If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 31

Προεπιλογή Astra h 1.6Turbo καπνός από την εξάτμιση - και τώρα τι ?

Εδω και αρκετο καιρο παρατηρω, ειδικα τα πρωινα που μας παει σερι εδω και κανενα μηνα με - , οτι το αυτοκινητο βγαζει ενα εντονο λευκο καπνο απο την εξατμιση. Οκ σιγουρα ειναι ενας παραγοντας το κρυο αλλα δεν δικαιολογειται τοσος καπνος που να τον βλεπω απο τον μεσαιο και αριστερο καθρεπτη να φτανει μεχρι το υψος του πισω τζαμιου. Ο καπνος δεν μυριζει κατι πχ λαδι και βασικα τα λαδια ειναι μια χαρα τα εχω γυρω στα 3.500κμ και περα του οτι δεν εχει πεσει καθολου η σταθμη παρα τα μερικα ζορισματα που του εχω κανει βλεπω οτι ( τουλαχιστον στα ματια μου ) τα λαδια ειναι καθαρα. Απο βδομαδα θα το παω για γενικο ελεγχο ετσι κ αλλιως απλα θα ηθελα να μοιραστω το προβλημα μου μηπως κανεις εχει καποια αναλογη εμπειρια η αν γνωριζει καποιο οτιδηποτε σχετικα με αυτο το θεμα.

Προεπιλογή

Ομοίως και σε ένα focus 1.6 βενζίνη του 2007 ενός συγγενή μου.
    Ακόμη και στις ίδιες εξωτερικες συνθήκες (το ένα αυτοκίνητο δίπλα στο άλλο), το δικό μου δεν βγάζει τίποτα, ενω το δικό του βγάζει.

Edit: Αυτός βάζει Αvin, εγώ ΕΚΟ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη opel astra j 2011 : 07-01-17 στις 18:00

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ομοίως και σε ένα focus 1.6 βενζίνη του 2007 ενός συγγενή μου.
    Ακόμη και στις ίδιες εξωτερικες συνθήκες (το ένα αυτοκίνητο δίπλα στο άλλο), το δικό μου δεν βγάζει τίποτα, ενω το δικό του βγάζει.
    Στην αντιπροσωπεια που τους το ειχα πει βιαστικα πριν καμια 20αρια μερες εριξαν μια ματια στα υγρα αλλα απο οτι ειδαν δεν ηθελε κατι συμπληρωμα και εχουν περασει 6-7 μηνες απο τον προηγουμενο ελεγχο και εχω κανει περιπου 5.000κμ χωρις κανενα θεμα για την ωρα τουλαχιστον
    παντως οσο εψαξα ειδα οτι αυτο μπορει να προερχεται απο καμένη φλάντζα της κεφαλής, κάποιο ρήγμα στην κεφαλή ή τα κατεστραμμένα χιτώνια των κυλίνδρων ή απο την βαλβιδα εκτονωσης του τουρμο η απο προβλημα στην τουρμπινα?

Υ.Γ. Βενζινη τις περισσοτερες φορες βαζω συνηθως shell v power 95+ η 95αρα απλη

Προεπιλογή

Μήπως όταν το έπλυνες μπήκε νερό στην εξάτμιση?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως όταν το έπλυνες μπήκε νερό στην εξάτμιση?
    δεν ειναι το νερο απλα οταν το πλενω ο καπνος ειναι ποιο εντονος απο τις αλλες φορες αλλα παντα υπαρχει ιδιως μεχρι να ζεσταθει μετα μειωνεται οπως φαινεται και στο βιντεο που ανεβασα και αν το δουλεψω λιγο παραπανω ερχεται σε φυσιολογικα επιπεδα ο καπνος. Αλλα το πρωι οταν το βαζω μπροστα ασε λες και δουλευει εργοστασιο. Το εχω σε πυλωτη αλλα εκει σχεδον που τελειωνει ο πισω προφυλακτηρας τελειωνει και το στεγαστρο θα το κοιταξω μηπως μπαινει τιποτα νερο μεσα αλλα δεν νομιζω. Μετα σχετικα με το προβλημα με την τουρμπινα που ανεφερα παραπανω ειδα σε καποια βιντεακια στο ιντερνετ οτι οσοι το εχουν αυτο το προβλημα σταζει λαδι συνηθως απο κατω απο το dp εγω δεν εχω καποια απωλεια λαδιου και επισης αν μπει νερο μες τη μηχανη το λαδι θα επρεπε να αφρίζει να μειωνεται το ψυχτικο υγρο μου κανει πραγματικα εντυπωση. Μπορω να ανοιξω το καπακι του λαδιου οσο δουλευει το μοτερ για να παρατηρησω ανα ειναι οκ το λαδι 100% ? Η θα πεταχτει λαδι εξω?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Astra_H_z16xep : 07-01-17 στις 18:25

Προεπιλογή

Το αφήνεις να δουλεύει κάποια λεπτά ρελαντί πριν ξεκινήσεις ???
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αφήνεις να δουλεύει κάποια λεπτά ρελαντί πριν ξεκινήσεις ???
    παντα 1-2 λεπτα αλλα και παλι αφου ξεκινησω βγαζει καπνο που φαινεται απο το πισω παραθυρο μετα απο 3-4 λεπτα μειωνεται ο καπνος

Προεπιλογή

Στο επόμενο κρύο ξεκίνημα μην το αφήνεις, βάλε μπροστά και φύγε, νορμάλ χωρίς να το πιέζεις. Δες θα βγάζει πάλι.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο επόμενο κρύο ξεκίνημα μην το αφήνεις, βάλε μπροστά και φύγε, νορμάλ χωρίς να το πιέζεις. Δες θα βγάζει πάλι.
    θα το δοκιμασω αυριο το πρωι να δω!

Προεπιλογή

Και στο δικό μου 1.6 Turbo (z16let) έχω παρατηρήσει εδώ και καιρό τον ίδιο ακριβώς καπνό και μάλιστα με προβλημάτισε σε κάποια φάση αλλα δεν έδωσα σημασία καθώς το αμάξι αποδίδει τέλεια, δεν κάνει παράξενα , ούτε λάδια καίει...ίσως λίγο περισσότερη βενζίνη σε σχέση με τον Σεπτέμβριο που το πήρα αλλα ίσως να είναι και τυχαίο γεγονός καθώς η κατανάλωση μου είναι ακριβώς μέσα στα λογικα πλαίσια του αυτοκινήτου...
    Ίσως να δουλεύει έτσι το αμάξι....άνοιξες πληγές πάντως τώρα γιατί και εγώ είχα προβληματιστεί σε κάποια φάση...
    Βενζίνη βάζω μόνο 100αρα (με απλή ακούω πειράκια) και απο καλά πρατήρια. Συνήθως ΕΚΟ (έχω κάνει και το τεστ στον δοκιμαστικό σωλήνα) και ενίοτε ΕΛΙΝ.

Λογικά αν ήταν κάποιο απο τα προβλήματα που περιγράφεις όπως φλάντζα κτλ θα είχε σημάδια...δεν θα ήταν ΟΛΑ φυσιολογικά και για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα.... τώρα για το τούρμπο δεν ξέρω.... :/

Προεπιλογή

Και στο δικό μου 1.6 Turbo (z16let) έχω παρατηρήσει εδώ και καιρό τον ίδιο ακριβώς καπνό και μάλιστα με προβλημάτισε σε κάποια φάση αλλα δεν έδωσα σημασία καθώς το αμάξι αποδίδει τέλεια, δεν κάνει παράξενα , ούτε λάδια καίει...ίσως λίγο περισσότερη βενζίνη σε σχέση με τον Σεπτέμβριο που το πήρα αλλα ίσως να είναι και τυχαίο γεγονός καθώς η κατανάλωση μου είναι ακριβώς μέσα στα λογικα πλαίσια του αυτοκινήτου...
    Ίσως να δουλεύει έτσι το αμάξι....άνοιξες πληγές πάντως τώρα γιατί και εγώ είχα προβληματιστεί σε κάποια φάση...
    Βενζίνη βάζω μόνο 100αρα (με απλή ακούω πειράκια) και απο καλά πρατήρια. Συνήθως ΕΚΟ (έχω κάνει και το τεστ στον δοκιμαστικό σωλήνα) και ενίοτε ΕΛΙΝ.

Λογικά αν ήταν κάποιο απο τα προβλήματα που περιγράφεις όπως φλάντζα κτλ θα είχε σημάδια...δεν θα ήταν ΟΛΑ φυσιολογικά και για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα.... τώρα για το τούρμπο δεν ξέρω.... :/

