If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 38

Προεπιλογή Τρέμουλο κατα το φρενάρισμα

Το προβλημα που εχω διαπιστώσει ειναι ο,τι οταν φρενάρω πχ φρεναρισμα με 120κμ νιώθω ένα τρέμουλο στο τιμόνι (έντονο). Μαλλον καποιος δίσκος στράβωσε !! Υπάρχει περίπτωση να ειναι κατι αλλο? Σκέφτομαι να τους αλλαξω όλους και τα τακακια μαζι. Βρήκα σετ της Ferodo premier στα 60 ευρω το σετ (δισκοπλακες-τακακια) το μπροστινο και άλλα τοσα για πισω ! Κάλη ειναι αυτή η μάρκα ? Έχετε να προτείνετε κατι αλλο ?

Corsa 1.7 diesel 80.000 km
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corsa sport 1.7 : 24-05-17 στις 21:14

Προεπιλογή

Αν ειναι να αλλαχτουν οι δισκοι σωστα πραττεις ν αλλαξεις πακετο και τα τακακια μαζι σετ. Αν και τα υγρα των φρενων εχουν πολλα χλμ καλο θα ηταν να τα αλλαξεις κι αυτα. Τα Ferodo ειναι οκ , ειναι απ τις μαρκες που προτεινονται να το πω ετσι απλα. Αλλες μαρκες προτεινομενες για τακακια ειναι Galfer, Textar, ATE, Pagid . Αντιστοιχα για δισκοπλακες Zimmerman, Bosch, Brembo. Τελος ειναι οι προτιμησεις του καθενος πχ: αλλος λεει δεν θελω σκληρο τακακι, αλλος το μαλακο ειναι βουτυρο και λιωνει πιο ευκολα σε αποτομα φρεναρισματα αλλοι κοιτανε να καταφερουν το επιθυμητο αποτελεσμα με συνδιασμο δλδ διαφορετικη μαρκα δισκοπλακες διαφορετικη τακακια.
    Τα μαμα ειναι ακριβα αλλά σιγουρη επιλογη (προσεχεις διοτι εχει αναφερθει πολλες φορες υπαρχει κωδικος αυθεντικων με μια α' τιμη και κωδικος με β' τιμη ακριβοτερη και καλυτερης ποιοτητας)
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Σε λιγότερα χιλιόμετρα δεν είναι αισθητό;
    Θα σε ρωτούσα μήπως αισθάνεσαι το τζόγο του τιμονιού πολύ πιο αισθητά όπως συμβαίνει στο δικό μου (και δεν μπορώ να βρω αν είναι φυσιολογικό ή όχι ...) αλλά θα το είχες παρατηρήσει καιρό τώρα.

Αν μπορείς άλλαξε τους όλους μαζί με τακάκια. Σε περίπτωση που σε ικανοποιούν τα φρένα μπορείς να πας στη σίγουρη λύση που φοράνε από μαμά διαφορετικά σε κάποια από τις μάρκες που σου ανέφερε ο @mcloud ή ebcbrakes & mtec που βάζουν αρκετοί στο εξωτερικό.

Προεπιλογή

..Ολα μαζί θα τα αλλάξω! Απλός θέλω γνώμες για τακάκια κ δίσκους!

Προεπιλογή

Δίσκους zimmerman και τακάκια ate, textar, pagid. Εγώ έχω βάλει τα textar και είμαι ευχαρηστημένος. Να κοιτάξεις οι δίσκοι να είναι με επίστρωση
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Πόσο πλήρωσες?? Από το συνεργείο πού είπαν να βάλω της brembo.. Επίσης σκέφτομαι να αλλάξω κ αναρτήσεις,θέλω λίγο πιο σκληρές από τις μαμα! Καμία πρόταση?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corsa sport 1.7 : 25-05-17 στις 05:53

Προεπιλογή

Για τα τακάκια πλήρωσα 35 € δίσκους δεν έχω αλλάξει ακόμα.

