If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 18 από 18
    Senior Member Το avatar του χρήστη AstraPower
    Περιοχή
    Αθήνα - Νίκαια
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή Ξεβούλωμα πίσω πιτσιλιστήρι απο ASTRA H και στεγανοποίηση 3του ΣΤΟΠ πορτ μπαγάζ

Σχεδον 5 χρονια εχει το πισω πιτσιλιστηρι να πεταξει νερο και αυτο γιατι ειχε βουλωσει για τα καλα απο ενα πρατηριο που εριξα μεσα ολη την λασπη του κουβα (εαν βιαζεσαι αυτα παθαινεις), αρκετες φορες ειχα χρειαστει να καθαρισω το πισω τζαμι στον δρομο και ελεγα θα το φτιαξω αυριο... μεθαυριο... παραμεθαυριο... και ο καιρος περνουσε χωρις να εχω κανει τιποτα απολυτως (κλασικος Ελληνας λεμε χαχαχαχα).
    Χθες λοιπον μετα απο ενα παγωμενο φραπεδακι (στους -5) λεω εφτασε η στιγμη !!!!!! χαχαχαχα

Η διαδικασια πολυ απλη..

1) Ξεβιδωνεις τις δυο πλαστικες βασεις που κρεμεται η εταζιερα στα δυο περιμετρικα κατα μηκος πλαστικα του πορτ μπαγαζ.
    2) Ξεκουμπωνεις τα δυο περιμετρικα πλαστικα του πορτ μπαγαζ, τα τραβας με δυναμη δεν παθαινουν τιποτα διοτι εχουν μεταλλικα ΚΛΙΠΣ.
    3) Με το που βγαλεις τα δυο περιμετρικα πλαστικα βλεπεις το πισω 3το STOP το οποιο εχει εξι μεταλλικα ΚΛΙΠΣ, τα πιεζεις ελαφρως με ενα κατσαβιδι και περνεις το 3το ΣΤΟΠ στο χερι.
    4) Ξεκουμπωνεις το πιτσιλητηρι απο το 3το ΣΤΟΠ με ενα κατσαβιδακι διοτι εχει πλαστικο ΚΛΙΛΣ που το κραταει και εισαι ετοιμος, το εχεις πλεον στο χερι για να το ξεβουλωσεις.
    5) Για να το ξεβουλωσω το εβρασα σε ξυδι και το αφησα για 20 λεπτα βουλιαγμενο μεσα (στο καυτο ξυδι).
    6) Καλο ειναι με το που βγαλετε το λαστιχακι νερου απο το πιτσιλιστηρι να πατησετε να ψεκασει αρκετο νερο στο πισω τζαμι ετσι χημα απο το λαστιχακι, εμενα πεταξε ΠΟΛΥ λασπονερο οταν το πατησα, γ@μω τα πρατηρια μου....

Η διαδικασια ειναι η παραπανω και ευτυχως που μπηκα στον κοπο να το ξεβουλωσω και εξηγω γιατι...............
    Το 3το ΣΤΟΠ εχει περιμετρικα μια φιξ ΨΕΥΤΟφλατζα (η οποια δεν αλλαζεται ειναι πανω στο 3το ΣΤΟΠ) και με τα χρονια (13 χρονων ειναι το ASTRA μου) ειχε ξεραθει και ναι, το αμαξι εμπαζε νερα απο το 3το ΣΤΟΠ, λιγο βεβαια αλλα εμπαζε.
    Οποτε πριν την επανατοποθετηση του 3του ΣΤΟΠ, καθαρισα πολυ καλα τοσο το 3το ΣΤΟΠ στα σημεια επαφης του με το αξωμα, αλλα και την πατουρα στο αμαξι με καθαρο οινοπνευμα και εβαλα κοκκινη φλατζοκολα (300 βαθμων) περιμετρικα και το σφραγισα ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ (την φλατζοκολλα την εβαλα στην πατουρα του αμαξιου, οχι πανω στο 3το ΣΤΟΠ).

Σκεφτητε οτι το δικο μου αμαξι ειναι σχετικα ανοιχτοχρωμο γκρι, στα μαυρα ASTRA H αυτη η ΨΕΥΤΟφλατζα πρεπει να εχει γινει καρβουνο απο τις θερμοκρασιες του καλοκαιριου.
    Και το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις με καποιον τροπο να τσεκαρεις ενα απο το 3το ΣΤΟΠ το αμαξι περνει μεσα νερο, μονο ενα το βγαλεις και δεις τα αλατα που εχει μεσα το καταλαβαινεις...

