If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Προεπιλογή λαμπακι με το αυτοκινητο και γαλλικο κλειδι

Καλησπερα παιδια...εχω ενα αστρα Η 2005 την προηγουμενη εβδομαδα μου αναψε το λαμπακι με το γαλλικο κλειδι και το αυτοκινητο δεν πηγαινε πανω απο 100χλμ.πριν αναψει το λαμπακι εκοψε το γκαζι...σταματησα το εσβησα και δεν ξαναναψε το λαμπακι...χθες παλι τα ιδια..να αναφερω οτι το ειχε ξανακανει και πριν καποια χρονια το ειχα παει για διαγνωση και μου ειπαν οτι δεν εχει καταγραφει καποια βλαβη και μπορει να ηταν λογω κακης ποιοτητας βενζινης η καποιο προβλημα στα καυαερια. Συνεργειο θα παω την Δευτερα για διαγνωση αλλα τηλεφωνικα ο μαστορας μου ειπε οτι μπορει να ειναι εγκεφαλος...Καμια γνωμη γιατι μολις ειπε εγκεφαλος επαθα και εγω εγκεφαλικο απο οσο ξερω κοστιζει πολυ αυτη η ζημια!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimlg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδια...εχω ενα αστρα Η 2005 την προηγουμενη εβδομαδα μου αναψε το λαμπακι με το γαλλικο κλειδι και το αυτοκινητο δεν πηγαινε πανω απο 100χλμ.πριν αναψει το λαμπακι εκοψε το γκαζι...σταματησα το εσβησα και δεν ξαναναψε το λαμπακι...χθες παλι τα ιδια..να αναφερω οτι το ειχε ξανακανει και πριν καποια χρονια το ειχα παει για διαγνωση και μου ειπαν οτι δεν εχει καταγραφει καποια βλαβη και μπορει να ηταν λογω κακης ποιοτητας βενζινης η καποιο προβλημα στα καυαερια. Συνεργειο θα παω την Δευτερα για διαγνωση αλλα τηλεφωνικα ο μαστορας μου ειπε οτι μπορει να ειναι εγκεφαλος...Καμια γνωμη γιατι μολις ειπε εγκεφαλος επαθα και εγω εγκεφαλικο απο οσο ξερω κοστιζει πολυ αυτη η ζημια!
    το λαμπακι αυτο ειναι ηλεκτρολογικο θεμα η αυτοματο κιβωτιο αν δεν εχεις αυτοματο..τοτε ειναι ηλεκτρολογικο..το λαμπακι κινητηρα ειναι για τα καυσαερια που σου ειπαν...πατα γκαζι και φρενο ταυτοχρονα και ανοιξε διακοπτη.. οχι να το βαλεις μπροστα οχι μιζα δλδ..και πατα σταθερα γκαζι φρενο..αναβοσβηνει τπτ;

Προεπιλογή

Ποιος μαστορας λεει απ το τηλεφωνο για εγκεφαλους και τετοια.... να μην περνας ουτε απ εξω
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος μαστορας λεει απ το τηλεφωνο για εγκεφαλους και τετοια.... να μην περνας ουτε απ εξω
    +1000
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1000
    +1000 και από εμένα.
    Αφού στο αναψε εν κινήσει πάλι καλά. Εγω το έχω το αυτοκίνητο/το 1 χρόνο και μου έχει ανάψει 4 φορές σε 9 μήνες....!!!! Την πρώτη φορά που μου άναψε -και τις 4 φορές σταματημένος- δεν επερνε μπροστά. Κάλεσα όδικη βοήθεια αλλά μέχρι να έρθουν μετά από 15+ φορές που προσπαθησα πήρε μπρος....Τέλος καλό ευτυχώς. Τις άλλες τρεις φορές που άναψε πήρε με τη δεύτερη οπότε δεν χρειάστηκα βοήθεια. (Κλεινεις διακόπτη, βγάζεις κλειδί, περιμένεις λίγο. Και ξανά προσπαθείς να βάλεις μπροστά).
    Όλα αυτά τελείωσαν το Δεκέμβριο που καθάρισα την πολ/λη εισαγωγής (μου είχε ανάψει το κίτρινο λαμπάκι με τον κινητήρα το μαιο και από τότε ήταν σχεδόν πάντα αναμενο).
    Ελπίζω να βοήθησα λίγο. Εύχομαι το καλύτερο με το μικρότερο οικονομικό κόστος.ενημερωσε μας εαν θέλεις τι ήταν τελικα.
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Προεπιλογή

