If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 22

Προεπιλογή Ένδειξη κινητήρα OBD

Καλημέρα σας,
    Χθες πήρα το αμάξι από το συνεργείο λόγω αλλαγής κολάρων και αντλίας νερού (έχανε νερά). Σήμερα το πρωί άναψε η φωτεινή ένδειξη του κινητήρα. Πιστεύετε ότι μπορεί να σχετίζεται το ένα με το άλλο, που μπορεί να οφείλεται αυτή η ένδειξη;

Senior Member Το avatar του χρήστη Themis78
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Προσωπικά θα το πήγαινα ξανά στο συνεργείο για έλεγχο των κολάρων, (τσεκαρε και τα νερά σου) και κούμπωμα σε διαγνωστικό να δεις τι βλάβη βγάζει.

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Ότι σου γράφει ο Θέμης πιο πάνω με την επισήμανση ότι εάν έχεις χάσει νερά ή δεν είσαι σίγουρος για την κατάσταση τους μην πας το αυτοκίνητο οδηγώντας. Φόρτωσε το σε μια οδική να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο. Μην κάνεις μεγαλύτερη ζημιά. Εάν δεν έχεις όδικη βοήθεια τότε τηλ στο συνεργείο που έκανες την αλλαγή αντλίας να βρούνε τρόπο να έρθουν αυτοι να στο παρουν. Εύχομαι μικρή ζημιά και σύντομα ολα καλά.
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Προεπιλογή

Το πήγα χθες. Ήθελε καθάρισμα η πεταλούδα, φύσηξε με σπρέι και μου είπε την επόμενη φορά να κάνουμε καθαρισμό. Σήμερα το πρωί πάλι άναψε η ένδειξη. Καλά κρασιά.

Προεπιλογή

Θέλει διαγνωστικό να δεις τι βλάβη βγάζει.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλει διαγνωστικό να δεις τι βλάβη βγάζει.
    Από το διαγνωστικό βγήκε το θέμα με την πεταλούδα

Προεπιλογή

Θέλει πάλι διαγνωστικό να δεις τι θα βγάλει τώρα

Προεπιλογή

Πάντως στο βιβλιαράκι του αυτοκινήτου αυτό δείχνει να είναι κάτι σχετικό με τα καύσιμα. Τέλος πάντων, θα το πάω αύριο πάλι και θα σας πω.

Προεπιλογή

Το πήγα πάλι λοιπόν, καθάρισε την πεταλούδα καλά, μου έκανε τράμπα τους 2 αισθητήρες μήπως φταίνε αυτοί, έσβησε την βλάβη.
    Μετά από ώρες που πήρα το αμάξι κρύο, έκανα περίπου 4χλμ και πάλι άναψε η ένδειξη. Αυτή η δουλειά γίνεται, το πάω, μου σβήνει την βλάβη προφανώς και έπειτα εμφανίζεται πάλι. Θα το ξαναπάω μιας που δεν έχω τι άλλο να κάνω.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο todanai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πήγα πάλι λοιπόν, καθάρισε την πεταλούδα καλά, μου έκανε τράμπα τους 2 αισθητήρες μήπως φταίνε αυτοί, έσβησε την βλάβη.
    Μετά από ώρες που πήρα το αμάξι κρύο, έκανα περίπου 4χλμ και πάλι άναψε η ένδειξη. Αυτή η δουλειά γίνεται, το πάω, μου σβήνει την βλάβη προφανώς και έπειτα εμφανίζεται πάλι. Θα το ξαναπάω μιας που δεν έχω τι άλλο να κάνω.
    φιλε μου αλλαξε καλυτερα μηχανικο γιατι αυτος σε κοροιδευει...
    Γιάννης

Προεπιλογή

πολλή καλή η συμβουλή σου, αν μου περίσσευαν θα άλλαζα αλλά δυστυχώς έχω δώσει ήδη 200 για να μου αλλάξει κολάρα και αντλία (οπού μετά από αυτό βγήκε το πρόβλημα).

