If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 50

Προεπιλογή

www.peak.gr
    Κορυφή στα πετρέλαια.
    Η τουρμπίνα μεταβλητής γεωμετρίας έχει ένα μεγάλο μείον.
    Με την πάροδο του χρόνου πιάνει πουρί με συνέπεια να κολλάνε τα αυτακια που αλλάζουν την ροή των καυσαερίων.
    Δεν χρειάζεται κάποια special ρύθμιση.

Senior Member Το avatar του χρήστη Themis78
    Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Την Peak την ξέρουμε. Τον μάστορα που ειπώθηκε στα προηγούμενα post ψάχνουμε!!Εκτός αν αυτός δουλεύει εκεί.

Προεπιλογή

Τελικά έκανα την ρύθμιση στο κατάστημα https://www.autotriti.gr/autoaccesso...nes_174495.asp με κόστος 30 ευρώ. Το όχημα πλέον ξεκολάει απο τις 1800 στροφές. Είδαμε πως πρίν είχε πολύ FLOW με αποτέλεσμα να είναι φτωχό το μείγμα. Επιτέλους όλα καλά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xenofontas : 22-05-19 στις 14:18

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

30€??
    Ο αλλος φιλος που εκανε αυτη τη δουλεια πληρωσε λεει 120€. Πως γινεται αυτό;;
    Σε καθε περιπτωση παντως να το χαρεις απροβληματιστο πλεον.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    30€??
    Ο αλλος φιλος που εκανε αυτη τη δουλεια πληρωσε λεει 120€. Πως γινεται αυτό;;
    Σε καθε περιπτωση παντως να το χαρεις απροβληματιστο πλεον.
    Ευχαριστώ πολύ ... απλά εγω τους πήγα την τουρμπίνα στα χέρια. Μήπως στα 120 ευρώ είναι μέσα και το βγάλε βάλε της τουρμίνας? Δέκα λεπτά υπόθεση ήταν.

Προεπιλογή

Εκανες επισκευη και ξερυθμιστηκαν??? Πως εχασαν την ρυθμιση τους??
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκανες επισκευη και ξερυθμιστηκαν??? Πως εχασαν την ρυθμιση τους??
    Είχε κάνει επισκευή ο προηγούμενος ιδιοκτήτης με κόστος 300 ευρώ,απλά κατα την τοποθέτηση της απο άλλον μάστορα πείραξε την ρύθμιση του αποστάτη που είναι με κόντρα παξιμάδι και καλά να πηγαίνει καλύτερα

Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Καλημέρα. Εντάξει ναι το σωστό και λογικό είναι να βγει η τουρμπίνα, να επαναρυθμιστεί, καθαριστή κτλ. Αυτά τα καθαριστικά του τούρμπο, έχει χρησιμοποιήσει κάποιος?και αν είδε κάποιο σημαντικό αποτέλεσμα?

Γνωρίζουμε κάποιον καλό Μάστορα για υβρίδιο τουρμπίνα?? Όχι απλά για να μας τα "πάρει" .

Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Υβρίδιο....τέλος "ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ" από 2 (Turbo Elexis, DTS (Θεσσαλονίκη), με την πίεση που σηκώνει τώρα. Καθαρισμός-έλεγχος 80Ε (συν αν χρειαστεί κάτι) ο 1ος και 120Ε (Καθαρισμός έλεγχος, συν αν χρειαστεί κάτι).

Προεπιλογή

Μια επισκευή τουρμπίνας τι κόστος έχει? Γιατί αν είναι να δώσεις 120ε και να σου πει πας για επισκευή...άστα να πάνε...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Themis78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υβρίδιο....τέλος "ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ" από 2 (Turbo Elexis, DTS (Θεσσαλονίκη), με την πίεση που σηκώνει τώρα. Καθαρισμός-έλεγχος 80Ε (συν αν χρειαστεί κάτι) ο 1ος και 120Ε (Καθαρισμός έλεγχος, συν αν χρειαστεί κάτι).
    Αφού το εργαλείο πάει τρένο τη θέλεις και το πασπατεύεις πάλι χαχαχα

Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Όποιος θέλει τα πολλά χάνει και τα λίγα.
    Δεν θα ήθελα ποτέ να κάνω κάτι που δεν θα το ευχαριστηθω και στα "γρήγορα" και στις βόλτες/ταξίδια. Πέρα ότι για τέτοια επέμβαση το κόστος είναι ένα σημαντικό ποσό (800€ εκεί περίπου) μόνο , ίσως, θέματα μπορώ/μπορεί να τύχουν.... και κατάληξη τι( κάποια στιγμή να πάθει κάτι το τούρμπο και μετά τι.... νέο (.. άλλο 700€ + -. Μπάσα... Ένα καθάρισμα/έλεγχο (είμαι του προλαμβάνειν) και όλα οκ.
    ΥΓ. Γενικά σε Google search για υβρίδιο ( όχι συγκεκριμένα σε diesel) ποικίλουν οι απόψεις με αρκετές να μην το "εγκρίνουν" εύκολα.

Προεπιλογή

Θέμη καλημέρα. Τελικά έκανες κάτι καθαρισμό έλενχο κλπ?

Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Αύριο μάριε θα τηλεφωνήσω για ραντεβού, θα γίνει ο καθαρισμός στάνταρ.
    Μονοήμερη Θεσσαλονίκη, στα μέσα Δεκέμβρη λέω. Το μόνο που παρατήρησα είναι σαν να αργεί να ανοίξει του τούρμπο, σαν να έχει ανέβει λίγο πιο ψηλά οι στροφές του. είμαι σχεδόν σίγουρος
    ότι πιο άνετη η τουρμπίνα μετά τον καθαρισμό/έλεγχο.
    Να το πας μάριε, είτε σου έβγαζε την βλάβη είτε όχι.

