If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 27

Προεπιλογή opel astra j 1.7 Cdti διακοπες στις 2.000 στροφες

καλησπερα σας,

έχω το εξής πρόβλημα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη !

εχω το opel astra j 2010 cdti

όταν πας σταθερά με 2000 στροφές με δευτέρα μεσα αρχίζει και κάνει διακοπές και κλωτσάει ! το ίδιο και στην τρίτη ! μόνο με 2000 στροφές ! βάζεις τετάρτη ανεβάζεις στροφές .... κανένα πρόβλημα όπως και στης υπόλοιπες ταχύτητες!!

θέμα καυσίμου δεν είναι έχω αλλάξει πολλά! avio, v power κτλ !

κάποιο μήνυμα δεν βγάζει ! το έχω πάει σε 2 συνεργεία και κανείς λέει δεν μπορεί να βρει τι έχει! με βγάζουν τρελό !!! ( λες να είμαι ???)

κατιθ ειχα ακούσει για πρόβλημα σε βαλβίδες τουρμπίνας .... δεν κερω αν ισχύει κάτι τετοιο !!!

έχει αντιμετωπίσει κάνεις κάτι σχετικό ???

ευχαριστώ !!!

Προεπιλογή

Καλησπερα , οταν πατας τερμα το γκαζι απο τις 1500στροφες , εχεις διακοπες στις 2000στροφες???
    Σε διαγνωστικο το εβαλες το αμαξι 'η με το ματι το ειδαν η μαστορες?
    Ποσα χιλ εχεις?
    Εχεις καθαριση ποτε EGR ή πεταλουδα γκαζιου???

Μονο στην 2 & 3 στο κανει αυτο ??

Προεπιλογή

Τα μπέκ τα μέτρησες πως ψεκάζουν?

Προεπιλογή

Αντιμετώπιζα σχεδόν το ίδιο πρόβλημα....στις 1300 ρετάριζε και δεν μπορεις να φανταστείς πόσες γνώμες άκουσα απο διάφορους μαστόρους....και τελικά δεν ψακάζαν καλα τα 3 μπέκ και το 4 ήταν βουλωμένο σχεδόν! Αλλαξα 4 ακροφύσια και όλα καλά!

Προεπιλογή

καλησπερα σας,

τα χιλιόμετρα είναι 190.000

στο διαγνωστικό δεν βγάζει κάποια βλάβη ούτε έχει ανάψει κάποιο λαμπάκι που να προειδοποιεί για βλάβη !

δεν νομίζω να εχει γινει κάποια μέτρηση ποτέ στα μπεκ για το πόσο ψεκάζουν , αν ειχαν πρόβλημα τα μπεκ δεν θα το έκανε σε ολες της ταχύτητες ?? δεν θα ειχε πρόβλημα στο ρελαντί ???

καθαρισμός δεν εχει γίνει ποτε σε πεταλούδα και egr!!

εάν πάω με 1500 και πατήσω το γκάζι να φύγει το αμάξι οχι δεν το κάνει ! το κάνει μόνο σταθερά στις 2000 στρφ και μόνο με δευτέρα και τρίτη ! !

Προεπιλογή

μόνο με δευτέρα και τρίτη το κάνει και σταθερά πατημένο το γκάζι.

Προεπιλογή

Καλημερα , ξεκινα απο τα απλα πρωτα , κανε εναν καθαρισμο στην ΕGR & πεταλουδα γκαζιου σε εναν μαστορα .
    Μετα σεταρισμα EGR & πεταλουδας με το διαγνωστικο.

1) Πρωτο βημα και μετα θα δεις.

Οταν το πηγες σε 2 συνεργεια να δουν το αμαξι σου , το εκαναν βολτα τα αμαξι σου να δουν αυτα που τους λες ??

Προεπιλογή

Καλησπέρα, είχα παρόμοιο πρόβλημα και τελικά άλλαξα EGR, από τότε δεν έχει ξαναεμφανιστεί κάτι.
    Τελικά το επιδιόρθωσες; αν ναι τι έκανες;

Προεπιλογή

Βαλβιδα ρυθμισης πιεσης πετρελαιου πανω στην αντλια...
    Σχολή Οδηγών ''ΓΡΗΓΟΡΗΣ''
    Εκπαιδευτικό Corsa D 1,7CDTi
    Dyno: 129,3BHP-297,7NM @ 4465rpm
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...
    MSN: ''EPIVITOR28@HOTMAIL.COM''

Προεπιλογή

καλησπερα σας, εγινε καθαρισμος πολλαπλης πεταλουδας και egr αλλα τιποτα ! τα ιδια κανει !!

Προεπιλογή

Δες τα μπεκ με ενα σωστο διαγνωστικο , εαν ψεκαζουν σωστα ???

Προεπιλογή

'Exω το ίδιο σχεδόν πρόβλημα μόνο που εγώ το καταλαβαίνω μετά την 3η στις ίδιες στροφές (2000-2500).Αν πατήσω τέρμα το γκάζι δεν το κάνει.Μόνο όταν κρατάω σταθερό το γκάζει και πάω να ανεβάσω σιγά σιγά τις στροφές.Με 4η και 5η ακούγεται και σαν πηράκια ανάμεσα στις 2000-2500.Άλλαξα τη βαλβίδα ρύθμισεις πίεσης πετρελαίου και έκανα εκμάθησή της και σε εξιδικευμένο και στο επίσιμο της opel.Αποτέλεσμα κανένα.Όπως και τον πιο πάνω φίλο έτσι και εμένα με κοιτάνε σαν εξωγήινο.Σε 2 μέρες θα ξαναπάω να το ψάξει.Στο διαγνωστικό της opel μπορεί να δεί πως ψεκάζουν τα μπέκ?Αν είναι τα ακροφύσια των μπεκ για τη κόστος μιλάμε?

