If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 46
    Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Καλα δε σου λεω σε 5 δευτερολεπτα να αρχισεις να υδρωνεις

ο δεικτης μενει στο min μεχρι περιπου 70 βαθμους αν θυμαμαι καλα
    αλλα με τα νερα να εχουν φτασει 20 βαθμους ο αερας ειναι ηδη χλιαρος
    και το μοτερ εχει φτασει αυτη την θερμοκρασια σε λιγοτερο απο ενα λεπτο ή και μισο εαν κινεισαι

μιλαμε παντα με την ανακυκλωση ανοιχτη υποψιν

εαν το καλοριφερ ειναι βουλωμενο (αναλωγα το ποσο βουλωμενο ειναι)
    δεν εχεις ζεστο αερα αμα ο δεικτης δεν αρχισει να ανεβαινει, μερικες φορες ουτε και μετα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Asroc : 20-01-17 στις 19:26

Προεπιλογή

Οκ τώρα συννενοούμαστε!

Γενικά το "οδήγηση 5 λεπτά" δεν λέει και πολλά.
    Αν σε συνθήκες παγετού ρολλάρεις χαλαρά (και με ταχύτητα) σε κατηφορική διαδρομή χωρίς να πατάς σχεδόν καθόλου το γκάζι, που να βρει τη θερμότητα για να σου δώσει ζεστό αέρα?
    Ακόμα και αν είχε ζεσταθεί στην προηγούμενη ανηφόρα, αν εσύ δεν πατάς γκάζι και του ζητάς ζεστό αέρα, και ταυτόχρονα ψύχεται το ίδιο με τον εξωτερικό αέρα -5C για παράδειγμα, λογικό είναι να κρυώσει το μοτέρ, να πέσει κάτω από το min η θερμοκρασία ψυκτικού και να πάψει να δίνει καυτό αέρα.

Το λέω γιατί έχουν αλλαχτεί τσάμπα πολλοί θερμοστάτες, από όσους περίμεναν και απαιτούσαν την θερμοκρασία να παραμένει ακλόνητη και να μην πέφτει ποτέ! :Ρ
    Λύση βέβαια δεν βρήκαν (αφού δεν υπήρχε πρόβλημα) και συχνά αλλάχτηκε ο θερμοστάτης και 2η, για να μην πω και 3η φορά.

Προεπιλογή

Για να το πω και πιο απλά: Στο βουνό σε παγετό, όσο πατούσα γκάζι στις ανηφόρες είχα καυτό αέρα. Με το που άφηνα το γκάζι ο αέρας σταδιακά γινόταν χλιαρός. Με το που θα ξαναπατούσα γκάζι, μετά από λίγα δευτερόλεπτα όπως λες είχα πάλι αέρα που σύντομα γινόταν καυτός (και κάπου τότε άρχιζε να κουνιέται και ο δείκτης του ψυκτικου)

Κρύο μοτέρ όμως, πάντα ήθελε λίγη ώρα για να δώσει χλιαρό αέρα (και εγώ βέβαια το πήγαινα χαλαρά). Μήπως έχουν πρόβλεψη για την προστασία του μοτέρ, ώστε να ζεσταίνεται πιο γρήγορα?
    Γιατί με ζεστό μοτέρ, όντως με το που πατούσα γκάζι η αλλαγή στη θερμοκρασία του αέρα γινόταν πολύ γρήγορα.
    Οι στροφές βέβαια, συνήθως ήταν περισσότερες στις κατηφόρες χωρίς γκάζι παρά στις ανηφόρες με γκάζι! λολ

Senior Member Το avatar του χρήστη opel007
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

οταν σου λεω 5 λεπτα εννοω 5 λεπτα...! και σου λεω για τις μερες που ειχαμε 0 βαθμους εδω αθηνα.. Δε νυπερβαλω..
    Το καλοριφερ δεν δουλευει απο ολο το νερο αλλα απο το νερο που κυκλοφορεί στο καπακι το οποιο ζεστενεται πολυ γρηγορα..
    Στο αμαξι εχω και υγραεριο το οποιο για να ξεκινησει να δουλευει πρεπει ο πνευμονας να φθασει γυρω στους 20-30 βαθμους το νερο (δεν θυμαμαι ακριβως ο οποιος παιρνει νερο απο το καπακι/καλοριφερ) το οποιο ξεκιναει στα 2 λεπτα με τις τωρινές θερμοκρασιες ενω τις μερες που ειχαμε 0 ηθελε 4-5 λεπτα.Με τα δικα σου λεγομενα δεν θα μου δουλευε ποτε το υγραεριο αφου θελει ζεστο νερο ο πνευμωνας..

