If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 34

Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa E

Προεπιλογή Σβησιμο κινητηρα Corca E Diesel

Καλησπερα και καλη χρονια.

Εχω ενα corsa e 1300-95 αλογα diesel.Xθες το βραδυ και ενω η θερμοκρασια ηταν στο -9 το εβαλα μπρος για να ζεσταθει γυρω στα 10 λεπτα και μετα ξεκινησα.Μετα απο μια διαδρομη 5-6 χιλιομετρων περιπου αναψε στην μεσαια οθονη ενα προειδοποιητικο μηνυμα "Σερβις κινητηρα οχηματος" και στη συνεχεια "Ισχυς κινητηρα μειωμενη" και βαρουσαν και κατι καμπανακια.Το μεγαλυτερο προβλημα ομως ειναι οτι οταν αρχισε να βγαζει αυτες τις προειδοποιησεις εσβησε εντελως ο κινητηρας του αυτοκινητου χωρις ρεταρισμα,οπως οταν γυρναμε τον διακοπτη της μιζας αλλα τα φωτα και τα λαμπακια ηταν αναμενα κανονικα.Μετα απο 4-5 προσπαθειες να το βαλω μπρος δεν γυρνουσε ουτε καν η μιζα.Μετα ολως τυχαιως πηρε και μου αναψε το check του κινητηρα.Ξαναξεκινησα αλλα δεν ανεβαζε κανονικα στροφες ο κινητηρας.Σημερα που το δοκιμασα ενω παιρνει μπρος κανονικα μετα απο 2-3 δευτερολεπτα σβηνει.Εχει κανεις καμια ιδεα απο τι μπορει να εσβησε και να συνεχιζει να σβηνει;Ειναι δυνατον να σβηνει ο κινητηρας εν κινηση;

Eυχαριστω πολυ

Προεπιλογή

Πάγωσε το πετρέλαιο, ρίξε μέσα αντιπαγωτικό.

Προεπιλογή

Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και εγω, στον ιδιο τυπο αμαξιου.
    Επίσης ακουγεται ενας τραχυς ηχος, απο πισω, μαλλον απο την αντλια.
    Επειδη ειναι start & stop μολις σβηνει προσπαθει να παρει ξανα εμπρος, ετσι μου εμφανισε και το μυνημα "service ESC"
    Να διευκρινήσω οτι το ντεποζιτο εχει μεσα τουλάχιστον 35 λιτρα πετρελαιου, τα 25 απο αυτα ειναι Shell V-POWER
    Η εξωτερικές θερμοκρασιες ειναι περιπου -8 και το βραδυ εφτασαν στο -11 C σιγουρα.
    Αν εχει παγωσει το καυσιμο, τι κανουμε τωρα;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannis20vt : 1 Εβδομάδα Πριν στις 22:15

Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa E

Προεπιλογή

Αν ηταν παγωμενο θα επαιρνε μπρος;Μετα απο 5-6 χιλιομετρα μου το εκανε.

Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa E

Προεπιλογή

Ναι ακουγεται και ενας θορυβος απο πισω.Σου εχει αναψει το check του κινητηρα;

Προεπιλογή

Έβγαλε την ένδειξη "μειωμένη απόδοση κινητήρα" και εσβησε. Δεν θυμάμαι αν έμεινε αναμένο το λαμπάκι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannis20vt : 1 Εβδομάδα Πριν στις 23:36

Προεπιλογή

Εβγαλε παραφινες το πετρελαιο και μπουκωσε ριξε αντιπαγωτικό ,αν δεν φτιαξει μετα οι δοκιμάζεις να το βαλεις σε γκαράζ ή σε κανα υπόγειο ή σε φουρνο από κανα φανοποιείο

Προεπιλογή

Θα ρίξω αντιπαγωτικο. Το θέμα είναι αν θα κάνει δουλειά αφού το πετρέλαιο έχει ήδη παγώσει

Προεπιλογή

To ιδιο επαθα κι εγω με το αυτοματο κιβωτιο. Το εχω γραψει και σε αλλο post.
    Σε εμενα δεν ηταν θεμα με τη θερμοκρασια. Εβγαλε ενδειξη σερβις στο κιβωτιο ταχυτητων και μειωση αποδοσης κινητηρα.
    Το πηγα στην αντιπροσωπεια, κανανε ενα update στον εγκεφαλο και απο τοτε δεν μου το εχει ξανακανει

Προεπιλογή

Χρησιμη πληροφορια. Εγω σημερα που μιλησα, μου ειπανε οτι παγωσε το πετρελαιο, με συμβουλεψαν να δοκιμασω με σεσουαρ να ζεστανω το φιλτρο (στο μεταλλικο κομματι του, οχι στο πλαστικο απο πανω ) και αν παρει εμπρος να βαλω αντιπαγωτικό και επειτα κατευθειαν πετρελαιο για να ανακατευτεί καλα.

Προεπιλογή

Ακριβως το ίδιο έπαθε ξαδερφός μου με astra k 1,6 με -10 περιπου είχε μεσα bp diesel ultimate.
    το άφησε κανα 2ωρο στον ηλιο με ανοικτο καπο και επανήλθε και έριξε και αντιπαγωτικο.
    Σε μένα με ελιν crystal δεν πάγωσε

Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa E

Προεπιλογή

Σημερα πηγα το αυτοκινητο στο συνεργειο με οδικη,γιατι επαιρνε μπρος και εσβηνε,το βαλανε μεσα στη ζεστη και ριξανε ενα μπουκαλι αντιπαγωτικο.Σε δυο ωρες το αυτοκινητο δουλεευε κανονικα.Το check του κινητηρα ηταν απο χαμηλη πιεση καυσιμου.Στο ρεζερβουαρ ειχα 35 λιτρα περιπου Shell V-Power.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο warewolf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερα πηγα το αυτοκινητο στο συνεργειο με οδικη,γιατι επαιρνε μπρος και εσβηνε,το βαλανε μεσα στη ζεστη και ριξανε ενα μπουκαλι αντιπαγωτικο.Σε δυο ωρες το αυτοκινητο δουλεευε κανονικα.Το check του κινητηρα ηταν απο χαμηλη πιεση καυσιμου.Στο ρεζερβουαρ ειχα 35 λιτρα περιπου Shell V-Power.
    Παιδιά τι θερμοκρασίες έχετε κάτω από το 0 και παγώνει το v - power;

Προεπιλογή

Για να γίνει κατανοητός ο όρος " πάγωσε το πετρέλαιο " δεν σημαίνει ότι μετατράπηκε σε στερεό υλικό όπως το νερό .
    Επίσης δεν παίζει ρόλο μόνο η θερμοκρασία, μπορεί ένα αυτοκίνητο είναι σε σημείο που να το βαράει ισχυρό ρεύμα αέρα και ένα άλλο πίσω από κάνα τοίχο ωστε να κόβει .

Προεπιλογή

Εγώ σήμερα το πρωί με - 9,5 δεν είχα θέμα. Άσχετο από αυτό σε μερικές λακουβες ακούγεται ένα ελαφρύ τριξιμο από τότε που άρχισαν τα κρύα. Μάλλον στην ανάρτηση κάτι.
    1.7D opc line

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vacross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ σήμερα το πρωί με - 9,5 δεν είχα θέμα. Άσχετο από αυτό σε μερικές λακουβες ακούγεται ένα ελαφρύ τριξιμο από τότε που άρχισαν τα κρύα. Μάλλον στην ανάρτηση κάτι.
    Αστο , αμα ειναι κατι θα στο δειξει σιγα-σιγα.

Προεπιλογή

Να δουμε τι θα δουμε..
    1.7D opc line

Προεπιλογή

Να δουμε τι θα δουμε..
    Σιγα-σιγα ... Θα το δεις , δεν νομιζω να ειναι κατι!

Προεπιλογή

http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...-%EA%F1%FD%E1-!

Κάλυμμα το φίλτρο με γυαλοβαμβακα κ αντιπαγωτικο!

Προεπιλογή

Εμένα τώρα με τις παγωνιές τρίζει ολόκληρο Βασίλη χαχαχαχα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Σβησιμο κινητηρα
    Από τον/την pale στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-15, 21:09
  2. Σβησιμο κινητηρα
    Από τον/την kostasbbb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-14, 21:24
  3. Corsa C - Z14XE - Σβησιμο κινητηρα
    Από τον/την apsogos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-12, 11:12
  4. περιεργο σβησιμο κινητηρα
    Από τον/την akis88 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-10, 00:35
  5. ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ZAFIRA 1.6
    Από τον/την logothetis george στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-08, 02:30

Δικαιώματα - Επιλογές