If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 20

Question Κατάργηση EGR και κατανάλωση καυσίμου...!!!

Παιδία καλησπέρα και καλή χρονιά!!!!!
    Είμαι νέος στο φόρουμ και νέος στα OPEL καθως πρίν από ένα μήνα αγόρασα ένα OPEL CORSA 1.3 CDTI SPORT (90 HP) μοντέλο 09/2007...και δεν αργησε να σκάσει το πρόβλημαααααα....καθάρισμα EGR μου λένε...!!!
    Εγω βέβαια δεν άργησα να βρω το φόρουμ αυτό και μετα απο διάβασμα διαπίστωσα πως καταργείται η EGR και το DPF επίσης. Μετά όμως από μια ερωτηση σε ενα συνεργείο(OPEL) που έκανα μου είπαν να καταργήσω το DPF αλλά όχι την EGR γιατί θα ανέβει πολύ η κατανάλωση, άλλωστε γι' αυτο υπάχει μου είπαν...
    Και ρωτάω εγώ τώρα...ποιοί απο εσάς εχουν καταργήσει την EGR και ποια η κατανάλωση καυσίμου μετά την καταργησή της;;;;;;

Προεπιλογή

Το καθάρισμα της egr είναι κάτι συνηθισμένο στα diesel αρκεί να είναι σίγουρη η διαγνωση του μηχανικού. Αν σου είπαν για αντικατάσταση, αλλάζει το θέμα.
    Αλλά και πάλι τέτοιου είδους σκέψεις αφαίρεσης εργοστασιακά τοποθετημένων & βασικών οργάνων του οχήματος, όλο και κάποια θέματα θα δημιουργούν στο μέλλον.
    Το DPF για ποιο λόγο να το αφαιρέσεις? έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος ζωής του, το έχεις καθαρίσει? πόσα χλμ έχεις?
    ASTRA H 1,4 - YARIS D-4D....

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο geox13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καθάρισμα της egr είναι κάτι συνηθισμένο στα diesel αρκεί να είναι σίγουρη η διαγνωση του μηχανικού. Αν σου είπαν για αντικατάσταση, αλλάζει το θέμα.
    Αλλά και πάλι τέτοιου είδους σκέψεις αφαίρεσης εργοστασιακά τοποθετημένων & βασικών οργάνων του οχήματος, όλο και κάποια θέματα θα δημιουργούν στο μέλλον.
    Το DPF για ποιο λόγο να το αφαιρέσεις? έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος ζωής του, το έχεις καθαρίσει? πόσα χλμ έχεις?
    Το πήγα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο Opel που εκανε τη διάγνωση και μου είπε οτι ο καθαρισμος ειναι μια προσωρινή λύση και και θα χρειαστεί αλλαγη καποια στιγμη....για το Dpf μου ειπε οτι εχει κορεσμο πανω απο 70% και θα χρειαστει και αυτο καθαρισμο ή μπορει και αλλαγή το αμαξι αυτή τη στιγμη εχςι 221.000 χλμ...και υστερα απο αυτα που διαβασα σε καποια θεματα στο φορουμ σκέφτηκα να τα καταργήσω αλλά κολλησα σε αυτό που μουν ειπαν στο συνεργείο και τώρα εχω μπερδευτεί λιγο και δεν ξερω τι πρεπει και τι οχι....

Προεπιλογή

Εγώ προσωπικά λόγω υψηλού κόστους του dpf της οπελ, αρχικά θα το καθάριζα. Το ίδιο θα έκανα κ με την egr, αν το κόστος αλλαγής είναι υψηλο.
    Βέβαια το αυτοκίνητο έχει αρκετά χλμ και για αυτό έχουν καταπονηθεί τα συστήματα.
    Δεν το έψαξες καθόλου πριν το αγοράσεις?
    ASTRA H 1,4 - YARIS D-4D....

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο geox13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ προσωπικά λόγω υψηλού κόστους του dpf της οπελ, αρχικά θα το καθάριζα. Το ίδιο θα έκανα κ με την egr, αν το κόστος αλλαγής είναι υψηλο.
    Βέβαια το αυτοκίνητο έχει αρκετά χλμ και για αυτό έχουν καταπονηθεί τα συστήματα.
    Δεν το έψαξες καθόλου πριν το αγοράσεις?
    Και γω αυτό σκέφτηκα να κάνω να τα καθαρίσω αλλά είπα να ξεμπλέξω μια και καλή....
    Φυσικα και το έψαξα αλλα η τιμες ήταν απαγορευτικές για μένα σε Ελλάδα και εξωτερικό και επίσης στην Ελλάδα αμαξια (το συγκεκριμένο μοντελο) με 40000 χλμ λιγοτερο (αν οντως δεν ηταν κατεβασμενα που δεν υπαρχει περίπτωση να μην ήταν με αυτα που εχω δει) είχαν εως και 2000€ παραπανω (εμένα μου στοίχισε 5000€) και ολους τους παραπάνω λογους το έφερα μονος μου από το εξωτερικό εν γνωση μου με τα χλμ αυτα και με ότι συνεπάγεται και όπως επιβεβαιώθηκα και απο την OPEL τα χλμ είναι πραγματικά...!!!
    Επισης απο τον έλεγχο που εγινε στο συνεργείο της OPEL το αμάξι είναι σε αψογη κατάσταση και αυτα μου είπε είναι φυσιολογικές φθορές...δεν ξέρω αν όντως έκανα το σωστό θα το δείξει ο καιρός...

