If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Προεπιλογή Opel corsa d Σύστημα TPMS

Καλησπέρα, με ενδιαφέρει να εγκαταστήσω ένα σύστημα tpms σε opel corsa d 1.4 (z14xep) για να παρακολουθώ live τις πληροφορίες για την πίεση και την θερμοκρασία των ελαστικών μου.Επειδή είδα στο ebay ότι υπάρχουν πολλές επιλογές plug and play θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος ένα αξιόπιστο σύστημα που να είναι δοκιμασμένο στην πράξη.Οποιαδήποτε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.Στο youtube είδα ένα σύστημα της steelmate αξίζει τα λεφτά του;;

Προεπιλογή

Η steelmate γενικά αξίζει τα λεφτά της σε ότι βγάζει.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel.corsa_d Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, με ενδιαφέρει να εγκαταστήσω ένα σύστημα tpms σε opel corsa d 1.4 (z14xep) για να παρακολουθώ live τις πληροφορίες για την πίεση και την θερμοκρασία των ελαστικών μου.Επειδή είδα στο ebay ότι υπάρχουν πολλές επιλογές plug and play θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος ένα αξιόπιστο σύστημα που να είναι δοκιμασμένο στην πράξη.Οποιαδήποτε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.Στο youtube είδα ένα σύστημα της steelmate αξίζει τα λεφτά του;;
    Αξίζει σίγουρα ! Το έχω εδώ και ένα χρόνο στο Άστρα και είναι εξαιρετικό ! Μπορώ να πω ότι είναι και πολύ ακριβές στις μετρήσεις του. Να σκεφτείς ότι εγώ σκεφτόμουν αρχικά να βάλω το εργοστασιακό της οπελ το οποίο συνολικά θα κόστιζε 600+ ευρώ(συν την δυσκολία της εγκατάστασης). Κάποιες λίγες φορές που το συγκρινα με ψηφιακό μανόμετρο ήταν ακριβώς ίδια τα νούμερα! Το είχα βρεί σε πολύ καλη τιμή στο ebay στα 125 ευρώ, τώρα από όσο είχα δει πριν λίγο καιρό ή δεν το βρίσκεις εύκολα στα sites ή το βρίσκεις σε ακριβή τιμή. Αναφέρομαι πάντα για το συγκεκριμένο συστήματα κι όπως στο παρακάτω λινκ:

http://www.steelmate.com.au/p/847774...dash-nav-.html

Σου προτείνω να το αγορασεις αν το βρεις σε καλή τιμή!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΕΥΔΟΚΙΜΟΣ ΑΣΤΡΑΚΙΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αξίζει σίγουρα ! Το έχω εδώ και ένα χρόνο στο Άστρα και είναι εξαιρετικό ! Μπορώ να πω ότι είναι και πολύ ακριβές στις μετρήσεις του. Να σκεφτείς ότι εγώ σκεφτόμουν αρχικά να βάλω το εργοστασιακό της οπελ το οποίο συνολικά θα κόστιζε 600+ ευρώ(συν την δυσκολία της εγκατάστασης). Κάποιες λίγες φορές που το συγκρινα με ψηφιακό μανόμετρο ήταν ακριβώς ίδια τα νούμερα! Το είχα βρεί σε πολύ καλη τιμή στο ebay στα 125 ευρώ, τώρα από όσο είχα δει πριν λίγο καιρό ή δεν το βρίσκεις εύκολα στα sites ή το βρίσκεις σε ακριβή τιμή. Αναφέρομαι πάντα για το συγκεκριμένο συστήματα κι όπως στο παρακάτω λινκ:

http://www.steelmate.com.au/p/847774...dash-nav-.html

Σου προτείνω να το αγορασεις αν το βρεις σε καλή τιμή!
    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Απλά το σύστημα που προτείνεις είδα ότι συνδέεται στην οθόνη multimedia του αυτοκινήτου πράγμα το οποίο στο δικό μου δεν γίνεται γιατί το ηχοσύστημα που έχω είναι το εργοστασιακό. Από aliexpress έχω βρει κάποια παρόμοια συστήματα (αυτό κι αυτό) για την πίεση των ελαστικών απλά θα ήθελα να μου πεις ποιοι σένσορες είναι πιο αξιόπιστοι, οι εσωτερικοί ή οι εξωτερικοί;;

Προεπιλογή

Οι εσωτερικοί σιγουρα! Συν το ότι προσφέρουν την ασφάλεια της μη κλοπής τους ή έστω κάποια φορά να ξεβιδωθου, παραπεσουν κλπ.

Προεπιλογή

Καλησπέρα σας,

Ας γράψω και εγώ την εμπειρία μου.
    Στις 06/06 παρήγγειλα από amazon το TPMS της Blaupunkt.
    Προχώρησα στην αγορά του γιατί ήταν το μοναδικό που έβρισκα σε ασημί χρώμα και όχι μαύρο. Επιπλέον, ήταν αρκετά οικονομικό σε σχέση με άλλες λύσεις (π.χ. steelmate).

Εδώ και 1+ μήνα που το έχω βάλει στο αμάξι, δουλέυει άψογα.
    Κουμπώνει στην υποδοχή του αναπτήρα και είναι τόσο low profile όσο πρέπει.

Δείχνει μόνιμα πίεση των ελαστικών και σε περίπτωση υπερθέρμανσης, χτυπάει alarm.
    Επίσης αρχίζει τα beep όταν εντοπίσει μικρή διαροοή και τα πιο έντονα beep σε περίπτωση μεγάλης διαρροής.

Έχει και θύρα usb (αρκετά αργή στην φόρτιση) για κινητά αλλά προσωπικά δεν την χρησιμοποιώ.
    Μπορείτε να την δείτε σε αυτό το video (@ 13:54).

Και εξωτερικά οι sensors.

Υ.Γ.: Να 'ναι καλά η κοπελιά μου με τις γρατζουνιές στις ζάντες μου
    Η ανταμοιβή της ήταν να της παραγγείλώ και αυτής ένα ακριβώς ίδιο για το αυτοκίνητο της (Suzuki SX4 2009) όπου και εκεί επίσης δουλεύει άψογα
    Και εγώ έχω ξενοιάσει με το να τσεκάρω συνεχώς την πίεση στα λάστιχα, και νοιώθω πιο σίγουρος.

Υ.Γ.2: Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνεται και το Bluetooth που έχω πάρει, καρφωμένο στο aux-in. Άψογο επίσης!

Παρόμοια Θέματα

1. Σχετικά με TPMS (Σύστημα Παρακολούθησης Πίεσης Ελαστικών)
    Από τον/την ΕΥΔΟΚΙΜΟΣ ΑΣΤΡΑΚΙΑΣ στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-15, 17:19
  2. Σύστημα air codition ή klima opel corsa diesel eco-flex μοντέλο 2011
    Από τον/την xarhakos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-14, 14:04
  3. Corsa D 1.4 + LPG Σύστημα
    Από τον/την gthe στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-12, 10:32
  4. Βραβείο για το σύστημα φωτισμού Opel
    Από τον/την dimp3 στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-11, 02:28
  5. Bραβείο EuroNCAP για το σύστημα φωτισμού AFL της Opel
    Από τον/την Giannis_Patra στο forum Opel Links
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-11, 14:23

Δικαιώματα - Επιλογές