Προεπιλογή

Απόλυτα φυσιολογικό με αυτές τις καιρικές συνθήκες. Μόλις ζεσταθεί κανονικά ελαττώνει εντελώς. Να προβληματιστεις εάν δεις μπλε καπνό και κατά την εκκίνηση αλλά και σε πατηματα/ζορισματα.
    Astra H 1.6 Turbo - Cosmo edition - 186.4Hp/260Nm-Stock.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikeuhu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξεκίνησα μόλις με - 4 Και το αφησα μόλις 10 δευτερόλεπτα να ζεστάνει και δεν εβγαλε καπνα μήπως φταίει το ζέσταμα. Είχα διαβάσει σε ενα περιοδικο οτι δεν πρέπει να κανεις ποτε ζέσταμα κινητήρα στα συγχρονα αυτοκινητα Γιατί μονο προβλήματα δημιουργεί το καλύτερο ζέσταμα είναι χαλαρή οδήγηση

Προεπιλογή

Στα αυτοκίνητα με ψεκασμό δεν είναι αναγκαίο το στατικό ζέσταμα όπως παλιά στα αυτοκίνητα με καρμπυρατερ. Το καλύτερο ζέσταμα είναι ξεκίνημα μετά από 20-30 δευτερόλεπτα και ήρεμα και στρωτά για τα πρώτα χιλιομετρα.

Προεπιλογή

βασικα αυτο το λενε για το καταλυτη για το στατικο ζεσταμα, οχι οτι παθαινει κατι το μοτερ ισα ισα καλο του κανεις οταν προθερμενεται για λιγο στατικο, γιατι στο δρομο οπως κ να χει θα δουλεψει με περισσοτερς σστροφες ανηφορες κλπ θα ζοριστει ασ πουμε κρύο λιγο περισσοτερο, .Ειδικα τα τουρμπο ειμαι της αποψης οτι θελουν παραπανω στατικο ζεσταμα..
    μπορει να καπνιζει η τουρμπινα του φιλου, αφου τα υγρα του ειναι φυσιολογικά..
    astra f 1.7d
    astra g coupe z16xep
    ascona b 2.0

Προεπιλογή

Ειδικά στο κρύο ρελαντί που δεν έχει και πίεση το λάδι, ότι καλύτερο.

Προεπιλογή

https://youtu.be/xKALgXDwou4

Εδώ απαντώνται αρκετά ερωτηματα-απορίες.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kostas Astra Turbo Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://youtu.be/xKALgXDwou4

Εδώ απαντώνται αρκετά ερωτηματα-απορίες.

ευχαριστω για τις απαντησεις! Το ειχα δει το βιντεακι στο παρελθον επισης στην αντιπροσωπεια μου ειπαν να μη το ζεσταινω κλπ αλλα δεν τους πιστεψα για να ειμαι ειλικρινης σκεφτηκα οτι μου τα λενε για να με εχουν συχνο πελατη. Αλλα πλεον απο εδω και περα και ζεσταμα και κρυωμα καθ οδων. Δεν το γνωριζα και παντα σπαταλουσα καθε φορα που χρησιμοποιουσα το αμαξι 2 λεπτα στο ζεσταμα και 2 λεπτα στο κρυωμα. Φανταζομαι και το κρυωμα πλεον καθ οδων? Κατι ασχετο ισχυει το ιδιο και για τα diesel? γιατι και στο μοκκα 1.7 το ιδιο κανουμε με το ζεσταμα και το κρυωμα.

Προεπιλογή

Δεν χρειαζετε ζεσταμα, ξεκινας χαλαρα και το ζεστενεις στο δρομο, στο σβισιμο αν δεν εισαι απο ταξιδι ή απο σκισιμο το σβηνεις κατευθειαν, αλλιως 2 λεπτα αρκουν για να κρυωσεις την τουρμπινα.
    Το ιδιο ισχυει και για τα diesel, που ειναι χειροτερο να τα αφηνεις να δουλευουν πολυ στο ρελαντι κρυα γιατι ζεστενονται πιο αργα απο τις βενζινες, αρα περισοτερες φθορες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 08-01-17 στις 01:03

Προεπιλογή

το θεμα ειναι οτι κρυο περναει βενζινη στο λαδι;;;
    astra f 1.7d
    astra g coupe z16xep
    ascona b 2.0

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Μάυρος καπνός απο εξάτμιση - Λαμπάκι check engine - Safe Mode. Opel Corsa D Cdti
    Από τον/την Phoebus Zisis Vns στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-15, 22:17
  2. Καπνός απο την εξάτμιση
    Από τον/την Giannis_Opel στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-14, 22:41
  3. astra GTC 1.6turbo
    Από τον/την michaelGTC στο forum Παρουσιάσεις μελών και αυτοκινήτων
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-12, 18:32
  4. Καπνός απο a/c σε Astra G
    Από τον/την John Peiratis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-10, 19:42
  5. Εξάτμιση τώρα
    Από τον/την Mitsos στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-06, 23:57

Δικαιώματα - Επιλογές