If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 24

Προεπιλογή opel insignia 1.6 turbo 180hp αεριο

παιδια ειμαι κατοχος ενος opel insignia 1.6 turbo 180hp του 2012 μοντελο.Με χιλιομετρα 87 χιλιαδες.Και σκεφτομαι να το κανω αεριο,το προηγουμενο που ειχα το ειχα αεριο και δεν ειχα προβληματα ενα nissan primera 2003.τι με συμβουλευετε. Και αυτο το σκεφτομαι απο το θεμα βενζηνις.

Προεπιλογή

Μην το κανεις το ειχα κι εγω με κινξτηρα a16let το 1.6Τ οποτε χρειαζοταν να ζορισρει με φορτιο και να παρεις ολοι τγν δυναμη του κινητήρα εκανε διακοπες. Το κρατησα για 4000 χλμ και μετα το εβγαλα και φυσικα πηρα ολα τα χρηματα μου πισω. Εαν πιστευεις πως θα το κανεις και θα το πηγαινεις εως 3500 max 4000 στροφες καντο αλλιος οχι. Αλλα με αυτην την χρηση θα ειναι σα να εχεις ενα αυτοκινητο με 100 αλογα για 1500. κιλα

Προεπιλογή

Φίλε MAKRIS, όχι ότι θα υπερασπιστώ την τοποθέτηση αερίου, αλλά το ότι σου έκανε διακοπές έχει να κάνει με τον εγκαταστάτη καθαρά. Είτε επέλεξε να σου βάλει σύστημα που δεν ήταν για την ιπποδύναμη του αυτοκινήτου σου, είτε δεν ήξερε να το ρυθμίσει.

Φίλε Χάρη, η τοποθέτηση αερίου είναι συμφέρουσα αν κάνεις πάνω από 15.000 χλμ το χρόνο. Αν οικονομικά μπορείς να ανταποκριθείς με το υπάρχον καύσιμο, μην το κάνεις.
    Από εκεί και πέρα το αν θα κάνεις την μετατροπή ή όχι, είναι μια πολύ μεγάλη συζήτηση που μάλλον θα σε μπερδέψει παρά θα σε βοηθήσει. Απλά να ξέρεις πως, όπως και με κάθε μετατροπή άλλωστε, υπάρχει ρίσκο.

Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τον Tommy. Το corsa πάντως με αεριο 100Κ δεν έχει κανένα πρόβλημα και δεν κάνει καμιά διακοπή. Είναι θέμα εγκαταστάτη. Βέβαια έχουμε τελείως διαφορετικό κινητήρα. Παρόλα αυτά το α και το ω είναι ο εγκαταστάτης
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Επειδη σε insignia 1.6Τ εχουν βαλει πολλοί κι εχω μιλησει με αρκετους ειναι συχνο το φαινομενο να μην του κάθεται και δςν το λεω από το μονος μου. Οποιος θελει μπορει να μπει στο insignia club στα προβληματα υγραεριο και τιποθετηση υγραεριο και θα καταλαβει. Δεν κάθεται σε ολα. Στο δικο μου εστειλαν μεχρι και την χαρτογράφηση του κινητήρα στην Ιταλια για να το ρυθμίσουν και παλι δεν εκατσε. Ειχα βαλει το zavoli με τα μπεκ panjet για οποιον ξερει. Οσο για το υγραεριο δεν ειμαι κατα γιατι και στο matiz που εχω ειναι με υγραεριο και ειναι ολα οκ οπως και στο astra του πατερα μου. Απλός διευκρινίζω και λεω την εμπειρια μου και τξν γνωμη μου γι αυτον τον κινητήρα.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MAKRIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη σε insignia 1.6Τ εχουν βαλει πολλοί κι εχω μιλησει με αρκετους ειναι συχνο το φαινομενο να μην του κάθεται και δςν το λεω από το μονος μου. Οποιος θελει μπορει να μπει στο insignia club στα προβληματα υγραεριο και τιποθετηση υγραεριο και θα καταλαβει. Δεν κάθεται σε ολα. Στο δικο μου εστειλαν μεχρι και την χαρτογράφηση του κινητήρα στην Ιταλια για να το ρυθμίσουν και παλι δεν εκατσε. Ειχα βαλει το zavoli με τα μπεκ panjet για οποιον ξερει. Οσο για το υγραεριο δεν ειμαι κατα γιατι και στο matiz που εχω ειναι με υγραεριο και ειναι ολα οκ οπως και στο astra του πατερα μου. Απλός διευκρινίζω και λεω την εμπειρια μου και τξν γνωμη μου γι αυτον τον κινητήρα.
    Σεβαστό. Για αυτό και εγώ τόνισα την διαφορά κινητήρα
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Ο διπλανό μου εκάνε αέριο το ίδιο αμάξι πριν 3 χρόνια ....έχει κάνει 80.000 χλμ με το αέριο και έχει πληρώσει ως τώρα 4.000 ζημιές. ....
    Αν θες τον ρωτάω να μου πει ακριβώς να σου γράψω τις ζημιες
    [IMG]http://i42.tinypic.com/2568eps.jpg[/IMG]

