If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 46

Προεπιλογή Απόδοση καλοριφέρ corsa c

Καλημέρα παιδιά.

Θέλω να ρωτήσω κάτι για την απόδοση του καλοριφέρ. Όσο και να το δυναμώσω ο αέρας που βγάζεις είναι λίγο ζεστός, ωστόσο επειδή δεν θυμάμαι πέρυσι πως απέδιδε αυτό θέλω να μου πείτε...

Πρέπει να είναι καυτός?
    Βάζω το χέρι στους αέραγωγους αλλά δεν με καίει.

Υπόψιν η θερμοκρασία εδώ κάθε μέρα είναι από -2 και κάτω και έχω αυτόματο κλιματισμό.

Προεπιλογή

Αν το χεις στα φουλ πρεπει να ειναι αρκετα ζεστος με αυτοκινητο στους 80-90 βαθμους θερμοκρασια
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το χεις στα φουλ πρεπει να ειναι αρκετα ζεστος με αυτοκινητο στους 80-90 βαθμους θερμοκρασια
    Συνήθως το δουλεύω στους 22, Οκ θα το βάλω φουλ μετά να δω

Senior Member Το avatar του χρήστη opel007
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

εδω με τα χιονια που εκανε κιολας και θερμοκρασια 0 βαθμους μετα απο 10 λεπτα ειχα καυτο αερα.Γενικα εχω καυτο αερα πολυ γρηγορα για δοκιμασε στο φουλ να το βαλεις .
    Οταν θα ειναι ζεστο το αμαξι σου και το βαλεις στο φουλ να δουλευει βγες και πιασε τα 2 κολαρα του καλοριφερ. πρεπει και τα 2 να ειναι ζεστα .Για να τσεκαρεις αν ειναι βουλωμενο το ψυγειο σου

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εδω με τα χιονια που εκανε κιολας και θερμοκρασια 0 βαθμους μετα απο 10 λεπτα ειχα καυτο αερα.Γενικα εχω καυτο αερα πολυ γρηγορα για δοκιμασε στο φουλ να το βαλεις .
    Οταν θα ειναι ζεστο το αμαξι σου και το βαλεις στο φουλ να δουλευει βγες και πιασε τα 2 κολαρα του καλοριφερ. πρεπει και τα 2 να ειναι ζεστα .Για να τσεκαρεις αν ειναι βουλωμενο το ψυγειο σου
    Το έβαλα στο φουλ το απόγευμα με ζεστό αμάξι. Όχι ο αέρας ήταν λίγο ζεστός, λίγο παραπάνω από χλιαρος. Οκ θα δοκιμάσω αυτό με τα κολάρα... Αν και είμαι σίγουρος ότι έχει βουλώσει το ψυγείο.
    Σε περίπτωση που έχει βουλώσει, τι κάνω? Κάπου υπάρχει οδηγός αλλά δεν τον έχω βρει...

Προεπιλογή

Φίλε μου αν οδηγείς χαλαρά στη Γερμανία με καλά μείον, είναι νορμάλ να μην σε καίει ο αέρας που βγαίνει.
    Στο Καρπενήσι με το που είχα ανηφόρα έβγαινε σχεδόν καυτός και στις κατηφόρες ήταν χλιαρός.

Γενικά αν δεν καις πολύ καύσιμο, τί να κάνει και αυτό το έρμο!
    Επίσης είναι φυσιολογικό ειδικά στα πρώτα χιλιόμετρα, ακόμα και να πέφτει η θερμοκρασία νερού με το που ανοίγεις το καλοριφέρ.

Προεπιλογή

Για να μην ανοιγω άλλο θέμα, έχω παρόμοιο πρόβλημα με το καλοριφέρ σε Corsa D. Στο συνεργείο έκαναν πλύσεις στο καλοριφέρ φάνηκε να βελτιώνεται αλλά σε ένα μήνα πάλι τα ίδια. Σήμερα το παρακολούθησα με τη βοήθεια μετρητή θερμότητας, στο ρελαντί η θερμοκρασία ψυκτικού νομίζω ανεβαίνει αρκετά αργά (υποψιάζομαι και κολλημένο θερμοστάτη), ο επιλογέας ζεστό/κρύο λειτουργεί, ο ανεμιστήρας λειτουργεί. Τα κολλάρα του ψυγείου είχαν μια διαφορά 10 βαθμών μόνο, κάτι που μου λέει ότι έχει κολλησει ο θερμοστάτης ανοικτός, και μετά από πολύ ώρα έφτασε τελικά και στους 99. Μέτρηση μέσα στους αεραγωγούς, με ρελαντί έβγαζε περί τους 22 βαθμούς, με σταθερό γκάζι το ένιωθες να ζεσταίνεται σταδιακά και έφτασε 36 βαθμούς που ξαναέπεφτε μετά στους 22 όταν δούλευε ρελαντί (σταματημένο το όχημα).
    Επειδή αντιλαμβάνομαι ότι είναι θέμα και από 2 μεριές (θερμοστάτης/βουλωμένο καλοριφέρ) και το να ξηλώσω ταμπλό να αλλάζω καλοριφέρ κοστίζει πάρα πολύ, σκέφτομαι να βάλω ένα καθαριστικό ψυκτικού κυκλώματος να βολτάρω 2 μέρες και να αλλάξω ψυκτικό και το θερμοστάτη στο τέλος. Έχει δοκιμάσει κανείς τέτοια λύση;

