If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 26

Προεπιλογή Ερώτηση για λάδια 10w40

Καλησπέρα στην παρέα και καλή χρόνια.

Έχω ένα corsa c 1.4 twinport Sport μοντέλο του 2004 με 119.000 χλμ.
    Μέχρι στιγμής του βάζαμε λάδια 5w30 με dexos 2 προδιαγραφές.
    Τώρα λοιπόν που το πήγα για αλλαγή λαδιών ο μηχανικός μου πρότεινε λόγω χιλιομέτρων του κινητήρα να βάλουμε 10w40 και πιο συγκεκριμένα αυτό

http://www.mpmoil.nl/products/index.php?product=04000

ACEA A3/B4
    API CF / SL
    MB-Approval 229.1
    VW 501.01 / 505.00

Συμφώνησα και το βάλαμε ωστόσο μου είπε να το αλλάξω στις 8000 χλμ και όχι στις 10000 όπως άλλαζα τα 5w30.

Ρωτάω τα εξής τώρα,

Υπάρχει πρόβλημα που έβαλα αυτό το λάδι?
    Οι προδιαγραφές είναι Οκ?
    Αν θελήσω να γυρίσω ξανά σε 5 30 μπορώ?
    Ουσιαστικά η διαφορά που έχει αυτό το λάδι είναι ότι συνίσταται μέχρι -20 βαθμούς Κελσίου εξωτερική θερμοκρασία?

Ευχαριστώ

Προεπιλογή

Ότι να ναι ο μηχανικός. Καλή συνέχεια.
    Πόσο τα πλήρωσες;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NT1G : 2 Εβδομάδες πρίν στις 22:33

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NT1G Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση, μπορείς να είσαι πιο σαφής?

Προεπιλογή

Καλησπερα και Χρονια πολλα!
    Για ποιο λογο πηγες σε αυτη τη μαρκα; Μονο επειδη σου ειπε για τα χιλιομετρα και σιγα τα πολλα χιλιομετρα που εχεις!
    Μηπως σου τα εκαιγε τα 5w30; -20 βαθμους κελσιου στη Ελλαδα που εχουμε οεο;;;

Κακος γνωμη μου που τα εβαλες αυτα, δεν τα γνωριζω αλλα ειδα οτι γραφουν ημισυνθετικα!
    Δν βρισκω κανενα λογο που σε πηγε σε αυτη τη μαρκα, εκτος οτι εχει μαλλον οφελον απο την πωληση αυτων των λαδιων!

Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση, μπορείς να είσαι πιο σαφής?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα και Χρονια πολλα!
    Για ποιο λογο πηγες σε αυτη τη μαρκα; Μονο επειδη σου ειπε για τα χιλιομετρα και σιγα τα πολλα χιλιομετρα που εχεις!
    Μηπως σου τα εκαιγε τα 5w30; -20 βαθμους κελσιου στη Ελλαδα που εχουμε οεο;;;

Κακος γνωμη μου που τα εβαλες αυτα, δεν τα γνωριζω αλλα ειδα οτι γραφουν ημισυνθετικα!
    Δν βρισκω κανενα λογο που σε πηγε σε αυτη τη μαρκα, εκτος οτι εχει μαλλον οφελον απο την πωληση αυτων των λαδιων!
    Μου είπε ότι είναι καλύτερης ποιότητας από τα Opel.

Με τα 5 30 μου έκαιγε μια γραμμή στα 10000 χλμ όπου και τα άλλαζα.

Αυτό που θέλω να μου απαντήσει όποιος μπορεί είναι αν επίγει να τα πετάξω, έχω κάνει περίπου 1000 χλμ η να τα κρατήσω και να τα πετάξω στις 8000.

