If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 50

Προεπιλογή εμεινα απο μοτερ!!!

κυριοι καλημερα σας και χρονια πολλα.
    Δυστυχως για μενα το corsa d cdti 90 ιπποι με dpf ,κολλησε προχτες.Αναμενω το μαστορα να κατεβασει μοτερ να δουμε αν σωζεται κατι.Να σημειωθει πως το πηρα περυσι μεταχειρισμενο μοντελο του 07. το ιστορικο εχει ως εξης:
    Στο πρωτο σερβις αλλαξα τα φιλτρα,λαδια κτλ καθως και σετ καδενα διοτι εκανε θορυβο.Εγραφε βλεπετε στο καντραν 120.000χλμ και πραγματικα ειχε 330.000!!!
    Μου λεει ο μαστορας πως ειναι πολλα ,αλλα για ντιζελ δεν υπαρχει προβλημα απαραιτητα.
    Στο δευτερο σερβις παω για λλαγη λαδιων και ανακαλυπτουμε πως στο δοχειο παραφλου δεν ειχε ιχνος ψυκτικο.Εμεινα διοτι δεν ειχε δειξει το παραμικρο απο ενδειξη.Λεω ημουν τυχερος και το προλαβα.Γεμισαμε και το παρακολουθησα να δω αν χανει διοτι φαινομενικα δεν εσταζε απο καπου.Μετα 2 μερες ειχε χασει 2 δαχτυλα.Ξανα στο μαστορα λοιπον.Συμπληρωνει παλι αλλα η απωλεια ειναι ενα αλυτο μυστηριο.Το παρακολουθουσα μια εβδομαδα και εχανε σταθερα 2 δαχτυλα ανα 3 μερες.
    Το ξαναπαω στον ιδιο μαστορα, ο οποιος σημειωτεον ειναι και παιδικος φιλος,ο οποιοςχρησιμοποιησε την παρακατω προταση: Φιλε δε βλεπω εμφανη διαρροη οποτε το παιρνεις και κυκλοφορεις κανονικα αλλα αν ειναι κατι σημαντικο θα στο βγαλει στη πορεια...Φρικαρα και εφυγα!
    Αλλαξα μαστορα αλλα και εκεινος δε βρηκε κατι οποτε αλλαξαμε τη ταπα του παραφλου μηπως εχανε απο κει δεδομενου οτι δε βρηκε σαπουναδες στα λαδια.Το παρακολουθησα κανενα μηνα χωρις αλλη διαρροη και ειπα οκ αυτο εφταιγε.
    Χτες το πρωι ενω πηγαινα στη δουλεια βλεπω ντουμανι καπνα απο πισω και μεχρι να σταματησω αρχησε να αναβοσβηνει η ενδειξη θερμοκρασιας. Σταματαω δεξια και σταματησε.Οποτε συνεχησα αλλα 600 μετρα χωρις καπνα και εφτασα στη δουλεια.Εκει ανοιξα το καπω και καθως το δοχειο παραφλου παλι αδειο ηταν,Το φορτωσα στην express service και το στειλα πακετο στο συνεργειο .Με παιρνει ο μαστορας και μου λεει οτι το δοχειο ειχε σπασει και θελει αλλαγη ολο το συστημα με κολαρα κτλ.Το μοτερ δε φαινοταν να ειχε κατι σοβαρο.Ολα καλα μεχρι που τα αλλαξε ολα και εβαλε μπροστα..μετα 3 δευτερα ολα Γ@μ...ν.Το μοτερ εχει καψει φλατζα λεει και θελει λυσιμο να δουμε τι γινεται μεσα.Τι να κνω λετε ρεκτιφιε η αλλαγη μοτερ.

Προεπιλογή

Άμα τωρα εχει καμια 350ρια χιλιαδες πετα το. Αλλαξε μοτερ.
    Opel Astra G = Ο ταξιδιάρης

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Και αυτο που θα παρω πως ξερω οτι δε θα ειναι ρημαγμενο?
    Αν φτιαξουμε αυτο με καινουργια εσωτερικα ανταλλακτικα δε θα ειναι πιο σιγουρο οτι θα μου κρατησει?
    Εν τω μεταξυ ξερει κανεις ποσο θα κοστισει ενα μοτερακι τετοιο?

