If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 49 από 49
    Senior Member Το avatar του χρήστη Themis78
    Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Μάριες πάρε αυτό της wynns...αλλά όπως μου είπε και το παιδί που παίρνω τα ανταλλακτικά.... και με ένα σπρει για καρμπιρατέρ, που είναι δυνατά και αυτά, θα κάνεις την δουλειά σου.
    Η με σπρει για egr. Το συγκεκριμένο που πήρα, πίσω στις οδηγίες χρήσης γράφει και για turbo.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Themis78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι όντως είδα αποτέλεσμα. Πρώτη εικόνα ο άλλος "ήχος" της τουρμπίνας....πιο ακουστικός πιο ελαφρύς και πιο καθαρός θα έλεγα. Αν το πάρεις και το τεντώσεις το γκάζι εε δεν θα καταλάβεις και πολλά... θα καταλάβεις ακόμα πιο πολλά στις μικρές ταχύτητες...2α,3η...και να είσαι με 40-50χλμ χαλαρά και μετά αρχίζεις να πατάς το γκάζι ψιλογρήγορα...εκεί ΝΑΙ είδα διαφορά πιο άμεσος χρόνος θα έλεγα άνοιγμα του τουρμπο.
    Γενικός η εντύπωση από το καθαριστικό και της οδήγησης είναι ότι το τούρμπο ανέπνευσε καλύτερα. Λίγο η πολύ δεν το ξέρω, μόνο το άνοιγμά της θα δείξει, αλλά όντως υπάρχει αποτέλεσμα και με ένα σπρέι.
    Όχι μπάμπη, το πείραξα..... βράχος. Το τσεκ, έλεγχο και καθαρισμό θα τον κάνω και πιστεύω θα περπατήσει ακόμα καλύτερα.
    Το τουρμπο πως γίνεται να ανεπνευσε καλύτερα μόνο με το σπρευ που έριξες?
    Δεν θα δεις και καμοια διαφορά.
    Διαφορά θα δεις μόνο αν έχεις μεταβλητής γεωμετρίας και καθαρίσεις τα πτερύγια αν είναι βουλωμενα.
    Τα πτερύγια αυτά είναι στην εξαγωγή του τουρμπο και όχι στην εισαγωγή.

Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Μεταβλητης είναι, και ναι είναι από πίσω δεν φαίνονται. Μην "τρελενεστε" παίδες όταν λέμε ότι είδαμε κάποια διαφορά. Προσωπικά είμαι πολύ προσεκτικός στα γραφόμενα, όχι ότι όταν λέω ότι "ανεπνευσε" σήμαινει ότι πάει γα....ντας, ξεσκίζει και άλλα τέτοια. Στο άκουσμα, στο προοδευτικό άνοιγμα του γκαζιού, έχει μια μικρή καλύτερη απόδοση. Από αυτό το μικρό συμπεραίνω ότι με τον κανονικό καθαρισμό και έλεγχο θα δω αποτέλεσμα.
    Για να ρίξω στην εξαγωγή πρέπει να λυθεί όλοι η τουρμπίνα και τέτοιο σκοπό δεν έχω αφού θα πάει για καθάρισμα.
    Πιστεύω, ότι σε αμάξι με πολύ πιο μια χιλιόμετρα πχ 80χιλ.χιλιομετρα πέρα από ότι κακό δεν θα πάθει δεν νομίζω να δει κάτι παραπάνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Themis78 : 1 Εβδομάδα Πριν στις 12:47

Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Το σπρέι δεν περνάει και στα μεταβλητά... είσοδος/ έξοδος δεν επικοινωνούν, με ενδιάμεσο μέσο το cartridge (??). Οπότε και τι σπρέι περνάει και από εκεί... απλά δεν καθαρίζει τόσο όπως τα πτερύγια στην είσοδο αλλά και σε καθαρισμό με άνοιγμα.

Προεπιλογή

Συν ότι το σπρέϊ καθαρίζει το itercooler και την εισαγωγή (όσο την καθαρίζει τέλος πάντων) κάτι λίγο, κάτι θα κάνει.

Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα έριξα το σπρέι της wynns. Όσο έκανα την διαδικασία από πίσω έβγαλε αρκετό καπνό και μύριζε το καυσαέριο έντονα. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι ότι ειδικά κάτω από τις 1800 στροφές είναι αρκετά πιο "ζωντανό" (δηλαδή σαν να τουρμπίζει λίγο πιο νωρίς) και ψηλά έχει όμως διαφορά και ακούγετε λίγο αλλιώς η τουρμπίνα όπως είπε και ο Θέμης. Το άλλο περίεργο είναι πως μετά την διαδικασία που το δοκίμασα μου ανέβασε 1,4-1,5 πίεση η τουρμπίνα (λίγο παράξενο αυτό) που όσο καιρό το παρακολουθώ δεν μου έχει ανεβάσει πάνω από 1,3. Λέτε όλο αυτό τον καιρό να μην δούλευαν τα μεταβλητά πτερύγια? Όσο για την βλάβη θα δούμε στις επόμενες μέρες αν θα την ξαναβγάλει. Όλη η διαδικασία είναι αρκετά εύκολη, στις οδηγίες λέει ότι πρέπει να ρίξεις όλο το περιεχόμενο (200ml) μου φάνηκε πραγματικά ότι είχε πάρα πολύ (έριχνα κανα 10 λεπτό) Ορίστε και μερικές φωτογραφίες. Περισσότερες εντυπώσεις από αύριο που θα κάνω και άλλα χιλιόμετρα.

Προεπιλογή

Μάριε θα το κάνεις ένα ταξιδάκι μέχρι την Καρδίτσα και θα στρώσουν όλα, χλμ θέλουν τα ντιζελάκια.

Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Καντού κάποια χιλιόμετρα, αρκετά και θα δεις. Συγκρίνεις κιόλας καλύτερα το πριν και μετά. Μια καλή συντήρηση της όμως χρειάζεται ανά x χιλιόμετρα.

Προεπιλογή

Σήμερα του έκανα μια καλή βολτούλα περίπου 250χλμ το αυτοκίνητο είναι πιο πρόθυμο σε όλο το φάσμα και τουρμπίζει από χαμηλότερες στροφές.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

1. πίεση τουρμπίνας;;;
    Από τον/την akiscalibra στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-14, 22:05
  2. ηχος της τουρμπίνας μέσα στα ηχεία
    Από τον/την alexmih στο forum I.C.E.
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-12, 21:46
  3. Πίεση τουρμπίνας
    Από τον/την mpalanteros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-11, 11:03
  4. Ψύξη τουρμπίνας.
    Από τον/την IakovosOPC στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-09, 16:20
  5. Το κλάμα της τουρμπίνας.
    Από τον/την astrapelekis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-08, 12:20

Δικαιώματα - Επιλογές