Προεπιλογή

Μάλλον από το νέο έτος θα το προγραμματίσω και εγώ να πάω για καθάρισμα γιατί μου βγάζει σφάλμα. Στην απόδοση δεν έχω παρατηρήσει κάτι όμως.

Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Είπα κι εγώ σήμερα να της ρίξω λίγο σπρέι για να "καθαρίσει" τις όποιες βρομιές, συν φίλτρο πετρελ. λαδιών.
    Σπρέι της MPM Καθαρισμού Turbo,EGR ktl. 8E. Φίλτρο Πετρελαίου....30Ε.
    Το φίλτρο πετρελαίου, δεν έχω μειγκιν να το στερεώσω και να το κόψω με σιδερόλαμα, το τσεκούριασα.... άνοιξε τόσο μετά απο 10 τσεκουριές
    Νομίζω ότι είναι καθαρό, αν διακρίνω από τον υαλοβάμβακα που το περιβάλει. Και σκέφτομαι.... ίδια βρομιά θα κρατάει αυτό το φίλτρο με το μεταλλικό περίβλημα που είναι και αρκετά μεγάλο σε σχέση με άλλα πετρελαίου που είναι το μισό μέγεθος από αυτό???? Δλδ φίλτρα πετρελαίου σχεδόν ίδιου μεγέθους με του λαδιού και πολλές φορές αμφιβόλου ποιότητας το χάρτινο περίβλημά τους (???).
    Γιώργο AUQ αν είχες παρόμοιο φίλτρο με το δικό μου, ίσως και να μην έβλεπες την τόση μαυρίλα. Μήπως επειδή είναι μικρό το φίλτρο μαυρίζει, πιάνει μαυρίλα πολύ πιο γρήγορα και δεν είναι μόνο το κακό καύσιμο. Μήπως και το χάρτινο περιτύλιγμα δεν είναι και καλής ποιότητας και επιβαρύνεται πολύ πιο γρήγορα(???).

Έβγαλα από την είσοδο της τουρμπίνας το πλαστικό που πάει προς φίλτρο αέρα, βάζω μπροστά, στο ρελαντί...αρχίζω και ρίχνω μέσα στην είσοδο του τούρμπο για κανένα λεπτό..μέσα στο αμαξι και στροφές 2000-2500 σαλ σταθερά και κανα 2 πατήματα. Έβγαλε απο πίσω μια μαυρίλα. 3 φορές έκανα το ίδιο. Κλείσιμο και σε λίγο πάω να το τρέξω στον δρόμο.
    Επί ευκαιρίας έβγαλα και τον αισθητήρα Λ....μαύρος φυσιολογικά. Του έριξα και σε αυτόν να φανούν και οι τρύπες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Themis78 : 29-11-19 στις 17:19

Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Προεπιλογή

Μπράβο Θέμη! Εγώ θα του ρίξω το wynns που έβαλες παραπάνω. Το παράγγειλα και περιμένω να έρθει. Είδες καμία διαφορά στην λειτουργία του κινητήρα-απόδοση-απόκριση κλπ?

Προεπιλογή

Θέμη καινούριο το έκανες, κούνησες την φτερωτή να δεις αν έχεις κενά; αν δεν έχεις κενά μην το πειράζεις καθόλου, από τη στιγμή που δεν καπνίζει και δεν ανάβει το λαμπάκι του αισθητήρα Λ σημαίνει ότι έχεις σωστά καύση. Το τούρμπο ενός γνωστού μου που είχε πρόβλημα αμέσως του άναψε λαμπάκι και μπήκε σε λειτουργία save mode. Άλλαξε την φτερωτή του τούρμπο και καθάρισε τον κοχλία και όλα Ο.Κ.

Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Ναι όντως είδα αποτέλεσμα. Πρώτη εικόνα ο άλλος "ήχος" της τουρμπίνας....πιο ακουστικός πιο ελαφρύς και πιο καθαρός θα έλεγα. Αν το πάρεις και το τεντώσεις το γκάζι εε δεν θα καταλάβεις και πολλά... θα καταλάβεις ακόμα πιο πολλά στις μικρές ταχύτητες...2α,3η...και να είσαι με 40-50χλμ χαλαρά και μετά αρχίζεις να πατάς το γκάζι ψιλογρήγορα...εκεί ΝΑΙ είδα διαφορά πιο άμεσος χρόνος θα έλεγα άνοιγμα του τουρμπο.
    Γενικός η εντύπωση από το καθαριστικό και της οδήγησης είναι ότι το τούρμπο ανέπνευσε καλύτερα. Λίγο η πολύ δεν το ξέρω, μόνο το άνοιγμά της θα δείξει, αλλά όντως υπάρχει αποτέλεσμα και με ένα σπρέι.
    Όχι μπάμπη, το πείραξα..... βράχος. Το τσεκ, έλεγχο και καθαρισμό θα τον κάνω και πιστεύω θα περπατήσει ακόμα καλύτερα.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. πίεση τουρμπίνας;;;
    Από τον/την akiscalibra στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-14, 22:05
  2. ηχος της τουρμπίνας μέσα στα ηχεία
    Από τον/την alexmih στο forum I.C.E.
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-12, 21:46
  3. Πίεση τουρμπίνας
    Από τον/την mpalanteros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-11, 11:03
  4. Ψύξη τουρμπίνας.
    Από τον/την IakovosOPC στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-09, 16:20
  5. Το κλάμα της τουρμπίνας.
    Από τον/την astrapelekis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-08, 12:20

Δικαιώματα - Επιλογές