If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Προεπιλογή Λάδια σε Manta B

Καλησπέρα παιδιά. Το αμάξι φοράει μοτερ 1.6 Ν. Ο πατέρας μου τόσα χρόνια το έβαζε 20w-50. Να συνεχίσω να βάζω αυτά τα λάδια ή να βάλω κάτι άλλο;

Προεπιλογή

Χωρίς να γνωρίζω καθόλου για τον συγκεκριμένο κινητήρα , αφού τόσα χρόνια έβαζε αυτό το λάδι και το αμάξι δεν είχε , έχει πρόβλημα τότε γνώμη μου είναι να συνεχίσεις το ίδιο.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member Το avatar του χρήστη dimpas
    Περιοχή
    Athens Petroupolis
    Αυτοκίνητο
    Kadett D GTE

Προεπιλογή

Και 10-40 να βαλεις καλα θα ειναι ! Βεβαια αν ειναι φθαρμενο το μοτερ θα τα πινει. Opel λαδι καθε 5-6000 χλμ και εχεις παντα καινουργιο φρεσκο λαδι. Κοστος 25 ευρω η αλλαγη.
    Ο κύκλος του Kadett D GTE έκλεισε !
    Τώρα αναπαύεται στα ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΧΕΡΙΑ !
    Ένα απλό αυτοκίνητο πήρε την θέση του στο δρόμο αλλά όχι στην ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ !

Προεπιλογή

15- 50
    astra f 1.7d
    astra g coupe z16xep
    ascona b 2.0

Προεπιλογή

Βλέπω στο manual ότι αναφέρει και το 10W-40 και παραξενεύτηκα. Επίσης σε άλλες συζητήσεις που είδα εδώ μέσα (για ascona), κάποιοι προτείνουν 10-40 και λένε ότι θα δουλέψει καλύτερα ο κινητήρας και είμαι σε δίλλημα κύριοι...

Προεπιλογή

Πόσα χλμ έχει το μοτέρ σου; Κάθε πόσα χλμ αλλάζεις τα 20W50; σου τσιμπάει καθόλου λάδι;

Προεπιλογή

Κάθε 3.000 Km τα άλλαζε ο πατέρας μου. Λάδια δεν έκαιγε το αυτοκίνητο. Για χιλιόμετρα μη τα ρωτάς γιατί το μοτέρ που έχει το πήρα από ένα vauxhall που βρήκα και έφαγε επισκευή.

Προεπιλογή

Τα χοντρά (ορυκτέλαια) 20W50 τουλάχιστον τα άλλαζε αρκετά γρήγορα ο πατέρας σου. Τώρα μην γνωρίζοντας την κατάσταση του μοτέρ (αν και λες ότι έχει γίνει επισκευή), γνώμη μου είναι να πας σε πρώτο στάδιο σε ποιοτικά 15W50 πχ Motul Power 4100. Άφησε τα 5000 χλμ περίπου και δες τι θα κάψει αν κάψει. Θέλει κάνα δύο φορές να βάλεις τα ίδια για να τα "γνωρίσει" η μηχανή. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα βοηθήσουν το μοτέρ στις χαμηλές θερμοκρασίες του χειμώνα (βλέπω Έβρος στην υπογραφή σου).

Senior Member Το avatar του χρήστη tragos
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

βαλε 10/40 χωρις σκεψη ισως καψει λιγο παραπανω αλλα θα δουλεψει πολυ καλυτερα
    ASTRA F '95 GL C14SE
    ASCONA C '88 TOURING E16NZ
    ASCONA C '88 EXCLUSIVE C16NZ
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Προεπιλογή

Τι να πω ρε παιδιά δεν ξέρω, οι απόψεις διίστανται και στο forum και εδώ στην περιοχή που συζητάω με παλιούς και νέους στο άθλημα. Μάλλον 10w-40 θα βάλω και όταν έχω μια πρώτη εικόνα από το αμάξι θα την γράψω κι εδώ να υπάρχει. Σας ευχαριστώ πάντως όλους και σίγουρα θα σας χρειαστώ ξανά γιατί οι ανησυχίες για το κωλάμαξο είναι πολλές....

Παρόμοια Θέματα

1. Λάδια
    Από τον/την dimitrissss στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-16, 00:41
  2. Λάδια
    Από τον/την Anastasios Alexandrou στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-13, 23:44
  3. Manta Manta ταινία
    Από τον/την GFotopoulos στο forum Opel Links
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-12, 16:12
  4. Καίει λάδια
    Από τον/την gioko στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-09, 11:37
  5. manta 400 spoilers σε manta b
    Από τον/την manta7 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-08, 16:32

Δικαιώματα - Επιλογές