Τελος καλο ολα καλα λοιπον, ξεβουλωσαμε και το πιτσιλιστηρι, στεγανοποιησαμε και το 3το ΣΤΟΠ και συνεχιζουμε με την ASTRAρα μας !!!

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg
    Astra H - COSMO - Z16XEP - 130hp - 16.2Nm

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Μπράβο φίλε μου, καλή δουλειά. Βέβαια αν είχες πάρει χαμπάρι από καιρό ότι έμπαζε νερά από εκεί ίσως έπρεπε να είχες κάνει την επέμβαση νωρίτερα αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ. Να υποθέσω (καλοπροαίρετα το λέω προφανώς) ότι αποφάσισες να ασχοληθείς με την εκκρεμότητα λόγω και του δικού μου θέματος με τα πιτσιλιστήρια που σας έχω ζαλίσει εδώ μέσα τόσες μέρες;

Περιοχή
    Αθήνα - Νίκαια
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Σωστα τα λες φιλε lazarefa, με ταρακουνησες για τα καλα.......

Επισης και κατι αλλο που ξεχασα να γραψω στο αρχικο ποστ μου. Τα καλωδιο τροφοδοσιας ρευματος του 3του ΣΤΟΠ τριβονται απο το ανοιξε κλεισε του πορτ μπαγαζ διοτι το εργοστασιο της OPEL το εχει ανευ σοβαρης μονωσης ετσι χημα και ακουμπανε σε μια γωνια μεσα στο πορτ μπαγαζ.
    Τα τυλιξα και αυτα 5-6 στροφες με μονωτικη ταινια....

Μεγαλος βραχνας αυτο το 3το ΣΤΟΠ.

Προεπιλογή

Εξαιρετική δουλειά. Και περιγραφή! !
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Ωραίος ο φίλος. Άμα πιανουν τα χέρια σου έτσι είναι. Εμένα που δεν πιάνουν μόνο και με την σκέψη φοβαμαι να του βάλω χέρι. Το δικο μου βούλωσε πριν μια εβδομάδα. Τι ξύδι έριξα στο δοχειο , τι με καρφίτσα προσπάθησα τίποτα δεν έγινε. Και ευτυχως για καλή μου τύχη γλύτωσα το ξηλωμα στο λαμαρινα αφου μετά από 2 ημέρες έγινε από μόνο του. Τουλάχιστον άμα μου ξαναβουλώσει θα πάρω τις φωτό του φίλου μας και θα πάω στο λαμαρίνα και θα του πω φταιξτο έτσι όπως ο φιλος εδώ.
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Προεπιλογή

Βάλτε απεσταγμενο νερό με σαπούνι για τζάμια το ειδικό που είναι για αυτοκίνητα και δεν θα υπάρξει πρόβλημα ξανά.

Περιοχή
    Αθήνα - Νίκαια
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παιδια ειναι απλη υποθεση. Σε 20 λεπτα τα εχετε λυσει-δεσει ολα. Το πισω πιτσιλιστηρι βουλωνει ευκολα λογο πολυ μικρης οπης τοσο στην εισαγωγη του νερου, αλλα και στην εξαγωγη.
    Θελει προσοχη. Πλεον για να μην εχω αναλογο θεμα, τυλιξα τον λαιμο απο το παγουρι πληρωσης μπροστα με ενα τουλι, δεν περναει τιποτα μεσα πλεον.

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλτε απεσταγμενο νερό με σαπούνι για τζάμια το ειδικό που είναι για αυτοκίνητα και δεν θα υπάρξει πρόβλημα ξανά.
    Φίλε Γιάννη τόσα χρόνια αυτό κάνω. Άπο το σταρλετ του πατέρα μου το 1991 που ήταν και το πρώτο μου αμάξι , στην ΖΧ της θείας που το είχα μεχρι τέλος του 2015 και στο rallye που είχα για 13 μήνες σε ΟΛΑ και ΠΆΝΤΑ έβαζα απιονισμένο νερό και το ειδικό φάρμακο. Κίτρινο για τα μυγακια το καλοκαίρι και μπλε αντιπαγωτικο (-20°c) για το χειμώνα.
    Δυστυχώς δεν την γλυτωσα με το άστρα. Βούλωσε τελικά η πίσω πιτσηλιθρα, τα ξηλώσε όλα ο λαμαρινας μου οπως έκανε εδώ ο φίλος μας αλλά δεν κάναμε τιποτα. Δεν ξεβουλωσε. Παρραγγελια στην οπελ και τελικά μου λένε πάει μαζί με το τριτο στοπ φρένων παρραγγελια στη Γερμανία και κόστος 90€ ! ! ! Αύριο θα ψάξω να βρω λύση. Θα κοιτάξω στα μεταχειρισμένα. Εάν δεν βρω κάτι θα κάνω ότι έκανε και ο φιλος μας εδώ. Θα την βράσω με άσπρο ξύδι και ελπίζω να την ξεβούλωσω.......

