If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 31

Προεπιλογή Λαστιχακι,τσιμουχα βασης κεραιας.

Καλησπερα σας

Σημερα παρατηρησα οτι το ξεραμενο λαστιχακι της κεραιας πλεον κοπηκε. Ξερετε κωδικο ανταλλακτικου και αν αλλαζει ευκολα?

Διατρεχει κινδυνο ο ουρανος?

Ευχαριστω, παρακατω παραθετω φωτο

IMG_20170919_155404.jpg

Προεπιλογή

Από τον φίλο Karaman το έμαθα. Μπες έδω βάλε τον αριθμό πλαισίου και θα βρεις και κωδικούς και πληροφορίες για το αυτοκίνητό σου http://ecat24.com/opel/catalog/vinsearch
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Για να αλλαχτει πρεπει να βγει η κεραια, που σημαινει οτι πρεπει να κατεβει απο μεσα ο ουρανος! Δυστυχως!
    Σαν ανταλακτικο η Opel δεν το δινει μονο του, εμενα ηρθε εχθες το παράγγειλα απο ebay κανα 3 ευρω ειχε!
    Το ειχα φτιαξει με σιλικόνη εγω πριν μηνες που το ειχα δει σε παρομοια κατασταση, ωστε να μην εχω θεμα!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να αλλαχτει πρεπει να βγει η κεραια, που σημαινει οτι πρεπει να κατεβει απο μεσα ο ουρανος! Δυστυχως!
    Σαν ανταλακτικο η Opel δεν το δινει μονο του, εμενα ηρθε εχθες το παράγγειλα απο ebay κανα 3 ευρω ειχε!
    Το ειχα φτιαξει με σιλικόνη εγω πριν μηνες που το ειχα δει σε παρομοια κατασταση, ωστε να μην εχω θεμα!
    Δηλαδή με σιλικόνη αρκεί για αρχή? Άρα υπάρχει θέμα, θα περάσει νερό μέσα αν δεν το φτιάξω;

Μπορείς να μου στείλεις λινκ?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο avalanche3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή με σιλικόνη αρκεί για αρχή? Άρα υπάρχει θέμα, θα περάσει νερό μέσα αν δεν το φτιάξω;

Μπορείς να μου στείλεις λινκ?
    Εμενα δεν ηταν τοσο χαλια οσο η δικια σου, αλλα ειχε κοπη και εμενα σε ενα σημειο.
    Εψαξα πολυ τι να βαλω και τελικα πηρα σιλικονη μαυρη που χρησιμοποιηουν οι φαναρτζιδες. Με ταλαιπωρησε να τη βαλω στο μικρο κενο εκει μεσα αλλα φαινεται να εφτιαξε!
    Οπως μου ειπαν και μενα τα παιδια εδω, η βαση της καραιας εχει oring για στεγανοποιηση!
    Ελεγα οταν βαψω τον ουρανο μου να το βγαλω μια και καλη, θα δουμε το ποτε!

http://www.ebay.com/itm/1pc-Rubber-B...NZW16N&vxp=mtr

Προεπιλογή

Η τσιμουχα αυτή είναι μόνο διακοσμητική, δεν περνει νερά αν κοπεί, υπάρχει και 2η, ορινγκ πάνω στην κεραία.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Στο C για να βγει η κεραία, δεν χρειάζεται να βγει όλος ο ουρανός, παρά μόνο ελάχιστα το πίσω μέρος, δεν θυμάμαι αν ξήλωσα και τα πλαστικά από τις κολώνες όταν άλλαξα την δικιά μου.

Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Γενικά δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να ξυλωσω τον ουρανό.

Το λαστιχάκι αυτό όπως το βλέπω στη φώτο θεωρητικά δεν εφαρμόζει και κατευθείαν; ειδάλλως θα πάρω σιλικονη

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Και εγώ έχω το ίδιο προβλήμα φίλοι μου. Τα ίδια μου ειπαν και εμένα δηλαδή ότι δεν υπάρχει το λάστιχο σαν ανταλλακτικό σκέτο , πάει με την βάση κεραίας κόστος 80 ευρώ άλλα θέλει ξηλωμα ο Ουράνος για να αλλαχθεί, δεν περνάει νερό και απλα να το συνηθίσω έτσι. Είναι καθαρά θέμα αισθητικό. Η απορια μου ήταν εάν μπορούσαμε να βρούμε το λάστιχακι από άλλο μοντέλο οπελ η εάν όχι από άλλη μάρκα δεν ταίριαζει ? Π.χ. στην vw κάνει 5€ και το δίνει σκέτο λαστιχακι ........
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εγώ έχω βάλει μερικά o-ring μικρότερα που κρύφτηκαν κάτω από τη βάση της κεραίας και ένα μεγαλύτερο εξωτερικά που φαίνεται και δεν πατιέται από τη βάση. Ένα χρόνο τώρα δεν έχει περάσει σταγόνα από βροχές ή πλυσίματα. Και αν καεί το εξωτερικό o-ring από τον ήλιο, το αλλάζω μόνος μου χωρίς να βγάλω τον ουρανό και με κόστος ελάχιστα λεπτά του €!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ έχω το ίδιο προβλήμα φίλοι μου. Τα ίδια μου ειπαν και εμένα δηλαδή ότι δεν υπάρχει το λάστιχο σαν ανταλλακτικό σκέτο , πάει με την βάση κεραίας κόστος 80 ευρώ άλλα θέλει ξηλωμα ο Ουράνος για να αλλαχθεί, δεν περνάει νερό και απλα να το συνηθίσω έτσι. Είναι καθαρά θέμα αισθητικό. Η απορια μου ήταν εάν μπορούσαμε να βρούμε το λάστιχακι από άλλο μοντέλο οπελ η εάν όχι από άλλη μάρκα δεν ταίριαζει ? Π.χ. στην vw κάνει 5€ και το δίνει σκέτο λαστιχακι ........
    Ναι η vw το δινει χωρια, το εχω παρει, καπου τοσο το δινει στα 5€, πρεπει να ψαξω να βρω τον κωδικο ανταλακτικου. Αλλα δεν ξερω αν τεροιαζει στην βαση της opel, αν και φαινονται ιδιες οι βασεις.