προφανως ειναι "soft code" του το κανε και παλια λεει εγω δεν πιστευω να ειναι πολλαπλη..γιατι πεφτει σε limp mode.. καποιος αισθητηρας ειναι..και το αμαξι προφανως διωρθωνει το σφαλμα γι αυτο δεν το βρισκουν γιατι σβηνετε απο μονο του..

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Φυσικά και δεν είναι ίδια η περίπτωση με τη δική​ μου. Απλα σκέφτηκα να μοιραστώ μαζί σας παρόμοιο πρόβλημα που με ταλαιπωρούσε. Να σας πω επίσης ότι εμένα στον έλεγχο που έγινε στην οπελ με το διαγνωστικό δεν μου είπαν τι κωδικό εβγαλε. Η διάγνωση τους ήταν κατάλοιπα στην πολλαπλή εισαγωγής και θέλει απλά καθαρισμα.Δεν είναι κάτι αλλο πιο σοβαρό που φόβομουν (βαλβίδα EGR , αισθητήρας λάμδα ή πολλαπλή εισαγωγής που έχει βγει προβληματικη σ αυτό το μοντέλο).
    Η αλήθεια είναι ότι ευτυχώς μεχρι στιγμής ότι συμπτώματά είχε δεν ξανά εμφανίστηκαν (κομπιασματα στις 1500-2000 σ.α.λ. και αναμενο το κίτρινο λαμπάκι με τον κινητήρα).

Προεπιλογή

Γεια σας παιδια και συγγνωμη για τη καθυστερηση της απαντησης....τελικα ασφαλειοθηκη ηταν το προβλημα...επειδη το λαμπακι εσβηνε αν εσβηνε το αυτοκινητο δεν κρατουσε κωδικο σφαλματος..το βρηκανε μονο οταν το πηγα με λαμπακι αναμενο..

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimlg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδια και συγγνωμη για τη καθυστερηση της απαντησης....τελικα ασφαλειοθηκη ηταν το προβλημα...επειδη το λαμπακι εσβηνε αν εσβηνε το αυτοκινητο δεν κρατουσε κωδικο σφαλματος..το βρηκανε μονο οταν το πηγα με λαμπακι αναμενο..
    Γεια σου φίλε μου και χρόνια πολλά. Τι θέμα είχε η ασφαλειοθηκη σου τέλικα ? Χρειάστηκε να αλλάξεις κάτι ? Εαν θες μας λες και πόσο σου κόστισε.σ ευχαριστώ πολυ. Να ξέρουμε και εμείς που έχουμε το ίδιο μοντέλο για μελλοντικά προβλήματα.......

Παρόμοια Θέματα

1. Ενδειξη λαμπακι με το κλειδι.
    Από τον/την nickma στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-16, 14:11
  2. λαμπακι με γαλλικο κλειδι κ αυτοκινητο
    Από τον/την anastas1a στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-14, 17:15
  3. αναβει ενα λαμπακι με ενα κλειδι
    Από τον/την paraschos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-13, 16:35
  4. αναψε το κιτρινο λαμπακι με το κλειδι
    Από τον/την rempetis71 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-13, 12:48
  5. ΛΑΜΠΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ & ΤΟ ΑΥΤ/ΤΟ
    Από τον/την fronteras στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-13, 20:43

Δικαιώματα - Επιλογές