Προεπιλογή

Εκτός από την καρφίτσα που σου έγραψα αλλού, αν μπορείς να βγάλεις το τρίτο στοπ και ρίξε λίγο viacal που είναι για τα άλατα. Όχι σε όλο το φανάρι γιατί δεν ξέρω μήπως του κάνει ζημιά αλλά λίγο στο μπεκ. Μετά δοκίμασε πάλι με την καρφίτσα.

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εκτός από την καρφίτσα που σου έγραψα αλλού, αν μπορείς να βγάλεις το τρίτο στοπ και ρίξε λίγο viacal που είναι για τα άλατα. Όχι σε όλο το φανάρι γιατί δεν ξέρω μήπως του κάνει ζημιά αλλά λίγο στο μπεκ. Μετά δοκίμασε πάλι με την καρφίτσα.
    Αυτό δεν το σκέφτηκα φίλε μου. Πριν πάω στην οπελ θα περάσω απο το φανοποιειο να μου βγάλουν το μπεκ από το φανάρι και θα το βάλω να μουλιασει λίγο σε ένα μπωλ με βιακαλ. Αν δεν κάνει τίποτα και αυτό τότε μετά βράσιμο με άσπρο ξύδι. Σ ευχαριστω πολύ που ασχολείσαι με το πρόβλημα μου. Να είσαι καλά. Καλημέρα και καλή δύναμη στην δουλειά σου. Θα σας έχω νέα ελπίζω ευχαριστα το βράδυ. Καλημέρα στην παρέα μας.

Προεπιλογή

Φίλε Γιώργο για αυτό είναι το φόρουμ. Όταν έχω εγώ προβλήματα ασχολείστε εσείς και με βοηθάτε όταν έχετε εσείς ασχολούμαστε οι υπόλοιποι για τον ίδιο λόγο. Μακάρι να γλυτώσεις τα χρήματα και να λύσεις φθηνά το πρόβλημα σου

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Γιώργο καλημέρα. Αν βάλεις Viakal πρόσεξε γιατί είναι αρκετά διαβρωτικό και λογικά θα κάνει ζημιά σε πλαστικά (χρώμα, υφή). Αν μπορείς να απομονώσεις μόνο το πιτσιλιστήρι και να δοκιμάσεις σε αυτό μόνο.

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Γιάννη, Λαζαρε σας ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφερον σας. Η αληθεια Γιάννη είναι πως το φόρουμ με έχει βοηθήσει ήδη πολλές φόρες. Δυστυχώς δεν κατάφερα να κάνω κατι. Μετά από αρκετο ψάξιμο ρώτησα και έμαθα τα εξής και τα μοιράζομαι εδώ μαζι σας. Από την επίσημη οπελ ή λύση που δωθηκε ήταν αναζητηση μόνο μεταχειρισμένου 3ου στοπ φρενων μιας και καινούριο κάνει 90€ όπως σας έγραψα και χθες και ημιτασιον δεν υπάρχει καθόλου στο εμπόριο. Στον εξειδικευμένο σε οπελ συνεργείο που μου παρήγγειλε την γωνία για το δοχείο των υαλοκαθαριστήρων που ξαναπηγα μου είπε τα ίδια με την επίσημη οπελ. Αλλά μου αφησε ένα περιθώριο να ψάξει αύριο μήπως και βρει αλλη λύση πιο φθηνή. Θα το ξέρει την δευτέρα που μου είπε να περάσω πάλι. Σε όλο το Βόλο που έψαξα σε μεταχειρισμένα ανταλλακτικά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ 3ο στοπ φρένων. Όταν ζήτησα βοήθεια για τρόπο καθαρισμού της πιτσηλιθρας ολοι συμφώνησαν με την λύση για το μουλιασμα της σε ξύδι ειτε κρύο ειτε ζεστό. Δεύτερη λύση να την μουλιασω ή καλύτερα να την ψεκάσω με κόκα-κολα. Ολοι ήταν αρνητικοι στο βιακαλ και στο αζαχ για τα αλατα γιατί είναι πολύ διαβρωτικά. Εννοείται ότι όποια λύση και εάν σκεφτώ να κάνω πρέπει η πιτσηλιθρα να έχει βγει απο το 3ο στοπ και να είναι μόνη της(ότι μου έγραψε ό Λάζαρος πιο πανω). Τέλος για να μην σας ζαλίζω άλλο αύριο (σημερα πλέον) θα ξαναπάω στο φανοποιειο να μου βγάλουν την πιτσιλιθρα και να κάτσω να την κάνω ""μπάνιο"" με ξυδακι. Σημερα (χθες) δεν μπόρεσαν γιατί είχαν εκτάκτως την κηδεία ενός φίλου τους 36 ετών και ήταν πολύ δύσκολο όπως καταλαβαίνετε να ασχοληθούν μαζί μου. Εν αναμονή λοιπόν.

