If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 18 από 18

Προεπιλογή υπολογιστης ταξιδιου

καλησπερα εχω το astra h 1.6 2008 και ο υπολογιστησ ταξιδιου σταματημενο τα αμαξι ανεβαινει η καταναλωση σε ενα λεπτο που το μυδενισα απο το 8λιτρα/100 σε 35.ξερετε τι μπορει να φταιει.ευχαρηστω και καλη χρονια

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gmnk Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα εχω το astra h 1.6 2008 και ο υπολογιστησ ταξιδιου σταματημενο τα αμαξι ανεβαινει η καταναλωση σε ενα λεπτο που το μυδενισα απο το 8λιτρα/100 σε 35.ξερετε τι μπορει να φταιει.ευχαρηστω και καλη χρονια
    στα πρωτα χιλιομετρα αναλογως το πως κινεισαι ,δειχνει το μεσο ορο.μετα τα 10χλμ θα αρχισει να σταθεροποιειται εφοσον οδηγεις με συνεση και οχι με το γκαζι στο πατωμα
    Γιάννης

Senior Member Το avatar του χρήστη georen
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

πιθανον δεν φταιει τιποτα, εκτος, απο το οτι, το μηδενισες και κραταει απο την αρχη στατιστικα
    εγω με το αμαξι της υπογραφης μου μηδενιζω παντα οταν φουλαρω και μετα απο τα πρωτα 2-3
    χιλιομετρα μου δειχνη ενδειξη κοντα στα 13-14 στα 100 φτιαχνει στα φυσιολογικα μετα απο καμμια
    10 χιλιομετρα
    με λενε γιωργο
    astra twintop 1,6t cosmo ,μαυρο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Προεπιλογή

παιδια ευχαριστω για τισ απαντησεις αλλα αυτο μου το κανει τι 10 τελευταιεσ ημερεσ και αυτο που δεν ανεφερα ειναι οτι παιζει πολυ λιγο κατα 100 στροφες στο ρελαντι

Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

κατσε να καταλαβω
    οταν λες απο τα 8 στα 35 λιτρα/100 εννοεις στιγμιαια ενδειξη καταναλωσης;
    ή την ολικη; για το σκαμπανεβασμα στις στροφες μπορει να φταιει τροφοδοσια, ή ρευμα, ή προβληματικα μπουζι,
    ή το ιδιο το στροφομετρο αν καποια φυσα δεν παταει καλα μετα απο καποια λακουβα εμενα μου το εκανε καμμια
    φορα αυτο λιγο πριν μεινω απο μπαταρια οπως επισης οταν εβαζα μπροστα μου εσβηνε στιγμιαια το κασετοφωνο
    με λενε γιωργο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Προεπιλογή

οταν ειναι σταματημενο η στιγμιαια εινα 0.6 0.7 και η ολικη ανεβαινει συνεχεια χωρις σταματημω.το εκανα μια βολτα το μηδενισα και εστρωσε.οταν ξανασταματηασα απο 8/100 παλι τα ιδια

Προεπιλογή

οταν ειναι σταματημενο η στιγμιαια εινα 0.6 0.7 και η ολικη ανεβαινει συνεχεια χωρις σταματημω.το εκανα μια βολτα το μηδενισα και εστρωσε.οταν ξανασταματηασα απο 8/100 παλι τα ιδια
    Δε βγαζεις για λιγο τι μπαταρια του αυτοκινητου, μπας και ερθει στα ισια του; Λεω εγω...

Προεπιλογή

ναι το σκεφτηκα θα το κανω ευχαριστω

Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

η σωστη λειτοργια ειναι
    μηδενιζω και για αρχη εχω υψηλες ενδειξεις και μετα απο καποια χιλιομετρα χωρις να το
    κυνηγαω πεφτουν σιγα σιγα στα φυσιολογικα
    τωρα αν εσενα δεν συμπεριφερεται ετσι πριν αρχισεις το ψαξιμο (και εφοσον εχεις τον κωδικο
    ασφαλειας του ραδιοφωνου σου για καλο και για κακο) δοκιμασε να βγαλεις τον πολο της μπαταριας για λιγο
    κανα 15λεπτο να μηδενισουν ολα και βλεπεις μετα τι γινεται μπορει να στρωσει
    με λενε γιωργο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο georen Εμφάνιση μηνυμάτων
    η σωστη λειτοργια ειναι
    μηδενιζω και για αρχη εχω υψηλες ενδειξεις και μετα απο καποια χιλιομετρα χωρις να το
    κυνηγαω πεφτουν σιγα σιγα στα φυσιολογικα
    τωρα αν εσενα δεν συμπεριφερεται ετσι πριν αρχισεις το ψαξιμο (και εφοσον εχεις τον κωδικο
    ασφαλειας του ραδιοφωνου σου για καλο και για κακο) δοκιμασε να βγαλεις τον πολο της μπαταριας για λιγο
    κανα 15λεπτο να μηδενισουν ολα και βλεπεις μετα τι γινεται μπορει να στρωσει
    ευχαριστω για τια απαντισεισ τωρα παω να το κανω

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Σύμφωνα με έγκυρες πηγές το αυτοκίνητο σταματημένο στο ρελαντί καταναλώνει καύσιμο χωρίς να διανύει χιλιόμετρα. Επομένως το πηλίκο λίτρα καυσίμου ανά χιλιόμετρα διαρκώς μεγαλώνει. Αυτό βέβαια το καταλαβαίνεις πιο εύκολα όταν μηδενίζεις τις ενδείξεις για τη μέση κατανάλωση. Αν ξεκινήσεις να οδηγάς, αυξάνονται τα χιλιόμετρα και τα καύσιμα και επειδή η κατανάλωση στο ρελαντί είναι πολύ μικρή δεν επηρεάζει το νούμερο που βλέπεις στη μέση κατανάλωση. Αν κάνεις 200 χλμ και κάψεις 20 λίτρα (δηλαδή 10λ/100χλμ) και μετά το αφήσεις μια μέρα στο ρελαντί και κάψεις άλλα 20 λίτρα θα σου δείχνει η οθόνη 20λ/100χλμ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη astranaut : 6 Μέρες πρίν στις 11:51

Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο astranaut Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με έγκυρες πηγές το αυτοκίνητο σταματημένο στο ρελαντί καταναλώνει καύσιμο χωρίς να διανύει χιλιόμετρα. Επομένως το πηλίκο λίτρα καυσίμου ανά χιλιόμετρα διαρκώς μεγαλώνει. Αυτό βέβαια το καταλαβαίνεις πιο εύκολα όταν μηδενίζεις τις ενδείξεις για τη μέση κατανάλωση. Αν ξεκινήσεις να οδηγάς, αυξάνονται τα χιλιόμετρα και τα καύσιμα και επειδή η κατανάλωση στο ρελαντί είναι πολύ μικρή δεν επηρεάζει το νούμερο που βλέπεις στη μέση κατανάλωση. Αν κάνεις 200 χλμ και κάψεις 20 λίτρα (δηλαδή 10λ/100χλμ) και μετά το αφήσεις μια μέρα στο ρελαντί και κάψεις άλλα 20 λίτρα θα σου δείχνει η οθόνη 20λ/100χλμ.
    συμφωνουμε απολυτως σε αυτο, ακριβως οπως τα γραφεις, αλλα δεν αλλαζει για αυτο το λογο απο 8/100 σε 35/100 μεσα σε ενα λεπτο που γραφει ο gmnk σταματημενο
    αντε απο 8/100 να παει να παει 8,5 - 9 το πολυ 10/100 οχι παραπανω και αυτο με αρκετη ωρα (κανα μισαωρο) σταματημενο στο ρελαντι
    εκτος αν το ενα λεπτο που εγραψε στο πρωτο ποστ του δεν ηταν κυριολεκτικα ετσι
    με λενε γιωργο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Προεπιλογή

συμφωνουμε απολυτως σε αυτο, ακριβως οπως τα γραφεις, αλλα δεν αλλαζει για αυτο το λογο απο 8/100 σε 35/100 μεσα σε ενα λεπτο που γραφει ο gmnk σταματημενο
    αντε απο 8/100 να παει να παει 8,5 - 9 το πολυ 10/100 οχι παραπανω και αυτο με αρκετη ωρα (κανα μισαωρο) σταματημενο στο ρελαντι
    εκτος αν το ενα λεπτο που εγραψε στο πρωτο ποστ του δεν ηταν κυριολεκτικα ετσι
    καλησπερα εβγαλα την μπαταρια αλλα τιποτα,εχω κλισει ραντεβου για σαββατο.πραγματικα ανεβαινει περιπου σε ενα λεπτο.δεν ξερω μηπωσ φταιει οτι το αμαξι κανει το πρωι 1500 μετρα και το ιδιο το μεσημερι επιδειη η δουλεια τησ συζηγου ειναι κοντα(την τελευταια εβδομαδα).ευχαριστω πολυ

Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

μπα δεν νομιζω φιλε μου να φταιει η αποσταση που κανει το αμαξι
    και αν για αυτη την αποσταση δεν το παταει τοτε δεν βλεπω το λογο
    να σκαρφαλωνει τοσο ψηλα τοσο αποτομα

οταν βρεις ακρη αν δεν σου κανει κοπο ενημερωσε τι ηταν να το εχουμε στα υποψη
    με λενε γιωργο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Προεπιλογή

μπα δεν νομιζω φιλε μου να φταιει η αποσταση που κανει το αμαξι
    και αν για αυτη την αποσταση δεν το παταει τοτε δεν βλεπω το λογο
    να σκαρφαλωνει τοσο ψηλα τοσο αποτομα

οταν βρεις ακρη αν δεν σου κανει κοπο ενημερωσε τι ηταν να το εχουμε στα υποψη
    ευχαριστω για το ενδιαφερον μολησ εχω νεοτερα θα ενημερωσω

Προεπιλογή

παιδια καλησπερα το πηγα στο μηχανικο μου προτεινε να κανω μια μεγαλη βολτα ανω των 30 χιλιομετρων και να δουμε αν στρωσει.το εκανα και παραδοξος ολα κομπλε τωρα δουλευει τελεια ο υπολογιστης τι να πω.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

παιδια καλησπερα το πηγα στο μηχανικο μου προτεινε να κανω μια μεγαλη βολτα ανω των 30 χιλιομετρων και να δουμε αν στρωσει.το εκανα και παραδοξος ολα κομπλε τωρα δουλευει τελεια ο υπολογιστης τι να πω.
    μαλλον αυτο που σου ειπαμε ειναι φιλε τοτε
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαλλον αυτο που σου ειπαμε ειναι φιλε τοτε
    nναι ειχατε δικιο

Παρόμοια Θέματα

1. ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΑΞΙΔΙΟΥ
    Από τον/την tasosopel στο forum Opel
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-14, 15:12
  2. υπολογιστης ταξιδιου
    Από τον/την Κωστας θεσσ Σαλονικιος στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-14, 21:26
  3. υπολογιστης ταξιδιου
    Από τον/την opelmania στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-10, 03:35
  4. υπολογιστης ταξιδιου
    Από τον/την dhmhtrhs7 στο forum Ανακοινώσεις / Νέα
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-10, 18:34
  5. ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΑΞΙΔΙΟΥ
    Από τον/την stathisevi στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 22:19

Δικαιώματα - Επιλογές