτε!
    Οπως καταλαβαινεις δεν εφταιγε το αμαξι αλλα το νερακι που μας εβαλαν, δε του ριχνεις κανα καθιστικο γεμισε το με 100αρα και ξεμπουκωσε το λεω εγω μπας και στρωσει!

Προεπιλογή

Μήπως πέρασε μεγάλο διάστημα ακινησίας? Γιατί σε κάτι τέτοια αυτά είναι ευαίσθητα τρομάρα τους

Προεπιλογή

Δε παίζει να έχουν χαλάσει με μόνο 60Κ χιλιόμετρα, πρέπει να πηγαίνεις συνέχεια με πλούσιο μίγμα για να γίνει κάτι τέτοιο. Θα σου πρότεινα να το δει κάποιο συνεργείο από το μηδέν να ψάξει τη βλάβη, οι λ σου πιθανότατα δεν έχουν απολύτως τίποτα. Πιο πιθανό μου φαίνεται να θέλεις αλλαγή μπουζί αν δεν έχεις αλλάξει πρόσφατα ή κάτι να έγινε με τον πολ/σιαστή και να πέρασε άκαυτο μίγμα και να άναψε το λαμπάκι καυσαερίων παρά οτιδήποτε άλλο από αυτά που σου λένε για τους λ. Η ακόμα και χάλι βενζίνα όπως είπε και ο GEO-07
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apagogeas : 01-12-17 στις 02:54

Προεπιλογή

800€!!!!!!!!!!!! και δεν τους διαολοστηλες???? Μαλλον τοσα τους λειπανε και θελανε να βρουνε μαλακο....κωλο!! Ουτε ο nox της vw στα fsi δεν εχει τοσα.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παιδιά καλημέρα! Σε ακινησία για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν έχει μείνει! Μόνο το χειμώνα κανα μήνα το πολύ! Μου είπαν ότι και οι δύο έχουν πρόβλημα και μάλιστα ότι έχουν πιάσει λίγο λάδι και είναι επικίνδυνο μην περάσει στον εγκέφαλο! Αυτά μου είπαν αυτά σας λέω! Βενζίνη 100 και άνοιγμα του έχω κάνει και για αρκετό διάστημα γιατί το έχω ξαναδιάβασει εδώ στο φόρουμ αυτό! Επίσης το σβήσανε το λαμπάκι 2 φορές αλλά άναψε πάλι άμεσα!
    Επίσης άλλο ένα βασικό πρόβλημα όπως ανέφερα είναι το καλοριφέρ! Εδώ και καιρό όποτε θέλει χάνει τις ενδείξεις στην οθόνη γραφικών για το καλοριφέρ και κλίμα (την κάτω γραμμή). Μόλις χαθούν οι ενδείξεις η κονσόλα κάτω από το ραδιοcd μπορεί να δουλεύει μπορεί και όχι ή να δουλεύουν τα μισά! Όσο έχω ενδείξεις δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! Επίσης έχω παρατηρήσει ότι μερικές φορές μόλις σβήσω το αυτοκίνητο και βγάλω το κλειδί υπάρχει περίπτωση να δουλεύουν οι ενδείξεις (τα φωτάκια) στην κονσόλα του καλοριφέρ! Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει! Αυτή τη στιγμή το αυτοκίνητο το έχω παει 2 φορές σε επίσημο αντιπρόσωπο της opel χωρίς να έχει βρεθεί τι φταίει! Τα διαγνωστικά του εγκεφάλου δεν βρίσκουν την βλάβη! Την Δευτέρα μου είπαν να το πάω και να το αφήσω κάποιες μέρες μέχρι να βρεθεί η βλάβη!

Προεπιλογή

Δες λίγο τον αισθητήρα πίεσης λαδιού. Αν αυτός έχει αρχίσει να φαίνεται το λάδι εξωτερικά από εκεί μπορεί να σου κάνει μεγάλη ζημιά. Είναι φθηνός ο ίδιος με πολλά λεφτά παν ζημιά αν αρχίσει να έχει πρόβλημα. Αυτό στο λέω επειδή λες ότι έχουν λάδι και οι δύο αισθητήρες λ
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. 2ος αισθητήρας λάμδα προβλημα
    Από τον/την avalanche3 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-16, 14:45
  2. Αισθητήρας λάμδα!
    Από τον/την VAUXHALL! στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-16, 22:32
  3. πρόβλημα με αισθητήρες σε corsa B 1000cc
    Από τον/την papg στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-10, 21:57
  4. Αισθητήρες αεροσάκων Corsa D
    Από τον/την PiNiOn στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-10, 17:54
  5. Aισθητήρας λάμδα
    Από τον/την teoarg στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-06, 01:40

Δικαιώματα - Επιλογές