If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 80
    Senior Member Το avatar του χρήστη dimpas
    Περιοχή
    Athens Petroupolis
    Αυτοκίνητο
    Kadett D GTE

Προεπιλογή

Μην αναμιγνιετε το "πρασινο" με το "ροζ" ποτε !!!
    Πρεπει να ειναι εκτελως καθαρο το συστημα για να αλλαξετε ειδος αντιψυκτικου!!
    Ο κύκλος του Kadett D GTE έκλεισε !
    Τώρα αναπαύεται στα ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΧΕΡΙΑ !
    Ένα απλό αυτοκίνητο πήρε την θέση του στο δρόμο αλλά όχι στην ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ !

Προεπιλογή

Χωρίς να αμφισβητώ κάτι παιδιά, θα μπορούσατε να δώσετε κάποια link που να "θίγεται" το θέμα των dexcool ; Κατα προτίμηση απο Ευρώπη γιατί στην Αμερική είναι όσο να το κάνεις άλλα χωράφια....
    Επίσης είμαστε σίγουροι οτι όσοι χρησιμοποίησαν dexcool και είχαν θέμα ακολουθούσαν σωστή συντήρηση με βάση τις οδηγίες του κατασκευάστη? Βάζαν σωστό νερό (βρύσης,απιονισμένο,απεσταγμενο) μαζί με το dexcool?
    Εδώ ακόμα οι περισσότεροι νομίζουν οτι απεσταγμένο και απιονισμένο είναι το ίδιο...

Επίσης αν δεν κάνω λάθος τα αντιψυκτικά του εμπορίου θέλουν άλλαγμα κάθε 30.000χλμ ή 1 χρόνο αν δεν κάνω λάθος.... σιγά μη κάνω αυτή την δουλειά κάθε τρεις και λίγο σε κλειστό κύκλωμα....

Πάντως εγώ όχι δεν έχω ακούσει ποτέ τίποτα για το dexcool πέρα απο θετικά σχόλια, αλλά και το δικό μου αμάξι που είναι 9 ετών και έχει πάνω του 150.000χλμ τα υγρά του είναι πεντακάθαρα.Πριν 20.000χλμ έβγαλα αυτά που είχαν τοποθετηθεί απο το εργοστάσιο και ήταν σε πεντακάθαρα. Έβαλα πάλι τα dexcool και εξακολουθούν να είναι άψογα, όσο μπορώ τουλάχιστον να δω με γυμνό μάτι...

Προεπιλογή

Δεν χρειάζεται λινκ. Τα μάτια μου δε μου φτάνουν απ τις πλαστικές τρόμπες που τις έχω βγάλει χωρίς πτερύγια κ γινόταν χρήση μόνο dexcool?
    Και δεν ισχύει ότι τα εμπορίου τα αλλάζεις πιο συχνά. Πιο αραιά ίσως. Το απιονισμένο όχι δεν είναι ίδιο με το απεσταγμένο. Το απιονισμένο κοστίζει.
    Επίσης το τι νερό χρησιμοποιήθηκε για την μίξη των dexcool είναι σχετικά αδιάφορο γιατί προτείνει νερό βρύσης που είναι το χειρότερο απ τα 3.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Γιατί είναι χειρότερο? Αν ο κατασκευαστής το έχει μελετήσει και λέει οτι συνεργάζεται καλύτερα με νερό βρύσης τότε καλύτερο ή χειρότερο αυτό είναι το σωστό.Όλα είναι χημεία.
    Επίσης γιατί αποδίδεις τις χαλασμένες αντλίες στο dexcool ντε και καλά και τόσο απόλυτα ?

Απλά επειδή αναφέρατε πως ουκ ολίγα περιστατικά έχουν αναφερθεί σε ευρώπη και αμερική απο την χρήση dexcool γι'αυτό θα ήθελα να δω τι παίζει...έστω ένα-δύο links και ας είναι απο Αμερική...

ΥΓ. Εσύ koumparos τι ακριβώς προτείνεις αντί για dexcool στα σύγχρονα opel ?

Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Αδερφέ γράψε στο google "dexcool sludge" ή "dexcool coolant problems" η "dexcool coolant lawsuits" και θα δεις οχι ενα αλλά χιλιάδες link. Η gm έχει κληθεί να αποζημιώσει κιόλας για βλάβες στο σύστημα ψύξης εξαιτίας του dexcool.