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο todanai Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολλή καλή η συμβουλή σου, αν μου περίσσευαν θα άλλαζα αλλά δυστυχώς έχω δώσει ήδη 200 για να μου αλλάξει κολάρα και αντλία (οπού μετά από αυτό βγήκε το πρόβλημα).
    ωχ καλα ξεμπερδεματα φιλε μου....
    Γιάννης

Προεπιλογή

Καλημέρα,
    ... και εγώ συνεχίζω, το άφησα στο συνεργείο κανά 3άρι μέρες, παίρνοντας το μου είπε ότι θα ξανα ανάψει η ένδειξη και να του το πάω να το διαβάσουμε ξανά. Δεν το πήγα ακόμα παρόλο που έχει αναμένει την ένδειξη αλλά το χειρότερο είναι ότι χθες έχασε όλο το νερό, πράγμα που δεν θα έπρεπε αφού είχαμε αλλάξει κολλάρα και αντλία γι'αυτό το πράγμα ακριβώς. Το γέμισα αλλά με λύπη μου διαπίστωσα ότι στο πάνω μέρος του νερού φαίνεται κάτι σαν λάδι. Δεν θέλω να πιστέψω ότι θέλει αλλαγή η φλάντζα και ότι τσάμπα άλλαξα αντλία.

Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους ξανά,
    Αφού το πήγα στο ίδιο συνεργείο 3 φορές και δεν είδα αποτέλεσμα. Πήγα σε άλλο της Όπελ έκαναν τεστ με το υγρό που πρασινίζει και τελικά είναι φλάντζα. Η ερώτηση μου είναι αν την τιμή των 700-800 την θεωρείτε λογική για αλλαγή της φλαντζας. Τόσα μου είπαν. Opel Astra h του '06

Προεπιλογή

Καλησπερα, να ξερεις πως δεν ειναι ανάγκη να αλαξεις ολο το καπακι αφου παει αναγκαστικα πακετο. Μπορουν να το ανοιξουν να σου αλαξουν μεβρανη και φλατζα και να σου βαλουν το ιδιο. Ειχα το insignia 1.6t και το εκαναν στο δικο μου μεσα στην opel mot......ar θεσσαλονικη με 200 ευρω περιπου

Προεπιλογή

Εκτος εαν μιλαμε για διαφορετικη φλατζα. Εγω λεω για το καπακι του μοτερ στις βαλβιδες

Προεπιλογή

Είναι και η φλάντζα κεφαλής και καθρέφτη.. 560 μου είπαν τελικα

Προεπιλογή

Αλλάχθηκαν όλα φλάντζες, τσιμούχες, λάδια, νερά κλπ και όλα αυτά σε αντιπροσωπία της οπελ. Χθες το απογευματάκι το πήρα, το βράδυ μου άναψε η ένδειξη πάλι.

Τελικά αν και στην οπελ δεν μπορούν να το φτιάξουν, υπάρχει πουθενά ελπίδα ή απλά όλοι κοιτάζουν πως να σου πιάσουν τον κ.λο; Ξεφτίλα, ταλαιπωρία, ανευθυνότητα, είμαστε τραγικοί.

Προεπιλογή

μια διόρθωση, όχι αντιπροσωπία εξουσιοδοτημένο επισκευαστικό

Προεπιλογή

Τι ταλαιπωρία είναι αυτή ρε φίλε?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Ένδειξη & Star/stop
    Από τον/την Βασίλης Βάθης στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-15, 03:51
  2. Ένδειξη low beam
    Από τον/την starscream στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-14, 11:42
  3. Ένδειξη¨Low Battery
    Από τον/την Bonnie στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-11, 20:37
  4. Ένδειξη αερόσακου
    Από τον/την johnb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-09, 19:58
  5. Ένδειξη F στο display
    Από τον/την astra. στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-07, 21:05

Δικαιώματα - Επιλογές