Προεπιλογή

250€ πλήρωσα εχω για τέσσερα ακροφύσια των μπεκ της bosch.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δημήτρης jkboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
    'Exω το ίδιο σχεδόν πρόβλημα μόνο που εγώ το καταλαβαίνω μετά την 3η στις ίδιες στροφές (2000-2500).Αν πατήσω τέρμα το γκάζι δεν το κάνει.Μόνο όταν κρατάω σταθερό το γκάζει και πάω να ανεβάσω σιγά σιγά τις στροφές.Με 4η και 5η ακούγεται και σαν πηράκια ανάμεσα στις 2000-2500.Άλλαξα τη βαλβίδα ρύθμισεις πίεσης πετρελαίου και έκανα εκμάθησή της και σε εξιδικευμένο και στο επίσιμο της opel.Αποτέλεσμα κανένα.Όπως και τον πιο πάνω φίλο έτσι και εμένα με κοιτάνε σαν εξωγήινο.Σε 2 μέρες θα ξαναπάω να το ψάξει.Στο διαγνωστικό της opel μπορεί να δεί πως ψεκάζουν τα μπέκ?Αν είναι τα ακροφύσια των μπεκ για τη κόστος μιλάμε?
    Καλημερα , γιατι την αλλαξες την βαλβιδα ??? Εβγαλε βλαβη ??

Σας κοιτανε σαν εξωγηινους γιατι δεν ξερουν απο πετρελαιοκινητηρες...απλα.

Να πας μια βολτα απο εδω : http://www.vrisko.gr/details/b10g2k4...151ad244aa7655

Ζητα το Αλεκο και καντου μια συζητηση για αυτο που συμβαινει στο αμαξι σου και θα στο βρει , ειναι συνεργειοΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΚΙΝΗΤΗΡΕΣ .

Nai μπορουν να δουν το ψεκασμο τον μπεκ .

Τα πηρακια που λες οτι ακους ειναι θεμα καυσιμου φιλε μου .

Υπομονη και θα το φτιαξεις το εργαλειο σου , απλα πρεπει να πας στο σωστο μαστορα .

Προεπιλογή

Καλημέρα,την βαλβίδα την άλλαξα γιατί έκανε αρυθμίες στο ρελαντί και είπα μήπως φτέει και για τις αρυθμίες και πιο ψηλά.Θα προσπαθήσω να κατέβω το συντομότερο στο συνεργείο που λες αν και θα πρέπει να κλείσω ραντεβού γιατί θα έρθω από Χαλκίδα.Καύσιμο χρησιμοποιώ κατά 98% shell v power diesel από ίδιο πρατήριο.Έκανα αλλαγή καυσίμου σε ΕΚΟ και ΒΡ με τρία γεμίσματα από το καθένα αλλά δεν είδα διαφορά.Αύριο θα πάω να δουν εδώ με το διαγνωστικό τα μπεκ για αρχή.Ευχαριστώ για τη βοήθεια και θα ενημερώσω για την όποια εξέλιξη.

Προεπιλογή

Περιμενουμε νεα σου , μπας και βοηθησεις και το αλλο παληκαρι που εχει το ιδιο προβλημα με το δικο σου .

Τελικα η αρυθμιες ηταν απο την βαλβιδα ?

Προεπιλογή

Καλήμέρα.Εχθές μπήκε στο διαγνωστικό και οι τιμές των μπέκ "μάλλον" δεν ήταν και πολύ καλές

Προεπιλογή

Ο μαστορας τι σου ειπε ???
    Εχει αρκετη αποκλιση τα μπεκ μεταξυ τους σε ψεκασμο απο οτι βλεπω...

Τι θα κανεις τωρα ?

Προεπιλογή

Οι τιμές από ότι είπε ο μάστορας θα έπρεπε να ήταν +- 0,025ms στον κάθε κύλινδρο.Έτσι λοιπόν μηδένησε τους κωδικούς των μπέκ και τους πέρασε ξανά από την αρχή.Έκανε εκμάθηση των μπέκ και της μικροποσότητας καυσίμου.Έπειτα από αυτά οι τιμές συμορφώθηκαν και των μπέκ και της κατανάλωσης στο ρελαντί που έπεσε στο 0,4l/100km.Από μια σύντομη δοκιμή το πρόβλημα λύθηκε και απομένη η δοκιμή σε εθνική οδό και αν θα παραμείνει σταθερό.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. ταρακούνημα σαν μπρος πισω στις χαμηλες στροφες..
    Από τον/την nickma στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-16, 01:21
  2. Ρεταρισμα στις 1500 με 1800 στροφες
    Από τον/την spirus14 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-13, 13:26
  3. περιεργος θορυβος στις χαμηλες στροφες
    Από τον/την laed στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-13, 14:29
  4. προβλημα μεσα στις διακοπες! φτου!
    Από τον/την rempetis71 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-12, 00:37
  5. περιεργος θορυβος στις 2500 στροφες
    Από τον/την racer555 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-11, 10:42

Δικαιώματα - Επιλογές