Προεπιλογή

Το καλοριφέρ το ανοίγω μόνο αφού φτάσει στη μέση η βελόνα ώστε να ζεσταθεί το αυτοκίνητο όσο το δυνατόν πιο γρήγορα για το καλό του κινητήρα.

Σήμερα για να καταλάβεις έφυγα το πρωί με -15 και μέσα σε δέκα λεπτά πορείας είχε ζεσταθεί ο κινητήρας. Συνεπώς πιστεύω ο θερμοστάτης είναι Οκ.

Γενικά το δουλεύω στους 20 με 21 βαθμούς αλλά δεν θα με πείραζε να έχω περισσότερη ζέστη κάποιες φορές.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο avalanche3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλοριφέρ το ανοίγω μόνο αφού φτάσει στη μέση η βελόνα ώστε να ζεσταθεί το αυτοκίνητο όσο το δυνατόν πιο γρήγορα για το καλό του κινητήρα.

Σήμερα για να καταλάβεις έφυγα το πρωί με -15 και μέσα σε δέκα λεπτά πορείας είχε ζεσταθεί ο κινητήρας. Συνεπώς πιστεύω ο θερμοστάτης είναι Οκ.

Γενικά το δουλεύω στους 20 με 21 βαθμούς αλλά δεν θα με πείραζε να έχω περισσότερη ζέστη κάποιες φορές.
    Προσωπικά άφηνα το Clima να κάνει τη δουλειά του. Με το που είχε έστω και λίγο χλιαρό αέρα (στο auto) άρχιζε να λειτουργεί. Προτιμώ να είμαι εγώ ζεστός παρά το μοτέρ. Πίστεψέ με, αν υπήρχε σοβαρό θέμα θα έκαναν το κλίμα να λειτουργεί στο auto διαφορετικά.

Από εκεί και πέρα, με -15 και χαμηλές ταχύτητες σε φλατ επιφάνεια, δεν μου κάνει εντύπωση να μην ζεσταίνεσαι ποτέ. Τουλάχιστον δεν ξεπαγιάζεις!
    Ενδεικτικά στο ρελαντί με -15, μην περιμένεις να βγάζει ζεστό αέρα. Αν βγάζει χλιαρό, τυχερός είσαι.

Προεπιλογή

Στο δικο μου αν και diesel παντως την προηγουμενη βδομαδα με ημερισιες θερμοκρασιες -7 με -3, τα νερα πανω απο 50 βαθμους δεν ανεβαιναν με τιποτα μεσα στην πολη. Αλλα εβγαζε ζεστη κανονικα. Απο το πρωτο πρωινο ξεκινημα με θερμοκρασια αντιψυκτικου κατω απο το μηδεν στα 3km αποσταση ποιανει 40 βαθμους τα νερα. Γενικα το corsa ζεστενεται το καλοριφερ του πολυ γρηγορα.
    Απο την αλλη υπαρχει περιπτωση το κλαπε επιλογης θερμοκρασιας να εχει χαλασει το σεβρο, και να ειναι συνεχεια ανοιχτο στο να δινει 20-21 βαθμους, λογικα με διαγνωστικο θα το βγαλει ως βλαβη.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Καλημέρα σας

Λοιπόν σήμερα έπιασα τα λάστιχα του καλοριφέρ με θερμοκρασία σχεδόν στη μέση, το δεξί ήταν καυτό το αριστερό χλιαρό.

Στη συνέχεια έσβησα το καλοριφέρ, άφησα την θερμοκρασία να ανέβει λίγο πάνω από την μέση, όπου τότε έκαιγαν και οι δυο σωλήνες και έβγαινε ζεστός αέρας.

Αυτό τι σημαίνει? Θερμοστάτης?
    Ανοίγει μεν αλλά όχι τέρμα?

Ευχαριστώ

Προεπιλογή

Αυτό σημαίνει ότι ο θερμοστάτης σου δουλεύει κανονικά ανοίγει και κυκλοφορούν κανονικά τα νερά. Πιστεύω πως είναι το ψυγείο του καλοριφέρ έχουν γεμίσει οι κυψέλες όχι όλες οι μισές τουλάχιστον γιαυτο και βγάζει ζεστό αέρα όταν είναι αρκετά ζεστό. Το ίδιο ακριβώς είχα πάθει με το προηγούμενο αυτοκίνητο audi a3!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Astrahgtc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό σημαίνει ότι ο θερμοστάτης σου δουλεύει κανονικά ανοίγει και κυκλοφορούν κανονικά τα νερά. Πιστεύω πως είναι το ψυγείο του καλοριφέρ έχουν γεμίσει οι κυψέλες όχι όλες οι μισές τουλάχιστον γιαυτο και βγάζει ζεστό αέρα όταν είναι αρκετά ζεστό. Το ίδιο ακριβώς είχα πάθει με το προηγούμενο αυτοκίνητο audi a3!
    Οκ, ωστόσο όταν δεν είναι αρκετά ζεστό γιατί δεν έχει ίδια θερμοκρασία εισόδου και εξόδου από το ψυγείο το καλοριφέρ?

Προεπιλογή

Σκέψου ότι το ψυγείο του καλοριφέρ δεν γεμίζει όλο με νερό και δεν μπορεί να ζετάνει τον αέρα και ζεστάνει καλύτερα όταν το νερό καίει! Τουλάχιστον στο audi που είχα αυτό γινόταν. Το ψυγείο καλοριφέρ του audi έκανε 60€ η δουλειά του μάστορας 180€ γι'αυτό και γώ έβγαλα τα σωληνάκια που φερνουν το νερό στο ψυγείο του καλοριφέρ και με πιεστικό νερου έριξα με πίεση νερό μέσα στο ψυγείο του καλοριφέρ και ξεμπούκοσε....μετα δούλευε κανονικά. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Astrahgtc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέψου ότι το ψυγείο του καλοριφέρ δεν γεμίζει όλο με νερό και δεν μπορεί να ζετάνει τον αέρα και ζεστάνει καλύτερα όταν το νερό καίει! Τουλάχιστον στο audi που είχα αυτό γινόταν. Το ψυγείο καλοριφέρ του audi έκανε 60€ η δουλειά του μάστορας 180€ γι'αυτό και γώ έβγαλα τα σωληνάκια που φερνουν το νερό στο ψυγείο του καλοριφέρ και με πιεστικό νερου έριξα με πίεση νερό μέσα στο ψυγείο του καλοριφέρ και ξεμπούκοσε....μετα δούλευε κανονικά. Ελπίζω να σε βοήθησα.
    Οκ, ευχαριστώ πολύ

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

τα κορσα c εχουν προβληματικο καλοριφερ.

ειναι πολυ λεπτα τα στοιχεια του για να ζεσταινει αμεσως αλλα βουλωνει πολυ ευκολα
    αυτο που λες εσυ το παθαινω καθε 2 χρονια οπου το ξεβουλωνω και επανερχεται.

με καθαρο συστημα, ακομα και με 0 βαθμους εξω (κρυο μοτερ)
    σε τερμα ζεστο και ανακυκλωση αρχιζει να βγαζει χλιαρο αερα σε δευτερολεπτα
    και πολυ ζεστο μεσα σε 1-2 λεπτα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Asroc : 20-01-17 στις 16:52

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Asroc Εμφάνιση μηνυμάτων
    με καθαρο συστημα, ακομα και με 0 βαθμους εξω (κρυο μοτερ)
    σε τερμα ζεστο και ανακυκλωση αρχιζει να βγαζει χλιαρο αερα σε δευτερολεπτα
    και πολυ ζεστο μεσα σε 1-2 λεπτα
    Εμένα στο πολύ κρύο (με κλίμα στο auto) ήθελε 2-3 λεπτά για να αρχίζει να λειτουργεί με χλιαρό αέρα. Βέβαια όπως είπα με τέρμα το ζεστό χειροκίνητα όσο πατούσα γκάζι έβγαζε καυτό αέρα, με το που άφηνα το γκάζι ο αέρας γινόταν χλιαρός. Αυτό συνέβαινε σχεδόν real time, ίσως να ήταν 2-3 δευτερόλεπτα διαφορά από τα πατήματα στο γκάζι. Αλλά με πολύ κρύο, αν μόνος μου το έβαζα να λειτουργήσει, δε θα μου έδινε από την αρχή ούτε χλιαρό έστω αέρα.
    Μου κάνει πολύ εντύπωση αυτό που λες!

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

το καλοριφερ σου ειναι μισοβουλωμενο τοτε.

οταν πατας γκαζι η αντλια εχει πιο μεγαλη παροχη και το νερο κυλαει περισσοτερο,
    στο ρελαντι που η αντλια δεν διναι πολυ παροχη, το νερο δεν ειναι ελευθερο να κυλισει επαρκως και το καλοριφερ προλαβαινει να κρυωσει.

με καθαρο/καινουριο καλοριφερ αυτο δεν συμβαινει (ή και να συμβαινει ειναι τοσο λιγο δεν το καταλαβαινεις πρακτικα)

Στα diesel δεν ειναι τοσο καλο το καλοριφερ γιατι τα νερα αργουν πολυ να ζεσταθουν και δεν φτανουν τετοιες θερμοκρασιες.
    Λογικα καποιο τροπο θα εχουν να το αντισταθμισουν. τα καινουρια αμαξια, ειδικα τα diesel εχουν quick heat με αντιστασεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Asroc : 20-01-17 στις 18:51

Προεπιλογή

H εμπειρία μου είναι από βουνό. Στις κατηφόρες που δεν πατούσα γκάζι, γενικά είχα χαμηλή σχέση στο κιβώτιο και αρκετές στροφές στον κινητήρα... και σχετικά σύντομα ο αέρας γινόταν χλιαρός με πχ. -5 εξωτερική θερμοκρασία. Δεν το άφηνα ποτέ να πηγαίνει ρελαντί με νεκρά για λόγους ασφαλείας.
    Αν είχε προλάβει να ανέβει λίγο η θερμοκρασία νερού, την έβλεπα ταυτόχρονα να πέφτει. (αλλά εγώ παρέμενα ζεστός!)

Αυτό που λες, παγωμένο μοτέρ με 0 εξωτερική θερμοκρασία να δίνει χλιαρό αέρα σε δευτερόλεπτα μου φαίνεται απίθανο! Εκτός και αν ο δείκτης νερού είναι μεν στο min αλλά το μοτέρ έχει δουλέψει πιο πριν, οπότε σαφώς γίνεται. Αλλά τότε το μοτέρ δεν είναι παγωμένο!

Senior Member Το avatar του χρήστη opel007
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nickolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα στο πολύ κρύο (με κλίμα στο auto) ήθελε 2-3 λεπτά για να αρχίζει να λειτουργεί με χλιαρό αέρα. Βέβαια όπως είπα με τέρμα το ζεστό χειροκίνητα όσο πατούσα γκάζι έβγαζε καυτό αέρα, με το που άφηνα το γκάζι ο αέρας γινόταν χλιαρός. Αυτό συνέβαινε σχεδόν real time, ίσως να ήταν 2-3 δευτερόλεπτα διαφορά από τα πατήματα στο γκάζι. Αλλά με πολύ κρύο, αν μόνος μου το έβαζα να λειτουργήσει, δε θα μου έδινε από την αρχή ούτε χλιαρό έστω αέρα.
    Μου κάνει πολύ εντύπωση αυτό που λες!
    μην σου κανει καθολου εντυπωση... Με 0 βαθμους σε το πολυ 5 λεπτα εχω καυτο αερα οτι διαδρομη και να κανω ευθεια ανηφορα κατηφορα.. Αν δουλευουν σωστα ο θερμοστατης και το ψυγειο δεν εχεις σκαμπανεβασματα στην θερμοκρασια του αερα...
    Και δεν το εχω καθαρισει ποτε το ψυγειο.. 14 χρονων..

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Σπασμένο γρανάζι καλοριφέρ σε Corsa D
    Από τον/την EPIVITOR στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-18, 09:42
  2. Astra J Πρόβλημα Με Καλοριφέρ
    Από τον/την tolias63 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-16, 00:32
  3. Καθαρισμός καλοριφέρ Corsa-C
    Από τον/την capthookb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-11, 13:02
  4. Δεν έχω πια ζέστη από το καλοριφέρ
    Από τον/την macedonas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-11, 16:57
  5. Πρόβλημα με το καλοριφέρ
    Από τον/την perros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-07, 15:36

Δικαιώματα - Επιλογές