If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 50
    Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Ευχαριστω παιδια θα τον καλεσω αυριο.

Προεπιλογή

Ευχαριστω παιδια αλλα εγω μενω Αθηνα και απο οτι ειδα ο Καλεσης ειναι Θεσσαλινικη,Θα μπορεσει να με βοηθησει?

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Παντου στελνει.
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Παιδια βρηκα μοτερακι απο τον Τακιδελη στη Λυκοβρυση σε πολυ καλη κατασταση απο Punto με 85.000 χλμ.To ειδα απο κοντα.Εξωτερικα δεν εχει οξυδωσεις κτλ. Θα το εχω κουμπωμενο ως τη Παρασκευη μαλλον.Θα μετρησω και συμπιεση και θας πω.Πηρα και την egr μαζι. Μοτερ με EGR 800€, εργασια και λοιπα ανταλλακτικα 520€. Συνολο 1320€ το κοστουμι.

Προεπιλογή

Ρε παιδια εχω μια απορια.Δεδομενου οτι η egr ηταν εκτος λειτουργιας οταν τσεκαραν και απο κατω το αμαξι στο βαρελακι του dpf φαινεται σαν ραμενο λετε να εχουν κανει καμοια προχειρη αφαιρεση του φιλτρου? Εχει φοβηθει το ματι μου...
    Πως θα το καταλαβω αν ισχυει οντως?

Προεπιλογή

Ο μηχανικος που ανελαβε την αλλαγη του κινητηρα μου ανεφερε πως λειπουν τα "εντοσθια του καταλυτη".Τον ρωτησα αν εννοει το dbf και ειπε ναι αυτο εννοω.Του ειπα εφόσον λειπει αρα μηπως γιαυτο και η egr ηταν εκτος λειτουργιας? Μου απαντησε πως δε παιζει ρολο η egr.Μηπως λεω μηπως καποιος ειχε αφαιρεσει dpf και egr αλλα δεν ειχε βαλει προγραμμα?
    Αν οντως ισχυει αυτο τοτε μπας και το μοτερ εκλασε εξαιτιας αυτου? Αλλα δε θα μου αναβε κανενα λαμπακι για προειδοποιηση?

Προεπιλογή

εχει κανεις καμοια ιδεα?Τι να κανω?
    Αλλα χρηματα δεν εχω!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mougri Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχει κανεις καμοια ιδεα?Τι να κανω?
    Αλλα χρηματα δεν εχω!
    Αναγεννήσεις πριν σπασει σου εκανε κανονινα εσενα;
    Αν ναι, βαλε το μοτερ οπως εχει και πηγαινετε το για ενα προγραμμα να στο αφαιρεσουν να μην κανει. Στην Αθηνα τα προγραμματα εχουν πεσει στα 300-350€. Αν δεν εκανε τοτε εχει προγραμμα οποτε γλυτωνεις!
    Το μοτερ σου με τοσες χιλιαδες χιλιομετρα που ειχε πανω, που να ξερεις τι ειχε τραβηξει και με τι συντηρηση!

Προεπιλογή

Αναγέννηση δε μου έκανε ποτέ εδώ και ένα χρόνο που το κυκλοφορουσα. Τουλαχιστον απο οσο ξερω γιατι δεν αναψε καποιο λαμπακι για να το καταλαβω.
    Τωρα να βαλω την egr που αλλαξα η οχι?

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Το οτι δεν σου αναψε λαμπακι δεν σημαινει οτι δεν εκανε αναγεννηση καποια στιγμη.Πρεπει να αποκτησεις εμπειρια να το καταλαβαινεις αυτο οταν εχεις dpf.Τωρα αν σου αφαιρεσαν dpf οπως λες και δεν το εβγαλαν απο τον εγκεφαλο μιλαμε για την απολυτη κουλαμαρα το οποιο δεν πιστευω οτι εχει γινει.
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX(ESSENTIA)

Διώξε τους ανθρώπους που κάνουν κακό στη ζωή σου για να μη σε κάνουν χειρότερο άνθρωπο...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mougri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναγέννηση δε μου έκανε ποτέ εδώ και ένα χρόνο που το κυκλοφορουσα. Τουλαχιστον απο οσο ξερω γιατι δεν αναψε καποιο λαμπακι για να το καταλαβω.
    Τωρα να βαλω την egr που αλλαξα η οχι?
    Δεν εχω πετρελαιο αλλα απ'οσο εχω ακουσει μπορει να μην αναψει και λαμπακι. Το βλεπεις απο την αυξημενη καταναλωση και ισως και απο την καπνιλα που βγαζει κατα της διαρκεια της αναγέννησης!
    Αρα μηπως εχει προγραμμα το αμαξι; Εγω θα το πηγαινα σε καποιο προγραμματιστει να δω τελικα τι εχει το αμαξι...θα εβαζα και την egr αμα ειναι καινουργια!
    Αφου μπηκες στη διαδικασια αυτη και αλλαξες μοτερ, τουλαχιστον να μαθεις τι ειχαν κανει οι προηγουμενοι απο θεμα προγραμματος για να μην εχεις τα ιδια αργοτερα!

Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις συμβουλες σας και τις αμεσες απαντησεις. Παντως απο τη δικη μου εμπειρια παιδια αν καποιος θελει να αγορασει μεταχειρισμένο πετρελαιοκινητο απο εξωτερικο, καλα θα κανει να το ξανασκευτει διοτι οι εισαγωγεις στην Ελλαδα ειναι κατα 90% απαταιωνες. Εκτος των γυρισμένων χιλιομετρων ποος ξερει τι αλλο εχουν σκεφτει για να μοσχοπουλησουν ενα ταλαιπωρημενο αμαξι.
    Υ.γ στη ζημια προσθεστε και ενα δυναμο για αντικατασταση.

Προεπιλογή

θα κοιταξω και αναλογα τι θα μου πει το μαστορι που το εχει αναλαβει θα πραξω. Πιθανοτατα αν δεν εχει προγραμμα με βγαλμενο φιλτρο θα το παω στην MGI που ειναι και διπλα μου.
    Φιλε Σωτο κουλαμαρες γινονται ανετα. Φαντασου εμενα να πουλουσα σε καποιο μαντρα το αμαξι μου που ενω εχω κανει την αφαιρεση dpf και egr, να αφαιρουσα το προγραμμα της Powerchips και να το παρεδιδα. Μεχρι να το παρεις εσυ χαμπαρι φαιξε μου και γλιστρησα.

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Ποσα χλμ εχει το μοτερ που πας να βαλεις?
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Αμα δεν ειχε προγραμμα το αμαξι και το dpf τον ειχαν βγαλει θα αναβε λαμπακι. Αν παλι ειχα προγραμμα (που καταργει το dpf) το αμαξι και δεν ειχε βγει απο πανω το φιλτρο. Μετα απο 2-3 χιλιαδες χικιομετρα θα μπουκωνε τοσο πολυ που δε θα πηγαινε. Την egr για μενα κατηργησετην και μην ξαναασχοληθεις. Πηγαινε στον mgi ( και εγω εκει εφτιαξα το δικο μου) ξερει τη δουλεια και επεξηγηματικος. Οσο για το μοτερ αμα ειχε 350.000 χλμ δεν το βλεπω αδιανοητο να χαλασε λογω χλμ και να μην ευθυνεται τιποτα αλλο. Ειδικα αμα ειναι εισαγωγης κακοσυντηρημενο (αλλαγες λαδιων καθε 30.000 χλμ. Φ.πετρελαιου 50.000- δεν λεω κατι παραλογο αλλα αυτα αΚριβως που λεει ο κατασκευαστης και κανουν στο εξωτερικο) και σε συνδιασμο με το οτι ειχε το dpf ( που το μοτερ καταπονητε πολυ περισσοτερο).

Προεπιλογή

Το μοτερ εχει κατα τα λεγόμενα του Τακιδελη κάτω απο 100.000χμ.Την egr πως τη καταργω?

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Κατω απο 100.000 χλμ κ ξηλωμενο dpf....
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Λοιπον, τα γεγονοτα εχουν ως εξης:
    Το dpf υπαρχει αλλα μαλλον εχει ανοιχτει στο παρελθον και καθαριστηκε.Το μοτερ λειτουργει αψογα Ομως...
    Μολις το πηρα απο το συνεργειο μετα απο 20 χλμ και ενω ειμαι σταματημενος στο φαναρι με νεκρά αρχισε ενα εντονο κροταλισμα απο το σασμαν.Πατωντας συμπλεκτη γινοταν πιο εντονο.Μετα σταματησε αλλα το εκανε μονο οταν πατουσα το συμπλεκτη σαπο νεκρα για πρωτη. Ξερει κανενας αν το βολαν ειναι διπλο στα μοντελα opel?Ρωταω μηπως των Punto εχει διαφορά και το βολαν τους ειναι μονο.Οπως και να χει εχω ραντεβου σημερα να το δει παλι. Εμενα παντως πριν την αλλαγη δεν εκανε κιχ.
    Ρε τι μπλεξιματα ειναι αυτα!

Προεπιλογή

Διπλο ειναι το βολαν ναι. Οταν πατας τερμα συμπλεκτη σταματαει ο θορυβος;το βολαν το περισσοτερο θορυβο τον κανει οταν πατας το συμπλεκτη λιγο. Ενα δαχτυλο δηλαδη.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Εμεινα απο συμπλεκτη στο astra τι να συμβαινει αραγε??
    Από τον/την dimchav στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-13, 14:39
  2. Εμεινα απο Μπαταρια.Τωρα τι;
    Από τον/την xtbabis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-12, 22:24
  3. εξι μερες "ξεκουραστηκε" και "εμεινε" απο μπαταρια! Φυσιολογικο?
    Από τον/την corsakias2002 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-11, 18:46
  4. Εμεινα απο συμπλεκτη..
    Από τον/την conne στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-10, 10:06
  5. μοτερ 1,6
    Από τον/την gibsonlp στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-09, 22:01

Δικαιώματα - Επιλογές