Προεπιλογή

Εγώ φίλε Mikeuhu είμαι υπερ της Motul. Χρόνια τώρα που χρησιμοποιώ τα προιόντα της είναι αρκετά καλά. Αν όχι τα καλύτερα.
    Κατ αρχήν, από τώτε που έβαλα το Inugel στα δικά μου αυτοκίνητα, τα βεντιλατέρ σε νορμαλ συνθήκες δουλεύουν για λιγότερο απο 10 δεύτερα τη στιγμή που το καθένα με αυτό που πρότεινε ο κατασκευαστής δούλευε αρκετά παραπάνω.

Προεπιλογή

Καλα ειναι να αλλαζετε το αντιψυκτικο ασχετα αν φενεται διαυγες και καθαρο, εγω μετα την τελευταια φορα που την επαθα, γιατι και εγω νωμιζα οτι δεν το αλλαζεις ποτε ή δεν το αλλαζεις αν δεν γινει βρωμικο, το εχω βαλει προγραμμα 1 φορα στα 3 χρονια. Στις αδερφης μου το golf το αφησα 8 χρονια, 62000km, και στις 100000km η αντλια αρχισε να σταζει, υπεθεσα αντλια νερου, οπως και πηρα να την αλλαξω, αλλα τελικα δεν ηταν απο τον αξονα, αλλα απο την φλαντζα στεγανοποιησης της αντλιας με τον κορμο, το αντιψυκτικο εφαγε σε ενα σημειο το μπλοκ και ετσι εχανε νερα, το αντιψυκτικο να πω βγηκε πεντακαθαρο μετα απο τοσα χρονια, αλλα ειχε γινει διαβρωτικο.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Όπως να γνωρίζετε οτι η ακινησία κάνει πολύ όξινο το παραφλού. Σε cherokee liberty 3.7 που είχα, και το αυτοκίνητο ήταν μόνο για ταξίδια και offroad, το παραφλού έφαγε τις τάπες του μπλοκ και κατεβάσαμε μηχανή για την αντικατάσταση. Το αυτοκίνητο 9 ετών με 41000χλμ

Senior Member Το avatar του χρήστη opel007
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Σκέφτομαι να αλλάξω παραφλου μιας και μέσα έχω ένα φθηνιαρικο και φοβάμαι για τίποτα οξειδώσεις...
    Ποιο λέτε να βάλω;; Κοιτάω για το μοτουλ ή το βαλεο.. στο ονπαρτς.γρ τα έχει σε καλές τιμές .. ίσως κοιταξω και για χεπου..
    Κινητήρας ζ14χε με ιμάντα..

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι να αλλάξω παραφλου μιας και μέσα έχω ένα φθηνιαρικο και φοβάμαι για τίποτα οξειδώσεις...
    Ποιο λέτε να βάλω;; Κοιτάω για το μοτουλ ή το βαλεο.. στο ονπαρτς.γρ τα έχει σε καλές τιμές .. ίσως κοιταξω και για χεπου..
    Κινητήρας ζ14χε με ιμάντα..
    Για το motul εχουν να λενε οτι ειναι πολυ καλο, για αυτο και ειναι σχετικα ακριβο. Valeo αναλογα ποιο γιατι εχει και της πλακας!
    Γιατι δε βαζεις το οπελισιο;

Προεπιλογή

Valeo αν το κιτρινο δινει G12 βαλτο αφοβα...πολυ καλό

Περιοχή
    Καλλιθέα
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

γιατι το φοβαμαι λιγο το οπελισιο...ειδικα τωρα με τις αλλαγες που γινονται στα ανταλλακτικα λογο της εξαγορας της οπελ.. Το ειχα βαλει σε αμαξι που ηταν μια χαρα και μου ηρθε μετα απο καιρο για κατι αλλο και ελεγξα τα νερα και ηταν μεσα στην λασπη.. ετυχε η συγκεκριμενη παρτιδα;; τι να σου πω.. και να πω οτι εφταιγε το αμαξι; ηταν αψογο και με λιγα χλμ ..

Περιοχή
    Καλλιθέα
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Valeo αν το κιτρινο δινει G12 βαλτο αφοβα...πολυ καλό
    αυτο λες;
    https://www.onparts.gr/chimika/antip...eo-780159.html

Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Βάλε hepu το κόκκινο ρε συ και θα είσαι κομπλέ το φοράω. Αν θες το σούπερ ντουπερ βάλε motul αλλά πολύ ακριβό και δεν νομίζω η διαφορά στην τιμή να αντίκαντίκατοπτριζει και την διαφορά στην ποιότητα σε σχέση με το hepu. https://www.onparts.gr/chimika/antip...g12-1-5lt.html
    Mε 16.5 ευρώ έχεις τρία λίτρα συμπυκνωμένο hep και τέσσερα λίτρα απιονισμενο νεράκι. Με αναλογία 50-50 φτιάχνεις 6 λίτρα παράγουν και σου μένει καβαυζα και ενάμιση λίτρο για να συμπληρώσεις μετά. Το μοτουλ είναι στα 27 ευρώ και είναι πέντε λίτρα άρα δεν θα έχεις μετά για συμπλήρωμα. Παραπάνω από 4 λίτρα όμως δεν νομίζω να χρησιμοποιήσεις μιας και μια ποσότητα μένει μέσα.

Περιοχή
    Καλλιθέα
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

απλα ρε συ επειδη ξερω οτι αυτα τα μοντελα με τον ιμαντα φορανε τα πρασινα ..δεν ξερω τι παιζει με τα κοκκινα
    και να σου πω την αληθεια το σκεφτομουν το χεπου λογο οτι ειναι συμπυκνωμένο και θα βγει παραπανω και με λιγορερα χρηματα.. οπως το ειπες.. απλα ειπα να παρω γνωμες πρωτα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη opel007 : 03-09-17 στις 13:28

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό

Περιοχή
    Καλλιθέα
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

για αυτο τι λες; λεει οτι εχει 94% μονοαιθυλενική γλυκόλη ενω το αλλο 40 . επισης ειναι και συμπυκνωμένο και θα βγει και πιο φθηνα
    http://www.ngoils.gr/index.php?route...t_id=770?ver=2

edit :
    ο tradewind(λαμπριανιδης) οπου ειναι πειραια και φτατζη το εχει πολυ πιο φθηνα για το πρωτο που μου ειπες..γιατι ετσι αραγε

http://www.trade-wind.gr/car/antifre...v-50-5-lt.html
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη opel007 : 03-09-17 στις 18:00

Προεπιλογή

εγω αλλαξα προχτες αντλια νερου κ αλλαξα κ τα υγρα, μ εβαλε κοκκινο G12 της ΕΝΕΟS . T λεει αυτο ;; μισο μισο με απιονισμενο....
    astra f 1.7d
    astra g coupe z16xep
    ascona b 2.0

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sakis bertone Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω αλλαξα προχτες αντλια νερου κ αλλαξα κ τα υγρα, μ εβαλε κοκκινο G12 της ΕΝΕΟS . T λεει αυτο ;; μισο μισο με απιονισμενο....
    Εγω χρησιμομοποιω τα λαδια της eneos και εχω μεινει υπερ ευχαριστημενος! Οταν θα αλλαξω νερα στο Kia που εχουμε αυτα θα βαλω!
    Τα eneos λαδια-νερα-βαλβολινες τα προτεινουν κυριως για κορεατικα-ιαπωνεζικα!
    Αφου ειναι G12 δεν εχεις κανενα θεμα!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω χρησιμομοποιω τα λαδια της eneos και εχω μεινει υπερ ευχαριστημενος! Οταν θα αλλαξω νερα στο Kia που εχουμε αυτα θα βαλω!
    Τα eneos λαδια-νερα-βαλβολινες τα προτεινουν κυριως για κορεατικα-ιαπωνεζικα!
    Αφου ειναι G12 δεν εχεις κανενα θεμα!
    ναι ναι ετσι νομιζω καλο πρεπει να ναι ...
    τωρα θα δω τ θα βαλλω κ στο μοτερ c20let π φτιαχνω στην ασκονα,,..μαλλον g12 πρεπει γτ εχουν ευαισθητες κεφαλες αυτα κ το φοβαμαι
    astra f 1.7d
    astra g coupe z16xep
    ascona b 2.0

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Astra J 1400cc turbo-Βοήθεια για επιλογή ελαστικών
    Από τον/την Nefeli67 στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-16, 08:56
  2. Βοήθεια για επιλογή ανάμεσα σε 2 αναρτήσεις!
    Από τον/την Morgan στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-16, 16:39
  3. Πρόβλημα με κυκλοφορία αντιψυκτικού
    Από τον/την johnb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-14, 19:22
  4. Βοήθεια για επιλογή ελαστικών....
    Από τον/την Marios G στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-10, 02:02
  5. Βοήθεια για επιλογή μπαταρίας
    Από τον/την chriszamanis στο forum I.C.E.
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-10, 15:35

Δικαιώματα - Επιλογές