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Τέλος καλό και όλα καλά φίλοι μου. Ο μαστορας στο φανοποιειο το πήρε πατριωτικά το θέμα και κατάφερε να την ξεβουλωσει με πίεση αέρα και μόνο. Εγώ βέβαια εσκασα εκεί με γκαζακι μπρίκι και άσπρο ξύδι. Έβρασα μια ποσότητα αλλά όταν ήταν έτοιμο το "φάρμακο" ο μαστορας μου φώναξε την ξεβούλωσα την π@@@@@α ! Πολλά ευχαριστω για μια ακόμη φορά στον συν-φορουμητη και φίλο Γιάννη Καράμπελα για την πολύτιμη βοήθεια του.
    Γιαννη εάν δεν υπάρχει πρόβλημα στο φόρουμ θέλεις να ενημερώσεις τι βρήκες και που για να ξέρουν και άλλοι φίλοι μελλοντικά για την πισω πιτσιλιθρα του άστρα Η ?

Προεπιλογή

Ρώτησα στο μαγαζί που αγοράζω εγώ ανταλλακτικά που είναι μόνο για οπελ και βρήκαν ότι το πητσιληστιρι υπάρχει σαν ανταλλακτικό μόνο του χωρίς να χρειάζεται ολόκληρο το τρίτο στοπ. Το κόστος του είναι 7€.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Εξαιρετική πληροφορία παιδιά. Μπράβο σε σας και στον έμπορο που ασχολήθηκε πιο σοβαρά για να βοηθήσει. Πάντως, απ' ότι τσέκαρα μόλις κι εγώ σε κατάλογο ανταλλακτικών για το Η, υπάρχει όντως κωδικός για το πίσω πιτσιλιστήρι, ο 13118147, 1451262 για το 3θυρο άστρα και ο 13118146, 1451009 για το 5θυρο.

Προεπιλογή

Το άσχημο για μένα είναι πως η αντιπροσωπία λέει πως πάει μαζί με το τρίτο στοπ πακέτο στα 90€. Σκέψου να μην το ψάξεις να σου φύγουν τα χρήματα και να μάθεις εκ των υστέρων πως το ανταλλακτικό υπάρχει και κάνει 7€. Να σου έρθει τρέλα! Τέλος καλό, όλα καλά.

Προεπιλογή

Το άσχημο για μένα είναι πως η αντιπροσωπία λέει πως πάει μαζί με το τρίτο στοπ πακέτο στα 90€. Σκέψου να μην το ψάξεις να σου φύγουν τα χρήματα και να μάθεις εκ των υστέρων πως το ανταλλακτικό υπάρχει και κάνει 7€. Να σου έρθει τρέλα! Τέλος καλό, όλα καλά.
    Δεν καθονται να ασχοληθουν αφου, εδω οταν ειχαμε την VW γιατι εβαλε λουκετο, αν δεν πηγαινες με κωδικους, δεν εβγαζες ακρη, και στην Ford οταν ειχα σπασει στο κλουβακι απο τον καθρευτη το ενα μικρο απο τα 2 τζαμια που ειχε, μου ειχανε πει πακετο ολος γιατι το τζαμακι το μικρο δεν παει χωρια, και τελικα ειχα πληρωσει ολοκληρο καθρευτη καπου στα 180€ τοτε, και μετα απο καιρο ειχα βρει σκετο μονο τον καθρευτακι σαν ανταλακτικο. Αν μπλεξεις με αντιπρωσωποιες και δεν ψαχτεις, εισαι ερμεος στα χερια τους.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Παρόμοια Θέματα

1. Astra H GTC ΠΟΡΤ ΜΠΑΓΚΑΖ
    Από τον/την stratos.ts στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-16, 09:23
  2. astra σε τριτο στοπ
    Από τον/την Nikos_p στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-11, 12:27
  3. Πρόβλημα με πλαστικο φωτων στοπ
    Από τον/την ohristou στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-10, 01:46
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-10, 19:48
  5. Φώτα στοπ corsa D : Θεοί!
    Από τον/την f_chronis στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-09, 04:17

Δικαιώματα - Επιλογές