If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 76

Θέμα: Μπαταρία

Senior Member Το avatar του χρήστη Mokka
    Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Mokka

Προεπιλογή Μπαταρία

Πήγα για δωρεάν χειμερινό έλεγχο και μου είπαν ότι η μπαταρία είναι εξασθενημένη και θέλει αλλαγή για να μην με αφήσει όταν πιάσουν τα κρύα.

Είναι η αρχική από 1/4/2014. Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο θέμα στη χρήση.

Όλα καλά λέω θα την αλλάξω μέσα μου, μέχρι που άκουσα την τιμή.
    70A (GC) (START/STOP) = 252€ + εργασία 10€

Τόσο έχουν ή να αρχίσω να ψάχνω και αλλού ?

Αν την αλλάξω αλλού υποθέτω δεν έχει θέμα η εγγύηση ?
    Mokka 1.4t 4x4 Cosmo

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

εάν έχεις πάρκινγκ πάρε έναν συντηρητή μπαταρίας και φόρτιζε την που και που.
    3 χρόνια για μαμά μπαταρία μου φαίνονται λίγα, εκτός και αν σου έχει ήδη αδειάσει 2-3 φορές.

αν όντως θέλεις να την αλλάξεις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο δες τι παίρνει και ψάξε στο skroutz ή σε παρόμοια sites

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

μπορεις καθε φορα που ξεκινας με το αυτοκινητο,να απενεργοποιεις το start stop ωστε να κανει καλή φόρτιση ,αν δεν εχει τον φορτιστη που αναφερεται απο πανω.
    Οσα αυτοκινητα εχουν start stop εχουν πιο δυνατο δυναμο ωστε να φορτιζουν πιο γρηγορα την μπαταρια λογω start stop .Εγω στο μικρο ειτε το χρησιμοποιω ειτε οχι δεν εχω παρατηρησει διαφορα στην καταναλωση .
    Γιάννης

Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Mokka

Προεπιλογή

συντηριτη μπαταριας, τι να παρω ? για να δω τιμες

παρκινγκ εχω κλειστο.
    Mokka 1.4t 4x4 Cosmo

Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Mokka

Προεπιλογή

ευχαριστώ καμία σχέση με τα 260€

ένας γνωστός μου είπε ότι είναι ευχαριστημένος από αυτό που το βλέπω στα 80€
    http://www.ctek.com/products/vehicle/mxs-5-0

κάνει και για τη δική μου μπαταρία ? έχει κανείς άποψη για το συγκεκριμένο ή κάποιο άλλο να μου προτείνει ?
    Mokka 1.4t 4x4 Cosmo

Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Mokka

Προεπιλογή

βλέπω στην ίδια μάρκα το http://www.ctek.com/products/vehicle/ct5-start-stop που είναι start/stop
    Mokka 1.4t 4x4 Cosmo

Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Κοιτα, εγω εχω παρει απο το Lidl ενα παρομοιο που ειχε σε προσφορα 20€ τοτε που επεσαν τα πολλα χιονια.

H μπαταρια μετα απο 2 χρονια δεν με εχει ξανααφησει, απλα καθε 2-3 μηνες το βαζω για φορτισμα καλου-κακου,
    γιατι κανω πολλες μικρες διαδρομες και δεν φορτιζει σωστα.

βεβαια αν η μπαταρια ειναι στα τελευταια της δεν θα σε βοηθησει και πολυ

Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Mokka

Προεπιλογή

Σήμερα πήγα σε κατάστημα που πουλάει το CTEK CT-5 να ρωτήσω. Μου είπαν ότι είναι κυρίως για όταν δεν κινείς το αυτοκίνητο και το αφήνεις πάνω από εβδομάδα ακίνητο.Εγώ γράφω αρκετά χιλιόμετρα κάθε μέρα και αθήνα και σε ταξίδι.
    Μέτρησαν την μπαταρία και ήταν καλή, αλλά μου είπαν ότι πρέπει κανονικά να τη μετρήσω το πρωί. Ίσως μου είπαν να το είπε η αντιπροσωπία λόγω του start/stop μήπως αρχίσει να μη δουλεύει κανονικά και δεν κλείνει.
    Πάντως σήμερα μια χαρά ήταν, σε κάθε φανάρι έσβηνε.
    Δεν ξέρω, λέω να πάρω ένα starter να έχω φορτισμένο στο αυτοκίνητο και να το αφήσω ως έχει μέχρι να αρχίσει να κάνει κόνξες ή να με αφήσει. Ακόμα και 130 για μπαταρία είναι πολλά.
    Mokka 1.4t 4x4 Cosmo

