If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 78

Προεπιλογή Astra H Z14xep αλλαγη συμπλεκτη DIY/Photos

Σημερα ξεκινησα την αλλαγη του συμπλεκτη στο astra μιας και εμεινε απο πομπακι, και αναγκαστηκα θα αλλαξω ολο το σετ μιας κοντευει τα 210-215000km, το τακαρα οσο ψηλοτερα μπορουσα, για αρχη εβγαλα το downpipe, αποσυνδεσα τον λεβιε ταχυτητων και ολα τα ηλεκτρολογικα απο την μερια του σασμαν μαζι την καλωδιωση του ηλεκτρουδραυλικου τιμονιου η οποια μενει πανω στο υποπλαισιο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 05-06-18 στις 10:26
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Μια ερωτηση για οποιον γνωριζει, ο κινητηρας εχει 3 δυχαλα αναρτησης, 2 μπροστα και ενα πλαινο πανω στην κεφαλη, αλλα αυτο που με ανυχηχει ειναι αν αντεχουν να κρατησουν το βαρος, μιας και μου φενονται ψευτικης κατασκευης και 2ον ειναι ποιασμενα απο μια 8αρα βιδα το καθενα, σε σχεση με αλλα μοτερ που εχω δει και εχουν γαιδουροβασεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 05-06-18 στις 10:26

Προεπιλογή

Και εγώ είχα αυτή την απορία, μιας και έχω ίδιο μοτέρ.
    Δεν έχω ψάξει αν το βιβλιαράκι αναγράφει κάτι τέτοιο για ανηψωση, που δε νομίζω βέβαια, αλλά για να υπάρχουν τι στο καλό δε θα αντέχουν;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ είχα αυτή την απορία, μιας και έχω ίδιο μοτέρ.
    Δεν έχω ψάξει αν το βιβλιαράκι αναγράφει κάτι τέτοιο για ανηψωση, που δε νομίζω βέβαια, αλλά για να υπάρχουν τι στο καλό δε θα αντέχουν;
    Ετσι ηθελα να πιστευω και εγω, αλλιως γιατι τις εχουν βαλει.

Προεπιλογή

Πριν λιγο κατεβηκε και η γεφυρα, η γεφυρα σε σχεση με του corsa ειναι κατα πολυ βαρυτερη, και για αυτο αφαιρεσα και τα ψαλιδια για να μειωσω το βαρος. Βγηκανε οι βαλβολινες, αλλα εχω σκαλωσει και δεν μπωρω με τιποτα να βγαλω τα ιμιαξονια, τι εβαλα λοστο αναμεσα στο εσωτερικο μπιλιοφορ και στο σασμαν, τι τους τραβηξα τιποτα, ενω κανουν μια μικρη κινηση δεν βγενουν με τιποτα...μαλον θα κατεβασω το σασμαν μαζι με τα ιμιαξονια και θα προσπαθησω κατω να τα αφαιρεσω, γιατι ελεγα να αλλαξω τις τσιμουχες προλυπτικα μιας και δεν εχουν διαρροες. Εκανα και μια δοκιμη με τις βασεις αναρτησης που εχει το μοτερ, και σηκωνουν κανονικα το μοτερ μαζι με το σασμαν, οποτε δεν υπαρχει θεμα.
    Αυριο με το καλο κατεβαζω το σασμαν, και να παραγκειλω τα ανταλακτικα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 05-06-18 στις 10:27

Προεπιλογή

Οι κινησεις που πρεπει να γινουν για να βγει το υποπλαισιο...
    Αφαιρεση του downpipe της εξατμισης.
    Αποσυνδεση μιας ενωσης της αρθωσης του λεβιε ταχυτητων πανω απο την γεφυρα, στο πισω μερος της μηχανης, ειναι με μια ασφαλεια.
    Αποσυνδεση των καλωδιων του ηλεκτρουδραυλικου τιμονιου, και τα καλωδια μενουν πανω στην γεφυρα, πρεπει να βγει και η μπαταρια με την πλαστικη βαση της.
    Ξεβιδωμα τα μπαρακια της ζαμφορ απο το αμορτισερ.
    Ξεβιδωμα τα ιμιμπαρα απο το μουαγιε, ισως χρειαστουν ζεσταμα, αν εχουν καιρο να βγουν.
    Αποσυνδεση τα μπαλακια των ψαλιδιων απο τα μουαγιε.
    Βγαλσιμο της εμπρος κεντρικης βασης.
    Ξεβιδωμα της πισω βασης ροπης μονο απο το σασμαν και μενει πανω στην γεφυρα, ειναι δυσκολο να βγει απο την γεφυρα, γιατι η πισω μια βιδα η οποια ειναι μεσα στην εσοχη, εχει παξιμαδι ασφαλειας απο την πανω μερια.
    Ξεβιδωμα του σταυρου της κρεμαριερας μεσα απο την καμπινα.
    Στερεωση με συρμα ή ταιραπς, τα ψυγεια απο την πανω μερια, με συρμα ειναι ποιο βολικο.
    Βγαλσιμο τα ιμιαξονια/μπιλιοφορους απο τα μουαγιε, καλα ειναι να ξεβιδωθουν τα παξιμαδια πριν ανυψωθει το αυτοκινητο ενω πατανε οι ροδες κατω, γιατι ειναι αρκετα σφιγμενα.
    Βγαλσιμο της πλαστικης προστασιας του ιμαντα δυναμο απο την μερια του συνοδηγου, και βγαλσιμο τα κλιπς που ποιανει ο προφυλακτηρας πανω στην γεφυρα.
    Προαιρετικα για μειωση του βαρους αφαιρεση τα ψαλιδια πανω απο το υποπλαισιο.

Προεπιλογή

Νικο εαν χτυπησεις την κουπα τον ημιαξονιων μια καλη οσο πιο κοντα στο σασμαν θα βγουν , ειναι κουμποτα με εσωτερικη ασφαλεια .

Για μενα κακος κατεβασες την γεφυρα .

Καλη συνεχεια

Προεπιλογή

Θα ξαναδοκιμασω αυριο, πραγματικα δεν κανουν κιχ, απορησα, αφου ο ενας λοστος που εβαλα απο το ζορι αρχισε να στραβωνει.
    Γιωργο δυσκολα να κατεβαινε το σασμαν χωρις να βγει η γεφυρα, ενα μερος του σασμαν ειναι πανω απο την γεφυρα. Το αστειο ειναι οτι οταν ρωτησα εναν φιλο μηχανικο μου ειπε οτι μπορει και χωρις να βγει η γεφυρα, απλα περιστρεφοντας το, φερνοντας στην καταληλη θεση να μπει στην τρυπα, αλλα προτιμανε να κατεβαζουν την γεφυρα για πιο ευκολια, αλλα οπως το κοιτουσα μου φενοταν αδυνατον ο πρωτος τροπος, με περιστροφη του.
    Μετα σκεφτηκα οτι θα μπορει να βγει και απο πανω, αλλα επρεπε να βρω μπαλαγκο και πως να το στερεωσω κτλ, οποτε η αφαιρεση της γεφυρας οπως ειδα και μερικα βιντεακια στο youtube ηταν μονοδρομος, απλα θα χρειαστει και ευθηγραμμιση μετα, γιατι αποκλειετε να πετυχω την θεση της γεφυρας ακριβως, μιας και τα παξιμαδια που υπαρχουν στο σασι ειναι τρελα και παιζουν προς καθε κατευθηνση.

Προεπιλογή

Επισης δεν ξερω, το σκεφτομαι, ισως να αλλαζα και την τσιμουχα του στροφαλου, μιας και θα κατεβει το σασμαν, ή να μην πειραξω καθολου το βολαν??

Προεπιλογή

Δε χρειάζεται να κατέβει η γέφυρα στα αστρα. Είναι περιττό.
    Τα ιμιαξόνια δεν θέλουν απλά δύναμη για να βγουν, απότομο ξάφνιασμα θέλουν. Κ αν δεν έχεις αγοράσει GM φούσκες και οι δικές του είναι καλές μην τις πειράζεις. Απλά καθαρισέ τες κ πέρνα τες με σπρει σιλικονης
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καλημέρα. Χρήστο, οι φούσκες αφτερμάρκετ είναι τόσο μάπα και προτείνεις (έμμεσα) αν γίνει αλλαγή να μπουν γνήσιες GM;

Προεπιλογή

Θα ξαναδοκιμάσω πάλι με τα ιμιαξονια το απόγευμα, οι φυσουνες όλες από ιμιαξονια και κρεμαριερα είναι σε καλή κατάσταση σε σχέση με τις "μπότες" από τα μπαλάκια και τα ιμιμπαρα, οι οποίες όλες έχουν ρωγμές και είναι έτοιμες για "παρεξήγηση".

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικο εαν χτυπησεις την κουπα τον ημιαξονιων μια καλη οσο πιο κοντα στο σασμαν θα βγουν , ειναι κουμποτα με εσωτερικη ασφαλεια .

Για μενα κακος κατεβασες την γεφυρα .

Καλη συνεχεια
    Οντως με αυτον τον τροπο βγηκαν Γιωργο, τα χτυπησα με σκαρπελο και σφυρι απο το δαχτυλιδι που κανουν στην φωλια και βγηκανε με 2-3 καλες σφυριες, να σαι καλα για το tip!!
    Στο manual του corsa C/D λεει με λοστο, ενω υπαρχει ειδικο εργαλειο της οπελ σαν δυχαλα, αλλα με λοστο δυσκολα.

Τελικα κατεβηκε το σασμαν, το κατεβασμα ευκολη δουλεια, να δω το ανεβασμα τωρα!!!

Προεπιλογή

Ο δισκος, πλατο οπως και το πομπακι ειναι γνησια, ο δισκος ειναι της sacks, και το βολαν της valeo, το πομπακι δεν προσεξα, ο δισκος εχει ακομα 1 χιλιοστο περιπου απο τα περτσινια, δεν ξερω ποσο υλικο εχει ο καινουριος, αλλα σε σχεση με μια φορα που ειχα αλλαξει σε golf δισκο στις 170000km και μου τον ειχε διξει εκεινος ηταν συριζα στα περτσινια να βρουν μεταλο. Το βολαν οπως και το πλατο δεν φενονται να εχουν σκαψιμο. Το βολαν καπου γραφει σαν υποπτη ημερομηνια εκτυπωμενη με την μορφη 11/08 4:25, αλλα δεν γνωριζω αν ειναι ημερομηνια παραγωγης, το αμαξι αγοραστηκε 4/2009, οποτε λιγο δυσκολο το κοβω να ειναι αλλαγμενος πριν πουληθει στα 140000km τοτε, αν και ηταν leasing το αμαξι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 05-06-18 στις 10:28

Προεπιλογή

Προεπιλογή

Προεπιλογή

Και αμα θελει να γ@@@@ει λενε, θα το κανει και με το μπουκαλι!!! Μια βιδα απο το πομπακι μου μασησε η εσοχη τορξ, δεν εβγενε ουτε με χτυπημα, ουτε με ποιασιμο, και μου βγηκε η παναγια να την βγαλω με κοψιμο και ζεσταμα, μιας και εχουν κολα οι βιδες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 05-06-18 στις 10:29

Προεπιλογή

Και τελικα τωρα που κοιταω ποιο απο τα 2 σετ της sachs τεροιαζει, τελικα ειναι αυτος ο κωδικος 3000 990 131, μιας και υπαρχουν 2 ειδη πομπακια, και το ακριβο σετ ειναι αυτο που χρειαζομαι στα 195€

https://www.antallaktikaonline.gr/sachs/1222277

Προεπιλογή

Νικο δες εδω : https://webcat.zf.com/?SPR=4

Βαλε το αμαξι , και θα στα βγαλει ολα

Αυτο ειναι 3000 990 131

Εχει 2 τυπους σασμαν ????

F!3 & F17
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AUQ : 21-06-17 στις 21:56

Προεπιλογή

Ναι 2 τυπους σασμαν εχει, νωμιζα οτι φορουσε το F17, αλλα τελικα φοραει το F13, και βαση το πομπακι που φοραω το σετακι της sachs που εχει το ιδιο πομπακι, ειναι το παραπανω που εγραψα το ******131, ενω το *****018 εχει αλλο πομπακι που περνει εισοδο υγρων απο το πλαι.

Τελικα το βρηκα το σετακι απο εδω Βεροια, στα 155€, και πηρα απο εξω μονο τσιμουχες για τα ιμιαξονια, φλαντζα για το σασμαν, φλαντζα εξατμισης και τσιμουχα στροφαλου που δεν εχω αποφαισει αν θα την αλλαξω τελικα μιας και δεν εχει διαρροες. Μενει μονο να παρω βαλβολινες.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Προληπτικη αλλαγη δισκο πλατο συμπλεκτη?
    Από τον/την corsakias2002 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-16, 08:05
  2. Αλλαγη ηχου στο πατημα του συμπλεκτη.
    Από τον/την geolapp στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-15, 09:12
  3. Συμπεριφορα συμπλεκτη astra h
    Από τον/την vectra_power στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-14, 03:54
  4. Aλλαγη Συμπλεκτη.
    Από τον/την tasos69 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-11, 17:33
  5. Νέο astra 2009 - spy photos
    Από τον/την PASTOS CHRISTOS στο forum Opel
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-08, 14:52

Δικαιώματα - Επιλογές