Ευχαριστώ

Προεπιλογή

Δεν υπάρχει πρόβλημα για το αυτοκίνητο.Γιατί όμως σου είπε να το αλλάξεις σε 10w40? και να καίει λίγο λάδι(λογικό είναι λόγο χιλιομέτρων) και συμπληρώνεις τι πρόβλημα υπάρχει? λόγο χαμηλών θερμοκρασιών το χειμώνα που είσαι Τρίκαλα το 5W30 είναι καλύτερο(είναι λεπτότερο στο κρύο) και είναι full synthetic.Για μένα καλό είναι τα λάδια(ο,τι λάδι είναι) να τα αλλάζεις απο 7000khm με 8000khm.Μήπως από τα συγκεκριμένα λάδια(λέω εγω) να έχει κάποιο κέρδος.Πάντος δεν υπάρχει πρόβλημα για τον κινητήρα σου.

Προεπιλογή

Ε οχι και να πετάξεις τα λάδια είπαμε...δεν παθαίνει τίποτα το αυτοκίνητο σου.

Προεπιλογή

Και εμένα με προβλημάτισε, ωστόσο ντράπηκα να ρωτήσω γιατί είναι σωστός γενικά και τον εμπιστεύομαι.
    Αλλά σήμερα που χάζευα το βιβλίο είδα ότι λέει 5 30 αυστηρά και έψαξα τι σημαίνει αυτό όπου και διαπίστωσα ότι σχετίζεται με τις εξωτερικές θερμοκρασίες.
    Έτσι λοιπόν φοβήθηκα μην προκαλέσω ζημιά στον κινητήρα λόγω χαμηλών θερμοκρασιών εδώ το χειμώνα και στράφηκα στο φόρουμ.

Προεπιλογή

Πόσο τα πλήρωσες;
    35 € τα 5 λίτρα

Προεπιλογή

Καλησπέρα , για μένα κακός έβαλες 10w40.
    Μία χαρά λαδακι είναι το 5w30 καί τό δουλεύει πιο ωραία το μοτέρ σου.

Προεπιλογή

Οτι σου ειπαν και τα αλλα παιδια, καλυτερα τα 5w30 της Opel ειναι και συνθετικα και καλυτερα το χειμωνα απο αυτα που σου εβαλε!
    Κρατα για 5000 χιλιαδες και πετατα, ετσι και αλλιως τα 10w40 ημισυνθετικα δεν ειναι και για παραπανω χιλιομετρα!

Προεπιλογή

Εγώ παλιά είχα το corsa c 1.4 '01 μοντέλο με κινητήρα Ζ14ΧΕ και έβαζα το οπελόλαδο 10w40 όπως έλεγε η opel.Το δικό σου εχει τον κινητήρα Ζ14XER(καδένα) και η opel βάζει 5w30 οπελόλαδο.Πάντος δεν θα σου χαλάσει το μοτέρ σου το λάδι,μην αγχώνεσαι

Προεπιλογή

Δεν θα εχεις κανενα θεμα, εγω σε z14xep εβαζα 10-40 για περιπου 50000km, μετα το γυρισα σε 5-30 που τα εκαιγε και τωρα βαζω 5-40 και δεν καιει ανα 10000km αλλαγες, το 5αρι ειναι λιγο καλυτερο για την καδενα λενε, αλλα και 10αρι που εβαζα τοσα Km δεν εβγαλε κατι σε αυτην, ουτε σε επομενα 25000km που εγραψε μετεπειτα, 210000km και κατι παραπανω αυτη την στιγμη με την μαμα καδενα.
    Αστα μεσα αφου τα εβαλες, δεν παθαινει τιποτα το μοτερ, αν τα πεταξεις τωρα μονη ζημια στην τσεπη θα σου κανεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 2 Εβδομάδες πρίν στις 23:02
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikos.dim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου είπε ότι είναι καλύτερης ποιότητας από τα Opel.

Με τα 5 30 μου έκαιγε μια γραμμή στα 10000 χλμ όπου και τα άλλαζα.

Αυτό που θέλω να μου απαντήσει όποιος μπορεί είναι αν επίγει να τα πετάξω, έχω κάνει περίπου 1000 χλμ η να τα κρατήσω και να τα πετάξω στις 8000.