Περιοχή
    Καλλιθέα
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

οταν σου λεω 5 λεπτα εννοω 5 λεπτα...! και σου λεω για τις μερες που ειχαμε 0 βαθμους εδω αθηνα.. Δε νυπερβαλω..
    Το καλοριφερ δεν δουλευει απο ολο το νερο αλλα απο το νερο που κυκλοφορεί στο καπακι το οποιο ζεσταίνεται πολυ γρηγορα..
    Στο αμαξι εχω και υγραεριο το οποιο για να ξεκινησει να δουλευει πρεπει ο πνευμονας να φθασει γυρω στους 20-30 βαθμους το νερο (δεν θυμαμαι ακριβωςποσο, ο οποιος παιρνει νερο απο το καπακι/καλοριφερ) το οποιο ξεκιναει στα 2 λεπτα με τις τωρινές θερμοκρασιες ενω τις μερες που ειχαμε 0 ηθελε 4-5 λεπτα.Με τα δικα σου λεγομενα δεν θα μου δουλευε ποτε το υγραεριο αφου θελει ζεστο νερο ο πνευμωνας..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη opel007 : 20-01-17 στις 20:12

Προεπιλογή

Καταλαβαίνω πως όταν λες 5 λεπτά κυριολεκτείς και περιγράφεις την πραγματικότητα.
    Απλά δυστυχώς αυτό σε εμένα και σε άλλους που διαβάζουν δε λέει και πολλά.

Σε 5 λεπτά μπορείς να κάψεις 1 λίτρο καυσίμου ανεβαίνοντας ένα βουνό, ή 50 ml καυσίμου κατεβαίνοντας. Νούμερα τυχαία και ενδεικτικά.

Πάντως με νερό στους 20-30 βαθμούς και θερμοκρασίες 0, πώς σου δίνει καυτό νερό δεν ξέρω! :Ρ
    Εγώ όταν λέω καυτό, εννοώ ότι δεν το αφήνεις το χέρι στον αεραγωγό γιατί... είναι καυτό!

Προεπιλογή

Καυτό νερό εννοώ καυτό αέρα
    (και το edit στα μνμ δεν μου λειτουργεί!)

Περιοχή
    Καλλιθέα
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

στους 20-30 που παιρνει και το υγραεριο μπροστα θελω 3 λεπτα οταν ειχε 0 ηθελα περιπου 6-7 . εκει βγαζει ζεστο αλλα στα 10 λεπτα πχ βγαζει καυτο και στο λεω γιατι κανω μικρες αποστασεις καθημερινα.
    Καλλιθεα πειραια κανω καθε μερα μιλαμε για μια αποσταση 15 λεπτων αντε 20 .Στα μεσα της διαδρομης το εχω σβησει γιατι εχω σκασει..

Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

νικολα εχεις 2 προβληματα:

1. το καλοριφερ σου ειναι μισοβουλωμενο και δεν ζεστενεται επαρκως στο ρελαντι
    ή δεν εχεις κανει καλη εξαερωση, αλλα αν το εχεις μηνες θα πρεπει να εχει φυγει ο αερας

2. ο θερμοστατης εχει "προβλημα" και το αμαξι κρυωνει πιο πολυ απο οσο πρεπει.

το 1ο το παθαινω καθε 2 χρονια, και εγω και σχεδον ολοι οσοι εχουν αυτο το καλοριφερ.
    νομιζω η opel μετα απο καποια χρονια το αλλαξε με αλλο που δεν βουλωνει ευκολα.
    Το δικο μου ειναι του 2002.

το 2ο
    το εχω κι εγω και ο λογος ειναι οτι μονο ο εργοστασιακος (ή ο ακριβος) θερμοστατης παιζει σωστα
    ολοι οι αλλοι που βαζουμε εχουν αλλες ανοχες κια το μοτερ κρυωνει πιο πολυ σε κατηφορες και στην εθνικη.
    βεβαια σε πιεσμενο μοτερ αυτο ειναι επιθυμητο, οποτε εμενα με βολευει το καλοκαιρι ετσι.