Senior Member Το avatar του χρήστη opel007
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Παίζονται πάρα πολλά... Τι μάρκα ήταν αυτός που το έβαλε του διπλανού σου ποιος ευκατάστατης ήταν και πολύ σημαντικό αυτό που έβαλε ψεκαζε και βενζίνη μαζί με το αέριο;; Ή σκέτο αέριο ;;

Προεπιλογή

παιδια σας ευχαριστω πολυ για ολες τις λεπτομερειες.Εγω φοβαμαι μην μου δημιουργησει κανενα πολη σοβαρα προβλημα,δηλαδη τιποτα πιστονια η εγκεφαλο. Παντος απο χιλιομετρα κανω καθημερινα πολλα, τον μηνα δεν μπορο να ιπολογισο.Ο μηχανικος μου μου ειπε παντως οτι δεν θα εχω προβλημα με το μοτερ.μου ειπε οτι οταν θα ειναι να τουρπισω θα γυριζει μονοτου στη βενζινι, για να εχει ροπη.Τωρα δεν ξερω τι να κανω.εχω και μια φοβια για το μοτερ.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MAKRIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως παίζει μεγάλο ρόλο και το σύστημα. Όπως είπες και εσύ δεν κάθεται σωστά, ίσως γιατί δεν ρυθμίζονται από το πρόγραμμα του εγκεφάλου του αερίου κατάλληλα τα fuel trim ή μπορεί και τα μπεκ να είναι αργά ή ακόμα και μικρά. Πολλά μπορεί να είναι.
    Τα kit που δουλεύουν καλά στα Opel είναι της BRC και τα Landi (στα φτηνά).

Ο διπλανό μου εκάνε αέριο το ίδιο αμάξι πριν 3 χρόνια ....έχει κάνει 80.000 χλμ με το αέριο και έχει πληρώσει ως τώρα 4.000 ζημιές. ....
    Αν θες τον ρωτάω να μου πει ακριβώς να σου γράψω τις ζημιες
    Γιώργη, εγώ θα ήθελα να μάθω τις ζημιές που του έβγαλε. Είναι σίγουρο ότι προήλθαν από το αέριο; Δεν εννοώ πως είναι αθώο, αλλά είναι η εύκολη δικαιολογία της άγνοιας.

Φίλε Χάρη, στον εγκέφαλο δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα. Συνήθως το πρώτο πρόβλημα είναι οι βαλβίδες, τρόμπα βενζίνης ή ακόμα και νερού.

Προεπιλογή

Το δικο μου εκανε μικροψεκασμους σε ολο το φασμα τον στροφων και μετα τις 4500 μονο βενζινη και.... να μην τα ξαναλεω. Το δοκιμάσαμε και με παραλληλο ψεκασμο σε διαφορα ποσοστα βανζινης και αεριου αλλα παντου οταν εκανε το overboost ειχε θεματα. Αυτα δεν θα πω κατι αλλο. Καλη επιτυχία. ...

Προεπιλογή

Φίλε MAKRIS, μου φάνηκε λίγο "θυμωμένη" η απάντησή σου. Αν είπα κάτι που σε πρόσβαλε ζητώ συγνώμη.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως παίζει μεγάλο ρόλο και το σύστημα. Όπως είπες και εσύ δεν κάθεται σωστά, ίσως γιατί δεν ρυθμίζονται από το πρόγραμμα του εγκεφάλου του αερίου κατάλληλα τα fuel trim ή μπορεί και τα μπεκ να είναι αργά ή ακόμα και μικρά. Πολλά μπορεί να είναι.
    Τα kit που δουλεύουν καλά στα Opel είναι της BRC και τα Landi (στα φτηνά).

