If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 13 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 31112131415 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 241 έως 260 από 283

Θέμα: Μπαταρία

Προεπιλογή

Ακριβές οι ford γι αυτά που δίνουν. Παίρνεις bosch s5 με τα ίδια που είναι και καλύτερη.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
    Γιάννη ΔΕΝ θα ήθελα να πάρω ford. Για πολλούς λόγους.
    Είμαι ανάμεσα στις δύο που αναφέρω.
    Εσύ Χρήστο τι λες?
    Μέχρι στιγμής bosch έβαζα σε όλα τα αυτοκίνητα. Δεν είχα ποτέ θέμα. Απλά θέλω να αλλάξω σε focus (που έχει bosch) επειδή κινείται ελάχιστα και θέλω σε περίπτωση ανάγκης το χειμώνα να ξέρω ότι θα πάρει μπροστά. Η διαφορά στην τιμή είναι 10 ευρώ (πιο ακριβή η banner). 77 και 88 αντίστοιχα.

Προεπιλογή

Edit: Τελικά θα του βάλω μια καινούρια s3 και θα την αλλάζω κάθε 3 χρόνια, εκτός αν δω σημάδια κόπωσης νωρίτερα.

Προεπιλογή

Ναι μωρε οτι και να βαλεις λαχειο ειναι.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Καλησπέρα και από εμένα στο φορουμ και καλώς σας βρήκα!!

Ειμαι κάτοχος ενός Opel Mokka 1.6 CdTi (136ps) που έχει ήδη κλείσει τέσσερα χρόνια. Σκέφτομαι την επόμενη εβδομάδα που θα επιστρέψω από διακοπές να πάω στο συνεργειο μου και να μετρήσουμε μπαταρια γιατί τώρα τελευταία το start-stop δεν ανταποκρίνεται πάντα σωστά.

Αν οι μετρήσεις ειναι ΟΚ έχει νόημα να την αλλάξω προληπτικά πχ μέσα στην χρονιά ; Η χρήση του αυτοκινήτου γινεται περισσότερο από την γυναίκα μου τις καθημερινές με κοντικές αποστάσεις (εγώ το ξεμπουκώνω τα ΣΚ)

Προεπιλογή

To κόστος μιας start stop μπαταρίας δεν είναι μικρό, ώστε να κάνεις μια προληπτική αλλαγή.

Το πιο πιθανό είναι η μπαταρία να είναι αφορτιστη, λογω μικρών διαδρομών, αλλά και της συνεχής καταπόνησης λόγω του συστήματος start stop.

Προεπιλογή

Μάλλον εχεις δίκιο. Αρχικά θα πάω στον ηλεκτρολόγο να κάνουμε μια μέτρηση και βλέπουμε..

Senior Member Το avatar του χρήστη Mokka
    Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Mokka

Προεπιλογή

Εμένα μετά το στοπ του start/stop κράτησε αρκετά μέχρι να την αλλάξω αλλα την φόρτιζα και με το CTEK.

Μέτρα την γιατί η αντιπροσωπεία θέλει 250€ και μια καλή έξω 130+.
    Mokka 1.4t 4x4 Cosmo

Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Mokka

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mokka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι άλλο δεν πάει καλά μάλλον.
    Σήμερα όλη μέρα δεν το κούνησα. Ξεκινάω 17:30 να παω από Ηράκλειο στο Περιστέρι. Στην εθνική εν κινήσει μου ανάβει η μπαταρία (πριν ήταν σβηστό το λαμπάκι από χθες το πρωί, και χθες το μεσημέρι είχα βάλει και 2 ώρες το CTEK).
    Φτάνω περιστέρι, παρκάρω, σβήνω/ανάβω και παραμένει αναμμένο.
    Ανεβαίνω στο φύλο μου και μετά από 3 ώρες κατεβαίνω να φύγω. Το λαμπάκι σβηστό. Αφήνω επίτηδες το start/stop στον ΟΝ και στο 1ο φανάρι σβήνει κανονικά.
    Θα πάω μια βόλτα αύριο από την αντιπροσωπεία για έλεγχο (δυναμό ? ενδείξεων ? ...)
    Παρασκευή πρωί και Σαββάτο μεσημέρι το ξανα-έκανε.
    Λαμπάκι μπαταρίας αναμένω αλλά οι λειτουργίες όλες καλές. Στο φανάρι το star/stop που το ενεργοποίησα επίτηδες δούλεψε κανονικά.
    Σήμερα το πρωί ήταν σβηστό.
    Απλά δεν μου το κάνει πρωί να πάω επι τόπου στην αντιπροσωπία.
    Mokka 1.4t 4x4 Cosmo

Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Mokka

Προεπιλογή

Το κάνει πλέον πιο συχνά, οπότε σήμερα το πρωί με το που άναψε πήγα στο service για να το δουν.

Σε ένα γρήγορο έλεγχο που έκαναν μου είπαν ότι μάλλον δυναμό γιατί δείχνει να μην βγάζει 14v αλλά 13 κάτι ψηλά.

Μου είπαν να το πάω για έλεγχο με ραντεβού ώστε να το δει ο ηλεκτρολόγος τους.

Άντε να δούμε ...
    Mokka 1.4t 4x4 Cosmo

Προεπιλογή

4 χρονια και χαλαει ο δυναμος ή τελειωνουν οι πανακριβες μπαταριες τυπου START/STOP και ολα για εξοικονομηση καυσιμου και δηθεν ρυπων. να χεσω μεσα ... ευτυχως φοραγε 50αρα απλη χωρις σταρτ-στοπ μπαταρια την αλλαξα προληπτικα στα 7 χρονια (χωρις να με αφησει ποτέ και μονο 1 φορα εκανα πληρης φορτιση) ειμαι στα 9 χρονια χωρις προβλημα δυναμο ή με 60αρα μπαταρια που εβαλα κορεατικη στα 80 ευρωπουλα
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Μετα απο τρια χρόνια και δυο μηνες αλλα και 90.000 χιλιόμετρα, η bosch s4 παρεδωσε πνεύμα... Αυτο που μου έκανε εντύπωση είναι οτι μονο η μιζα δε γυρνουσε... Ολα τα υπολοιπα ηλεκτρικα δουλευαν κανονικοτατα... Αλλαχτηκε με νεα s4 60αρα, 540..

Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Mokka

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mokka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κάνει πλέον πιο συχνά, οπότε σήμερα το πρωί με το που άναψε πήγα στο service για να το δουν.

Σε ένα γρήγορο έλεγχο που έκαναν μου είπαν ότι μάλλον δυναμό γιατί δείχνει να μην βγάζει 14v αλλά 13 κάτι ψηλά.

Μου είπαν να το πάω για έλεγχο με ραντεβού ώστε να το δει ο ηλεκτρολόγος τους.

Άντε να δούμε ...
    Την τελευταία εβοδομάδα δεν το έκανε καθόλου. Φάντασμα ψάχνω μάλλον.

Το περίεργο είναι ότι αρκετές φορές το βράδυ το παρκάρω κανονικά με λαμπάκι σβηστό, και το πρωί γυρνώντας μόνο στην 1η σκάλα που ανάβουν μόνο τα λαμπάκια φώτων και χειρόφρενου, (στην δεύτερη ανάβουν όλα και κάνει ελέγχους), η μπαταρία ανάβει.
    Πριν καν πάρει μπροστά ο κινητήρας και δουλέψει το δυναμό για να δει τι τάση βγάζει.

Πιο πολύ μου κάνει για κάποια πλακέτα ελέγχου τάσης μπαταρίας που δίνει false alarm.
    Mokka 1.4t 4x4 Cosmo

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο rizand1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα απο τρια χρόνια και δυο μηνες αλλα και 90.000 χιλιόμετρα, η bosch s4 παρεδωσε πνεύμα... Αυτο που μου έκανε εντύπωση είναι οτι μονο η μιζα δε γυρνουσε... Ολα τα υπολοιπα ηλεκτρικα δουλευαν κανονικοτατα... Αλλαχτηκε με νεα s4 60αρα, 540..
    Καλοριζικη. Και η δικη μου τον αλλο μηνα κλεινει τριετια.Προετοιμαζομαι ψυχολογικα....

Προεπιλογή

Billnick... Μηπως να πας σε varta? Εγω την έβαλα σήμερα και μονο bosch ειχε το συνεργείο του ηλεκτρολογου

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

varta δεν εχω βαλει. ίσως τη δοκιμασω. Κάπου ειχα διαβασει οτι ειναι ιδια με την bosch με άλλο brand name. Ελπίζω πάντως να μην χρειαστεί αλλαγή φέτος. Το ΣΚ θα κάνω και μια πλήρη φόρτιση με το φορτιστή και βλέπουμε.

Προεπιλογή

Εμένα στην Ascona η 60αρα S4 είναι στα πέντε χρόνια και δύο μήνες με 55.000 χλμ και ακόμα είναι άριστη. Το αμάξι μπαίνει σε γκαράζ και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κάθε είδους φορτιστή. Μήπως είναι και θέμα τύχης; αν και για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν έχω αλλάξει μπαταρία κάτω από τα πέντε χρόνια.

Προεπιλογή

Εγώ απο τα 3 χρόνια και μετά με την GM είχα συνέχεια προβλήματα. Το αυτοκίνητο έκανε τότε πολλά km. Τώρα στα 3 χρόνια με την bosch s5 κανένα πρόβλημα. Και το αυτοκίνητο εδώ και 2 σχεδόν χρόνια έκανε ελάχιστα km. Τώρα και να με αφήσει θα είναι λογικό... Αλλα δεν έχει δείξει καθόλου σημάδια κόπωσης! Τσακμακι!

Προεπιλογή

Αριστες εντυπωσεις απο varta! Την φοραγε το combo απο καινουργιο και το πουλησα μετα απο 7 χρονια και 195.000 χλμ με την μαμα...
    Driving is my escape ! ! !

Προεπιλογή

τα συγχρονα αυτοκινητα εχουν αυξημενες απαιτησεις σε ρευμα και οταν ειναι ακινητοποιημενα σε σχεση με τα παλιοτερης χρονολογιας.

Σελίδα 13 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 31112131415 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Έμεινα από μπαταρία.
    Από τον/την capthookb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-13, 14:39
  2. Μπαταρία !!!
    Από τον/την pipinos1976 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 220
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-12, 14:50
  3. Μπαταρία για Corsa D..
    Από τον/την Foxhound71 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-12, 03:48
  4. Πρόβλημα Με την Μπαταρία
    Από τον/την GeorgeGTC στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 14:19
  5. Μπαταρία
    Από τον/την mario στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-09, 22:40

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές