If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 20

Προεπιλογή Ρετάρισμα στο ρελαντί

Καλησπέρα παιδιά,
    Έχω ένα Opel astra 1.4 του 2009. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής. Οταν το αυτοκίνητο ζεσταίνεται και είμαι σταματημένος οι στροφές πέφτουν σταδιάκα και τρέμει όλο το αυτοκίνητο. Αμα ανοίξω και το clima το αυτοκίνητο σβήνει! Μετά από πολύ ψάξιμο και αποτυχημένες προσπάθειες στα συνεργία κάθως δεν καταγράφεται στον εγκέφαλο κωδικός βλάβης, πήρα την πρωτοβουλία και άλλαξα τον MAF. Μετά την αλλαγή το πρόβλημα μου βελτιώθηκε αισθητά, δηλαδη μπορώ να ανάψω clima χωρίς να φοβάμαι ότι θα σβησει, αλλά δεν εξαλήφθηκε. Μου κάνει ακόμα κάποια ρεταρίσματα-κατεβάσματα στροφων.
    Να σημειώσω ότι πρίν από 10.000 είχα κάνει και καθάρισμα της πεταλούδας. Τι άλλο μπορεί να φταίει και υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα να μου χαλάσει και τον καινούργιο MAF?

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μακρύ Post!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Ίσως θα είχε νόημα να δοκίμαζες (ιδανικά δανεικό) να τοποθετήσεις δοκιμαστικά κι έναν νέο πολλαπλασιαστή στη θέση του δικού σου για να δεις την όποια συμπεριφορά του οχήματος με την αλλαγή του. Αυτό βέβαια με την προυπόθεση ότι τα μπουζί σου είναι σε καλή κατάσταση κι έχουν αλλαχθεί σχετικά πρόσφατα.

Tα μπουζί τα έχω αλλάξει πριν 10.000 οπότε θεώρω ότι δεν έχω πρόβλημα με αυτό. Θα δοκιμάσω αυτό που μου προτείνεις να δώ.
    Αν υπάρχουν κι άλλες γνώμες είναι δεκτές φυσικά!!

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Το δυναμό είναι σίγουρα οκ???

Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι το δυναμό δεν το έχω τσεκάρει τελευταία. Πέρσυ που είχα αλλάξει μπαταρία μου είχε μετρήσει 12-13 max αν θυμάμαι καλα.

Προεπιλογή

Μήπως θέλει ανέβασμα το ρελαντί . Και εγώ μετά απο service έχω παρόμοιο θέμα κ μου έχει σβήσει μια φορά και ας είναι αυτόματο το κιβώτιο. (Corsa c 1.2 , 2003)

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CAPTAIN_HADDOCK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δυναμό είναι σίγουρα οκ???
    Το δυναμο τι ρολο παιζει στο προβλημα του φιλου;Δεν ξερω, ρωταω.
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ESSENTIA) ΜΥ12

Προεπιλογή

Δεν νομίζω να είναι θέμα δυναμό γιατί μετά την άλλαγή του MAF δεν μου σβήνει, απλά κάποιες στιγμές ρετάρει ελαφρώς στο ρελαντι. Υπάρχει περιπτώση να φταίει ο αισθητήρας Λ και απλά να μην έχει βγάλει error στον εγκέφαλο? Υπάρχει τρόπος να γίνει κάποια μέτρηση στο αυτοκίνητο και να διαπιστωθεί που οφείλεται?

Προεπιλογή

Ανεβάστε λίγο το ρελαντί
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

η οθόνη μπορεί να δείχνει ένα σωρό παραμέτρους, διάθεση μόνο ναχει ο τεχνικός να ερμηνεύει αυτά που βλέπει. Υπομονή μέχρι να πετύχεις τον πιο γνώστη. Μία άλλη λύση είναι, ξεκίνα να ενημερώνεσαι από μόνος σου για το πως μπορείς να τσεκάρεις την κατάσταση του αυτοκινήτου. Eχουν γραφτεί ένα σωρό post για διαγνωστικά, για elm, υπάρχουν video στο youtube για τους λ, υπάρχει γραμμένη θεωρία , έχει υλικό μπόλικο, άμα ξεκινήσεις, θα το κάνεις κέφι που θα καταλαβαίνεις τα στοιχειώδη.

Προεπιλογή

Ισχύει αυτό που λές.Γενικά μου αρέσει να ασχολούμαι με το αυτοκίνητο και να μπορώ να εντοπίζω και να επιλύω προβλήματα, μάλλον φταεί και το επάγγελμα μου για αυτό ( Software engineer ). Πιστεψέ με το έχω ψάξει όσο δεν πάει το πρόβλημα που αντιμετωπίζω γι αυτό κι ολας πήρα την πρωτοβουλία να αλλάξω τον MAF και όπως φάνηκε σωστά έπραξα γιατί ήταν και αυτός μέρος του προβλήματος. Γενικά από το ψάξιμο που έχω κάνει έχω καταλάβει ότι είναι αρκετά συνθετο πρόβλημα με διαφορετικές λύσεις. Από απλό reset εγκεφάλου και επαναπρογραμματισμό πεταλουδας μέχρι αλλαγή MAF και ασθητήρα Λ. Λεφτά, χρόνο και όρεξη θέλει! Μου φαίνεται θα τα άλλαζω όλα σιγά σιγά μέχρι να βρώ την λύση!!χαχααχχααχαχαχ!!!

Προεπιλογή

Γιώργο, τι τιμή έχει ο maf?

Προεπιλογή

Τον πήρα 130 ευρώ + 20 ευρώ εργατικα

Προεπιλογή

Καλησπέρα..έχω μια σκέψη και ηθελα να την εκφράσω.Επειδή το κάνει μόνο όταν ζεσταίνεται υπαρχει περίπτωση να είναι θερμοστάτης? Εν το μεταξύ δεν ξέρω αν είναι τυχαιο αλλά χθές που δεν είχα πολύ βενζίνη το έκανε εντονότερα!! Με λιγα λόγια η αλλαγή του ΜΑΦ δεν έλυσε το πρόβλημα.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GeorgeGTC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα..έχω μια σκέψη και ηθελα να την εκφράσω.Επειδή το κάνει μόνο όταν ζεσταίνεται υπαρχει περίπτωση να είναι θερμοστάτης? Εν το μεταξύ δεν ξέρω αν είναι τυχαιο αλλά χθές που δεν είχα πολύ βενζίνη το έκανε εντονότερα!! Με λιγα λόγια η αλλαγή του ΜΑΦ δεν έλυσε το πρόβλημα.
    μηπως το ντεποζιτο εχει γεμισει νερο απο τα καλα μας καυσιμα;
    Γιάννης

Προεπιλογή

Ποιος ειναι βρε φιλε που σου πηρε 20ευρω για να σου βαλει ενα MAF ?????????????????????????????????????

Δες την αντλια βενζινης , την εχεις δει??? Την εχουν μετρηση ?

Απο ρευματα πως εισαι ?

Αλλα εμενα μου κανει για αντλια ...

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

?????
    https://www.onparts.gr/opel-astra-h-...tis-mazas-aera

και 20 εργατικά???? χμμμμμ....
    Πάντως αν ειναι αντλία με 80 ευρω σου ερχεται η bosch από βελγιο σε 1 εβδομάδα...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος ειναι βρε φιλε που σου πηρε 20ευρω για να σου βαλει ενα MAF ?????????????????????????????????????

Δες την αντλια βενζινης , την εχεις δει??? Την εχουν μετρηση ?

Απο ρευματα πως εισαι ?

Αλλα εμενα μου κανει για αντλια ...

Την αντλία δεν την έχω δεί είναι η αλήθεια. Από ρεύμα αμά εννοείς το δυναμό οι μετρήσεις δεν είναι και για να χαίρεσαι ιδιαίτερα.. Τουλάχιστον έτσι μου είπε αυτός που το μέτρησε

Προεπιλογή

Θα κοιτάξω γενικά αν είναι για πέταμα η αντλία βενζίνης. Σε ένα 106 που είχα παλιά και μου έσβηνε στα καλά καθούμενα ήταν η αντλιά απ ότι θυμήθηκα τώρα.

Προεπιλογή

Τσεκαρε την αντλια σου σε εναν σωστο μαστορα
    Ειτε με τον παραδοσιακο τροπο ή με το διαγνωστικο , εαν εχουν εκει που το πας!!!
    Μεν την αντλια σου μπορεις νατην τσεκαρης και μονο σου , με δικια σου ευθυνη.
    Αλλα αστο καλυτερα.

Παρόμοια Θέματα

1. Ρετάρισμα (Πατιναρισμα) Κινητήρα
    Από τον/την groove στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-16, 20:00
  2. Ρετάρισμα σε OPEL ASTRA H GTC 1.4 (LPG)
    Από τον/την jimas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-16, 04:23
  3. Ρετάρισμα σε astra j 1.4 turbo
    Από τον/την parkouratos στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-15, 02:44
  4. Ρετάρισμα σε X16XEL
    Από τον/την opelkadett στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-13, 19:27
  5. Ρετάρισμα και υψηλά καυσαέρια
    Από τον/την Geologos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-13, 10:44

Δικαιώματα - Επιλογές