Προεπιλογή

Γιατι να ειναι ρημαγμενο; δε θα το ανοιξετε; δε θα μετρησετε συμπιεσεις; ετσι γουρουνι στο σακο θα το βαλετε πανω; να επισκευασεις το δικο σου θα κοστισει χρυσαφι με γνησια ανταλλακτικα

Προεπιλογή

φιλε μου εχω την εντυπωση πως αν θες να αγορασεις κινητηρα δε σου δινεται η δυνατοτητα απο το μαντρα-πωλητη ανταλλακτικων να ανοιξεις ενα μοτερ και μετα να το αγορασεις.Κανω λάθος?

Προεπιλογή

εντωμεταξυ να ενημερωσω πως ειμαι παντελως ασχετωσ με μηχανολογικα και τετοιες καταστασεις.

Προεπιλογή

Πως συμπεράνες ότι έχεις 330000?

Προεπιλογή

Ετσι ακριβως μας εκανε στο 1.7 πετρελαιο στο κομπο της εργασιας και αλλαξαμε μτχ μηχανη. Καθε 2-3 μερες συμπληρωναμε νερο καθως ολο χανοταν. Οτι χημικα υγρα κι αν μας εδιναν να βαλουμε μεσα τα εχανε, εκανε το ιδιο πραγμα. 300Κ ειχε πανω - κατω με κακομεταχειριση [συμπληρωμα παντα λαδια χωρις αλλαγες χωρις υπομονη στις κρυες εκκινησεις κλπ]
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Απο την στιγμη που εχανες νερα χωρις να υπαρχει εμφανη σημειο, και στα 2 μαστορια που πηγες δεν ειχανε τρομπα να στο φουσκωσουνε απο το παγουρι να δουνε που παει το νερο?? Αν ειχε γινει αυτη η διαδικασια το ποιο πιθανον θα το ειχες σωσει το μοτερ. Για αρχη ανοιξε το δικο σου να δεις μεχρι που εχει φτασει η ζημια, αν θελει ρεκτιφιε κτλ, γνωμη μου μην το προχωρισεις, δεν θα πετυχει, μπορει να την γλυτωσεις με μια φλαντζα και πλανιαρισμα της κεφαλης. Βρες ενα μοτερ αλλο με καποια εγγυηση απο κανα μαντρα, τωρα τα km που θα εχει πανω δεν τα ξες, αλλα με ενα τεστ συμπιεσης θα φανει κατα ποσο ειναι καλο, αλλα και απο την κατασταση που ειναι το μοτερ εμφανησιακα, σκουριασμενο μπλοκ, δοιαρροες, οξυδωμενα αλουμινια.
    Και εγω αυτο ξερω μεταχειρησμενη μηχανη κανενας δεν σε αφηνει να την ανοιξεις, ολοι λενε βαλτην πανω και αν δεν σου κανει φερτην και παρε αλλη ή τα λεφτα σου πισω, σαφως τα εργατικα του μαστορα βγαλε βαλε τα πληρωνεις εσυ σε περιπτωση που πεσεις σε σκαρτη μηχανη.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Ο πρωτος μαστορας που ηταν και φιλος εβαλε λαπτοπ και το βρηκε για τα χλμ.

