If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 28 από 28

Προεπιλογή

(Κουμπαρε) Χρηστο να σε ρωτησω ως γνωστης παραπανω πραγματων, τι μπορει να φταιει και ο ιμαντας χρονισμου να μην καθετε στο κεντρο των γραναζιων, δηλαδη τον βαζω στο κεντρο, βαζω μπροστα ή γυρναω τον στροφαλο 3 φορες και ερχετε προς την εξωτερικη μερια των γραναζιων, αλλα δεν προεξεχει, κανονικα στο κεντρο δεν πρεπει να καθετε??? ο τεντωτηρας δεν φταιει γιατι μου το κανει και με 2 διαφορετικους τεντωτηρες, τον παλιο και τον νεο, αλλα ουτε και ο ιμαντας μιας και 2 διαφορετικες μαρκες και με τις 2 ερχετε εξω, ενω ο παλιος γνησιος δουλευε κεντρο. Με τον παλιο δεν δοκιμασα.
    Παντως περαιτερω προβλημα δεν υπαρχει μιας και απο τοτε εχει γραψει περιπου 40000km σε αυτη την ακριανη θεση ο πρωτος ιμαντας, και καμια 1500km ο δευτερος.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

συναδελφοι σχετικα με το τεντωμα του ιμαντα γνωριζει καποιος;Ειναι στανταρ η ρυθμιζεται το τεντωμα του ιμαντα;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ioannou_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    συναδελφοι σχετικα με το τεντωμα του ιμαντα γνωριζει καποιος;Ειναι στανταρ η ρυθμιζεται το τεντωμα του ιμαντα;
    Ο τεντωτήρας σφίγγει μόνος του όσο χρειάζεται, δεν παίρνει κάποια ρύθμιση. Αυτό γνωρίζω εγώ αλλά ας μας απαντήσει για πιο σίγουρα κάποιος μηχανικός.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MPAMPIS.1.7D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τεντωτήρας σφίγγει μόνος του όσο χρειάζεται, δεν παίρνει κάποια ρύθμιση. Αυτό γνωρίζω εγώ αλλά ας μας απαντήσει για πιο σίγουρα κάποιος μηχανικός.
    καποιος να μου πει σιγουρα παιδια;

Προεπιλογή

Ο τεντοτήρας είναι αυτόματος. Δεν γίνεται λάθος τέντωμα. Σου είπα, φταίει ο ιμάντας, έχει ξανασυμβεί με Gates. Δεν υπάρχει θέμα πάντως απ αυτόν τον θόρυβο. Σε κάποθα εξαφανίζεται σε κάποια όχι (στ αμάξι μου ας πουμε δεν έχει εξαφανιστεί ενώ σε ενα audi με το ίδιο θένα εξαφανίστηκε)

Karaman κάποιο γρανάζι έχει φαγωθεί. Κάνε πως δεν το βλέπεις
    Opel Astra G = Ο ταξιδιάρης

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    (Κουμπαρε) Χρηστο να σε ρωτησω ως γνωστης παραπανω πραγματων, τι μπορει να φταιει και ο ιμαντας χρονισμου να μην καθετε στο κεντρο των γραναζιων, δηλαδη τον βαζω στο κεντρο, βαζω μπροστα ή γυρναω τον στροφαλο 3 φορες και ερχετε προς την εξωτερικη μερια των γραναζιων, αλλα δεν προεξεχει, κανονικα στο κεντρο δεν πρεπει να καθετε??? ο τεντωτηρας δεν φταιει γιατι μου το κανει και με 2 διαφορετικους τεντωτηρες, τον παλιο και τον νεο, αλλα ουτε και ο ιμαντας μιας και 2 διαφορετικες μαρκες και με τις 2 ερχετε εξω, ενω ο παλιος γνησιος δουλευε κεντρο. Με τον παλιο δεν δοκιμασα.
    Παντως περαιτερω προβλημα δεν υπαρχει μιας και απο τοτε εχει γραψει περιπου 40000km σε αυτη την ακριανη θεση ο πρωτος ιμαντας, και καμια 1500km ο δευτερος.
    Το θεμα ειναι να παταει σωστα στο ρουλεμαν .
    Καθεται οπου θελει γιατι , δεν ειναι σωστα κεντραρισμενα τα γραναζια .
    Δεν εχει προβλημα Νικο .

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τεντοτήρας είναι αυτόματος. Δεν γίνεται λάθος τέντωμα. Σου είπα, φταίει ο ιμάντας, έχει ξανασυμβεί με Gates. Δεν υπάρχει θέμα πάντως απ αυτόν τον θόρυβο. Σε κάποθα εξαφανίζεται σε κάποια όχι (στ αμάξι μου ας πουμε δεν έχει εξαφανιστεί ενώ σε ενα audi με το ίδιο θένα εξαφανίστηκε)

Κουμπαρε σορρυ για το πρηξιμο αλλα κοιτα λιγο την διαδικασια σφιξιματος για τον Z17DTH. Φευγω ταξιδι (1700χιλ, δυο παιδια, Βαλκανια) καταλαβαινεις... Αν με βρει κατι.....
    imantas.jpg

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θεμα ειναι να παταει σωστα στο ρουλεμαν .
    Καθεται οπου θελει γιατι , δεν ειναι σωστα κεντραρισμενα τα γραναζια .
    Δεν εχει προβλημα Νικο .
    Τα γραναζια υποψιαστηκα και εγω, την 1η φορα που τον ειχα αλλαξει και ειδα οτι φευγει, τοτε φιλος μηχανικος που δουλευε στην seat, το ιδιο μου ειχε πει, δεν εχεις προβλημα, ο κατασκευαστης δινει καποια χιλιοστα ανοχη ακομα και οταν ο ιμαντας βγενει εξω απο το γραναζι, εμενα ερχετε ακριβως στην ακρη. Το αφηνω ως εχει, μιας και προβλημα δεν υπαρχει και δεν ειμαστε να μας φυγει κανα 200€+++++ για γραναζια.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. αλλαγη ιμαντα χρονισμου
    Από τον/την johnpats στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 4 Εβδομάδες πρίν, 20:59
  2. σετ ιμαντα χρονισμου ΒΟΗΘΕΙΑ..
    Από τον/την woolfy στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-15, 23:08
  3. ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΣΜΟΥ, ΙΜΑΝΤΑ ΔΥΝΑΜΟ, και ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
    Από τον/την vasiliskk στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-14, 14:06
  4. ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΣΜΟΥ ΣΕ ASTRA OPC
    Από τον/την opc240 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-13, 11:41
  5. ωρα για αντικατασταση Ιμαντα Χρονισμου
    Από τον/την rempetis71 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-12, 16:17

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές