If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 18 από 18

Προεπιλογή Cruise Control astra h

Καλησπεέρα και από εμένα μόλισ πήρα το πρώτο μου opel είναι ένα opel astra h (caravan) 1700 πετρέλαιο, έχω όμως μια ερώτηση το αυτοκίνητο δεν έχει cruise control κατι που δεν με βολεύει πολύ εμένα έχω δει κάτι βιντεάκια στο youtube και δείχνουν πως αν παρεις την αριστερή φλασιέρα που έχει την επιλογή για cruise control και την προγραμματίσεις στον υπολογιστή λειτουργεί ισχύει κάτιο τέτιο?

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Καλημέρα πλέον και καλώς ήρθες στην παρέα μας.επειδη και εγώ ήμουν στην ίδια θεση με εσένα πριν κάνα χρόνο που πήρα κι εγώ το άστρα μου, και αφού διάβασα και εδω το σχετικό θέμα, ρωτησα στην αντιπροσωπεία και η απάντηση που πήρα είναι η εξής: ισχύει αυτό που γράφεις με την προϋπόθεση ότι ΔΕΝ ΘΑ θέλει ακομη τρια πράγματα. Μια βάση-φισα στο σασμάν μια φισα στο λεβιέ των ταχυτήτων και μια στο πεντάλ του συμπλέκτη. Όταν τους είπα ότι διάβασα εδω ότι όσοι το έψαξαν δεν ανέφεραν πουθενά για φισα στο σασμάν μου είπαν ότι θέλει και εκεί. Ρώτησα και για το κόστος και μου είπαν περίπου κάνα 100€ για σκέτη φλασιερα με προγραμματισμό και γύρω στα 150 εάν θέλει και τις φισες. Εγώ πάντως το έχω στο 5ετες και μόλις μαζέψω λεφτά θα πάω να τον βάλω. Ενημέρωσε εάν θέλεις τι τιμες βρήκες και εσυ και εάν τελικά το δικό σου ήθελε μόνο τη φλασιερα ή και τις φισες. Καλώς ηρθες και πάλι στην παρέα μας.
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

σου εχω απαντησει εδώ http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...ontrol-astra-h που εχεις ανοιξει το ιδιο θεμα...........
    Γιάννης

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα πλέον και καλώς ήρθες στην παρέα μας.επειδη και εγώ ήμουν στην ίδια θεση με εσένα πριν κάνα χρόνο που πήρα κι εγώ το άστρα μου, και αφού διάβασα και εδω το σχετικό θέμα, ρωτησα στην αντιπροσωπεία και η απάντηση που πήρα είναι η εξής: ισχύει αυτό που γράφεις με την προϋπόθεση ότι ΔΕΝ ΘΑ θέλει ακομη τρια πράγματα. Μια βάση-φισα στο σασμάν μια φισα στο λεβιέ των ταχυτήτων και μια στο πεντάλ του συμπλέκτη. Όταν τους είπα ότι διάβασα εδω ότι όσοι το έψαξαν δεν ανέφεραν πουθενά για φισα στο σασμάν μου είπαν ότι θέλει και εκεί. Ρώτησα και για το κόστος και μου είπαν περίπου κάνα 100€ για σκέτη φλασιερα με προγραμματισμό και γύρω στα 150 εάν θέλει και τις φισες. Εγώ πάντως το έχω στο 5ετες και μόλις μαζέψω λεφτά θα πάω να τον βάλω. Ενημέρωσε εάν θέλεις τι τιμες βρήκες και εσυ και εάν τελικά το δικό σου ήθελε μόνο τη φλασιερα ή και τις φισες. Καλώς ηρθες και πάλι στην παρέα μας.
    Γιωργο θελει την φλασιερα και ενα διακοπτη στο συμπλεκτη.δεν θελει τιποτε αλλο αν το υποστηριζει η μονάδα σου.
    Τωρα στις αντιπροσωπειες μην νομιζεις οτι δουλευουν και ανθρωποι που το κατεχουν και πολύ....είτε παιδάκια απο τεχνικα λύκεια θα είναι είτε απλοί εφαρμοστές βαλε βγαλε.....
    Γιάννης