Προεπιλογή

Εγώ άλλαξα μπαταρία σήμερα μετά από 6 χρόνια και 3 μήνες .....Δεν με προειδοποίησε καν....έμεινα κατευθείαν. ...
    Έβαλα 60αρα Bosch με 65 ευρώ και όλα κομπλε
    [IMG]http://i42.tinypic.com/2568eps.jpg[/IMG]

Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Mokka

Προεπιλογή

Έτσι γινόταν και σε εμένα με το C3 και μπαταρία 60-80€. Μια και έξω.

Απλά προσπαθώ να αποφύγω την βεβιασμένη αλλαγή με ότι βρω εκείνη τη στιγμή (όπου βρίσκομαι), γιατί τώρα είναι πολύ ακριβότερη όπως κατάλαβα χθες.

Οπότε κοιτάω "δια-σωστικές επιλογές", από το να αλλάξω από τώρα την μπαταρία "προληπτικά".

Πως μπορώ να βρω πόσα Α χρειάζεται στην εκκίνηση το MoKKA ?

Γιατί βλέπω διάφορα Starter/PowerBanks με ρεύμα εκκίνησης 300, 500, 600, 1000.
    Mokka 1.4t 4x4 Cosmo

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

επανω η μπαταρια σου δεν γραφει αμπερ εκκινησης διπλα στα volt;
    Γιάννης

Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Mokka

Προεπιλογή

Δεν έχω ιδέα και δεν το σκεφτικά να δω εκεί.

Ρίχνω μια ματιά και επανέρχομαι
    Mokka 1.4t 4x4 Cosmo

Προεπιλογή

Με 600 ah εκκινησης θα εισαι υπερκαλυμμενος, αλλα γιατι να μη παρεις συντηρητή μπαταριας ωστε να επιμηκύνεις τη διαρκεια ζωης της μπαταριας σου;
    Ο CTEK ειναι πολυ καλος!

Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Mokka

Προεπιλογή

Η μπαταρία γράφει πάνω
    VRLA/AGM BATTERY
    AH 70
    CCA(EN) 760
    CCA(SAE) 760

To ctek αν αφηνεις το αυτοκίνητοι 8-10 μέρες ακίνητο οκ. Εγώ που το κουνάω κάθε μέρα και φορτίζει (εφόσον δεν έχει θέμα το δυναμό) θα κάνει κάτι επιπλέον ?

Λογικά θα προλαβαίνω να το βάζω (και όχι πάντα) κάθε ΣΚ και όχι μεσοβδόμαδα (αργά φτάνω/νωρίς φεύγω).
    Mokka 1.4t 4x4 Cosmo

Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Γνωμη μου, μην παρεις τιποτα.
    Καλο ειναι να εχεις μαζι καλωδια μπαταριας, οποτε ολο και καποιος θα σου δωσει ρευμα αν χρειαστεις.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

και επισης να απενεργοποιεις το start stop οποτε το θυμασαι ωστε να γεμιζει φορτιο η μπαταρια
    Γιάννης

Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Mokka

Προεπιλογή

Εχει κουμπι στο ταμπλο και το εβγσλα off μονιμα.
    Mokka 1.4t 4x4 Cosmo

Προεπιλογή

Παρεμβαινω στο τοπικ , κατοχος corsa D ελπιζω να μη με μαλωσετε :P

επειδη και εμενα στον θερινό ελεγχο τον Ιουνιο που μας περασε μου ειπαν : ολα καλα δεν βρηκαμε τιποτα ,μονο η μπαταρια σας ειναι σχεδον «πεθαμενη» , ξερετε αν υπαρχει περιπτωση να κανει καμια προειδοποιηση πχ με φωτακι στο καντραν ή κατι τετοιο ? Απο τον Ιουνιο δεν εχω παθει τιποτα, μονο τις προαλλες με πολυ κρυο που εκανα μια βδομαδα ν παρω το αμαξι ζοριστηκε 2 δευτερολεπτα να παρει μπρος αλλα πηρε με τη πρωτη. Επισης μου ειπαν 110 ευρω αλλαγη η μπαταρια (σιγουρα μαζι με τα <<εργατικα>> μεσα ,ελπιζω δηλαδη) . Την εχω απο οταν αγοραστηκε το αμαξι, Ιουνιο του 11 :P

Προεπιλογή

Το βασικό για τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας είναι αυτή να παραμένει στο 100% φορτίο όσο το δυνατό περισσότερο. Ο εναλλάκτης καλώς κακώς σε πρώτη φάση αναπληρώνει μέχρι το 90-95% από τη τυπική οδήγηση αν έχει αποφορτιστεί λίγο η μπαταρία και δε κάνουμε πολύ μικρές διαδρομές,το υπόλοιπο 5% θέλει ώρες συνεχόμενης οδήγησης για καλυφθεί μόνο μέσω οδήγησης. Ο λόγος είναι ότι το τελευταίο 5% καλύπτεται από τη διαδικασία float charging μόνο και η μπαταρία δέχεται αρκετά λιγότερο φορτίο σε σχέση με το να φτάσει στο 95%. Το πρόβλημα είναι ότι και 5% να λείπει από τη μπαταρία, θα αρχίσει να χάνει σε απόδοση σταδιακά, όσο πιο ξεφόρτιστη τόσο πιο γρήγορα προκαλείται η φθορά. Ο φορτιστής έχει την έννοια να φτάνουμε τη μπαταρία στο 100% ώστε να βελτιστοποιούμε τη διάρκεια ζωής της για τη τυπική διάρκεια οδήγησης που κανουν οι περισσότεροι. Αν οδηγούμε τακτικά πάνω από μια ώρα οδήγηση ο φορτιστής θα προσφέρει λίγα, για όλους τους άλλους χρειάζεται. Το σημαντικό είναι ο φορτιστής να χρησιμοποιείται τακτικά για πλήρη φόρτιση ανεξάρτητα το πόσο οδηγούμε σε διάρκεια, μόνο έτσι κερδίζουμε τα οφέλη που δίνει. Δηλαδή δε περιμένουμε να αδειάσει η μπαταρία για να τη φορτίσουμε τότε είναι ήδη αργά ούτε τη φορτίζουε επετειακά 1 φορά το χρόνο ή το εξάμηνο, δεν είναι αρκετό αυτό. Μια φορά κάθε 1-2 μήνες είναι το βέλτιστό για αμάξι που κινείται τακτικά, πιο συχνά αν δεν κινείται.

superpan, η μπαταρία σε αφήνει σχεδόν απροειδοποίητα. Τέτοια συμπεριφορά έχουν οι ασυντήρητες μπαταρίες, αυτές έχουν φτάσει σε σημείο που ούτε φορτιστής τις σώζει, έχουν φάει τα ψωμιά τους ενώ θα λειτουργούσαν μια χαρά αν υπήρχε η τακτική συντήρηση από τη 1η μέρα αγοράς. Από φορτιστές, οτιδήποτε 3 σταδίων (bulk, absorb, float charging) μια χαρά δουλειά θα κάνει δε χρειάζεται να δώσετε πολλά λεφτά. Του lidl με 20 ευρώ (τον έχω) είναι πολύ ικανοποιητικός, είναι κλώνος των ctek στα μισά λεφτά.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Έμεινα από μπαταρία.
    Από τον/την capthookb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-13, 14:39
  2. Μπαταρία !!!
    Από τον/την pipinos1976 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 220
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-12, 13:50
  3. Μπαταρία για Corsa D..
    Από τον/την Foxhound71 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-12, 02:48
  4. Πρόβλημα Με την Μπαταρία
    Από τον/την GeorgeGTC στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 13:19
  5. Μπαταρία
    Από τον/την mario στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-09, 21:40

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές