If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 33 από 33
    Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mcloud Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιαννη καλοφορετος, ομως εχεις λιγα χλμ , γιατι δεν περιμενες εστω αλλη μια χρονια να αλλαξεις το σετ; Ας το αλλαζες στα 10 ετη που προτεινεται.. φαινεται σου μπηκε η ιδεα κολλησες κ ειπες να το κανεις να φευγει απ το νου σου. Δεν θα παθαινες τα χιλια - μυρια αλλωστε εαν ειχε καποιο θεμα προειδοποιει ηχητικα και καλα μαλιστα. Σε ευχαριστουμε επισης για τις εξτρα πληροφοριες που μας δινεις για κωδικους και το τι φορουσε επανω απ' τη μαμα του.
    Αληθεια για το Astra J ποτε προτεινεται αλλαγη καδενας και αντλιας νερου;
    ελεγα να το αφησω μεχρι τα 10 χρονια αλλα σε ελεγχο που εγινε προ λιγων μηνων κατι με ετρωγε γιατι το εβλεπα να ξεραινεται(σχετικη εμπειρια απο ιμαντες έχω λόγω του σκούτερ που αλλαζω κάθε χρόνο) και τελικα απεδειχθη οτι και το ρουλεμαν τα εφτυνε οπότε καλλιο νωριτερα παρα αργότερα και χειροτερα.
    Βεβαια ισως φταιει οτι το αυτοκινητο κανει ουτε 5-6.000 το χρονο λογω μετακινησης με μηχανή.
    ο κωδικος του ιμαντα ειναι GM 93180815,του ρουλεμαν εντατηρα GM55574864,και του 2ου ρουλεμαν GM 24436052,ολα αυτα σε ενα κουτι με κωδικο 95516740 made in germany
    Γιάννης

Προεπιλογή

Άψογος!
    Δεν τρέχει κάστανο.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Πηγα την Παρασκευη για τυπικο σερβις(λαδια,φιλτρο,φιλτρο αερα και βενζινης) και διαπιστωθηκε οτι η αντλία νερου ειχε πιασει σαν μαγιονεζα στο κάτω μερος.
    Οπότε αλλάχθηκε και η αντλία νερού με μάρκα dolz με μεταλλικα πτερυγια ενω η μαμα ειχε πλαστικα.Δεν υπηρχε χρόνος(και μάλλον διάθεση) να αγορασθει καποια αλλη και διαβεβαιωθηκα οτι ειναι απο τις καλυτερες.
    Κόστος 190 ευρω όλα μαζι με αλλαγη ψυκτικού υγρού.Πως σας φαίνεται;

IMG_5727.JPG
    IMG_5728.JPG
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpats : 15-07-19 στις 14:57
    Γιάννης

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Χμμμ. , η αντλία που έβαλες (25€), Τα αναλώσιμά σου αν έβαλες GM λάδι 5λτ - αντιψυκτικό 2λτ (40€) και όλα τα φίλτρα Mann (20€) στοιχίζουν συνολικά 85€. Χρέωσε την εργασία 105€?

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμμ. , η αντλία που έβαλες (25€), Τα αναλώσιμά σου αν έβαλες GM λάδι 5λτ - αντιψυκτικό 2λτ (40€) και όλα τα φίλτρα Mann (20€) στοιχίζουν συνολικά 85€. Χρέωσε την εργασία 105€?
    αντλια 30 αγορα
    λαδι 30 gm dexos 2
    φιλτρο βενζινης 10 γνησιο
    φιλτρο αερος 10 γνησιο
    αντιψυκτικο 2 μονόλιτρα 20 ευρω

συνολο 100 ευρω ανταλλακτικα και 90 εργασια.
    Βεβαια εγινε και καθαρισμος πεταλουδας,λιπανση ολων των κινουμενων μερων στα συστημα αναρτησης και διευθυνσης,λιπανση στις πορτες και στο λεβιε ταχυτητων και μπηκε διαγνωστικο.Επίσης εγινε πλυσιμο στο κινητηρα.συνολο ωρων 2,5 ωρες
    Γιάννης

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    αντλια 30 αγορα
    λαδι 30 gm dexos 2
    φιλτρο βενζινης 10 γνησιο
    φιλτρο αερος 10 γνησιο
    αντιψυκτικο 2 μονόλιτρα 20 ευρω

συνολο 100 ευρω ανταλλακτικα και 90 εργασια.
    Βεβαια εγινε και καθαρισμος πεταλουδας,λιπανση ολων των κινουμενων μερων στα συστημα αναρτησης και διευθυνσης,λιπανση στις πορτες και στο λεβιε ταχυτητων και μπηκε διαγνωστικο.Επίσης εγινε πλυσιμο στο κινητηρα.συνολο ωρων 2,5 ωρες
    ok τότε. Μονο το πλυσιμο κινητηρα χρεωνεται εξω ενα 10-15€. Μαζι με την πεταλούδα (την εβγαλε ή απλά της εριξε Spray?) πανω κατω +-20€ φυσιολογική τιμή. Τον ιμάντα δυναμό δεν τον αλλαξες?

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

- 1 +
    - 1 +
    - 1 +
    - 1 +
    - 1 +
    Εικόνα Όνομα Προϊόντος Κωδικός Προϊόντος Ποσότητα Τιμή Μονάδας Σύνολο
    GM - Opel SAE 5W30 Dexos 2 Συνθετικό 5Lt 5W30-GM-5 27,00€ 27,00€
    Φίλτρο αέρα C33189MANN-MANN-FILTER 9,67€ 9,67€
    Φίλτρο λαδιού W71275MANN-MANN-FILTER 2,83€ 2,83€
    Φίλτρο καυσίμου WK512MANN-MANN-FILTER 7,62€ 7,62€
    Αντλία νερού O146DOLZ-DOLZ 25,05€ 25,05€
    Σύνολο: 72,17€ + 13 το DEXcool= 86€ από ανταλλακτικά.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

ε εεντάξει τωρά συνεργειο ειναι οπότε καταλαβαινεις κατι παραπανω στη τιμη θα το τσιμπούσε.την πεταλουδα την καθαρισε βγαζοντας το κολλάρο με ενα σπρευ.Παντως απο εκει που ειχα ρελαντί 0,9 τωρα εχω 0,6.Εβγαλε αρκετη μαυρίλα μπορω να πω.
    Ιμάντα δυναμί δεν αλλαξα ,τον είδε σε καλή κατάσταση .
    Γιάννης

Προεπιλογή

Συγνώμη ρε παιδιά, μου φαίνεται ώρες ώρες είμαστε λίγο υπερβολικοί, εσείς δουλεύετε τζάμπα; Το συνεργείο έχει ενοίκιο, ρεύμα, νερό, έφκα, υπάλληλο, ασφάλεια στον υπάλληλο, εφορία + να συντηρήσει το σπίτι του, και την οικογένεια του. Αυτός που ανοίγει ένα συνεργείο δεν το ανοίγει για να βγάλει 600 € το μήνα. Πρέπει να είμαστε και λίγο αντικειμενική. Το σέρβις γίνετε μια φορά το χρόνο, να παρακαλάμε να μην παθαίνουμε ζημιές ή αν πάθουμε ο μάστορας να είναι τσακάλη και να μας δώσει λύση στο πρόβλημά μας χωρίς να μας αλλάξει όλο το αυτοκίνητο. Βέβαια υπάρχουν και συνεργεία που είναι φαρμακεία αυτά θέλουν προσοχή.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Και λαστιχα αλλαζεις στην 3-4ετια αλλα δεν στοιχιζει 100€ η τοποθετηση. Και εκει γυρω στην 1 -1,5 ωρα ειναι η διαδικασια.
    Και όλα τα παραπάνω τα έχει και αυτός, όπως και οι περισσότεροι ελεύθεροι επαγγελματίες. Και μη μου πεις ότι στην αλλαγη λαδιών το 50ρικο που ζητάνε οι περισσότεροι αντικατοπτρίζει το κόστος της εργασίας που προσφέρουν.
    Πάντα βέβαια υπάρχουν και οι εξαιρεσεις
    αυτούς ψαχνουμε στο club και φαντάζομαι γι αυτό γινονται όλες αυτές οι συζητήσεις.
    Παρεπιπτώντος χθες φίλος ήθελε να αλλάξει αυτόματο δυναμό και να κάνει service στο δυναμό σε ένα citroen c4 1.6 και του ζητήσε σε συνεργείο έξω 140€.
    Πήγε σήμερα πρωί πρωί στην αντιπροσωπεία και ήδη έκανε τη δουλειά του με 60€.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 16-07-19 στις 09:45

Προεπιλογή

Γιαννη εγω με vectra c 2008 1600cc πληρωσα για το μεγαλο σερβις 250 ευρω με αποδειξη ..επιπλεον 60 ευρω για αλλαγη ιμαντα δυναμο. Μου ειπαν και εμενα τα ιδια για τον ιμαντα δλδ 6 χρονια ή 90000χλμ....το πολυ και μου ζητουν 225 ευρω!!!. μπορεις να μου στειλεις πμ για το συνεργειο σου? το παω σε εξουσιοδοτημμενο ...το δικο σου ειναι εξουσιοδοτημενο?
    opel vectra C 1600cc with zavoli LPG

Προεπιλογή

Γιαννη εγω με vectra c 2008 1600cc πληρωσα για το μεγαλο σερβις 250 ευρω με αποδειξη ..επιπλεον 60 ευρω για αλλαγη ιμαντα δυναμο. Μου ειπαν και εμενα τα ιδια για τον ιμαντα δλδ 6 χρονια ή 90000χλμ....το πολυ και μου ζητουν 225 ευρω!!!. μπορεις να μου στειλεις πμ για το συνεργειο σου? το παω σε εξουσιοδοτημμενο ...το δικο σου ειναι εξουσιοδοτημενο?
    opel vectra C 1600cc with zavoli LPG

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dlag6665 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι εξειδικευμένο Opel όχι εξουσιοδοτημένο.Αλλα μην νομίζεις οτι στις αντιπροσωπειες γίνεται καλύτερη δουλειά.Παντως 60 ευρω για αλλαγη δυναμό ειναι παρα πολλά...
    Γιάννης

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. σετ ιμαντα χρονισμου ΒΟΗΘΕΙΑ..
    Από τον/την woolfy στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-15, 23:08
  2. ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΣΜΟΥ, ΙΜΑΝΤΑ ΔΥΝΑΜΟ, και ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
    Από τον/την vasiliskk στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-14, 14:06
  3. ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΣΜΟΥ ΣΕ ASTRA OPC
    Από τον/την opc240 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-13, 11:41
  4. ωρα για αντικατασταση Ιμαντα Χρονισμου
    Από τον/την rempetis71 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-12, 16:17
  5. Ερωτηση για αντοχη ιμαντα χρονισμου
    Από τον/την bsiap στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-11, 16:11

Δικαιώματα - Επιλογές