Προεπιλογή

Φίλε καλός ήρθες στην παρέα μας, καλοτάξιδο το οπελάκι σου και με πολλά ασφαλή χλμ. Εγώ θα ρωτήσω είσαι σίγουρος ότι έχει dpf το αυτοκίνητό σου; 9/2007 μοντέλο δεν νομίζω ότι έχεις dpf. Από το 2010 και μετά έχουν DPF και είναι euro 5. Όσο για την egr φίλος μου που την έχει καταργήσει δεν έχει κανένα πρόβλημα, και μειώθηκε 0,5 λίτρα στα 100 χλμ.

Senior Member Το avatar του χρήστη manik
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MPAMPIS.1.7D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε καλός ήρθες στην παρέα μας, καλοτάξιδο το οπελάκι σου και με πολλά ασφαλή χλμ. Εγώ θα ρωτήσω είσαι σίγουρος ότι έχει dpf το αυτοκίνητό σου; 9/2007 μοντέλο δεν νομίζω ότι έχεις dpf. Από το 2010 και μετά έχουν DPF και είναι euro 5. Όσο για την egr φίλος μου που την έχει καταργήσει δεν έχει κανένα πρόβλημα, και μειώθηκε 0,5 λίτρα στα 100 χλμ.
    Το 2007 φυσικά και είχαν DPF τα 1.3 με τα 90 άλογα. Όχι όλα όμως.
    Αυτά που δεν είχαν DPF το 2007 ήταν με τα 75 άλογα.
    Corsa D Sport 3d 1.4 Silver Lighting Opc Line Pack 1
    Next mod : Βάψιμο ζαντών - OK.
    Wish list: 17άρες, πίσω δισκόφρενα (υπάρχουν), καθίσματα Recaro.

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Ο κουμπαρος μου που εχει του '08 με τα 90 αλογα του εχει πει ο μηχανικος στην Opel στο Λασιθι οτι δεν εχει dpf.
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX(ESSENTIA)

Διώξε τους ανθρώπους που κάνουν κακό στη ζωή σου για να μη σε κάνουν χειρότερο άνθρωπο...

Προεπιλογή

Με την καταργηση της Egr δεν προκειται να ανεβει η καταναλωση,ισα ισα πεφτει ελαχιστα.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thomaslar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την καταργηση της Egr δεν προκειται να ανεβει η καταναλωση,ισα ισα πεφτει ελαχιστα.

Προεπιλογή

Ηταν λιγο λαχειο στα corsa d το dpf. Εμενα 75hp και ειχε. Για την ακριβεια κιολας κατασκευη εχει 10/2006. Στο θεμα μας τωρα. Και μενα εβγαλε προβλημα το dpf και το ακτηργησα. Μαζι με την egr. Και μαζι με προγραμμα στον mgi motorsport. Δε θα μιλησω για καταναλωση γτ και να εχει διαφορα (προς το καλυτερο) ειναι μηδαμινη. Το αμαξι εχει δυναμη αρχικα. Δευερον μαλακωσε απο το θπρυβο της τρακτεριλας (λογω αφαιρεσης dpf λογικα). Τριτον τα λαδια αργουν πιο πολυ να μαυρισουν μετα την αλλαγη. Τεταρτον δε βρισκω πετρελαια στα λαδια πλεον απο την υπερχειληση οταν κανει καθαρισμο το dpf. Και το πιο βασικο ηρεμισε το κεφαλι μου απο τους καθαρισμους. Δε πρεπει αν οδηγαω συνεχομενα για καθαρισμο. Αν καταργησεις egr θα καθαρισεις και πολλαπλη εισαγωγη. Μαζευει κομματια πισσα εκει απο την egr. Οσος για το καθαρισμα του dpf εχω διαβασει οτι εχει κοστος γυρω στα 200-300+ ευρω και δεν ειναι μονιμη διαδικασια. Και ο πιο σωστος καθαρισμος ειναι σε κλειβανο. Τπτ αλλο

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MPAMPIS.1.7D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω πολυ!!!! Ναι σιγουρα έχει...δυστυχώς!!!!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Sotikour Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηταν λιγο λαχειο στα corsa d το dpf. Εμενα 75hp και ειχε. Για την ακριβεια κιολας κατασκευη εχει 10/2006. Στο θεμα μας τωρα. Και μενα εβγαλε προβλημα το dpf και το ακτηργησα. Μαζι με την egr. Και μαζι με προγραμμα στον mgi motorsport. Δε θα μιλησω για καταναλωση γτ και να εχει διαφορα (προς το καλυτερο) ειναι μηδαμινη. Το αμαξι εχει δυναμη αρχικα. Δευερον μαλακωσε απο το θπρυβο της τρακτεριλας (λογω αφαιρεσης dpf λογικα). Τριτον τα λαδια αργουν πιο πολυ να μαυρισουν μετα την αλλαγη. Τεταρτον δε βρισκω πετρελαια στα λαδια πλεον απο την υπερχειληση οταν κανει καθαρισμο το dpf. Και το πιο βασικο ηρεμισε το κεφαλι μου απο τους καθαρισμους. Δε πρεπει αν οδηγαω συνεχομενα για καθαρισμο. Αν καταργησεις egr θα καθαρισεις και πολλαπλη εισαγωγη. Μαζευει κομματια πισσα εκει απο την egr. Οσος για το καθαρισμα του dpf εχω διαβασει οτι εχει κοστος γυρω στα 200-300+ ευρω και δεν ειναι μονιμη διαδικασια. Και ο πιο σωστος καθαρισμος ειναι σε κλειβανο. Τπτ αλλο
    Ευχαριστω πολύ για την απαντηση...ποσο καιρο το εχεις το αυτοκίνητο χωρις το dpf και ποσα χλμ εχεις κανει μεχρι στιγμης;;;; την egr μονο την κατηργησες απο τον εγκέφαλο ή την τάπωσες κιόλας;;;;

Προεπιλογή

10.000 χλμ. Απο το το μαιο περιπου. Αλλα αν ειχε καποιο προβλημα το αμαξι απο θεμα αντλιας η μπεκ θα εβγαζε check απο την αρχη. Τωρα στη μηχανη μονο καλο κανει αφου αφαιρεις το dpf. Απλα τη κατηργησα απο το προγραμμα. Δε τη ταπωσα. Και οσο εχω ψαξει σε αυτα δε χρειαζετε ταπωμα. καταργητε απο το προγραμμα απλα.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Sotikour Εμφάνιση μηνυμάτων
    10.000 χλμ. Απο το το μαιο περιπου. Αλλα αν ειχε καποιο προβλημα το αμαξι απο θεμα αντλιας η μπεκ θα εβγαζε check απο την αρχη. Τωρα στη μηχανη μονο καλο κανει αφου αφαιρεις το dpf. Απλα τη κατηργησα απο το προγραμμα. Δε τη ταπωσα. Και οσο εχω ψαξει σε αυτα δε χρειαζετε ταπωμα. καταργητε απο το προγραμμα απλα.

Προεπιλογή

Κι εγώ τα κατάργησα και τα δύο και ησύχασα. Η κατανάλωση έμεινε ίδια, το αμάξι τραβάει αισθητά από τις 1500στρ.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tsatsaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ τα κατάργησα και τα δύο και ησύχασα. Η κατανάλωση έμεινε ίδια, το αμάξι τραβάει αισθητά από τις 1500στρ.
    Η αυτονομία αυξήθηκε καθόλου η όχι?? Λογικά σκεπτόμενος διότι γλυτώνεις 2 με 3 αυτοκαθαρισμούς σε κάθε ντεπόζιτο που ίσος να είναι εως και 4 λιτρα καυσιμο πεταμένο.. πάντως είναι μονόδρομος η κατάργηση dpf και egr μετά από κάποια χιλιόμετρα.

Senior Member
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή

tsatsaras αν θυμάμαι καλά ψαχνόσουν να κάνεις τον προγραμματισμό στα Γιάννενα, τελικά που το έκανες;

Προεπιλογή

Παιδια να κανω μιε ερωτηση off topic αλλα μεγιστης σημασιας.....μπεκ και αντλια καθαριζουμε-ρυθμιζουμε(service);;;;; και αν ναι....που(Αττικη-Θεσσαλία);;;; Για το που οποιος ξερει περιμένω π.μ.

Προεπιλογή

Σε αυτονομία μπορεί να ανέβηκε κατά 50χλμ. Τον προγραμματισμό τελικά τον έκανα στην Λάρισα.

Παρόμοια Θέματα

1. Λάθος ένδειξη στην κατανάλωση καυσίμου σε Opel corsa E
    Από τον/την Opelcorsae στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-15, 22:31
  2. Κατάργηση μεσαίου-κόστος πραγματοποίησης
    Από τον/την tommy21 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-12, 12:32
  3. Κατανάλωση καυσίμου στις κατηφόρες.
    Από τον/την nikkos στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-11, 17:52
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-10, 22:32
  5. Πιθανή Κατάργηση Τελών κυκλοφορίας
    Από τον/την nickmanak στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 92
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-10, 00:33