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιωργο θελει την φλασιερα και ενα διακοπτη στο συμπλεκτη.δεν θελει τιποτε αλλο αν το υποστηριζει η μονάδα σου.
    Τωρα στις αντιπροσωπειες μην νομιζεις οτι δουλευουν και ανθρωποι που το κατεχουν και πολύ....είτε παιδάκια απο τεχνικα λύκεια θα είναι είτε απλοί εφαρμοστές βαλε βγαλε.....
    Γιάννη σ ευχαριστω πολύ για την απάντηση. Λογικά η μονάδα μου θα το υποστηρίζει. Το μοντέλο είναι του 2005 και η έκδοση εξοπλισμού είναι η elegance. απ οτι έχω διαβάσει και εδώ μπαινει. Τώρα για το τι γίνεται στις αντιπροσωπείες ξέρεις και εσύ πολύ καλά όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα οτι αυτό που γινεται απλά ΔΕΝ περιγράφεται...... Την καλημέρα μου και καλή εβδομάδα.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη σ ευχαριστω πολύ για την απάντηση. Λογικά η μονάδα μου θα το υποστηρίζει. Το μοντέλο είναι του 2005 και η έκδοση εξοπλισμού είναι η elegance. απ οτι έχω διαβάσει και εδώ μπαινει. Τώρα για το τι γίνεται στις αντιπροσωπείες ξέρεις και εσύ πολύ καλά όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα οτι αυτό που γινεται απλά ΔΕΝ περιγράφεται...... Την καλημέρα μου και καλή εβδομάδα.
    για αρχη πηγαινε σε ενα συνεργείο που εχει το διαγνωστικο(tech2) να στο συνδεσει και στην επιλογη για το cruise control θα πρεπει να λεει ΄΄δεν υπαρχει΄΄.αυτο σημαινει οτι υποστηριζεται απο την μοναδα σου,οποτε αγοραζεις φλασιερα και διακοπτη και σε δεκα λεπτα εισαι ετοιμος με τον προγραμματισμο.
    αν λεει ΄΄δεν υποστηριζεται ΄΄ τοτε δεν αξιζει να ασχοληθεις.
    Γιάννης

Προεπιλογή

για αρχη πηγαινε σε ενα συνεργείο που εχει το διαγνωστικο(tech2) να στο συνδεσει και στην επιλογη για το cruise control θα πρεπει να λεει ΄΄δεν υπαρχει΄΄.αυτο σημαινει οτι υποστηριζεται απο την μοναδα σου,οποτε αγοραζεις φλασιερα και διακοπτη και σε δεκα λεπτα εισαι ετοιμος με τον προγραμματισμο.
    Ωραίος ο Γιάννης. Σαφέστατος ,περιεκτικός στο λόγο του. Άψογος,!
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Αυτό έχω σκοπό να κάνω. Απλά είναι λίγο δύσκολη η θέση μου γιατί αυτό της οπελ ειναι δίπλα από αυτό που έκανα σέρβις το 106 και την ΖΧ που είχα (και είμαι πέλατης από το 2001) και τώρα πάω το άστρα. Ήθελα να κάνω πρώτα το σέρβις που δεν είχα κανει όταν πήρα το αυτοκίνητο περυσι. Και τωρα που το έκανα είναι στο 5ετες. Μόλις καταφέρω να μαζέψω λεφτά και δεν μου βγαλει κάποια άλλη ζημιά το άστρα μού θα πάω να τον περάσω.

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος ο Γιάννης. Σαφέστατος ,περιεκτικός στο λόγο του. Άψογος,!
    Οπως πάντα ! Με 3 γραμμές σου δίνει να καταλάβεις. Ενώ εγώ γράφω βιβλίο κάθε φορά....... Χαχαχα.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

χαχαχα
    σας ευχαριστω παιδια.απλα εχω βαρεθει να ακουω ασχετα πραγματα απο τα συνεργεια και καποια πραγματα τα ψαχνω μόνος μου.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Γιατι δεν αξιζει να ασχοληθεις; Αμα αλλαξεις bcm με καποια που υποστηριζει δε θα εισαι οκ μετα; Ετσι μου ειχαν πει για
    Το δικο μου corsa d

Προεπιλογή

Έτσι είναι Σωτήρη. Αν αλλάξεις bcm μετά κάνεις ότι θέλεις. Απλά το θέμα είναι ότι ανεβαίνει το κόστος.

Προεπιλογή

Εγώ πχ άλλαξα bcm ,η προηγούμενη δεν το υποστήριζε , αλλά ανέβηκε το κόστος. Βέβαια το Cruise είναι τόσο βολικό στο ταξίδι που άξιζε.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Sotikour Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι δεν αξιζει να ασχοληθεις; Αμα αλλαξεις bcm με καποια που υποστηριζει δε θα εισαι οκ μετα; Ετσι μου ειχαν πει για
    Το δικο μου corsa d
    γιατι η bcm παει στα 350-400 συν 200 για φλασιερα διακοπτη + εργασια πας στα 650-700.το θεωρω μεγάλο κόστος.βεβαια αλλοι το θεωρουν μικρο οπότε ειναι υποκειμενικο
    Γιάννης

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Εγώ πχ άλλαξα bcm ,η προηγούμενη δεν το υποστήριζε , αλλά ανέβηκε το κόστος. Βέβαια το Cruise είναι τόσο βολικό στο ταξίδι που άξιζε.
    πόσο την πήρες Γιάννη;καινούρια ή μεταχειρισμένη;
    Γιάννης

Προεπιλογή

πόσο την πήρες Γιάννη;καινούρια ή μεταχειρισμένη;
    Γιαννη θα στο πω όπως μου το είπε ο μηχανικός. Η bcm ήταν καινούρια στο κουτί της. Την είχε βρει από μαγαζί με ανταλλακτικά που έκλεινε και την πήρα στα 100€. Μαζί με φλασιερα καινούρια από το ίδιο μαγαζί τον διακόπτη και την εργασία σύνολο μου πήγε 200 με 250€. Δεν θυμάμαι ακριβώς. Επειδή την bcm την είδα δεν ήταν σκονισμένη η γδαρμενη θεωρώ πως ήταν καινούρια. Τώρα ακόμα και αν δεν ήταν και ήταν μεταχειρισμένη εγώ μετά από 2 χρόνια περίπου που την έχω δεν έχω αντιμετώπισει κανένα απόλυτος πρόβλημα

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Γιαννη θα στο πω όπως μου το είπε ο μηχανικός. Η bcm ήταν καινούρια στο κουτί της. Την είχε βρει από μαγαζί με ανταλλακτικά που έκλεινε και την πήρα στα 100€. Μαζί με φλασιερα καινούρια από το ίδιο μαγαζί τον διακόπτη και την εργασία σύνολο μου πήγε 200 με 250€. Δεν θυμάμαι ακριβώς. Επειδή την bcm την είδα δεν ήταν σκονισμένη η γδαρμενη θεωρώ πως ήταν καινούρια. Τώρα ακόμα και αν δεν ήταν και ήταν μεταχειρισμένη εγώ μετά από 2 χρόνια περίπου που την έχω δεν έχω αντιμετώπισει κανένα απόλυτος πρόβλημα
    Καταπληκτικη τιμή!!αν σκεφτεις οτι 120 κανει στο ebay ...εσενα σου βγηκε σχεδον οσο πληρωσα εγω για να βαλω στο δικο μου φλασιερα και διακοπτη!
    Γιάννης

Προεπιλογή

Και μενα 100 με 150 μεταχειρισμενη ομως μου ειχαν πει. Αρκει να ψαξεις να βρεις να τα υποστηριζουν ολα. Εμενα π ειναι τελειως απλη εκδοση το αμαξι πχ δεν υποστηριζει ουτε ηλ. Παραθυρα.

Παρόμοια Θέματα

1. Cruise Control astra h
    Από τον/την panoulhs στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 1 Εβδομάδα Πριν, 08:15
  2. cruise control στο ASTRA
    Από τον/την F1 στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 564
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-17, 15:13
  3. Astra G - Cruise Control
    Από τον/την vagelis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-15, 14:51
  4. Cruise Control - Astra g
    Από τον/την vagelis στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-15, 17:29
  5. Astra G '99 cruise control
    Από τον/την tommy21 στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-12, 12:53

Δικαιώματα - Επιλογές