Προεπιλογή

Παιδες ενα tip αν θελετε, το εκανα προσφατα με επιτυχια, σε Yaris. Σκιστηκε το λαστιχο αυτο της κεραιας, ψαχνοντας διαβασα οτι ταιριαζει απο VW, παραγγειλα 2 απο το ebay (με τιμες κατω απο 2 ευρω το ενα) και εκανα το εξης:
    Εβαλα το λαστιχο σε ζεστο νερο, σχεδον καυτο για 10 λεπτα, εγινε πολύ μαλακό και ελαστικό και το περασα απο πανω απο την κεραια, τεντωνοντάς το ωστε να μπει.
    Αυτο με την ελαστικοτητα που ειχε χωρεσε, το εβαλα στην θεση του και σιγα σιγα μαζεψε και εκατσε αρκετά καλά.
    Καλό κολπο, που σε εμενα τουλάχιστον επιασε. Πηρα 2 τετοια λάστιχα φοβουμενος οτι θα κοπει λογο του τεντώματος, αλλά δεν κινδυνεψε ουτε στιγμη.

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα σας και σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας και τις απαντήσεις σας ! Με βλέπω να κάνω το ίδιο.... Θα πάω να πάρω ένα λάστιχακι από την vw και ελπίζω και εγώ να το φτιάξω όπως εσείς και να μη το βλέπω έτσι κομμενο και ξεραμένο.
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Senior Member Το avatar του χρήστη corsadi
    Περιοχή
    Χαλκίδα,Θεσ/νίκη κ ακόμα παραπέρα...
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Εγώ παρήγγειλα από ebay το λαστιχάκι συγκεκριμένα για corsa c κ το πέρασα από πάνω χωρίς να ξηλώσω τπτ...
    Opel: Αυτοκίνητα με νεανική εμφάνιση αλλά γέρικη ψυχή...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο corsadi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ παρήγγειλα από ebay το λαστιχάκι συγκεκριμένα για corsa c κ το πέρασα από πάνω χωρίς να ξηλώσω τπτ...
    Έχεις ακριβώς το λινκ γιατί εγώ πήρα αλλά ήταν μεγαλύτερο τελικά...

Senior Member Το avatar του χρήστη corsadi
    Περιοχή
    Χαλκίδα,Θεσ/νίκη κ ακόμα παραπέρα...
    Αυτοκίνητο
    Corsa C
    Opel: Αυτοκίνητα με νεανική εμφάνιση αλλά γέρικη ψυχή...

Προεπιλογή

Έκοψε και σε εμένα εδώ και κανένα μήνα (τους βάζω μια αλοιφή της Sonax και σκεφτόμουν μήπως ευθύνεται αυτή αλλά δεν νομίζω).

Σήμερα μου ήρθε ένα τέτοιο: https://www.ebay.com/itm/Roof-Aerial...d=112404372090
    Έχει δοκιμάσει κάνεις να περάσει το συγκεκριμένο από πάνω; Λογικά γίνεται απ' αυτά που διάβασα.

Δε θέλω να κατεβάσω όλο τον ουρανό για τους ευνόητους λόγους.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Φίλε γίνεται. Το έκανα εγω πέρισυ. Έχει μεγάλη ελαστικότητα. Στην ανάγκη το ζεσταινεις.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Δες και ένα βιντεάκι.
    https://www.youtube.com/watch?v=IG_ETr8FL9o

Προεπιλογή

Το έβαλα μόλις τώρα. Δε περίμενα ότι θα έχει τόσο μεγάλη ελαστικότητα. Βέβαια το είχα βάλει λίγο και σε ζεστό νερό.

Πραγματικά ούτε δύο λεπτά η όλη υπόθεση. Ευτυχώς έκατσε τέλεια αυτό εδώ:
    https://www.ebay.com/itm/Roof-Aerial...d=112404372090

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Corsa αλλαγη βασης κεραιας
    Από τον/την ocorsa στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-17, 19:29
  2. Αλλαγη κεραιας
    Από τον/την darkangel_mb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-12, 19:45
  3. τοποθετηση κεραιας οροφης
    Από τον/την g-sis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-11, 03:27
  4. ΦΑΝΟΠΟΙΙΑ-ΤΣΙΜΟΥΧΕΣ-ΛΑΣΤΙΧΑ
    Από τον/την GJIKAS στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-09, 21:57
  5. ΑΛΛΑΓΗ ΚΕΡΑΙΑΣ
    Από τον/την nikos gts στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-09, 00:43

Δικαιώματα - Επιλογές