Προεπιλογή

Οντως δεν ειχαν μηχανημα κατα 99% αλλιως θα το μετρουσανε.Βεβαια στο δευτερο που τον ρωτησα μου ελεγε πως δε χρειαζοταν αφου τα λαδια ηταν καθαρα χωρις σαπουναδες.Βεβαια μου ειπε πως κατα την εκκινηση οταν το αμαξι ηταν κρυο,εβγαζε καπνο λευκο -γκρι για κανενα λεπτο και μετα εστρωνε.Αυτο ειπε σημαινε πως κατι δε δουλευει σωστα στο μοτερ.Ολα αυτα εμενα με ψιλιαζουν πως δε ξερει κι αυτος τη τυφλα του.
    Βρηκα μοτερ με 800€ μεσω γνωστου και θα μαθω τι εγγυηση μου δινει.θελει αλλα 160€ καινουργια egr γιατι η παλια ηταν χαλασμενη λεει και καποιος την ειχε πειραξει για να τη βγαλει με κατσαβιδι.Εργατικα ζηταει 200€ για ανεβα-κατεβα μηχανη και τοποθετηση και 120 ευρω το δοχειο παραφλου και τα κολαρα.Τελος οτι λαδια.παραφλου χρειαστει για γεμισμα.
    Το θεμα ειναι πως δεν εχει λεει μηχανημα για να μετρησει συμπιεση.Τι να κανω ρε παιδια εχω φρικαρει!

Προεπιλογή

ρε φιλε μπορει να θελει αλλαγη φλατζας το αμαξι δε χαθηκε κ ο κοσμος νομιζω θα πας απευθείας για μοτερ;;
    astra f 1.7d
    astra g coupe z16xep
    ascona b 2.0s

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω αυτο ξερω μεταχειρησμενη μηχανη κανενας δεν σε αφηνει να την ανοιξεις, ολοι λενε βαλτην πανω και αν δεν σου κανει φερτην και παρε αλλη ή τα λεφτα σου πισω, σαφως τα εργατικα του μαστορα βγαλε βαλε τα πληρωνεις εσυ σε περιπτωση που πεσεις σε σκαρτη μηχανη.
    Σωστα ετσι κανουν αν ολοι ολοι οι περισσοτεροι
    Δεν τρέχει κάστανο.

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Ελεος με τα μαστορια που θαβουν τα αυτοκινητα..εβαλε μια πριζα κ βρηκε τα χλμ..εγινε ρε! Το τι ειχε το μηχανακι κ το αφησε να καταδτραφει δν μπορεσε να βρει αλλα βρηκε τα χλμετρα!
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Ασε πιο ευκολα βρισκεις μια βαλιτσα με λεφτα παρα καλο μηχανικο!
    Οσους ρωτησα αν αξιζει να φτιαξω το υπαρχον μοτερ και να αλλαξω φλατζες και τα συναφη μου ειπαν οτι δεν αξιζει.Εχω κανα 2 γνωστους που ψαχνουν για καλο μοτερ μπας και ξεμπερδεψω.Σκεφτομουν να του βαλω το μοτερ του 1,7cc αφου μπηκα στο χορό, αλλα θα μπλεξω και θα πληρωσω χρυσο πιστευω.Εσεις τι λετε?

Προεπιλογή

Θελει κ αλλα πραγματα...οχι μονο μοτερ

Προεπιλογή

Εχεις δικιο.Ασε δε μου περισσευουν!

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Παρε στο 6977276370. Στελιος.
    Πες τον τι μοτερ θελεις θα σε βοηθησει.εχει καλα πραγματα.πες οτι στο εδωσα το τηλ εγω Αντωνης.
    ο μικρός μου ήρωας!

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Παρε στο 6977276370. Στελιος.
    Πες τον τι μοτερ θελεις θα σε βοηθησει.εχει καλα πραγματα.πες οτι στο εδωσα το τηλ εγω Αντωνης.
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Αυτος που λεει ο φιλος Αντωνης πιο πανω ειναι Opel Καλεσης opelkalesis.gr
    Δεν τρέχει κάστανο.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Εμεινα απο συμπλεκτη στο astra τι να συμβαινει αραγε??
    Από τον/την dimchav στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-13, 14:39
  2. Εμεινα απο Μπαταρια.Τωρα τι;
    Από τον/την xtbabis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-12, 22:24
  3. εξι μερες "ξεκουραστηκε" και "εμεινε" απο μπαταρια! Φυσιολογικο?
    Από τον/την corsakias2002 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-11, 18:46
  4. Εμεινα απο συμπλεκτη..
    Από τον/την conne στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-10, 10:06
  5. μοτερ 1,6
    Από τον/την gibsonlp στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-09, 22:01

Δικαιώματα - Επιλογές