If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
    Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή Opel Corsa C 1.4 twinport αλλαγή μοτέρ

Καλησπέρα παίδες!! Στο corsaki (μοντέλο 2005 με 150000χλμ.) συμπληρώναμε εδώ και κανένα 3μηνο παραφλού. Είχε αλλαχθεί φλάντζα κεφαλής πριν περίπου 1,5χρόνο. Επειδή ο μηχανικός ήταν λίγο ...... και δεν είχε αλλάξει φλάντζα καθρέφτη εξαρχής, το αμάξι μάζευε πάλι μούργα στο καπάκι των λαδιών και μειωνόταν η στάθμη του παραφλού, οπότε και ανοίχθηκε ξανά η μηχανή πριν περίπου 1 χρόνο. Σε επίσκεψη μας σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο 2-3 φορές το τελευταίο 3μηνο λόγω της πτώσης της στάθμης του αντιψυκτικού, η απάντηση του μηχανικού ήταν ότι δεν μπορεί να ανοίξει τη μηχανή απλά για να ελέγξει την φλάντζα κεφαλής, ενώ δεν παρατηρήθηκε απώλεια από κάπου και μας συνέστησε να παρακολουθούμε τη στάθμη. Επειδή το αμάξι συνέχισε να χάνει το αντιψυκτικό το αφήσαμε πριν 3 ημέρες για έλεγχο, όπου βάσει του ήχου λειτουργίας της μηχανής ο μηχανικός θεώρησε ότι πιθανόν υπάρχει βλάβη και στους κυλίνδρους. Ανοίχτηκε η μηχανή με σκοπό την αλλαγή φλάντζας κεφαλής και να σταλεί στο ρεκτιφιέ, αλλά μας ενημέρωσε ότι δεν επισκευάζεται λόγω ζημιάς στους εκκεντροφόρους και στους κυλίνδρους. Τι με συμβουλεύετε να κάνω;; Για αλλαγή μοτέρ χρειάζονται 900ευρώ για μεταχειρισμένο μοτέρ+400 ευρώ εργατικά (με το όποιο ρίσκο του μεταχειρισμένου μοτέρ). Θα συνέφερε να δώσω το αυτοκίνητο για ανταλλακτικά, μιας και αντίστοιχα αυτοκίνητα χωρίς πρόβλημα πωλούνται περίπου 2500ευρώ; Το υπόλοιπο αυτοκίνητο είναι γενικά σε καλή κατάσταση.

Προεπιλογή

Αν εξήγησε καλή κατάσταση το υπόλοιπο αμαξι εγώ θα το έφτιαχνα
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Απλά φοβάμαι ότι μπορεί να δώσω τόσα λεφτά και σε 2-3 μήνες να είμαι στο ίδιο σημείο λόγω ενός μοτέρ με άγνωστο ιστορικό χλμ, βλαβών κτλ

Προεπιλογή

γενικά οι twinport είναι αξιόπιστοι και η πιθανότητα να πάρεις απροβλημάτιστο μεταχειρισμένο μοτέρ είναι νομίζω πολύ μεγάλη.

Αν θες πες λίγα λόγια για την συντήρησή του και αν πιστεύεις ότι υπήρξε κάτι που μπορεί να σε οδήγησε στη βλάβη.

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Όσο το είχα εγώ στην κατοχή μου μέχρι τον 10/2011 (120000χλμ.) το αμάξι δεν είχε εμφανίσει ιδιαίτερα μηχανικά προβλήματα. Είχε αλλαχθεί μόνο αντλία νερού. Μετά πέρασε στα χέρια γυναικών (αδερφές), οπότε η συντήρηση δεν ήταν τόσο τακτική και τα ετήσια χλμ πιο λίγα. Γνώμη μου είναι ότι δεν έγινε σωστή δουλειά κατά την αλλαγή της φλάντζας κεφαλής την 1η φορά, αφού σε μικρό χρονικό διάστημα στο αυτοκίνητο έπεφτε η στάθμη του παραφλού.

Προεπιλογή

Πάρε προσφορές από άλλους να δεις αν βρεις κάτι ποιο οικονομικό. Πάρε και προσφορά για ανακατασκευή του μοτέρ. Για κινητήρα ψάξε στις διάφορες μάντρες ανακύκλωσης αυτοκινήτων, οι τιμές ανταλλακτικών στις αντιπροσωπίες είναι πάντα τσιμπημένες

Παρόμοια Θέματα

1. Βοήθεια για αλλαγή λάμπες ομίχλης opel corsa c twinport 2004
    Από τον/την mastoras007 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-17, 20:23
  2. Twinport μοτέρ: Αντιψυκτικό και αντλία νερού
    Από τον/την nickolas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-16, 21:56
  3. Πρόβλημα μετά από αλλαγή ελαστικών και αμορτισέρ (Corsa C 1.4 Twinport) (04/2006)
    Από τον/την sofo988 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-13, 02:54
  4. Προγραμματισμός Εγκεφάλου OPEL Corsa 1,4 Twinport 2004 - MGI MOTORSPORT(OPEL MARKAKIS
    Από τον/την hawkwind78 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-12, 16:58
  5. Αλλαγή καθισμάτων σε Corsa C 1.4 twinport
    Από τον/την hawkwind78 στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-10, 20:32

Δικαιώματα - Επιλογές