Γιώργη, εγώ θα ήθελα να μάθω τις ζημιές που του έβγαλε. Είναι σίγουρο ότι προήλθαν από το αέριο; Δεν εννοώ πως είναι αθώο, αλλά είναι η εύκολη δικαιολογία της άγνοιας.

Φίλε Χάρη, στον εγκέφαλο δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα. Συνήθως το πρώτο πρόβλημα είναι οι βαλβίδες, τρόμπα βενζίνης ή ακόμα και νερού.
    Θωμά το υγραέριο τοποθετήθηκε όταν το αυτοκίνητο ήταν ακόμα άστρωτο σε πολύ "καλο" μάστορα .....ονόματα δε λέμε. ......το μόνο σίγουρο που θυμάμαι είναι ενα κολλημένο πιστονι
    [IMG]http://i42.tinypic.com/2568eps.jpg[/IMG]

Περιοχή
    Καλλιθέα
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

φιλος με skoda octavia rs (με τα 200-220 αλογα δεν θυμαμαι ποσα) εχει αεριο επανω εδω και 3-4 χρονια και κανει παρα πολλα χλμ... τουρμπιζει οποτε και οπου θελεις.. ειναι καθαρα το θεμα στον εγκαταστατη και τι κιτ σου βαζει...

γειτονας εχει βαλει σε insignia και ειναι ευχαριστημενος αλλα ειναι 2λιτρο βεβαια εκεινο δεν ειναι ο δικος σου κινητηρας
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη opel007 : 4 Μέρες πρίν στις 20:09

Προεπιλογή

Συγγνώμη συγγνώμη. Συγκρίνουμε σε αντοχή τον BWA της Skoda με τον z16let? Ας σοβαρευτούμε λίγο...
    Opel Astra G = Ο ταξιδιάρης

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Περιοχή
    Καλλιθέα
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

ποιος μιλησε για αντοχη; για κοψηματα και γενικα να μην δουλευει το αεριο οταν τουρμπιζει μιλαμε...

Προεπιλογή

Εκεινο ειναι αμεσος ψεκασμος....εντελως αλλο συστημα υγραεριου

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε MAKRIS, μου φάνηκε λίγο "θυμωμένη" η απάντησή σου. Αν είπα κάτι που σε πρόσβαλε ζητώ συγνώμη.
    Οχι δεν απαντησα θυμωμένα ισως ετσι να φάνηκε. Εδω προσπαθουμε να γεαψουμε καποια πραγματα που γνωρίζουμε και ολες οι γνωμες ειναι σεβαστες. Απλός ο καθενας φιλτραρει και κρατάει αυτο που θεωρεί σωστο. Εγω δεν διαφωνώ μαζι σου. Οσο για πιο κατω που λεει καποιος για το skoda δεν ειναι θεμα αντοχης, απλος αλλιος κάθεται στα vw group και διαφορετικα στον κινητηρα τον δικο μας αυτη ειναι η διαφορα.

Προεπιλογή

Οχι φιλε μου...τιθεται θεμα αντοχης...
    Ποσα 18ρια οπελ αλλαξανε καπακια και ολα ειχαν υγραεριο κ ποσα vw?

Περιοχή
    Καλλιθέα
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεινο ειναι αμεσος ψεκασμος....εντελως αλλο συστημα υγραεριου
    δεν μιλαω για γνησιο απο την εταιρια(δεν ξερω καν αν βγαινει και απο το εργοστάσιο και αν ναι αν ειναι αμεσου ψεκασμου) ..
    Στην εισαγωγη τα εχει τα μπεκ..
    (μιλαω για οκταβια 4 )

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Θέλω, να θέλετε να ξέρετε τι φοράει το αμάξι σας:Astra GTC Turbo 180Hp.
    Από τον/την LEFTKOYL στο forum Astra, Astra Coupe & Astra Cabrio
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-15, 13:25
  2. ΠΩΛΕΙΤΑΙ-Opel Astra GTC TURBO SPORT 180HP
    Από τον/την mafiozos29 στο forum Πωλείται
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-14, 12:07
  3. Opel Astra GTC TURBO SPORT 180HP OPC LINE '07
    Από τον/την grafistas στο forum Πωλείται
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-13, 22:59
  4. Opel Insignia 1.6T erwthsh gia to turbo tou
    Από τον/την latinangelgr στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-10, 09:41
  5. παραγγελίες Insignia 1.600-180hp
    Από τον/την nikvasilis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-09, 19:52

Δικαιώματα - Επιλογές