Προεπιλογή

Για αμορτισερ πιο σκληρα σε κατι οικονομικο ισως τα Kayaba G, μετα σε σπορτ τα Koni Street και πιο ακριβα πας σε σπορτ Bilstein B6 στα τελευταια δεν ξερω αν θελει και τιποτα ελατηρια χαμηλωματος αν δεν εχεις προβλημα με μαμα ελατηρια.
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Κατι γενικο για το τρεμουλο, περα των φρενων να κοιταξεις μη τυχον εχει στραβωσε κανενας αξονας, να το δειτε σε ραμπα και τελος μην ξεχναμε ελεγχο και στα ελαστικα.
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο corsa sport 1.7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο πλήρωσες?? Από το συνεργείο πού είπαν να βάλω της brembo.. Επίσης σκέφτομαι να αλλάξω κ αναρτήσεις,θέλω λίγο πιο σκληρές από τις μαμα! Καμία πρόταση?
    Βαλε koni str. Δεν θα το μετανιωσεις. Ειναι σαν αυτο που ζητας. Θα με θυμηθεις
    Act of Fool...I think that is All..

Προεπιλογή

Εχω τα δικα μου που εχω αλλαξει σε μεγαλυτερα και μου εμειναν αν σε ενδιαφερει, ολα μαζι, δαγκανες, δισκους και τακακια, οτι φορουσα δλδ.
    Σχολή Οδηγών ''ΓΡΗΓΟΡΗΣ''
    Εκπαιδευτικό Corsa D 1,7CDTi
    Dyno: 129,3BHP-297,7NM @ 4465rpm
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...
    MSN: ''EPIVITOR28@HOTMAIL.COM''

Προεπιλογή

Πορτοκάλι ή τ κίτρινα?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antonmpek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαλε koni str. Δεν θα το μετανιωσεις. Ειναι σαν αυτο που ζητας. Θα με θυμηθεις
    Τα κίτρινα ή τ πορτοκάλι?

Προεπιλογή

Οι brembo οι δίσκοπλακες τι λένε? Τακάκια bosh ή brembo ?

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Έχω βάλει bosch τακάκια στις μαμά δισκόπλακες εδώ και ενα χρόνο. Δεν εχω εντοπίσει καποια αισθητη διαφορά στα φρένα στην νορμαλ χρήση που του κάνω.

Προεπιλογή

Δωσε κατι παραπανω και βαλε κατι καλυτερο, αστα τα brembo και bosch στην ακρη, το οτι ειναι επωνυμα δεν σημαινει οτι ειναι και καλα σε αυτον τον τομεα, επελεξε μεταξυ ate, pagid, textar, trw. Brembo ή bosch προσωπικα θα σου προτεινα μονο για τον πισω αξονα, μπροστα βαλε κατι καλο.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Μιλάς για τακάκια? Τι προτείνεις για δίσκοπλάκες κ τακάκια?

Προεπιλογή

Νίκο εγώ μετά την ανάλογη συμβουλή σου έβαλα τα textar. Πολύ καλό και ήσυχο τακάκι. Και εκεί που πριν στην εθνικη κυρίως μετά από ζέσταμα είχα ένα πράγμα σαν να έμπαινε το ABS τώρα δεν υπάρχει τίποτα. Πριν νόμιζα ότι μπορεί να φταίνε οι δίσκοι. Τελικά ήταν τα τακάκια. Ευχαριστώ για την συμβουλή σου και ας έχει περάσει πολύς καιρός από τότε.

Προεπιλογή

Και αφού μιλάμε για τέτοια. Για δίσκους τι προτείνεται!!?

Προεπιλογή

Τελικα παρηγγειλα ζιμμερμαν και τακακια φεροντο πρεμιερ!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corsa sport 1.7 : 30-05-17 στις 16:43

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. τρέμουλο σε Corsa C
    Από τον/την anastas1a στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-13, 03:52
  2. Τράνταγμα στο φρενάρισμα
    Από τον/την nickolas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-13, 22:01
  3. Θόρυβος κατά το φρενάρισμα.
    Από τον/την Nontas GTC στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-11, 16:21
  4. θόρυβος κατά το φρενάρισμα astra gtc 1.6turbo
    Από τον/την ΓιώργοςGTCI στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-11, 17:26
  5. Τρέμουλο Κινητήρα
    Από τον/την Bictor στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-10, 13:39

Δικαιώματα - Επιλογές