Προεπιλογή

Επειδή είμαι παθών και ταλαιπωρούμαι όλο το χρόνο με αυτό, με σειρά που πρέπει να ελεγχούν τα πράγματα:
    βουλωμένο καλοριφέρ, κολλημένος ανοιχτός θερμοστάτης, εξαέρωση κυκλώματος, αντλία νερού που υπολειτουργεί, κλαταρισμένη φλάντζα κεφαλής (ναι υπάρχει και αυτό!). Ειδικά για το θέμα βουλωμένο καλοριφέρ, να πω ότι το έχω πάει 3 φορές το τελευταίο χρόνο, η τελευταία σήμερα και η διαφορά ήταν τεράστια σε σχέση με τα 2 προηγούμενα καθαρίσματα. Δηλαδή σε κάθε καθάρισμα βελτιωνόταν αλλά δεν ήταν και σαν καινούργιο και "ξανακύλησε στο βούρκο" και είχα απελπιστεί. Ο τρίτος μάστορας που πήγα σήμερα επέμεινε αρκετά και μετά από ώρα έβγαλε το καλό το πράμα και η διαφορά ήταν τεράστια! Οπότε μη θεωρείτε αυτονόητο ότι καθάρισε το καλοριφέρ 100% μετά από ένα καθάρισμα με πιεστικό.

Προεπιλογή

Asroc σε γενικές γραμμές αν εγώ δεν έχω το καλοριφέρ δεν πέφτει η θερμοκρασία του ψυκτικού παρά κατά λίγο στις κατηφόρες. (από όσο θυμάμαι γιατί πρακτικά πάντα έχω καλοριφέρ στα κρύα)

Το 1ο που λες δεν το πολυκαταλαβαίνω. Πάντως όσο κρύο και να έχει έξω, αν μείνω ρελαντί η καμπίνα παραμένει ζεστή. Αλλά ο αέρας δεν είναι καυτός τύπου δεν αντέχω να κρατήσω το χέρι μου, είναι όμως ζεστός.
    Σε χαλαρές διαδρομές που χτυπάει ο αέρας τον κινητήρα, ειδικά αν ρολάρεις (με ή χωρίς ταχύτητα), με παγετό έξω, θα σου δίνει χλιαρό αέρα που βέβαια θα νιώσεις ότι ζεσταίνει την καμπίνα.

Όσο ήμουν Αθήνα, Χολαργό-κέντρο και μέχρι να βγω στην Αθηνών ο δείκτης θερμοκρασίας δεν προλάβαινε να κουνηθεί (με καλοριφέρ βέβαια). Η καμπίνα όμως μετά από λίγο ήταν ζεστή και έδινε μετά από κάποια λεπτά ζεστό (όχι καυτό) αέρα. Με το που έβγαινα στην Αθηνών και έμενα στο γκάζι/πορεία έδινε καυτό αέρα και άρχιζε να σκαρφαλώνει η θερμοκρασία του ψυκτικού. Αν τυχόν το είχα χειροκίνητα στο max και όχι στο auto, θα έπρεπε να χαμηλώσω γιατί έσκαγα.

Γενικά δεν νομίζω ότι τελικά λέμε κάτι διαφορετικό.
    Απλά παρατηρήσεις τύπου "σε 5 λεπτά οφείλει να ζεσταθεί" ή "δεν πρέπει να πέφτει ποτέ η θερμοκρασία του ψυκτικού" είναι λάθος και οδηγούν σε άδικες επισκέψεις σε συνεργεία. Παίζουν πολύ ρόλο οι συνθήκες οδήγησης και τα φορτία στον κινητήρα.

Στην ίδια διαδρομή που περιγράφω αν δεν είχα καλοριφέρ, μετά από πχ. 5 λεπτά ανέβαινε η θερμοκρασία του ψυκτικού. Αν τότε έβαζα καλοριφέρ, ρολάροντας πάντα χαλαρά και με ελάχιστο γκάζι, η θερμοκρασία του ψυκτικού έπεφτε πάλι. Θα ανέβαινε κανονικά μόνο στη λεωφόρο που ήμουν συνέχεια στο γκάζι.

Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

θα σου μιλησω απο δικη μου πρακτικη εμπειρια

με θερμοκρασια 0 και 1 λεπτο ρελαντι μονο, η καμπινα αρχιζει να ζεστενεται.
    αερας χλιαρος

με θερμοκρασια 0 και 1 λεπτο σε ισιωμα με ηπια χρηση, αφου με παγωμενο μοτερ οδηγουμε σαν να ειναι ετοιμο να σπασει,
    ο αερας ειναι ζεστος, οχι καυτος, και οδηγεις χωρις μπουφαν

χρηση πανω απο 2-3 λεπτα και ο αερας στο τερμα ζεστο απλα δεν αντεχεται
    ειτε παταω γκαζι ειτε οχι

στην εθνικη χειμωνα τωρα, σε ρολαρισμα ο δεικτης δειχνει 80-85, σε κατηφορα δειχνει 75-80
    αυτα ειναι με καινουριο αλλα φτηνο θερμοστατημ και καθαρισμενο καλοριφερ

το καλοριφερ το καθαριζουμε* με το λαστιχο τουλαχιστον 2 φορες με ενδιαμεση χρηση του μοτερ.
    οταν καθαρισει ριχνουμε καθαριστικο και το κυκλοφορουμε με αυτο 1-2 μερες να σπασει τα υπολειματα.
    μετα ξεπλενουμε ολο το κυκλωμα και εφοσον ολο το καθαριστικο εχει φυγει βαζουμε καθαρο μειγμα αντιψυκτικου.
    ολα αυτα με εντελως κρυο μοτερ, γιατι το νερο ειναι παγωμενο και θα κανουμε ζημια

εγω εριξα 2 απανωτες φορες καθαριστικο, και τωρα ειναι 2ος χειμωνας που το καλοριφερ βγαζει καυτο αερα

* μην αναλυσουμε εδω πως το καθαριζουμε, εχουμε αλλα θεματα για αυτο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Asroc : 20-01-17 στις 23:58

Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

για το 1ο που δεν καταλαβενεις πρεπει να εχεις στο μυαλο σου χωντρικα πως ειναι το συστημα

η αντλια νερου δεν κυλαει τα νερα γρηγορα στο ρελαντι,
    πρεπει να εχεις στροφες αφου παιρνει κινηση μηχανικα απο το μοτερ

το καλοριφερ εχει μια εισοδο και μια εξοδο αλλα πολλα μικρα αυλακια αναμεσα για να περναει το νερο,
    και γυρο απο τα αυλακια περναει ο αερας για να ζεσταθει

αν τα μισα αυλακια πχ ειναι βουλωμενα, ζεστενεται το μισο στοιχειο του καλοριφερ,
    αν συνδιασεις και οτι το νερο δεν κυλαει επαρκως σε χαμιλες στροφες
    τοτε ο παγωμενος αερας καταφερνει και κρυωνει το στοιχειο,
    πρακτικα το στοιχειο δεν μπορει να ζεστανει αρκετα τον αερα που περναει απο αυτο.

αυτο αλλαζει οταν πατας γκαζι για 2 λογους:
    η μηχανη ζεστενεται λογο φορτιου και ζεστενει το νερο πιο πολυ (ειδικα αν εχεις το θεμα με τον θερμοστατη)
    και η αντλια εχει πιο πολυ πιεση οποτε το καλοριφερ εχει μεγαλυτερη παροχη ζεστου νερου για να μην κρυωνει

αν εχεις καθαρο καλοριφερ τοτε θα περναει πιο ευκολα πολυ νερο οποτε ο αερας θα ειναι παντα καυτος
    ΑΛΛΑ με καθαρο καλοριφερ και "κακο" θερμοστατη, τα νερα της μηχανης θα κρυωνουν πιο γρηγορα

μπορει να σου τα εξηγω σαν παιδακι, αλλα θελω να καταλαβεις την λογικη λειτουργειας τους

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Asroc Εμφάνιση μηνυμάτων
    χρηση πανω απο 2-3 λεπτα και ο αερας στο τερμα ζεστο απλα δεν αντεχεται
    ειτε παταω γκαζι ειτε οχι
    Σε όλα γενικά συμφωνούμε εκτός από αυτό...
    και για να το καταλάβεις αυτό παίζει ρόλο το που είσαι και κινείσαι. Εγώ που μένω πρόποδες Υμμητού και έχω κατηφορική διαδρομή, χρειάζομαι σαφώς περισσότερη ώρα, απλά γιατί δεν πατάω γκάζι και κατά βάση πάω ρολλάροντας σχεδόν μέχρι το κέντρο της Αθήνας. Αν δεν πατάς γκάζι, δε παίζει να σου δώσει καυτό αέρα. Οι τριβές του μοτέρ δεν είναι αρκετές για κάτι τέτοιο. Πρέπει να καεί βενζίνη.
    Αν όμως ήμουν λεωφόρο Αθηνών για 3 λεπτά, συνέχεια στο γκάζι, σαφώς θα μου έδινε αν όχι καυτό, πολύ ζεστό αέρα.

Συγκρικά με άλλα αυτοκίνητα πάντως, είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον τρόπο που το Κόρσα ζεσταίνει την καμπίνα του.

Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

να επαναλαβω οτι ο ζεστος αερας ειναι ασχετος με τον δεικτη στο ταμπλο

χλιαρο αερα εχεις αμα η μηχανη περασει τους 20-25 βαθμους
    ζεστο (πολυ υποκειμενικα) απο 35-40 και πανω

ο δεικτης μεχρι και 70 βαθμους δειχνει min ακομα
    και το 70 και 80 ειναι σχετικα σωστα, το 90 ειναι πρακτικα 88-98 και το 100 ειναι απο 105 και πανω

με τον "καλο" θερμοστατη η βελωνα ειναι κολλημενη στο 90, αντε χειμονα σε κατηφορα να δειξει 85

με τον φτηνο θερμοστατη η βελονα παιζει πολυ

Προεπιλογή

Κατάλαβα τί λες και έχω να σου πω το εξής.
    Αν είμαι σε ανηφόρα και έχει αρχίσει να κινείται η βελόνα του ψυκτικού, ο αέρας βγαίνει καυτός. Ακόμα και χωρίς ανακύκλωση! Από αυτό εγώ συμπεραίνω πως το καλοριφέρ μου κάνει τη δουλειά του.
    Τώρα για τον θερμοστάτη, όσοι τον αλλάξαν ξέρω ότι διαφορά δεν είδαν! ...και πολλοί τον άλλαξαν δυστυχώς!
    Αλλά όπως είπες και εσύ, χωρίς καλοριφέρ, αν έχει ανεβάσει νορμάλ θερμοκρασία το ψυκτικό στις κατηφόρες απλά πέφτει λίγο.
    Αν όμως έχω καλοριφέρ, μπορεί να πέσει και στο min και μετά από αυτό να συνεχίσεις να νιώθεις τον αέρα να γίνεται πιο χλιαρός. Δηλαδή μπορεί να πέφτει ακόμα και στους 50C γιατί του ζητάς θερμότητα χωρίς να καίει καύσιμο. Άρα όσο έχεις το καλοριφέρ, τόσο πέφτει η θερμοκρασία του ψυκτικού!

Προεπιλογή

Επίσης για να μην μπλεκόμαστε 20C είναι δροσερό 40C χλιαρό (θερμοκρασία σώματος) μέχρι τους 60C ζεστό και μετά τους 60C αρχίζει να γίνεται καυτό (δηλαδή δεν το αντέχει πολύ ώρα ή και καθόλου το χέρι σου)

Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nickolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγκρικά με άλλα αυτοκίνητα πάντως, είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον τρόπο που το Κόρσα ζεσταίνει την καμπίνα του.
    Αν ξεκινας με παγωμενο μοτερ μονο κατηφορα τοτε δεν θα ζεστανει γρηγορα,
    γι'αυτο σου εβαλα και θερμανση μα ρελαντι πιο πανω.

το corsa-c, με εξαιρεση το mercedes του πατερα μου, ειναι το πιο ζεστο αμαξι απο οσα εχω μπει με χειμωνα
    και σε αποδοση και σε ταχυτητα θερμανσης απο κρυο. Το a/c ειναι που μου τα χαλαει λιγο...

Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Κατι εχει παθει το edit και δεν παιζει...

40 βαθμοι ειναι πολυ ζεστο, ειχα μετρισει οταν κανω μπανιο με καυτο νερο και ηταν 42, πιο πολυ δεν αντεχα.

το σωμα καταλαβαινει ζεστη απο 25 και πανω, και θεωρει "φυσιολογικη" θερμοκρασια τους 23
    κατι που ειναι πανω απο 50-55 δεν μπορεις να το πιασεις, καιγεσαι

παραδοξως το οτι εχουμε σωμα 36,6 δεν εχει να κανει με το τι αισθανομαστε!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Asroc : 21-01-17 στις 00:28

Προεπιλογή

Αν βάλεις το χέρι σου σε λουτρό 37C (δεξαμενή με νερό για να κρατήσει κάτι σε θερμοκρασία σώματος), σχεδόν δεν καταλαβαίνεις ότι βάζεις το χέρι σου στο νερό. Ακριβώς γιατί δεν έχεις αίσθηση κρύου/ζεστού, είναι απολύτως ουδέτερο.
    Από την άλλη τώρα που το σκέφτομαι έχεις δίκιο πως οτιδήποτε πάνω απο 40C πρέπει να το νιώθουμε πολύ ζεστό!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Σπασμένο γρανάζι καλοριφέρ σε Corsa D
    Από τον/την EPIVITOR στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-18, 09:42
  2. Astra J Πρόβλημα Με Καλοριφέρ
    Από τον/την tolias63 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-16, 00:32
  3. Καθαρισμός καλοριφέρ Corsa-C
    Από τον/την capthookb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-11, 13:02
  4. Δεν έχω πια ζέστη από το καλοριφέρ
    Από τον/την macedonas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-11, 16:57
  5. Πρόβλημα με το καλοριφέρ
    Από τον/την perros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-07, 15:36

Δικαιώματα - Επιλογές