Ευχαριστώ
    8000κμ τα 10-40?!
    Στα 4000κμ, και πολλά είναι...

Πρώτη φορά ακούω αυτή τη μάρκα λαδιών...

Προεπιλογή

Άτιμη μαστοράντζα!

Να τα αλλάξεις φίλε μου! Δεν θα κάνει "μπαμ" ο κινητήρας σου, αλλά αν τα κρατήσεις ποιος ξέρει τί μακροπρόθεσμες επιπτώσεις θα έχει.
    Βάλε Dexos 2, κράτα τα όπως τα κρατούσες και στην επόμενη αλλαγή (που θα έχει φύγει σχεδόν τελείως το αρχαίων προδιαγραφών λάδι που σου έβαλε) πήγαινε το με βάση το oil service computer (τί είναι κλπ. θα το βρεις στο manual).
    Πιθανά θα πηγαίνεις ανά διετία για σέρβις. Όσο λιγότερη η επαφή με τα μαστόρια, τόσο το καλύτερο.

Προεπιλογή

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, στο εξής θα φροντίσω να είμαι πιο καλά "διαβασμένος"!

Καλή χρόνια σε όλους με υγεία

Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Κακώς πολύ κακώς έκανες που έβαλες αυτό το λάδι και που δεν ρώτησες το φόρουμ. Για αυτό είμαστε εδώ
    Πλάκα κάνω.
    Λοιπόν λαμόγιο ο μηχανικός σου. Πρώτος η κατανάλωση που έχεις 200ml ανά 10000 χλμ είναι τρίχες και δεν υπήρχε κανένας λόγος να αλλάξεις ιξώδες στο λάδι. Δεύτερον τα λάδια που σου βάλε είναι μάπα. Τρίτον στα χρέωσε και ακριβά με μεγάλο κέρδος για την πάρτη του. Τέταρτον μπορείς να τα κρατήσεις 7000 χλμ αλλά άμα το σηκώνει η τσέπη σου επειδή είναι χειμώνας και εκεί που μένεις έχει χαμηλές θερμοκρασίες, βαλε πάλι 5w30 λαδι, μιας και αυτό που έχεις τώρα θα κάνει να κυκλοφορήσει τον τριπλάσια χρόνο σε όλα τα κινούμενα μέρη όταν ξεκινάς κρύο τον κινητήρα σου. Άμα είσαι στενά οικονομικά κρατά αυτά που έχεις και αλλάζεις αργότερα αλλά μην ξανακάνεις το ίδιο λάθος. Τα ξαναλέμε σε 100000 χλμ.

Senior Member Το avatar του χρήστη DJ Marios
    Περιοχή
    Αλμυρός - Νέοι Πόροι
    Αυτοκίνητο
    Tigra A

Προεπιλογή

Φίλε μου καλώς ήρθες καταρχάς και καλή χρονιά!

Το μοτέρ σου δεν καίει καθόλου, πολυ φυσιολογικα.
    Το λιγότερο που έχεις να κάνεις είναι να πας να σκίσεις το πτυχίο του μηχανικού, εάν έχει.. ..
    « όμοιος ομοίω αεί πελάζει »

Προεπιλογή

Εντωμεταξύ 200ml στα 10.000km και το κάνουμε θέμα οτι "καίει" λάδι;

Η εταιρία πάντως μια χαρά έχει και dexos 2 λάδια,

http://www.mpmoil.nl/products/index....oduct=05000DEX

πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πια είναι η ιδέα πίσω από το "απλό" 10w40, σε σχέση με το κλασσικό gm 5w30.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Λάδια για ASCONA C 1.6N
    Από τον/την darklord77 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-16, 11:33
  2. Λάδια
    Από τον/την dimitrissss στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-16, 00:41
  3. Λάδια Corsa c
    Από τον/την locos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-16, 13:17
  4. Λάδια
    Από τον/την Anastasios Alexandrou στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-13, 23:44
  5. ερώτηση για λάδια σε corsa c
    Από τον/την f16 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-09, 22:56

Δικαιώματα - Επιλογές