If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 71 από 71

Προεπιλογή

Το καλοκαίρι μπορεί να είναι χειρότερο, τον χειμώνα όμως έχει καλύτερη απόδοση από το φιλτροκούτι. Όπως και να έχει η διαφορά είναι ανεπαίσθητη (είτε το ένα, είτε το άλλο). Μπορείς να βάλεις μια ασπίδα σε έναν εξατμισά.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kostas Astra Turbo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι 175 έβγαλε με το πρόγραμμα. 150 έβγαλε μαμά με μολίγη 3000 χιλιομετρα στο κοντέρ. Στο έγραψα παραπάνω.
    Το μανιτάρι δεν κάνει και την καλύτερη δουλειά, μόνο για ήχο είναι και για λεζάντα. Τραβάει όλο τον ζεστό αερα από τον χώρο του κινητήρα.
    Βάλε ξανά το φίλτρο κουτί και ένα φίλτρο τύπου Κ&Ν για πιο ελεύθερη ροή.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλοκαίρι μπορεί να είναι χειρότερο, τον χειμώνα όμως έχει καλύτερη απόδοση από το φιλτροκούτι. Όπως και να έχει η διαφορά είναι ανεπαίσθητη (είτε το ένα, είτε το άλλο). Μπορείς να βάλεις μια ασπίδα σε έναν εξατμισά.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Arisso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα για καλύτερη απόδοση του κινητήρα να ξαναβάλω το φιλτροκούτι με ένα φίλτρο K&N ?
    Ναι. Τα φίλτρο κουτιά όταν σχεδιάζονται πληρούν κάποιες προδιαγραφές. Μια από αυτές είναι η απόδοση. Αυτή που μας ενδιαφέρει.
    Αν ήταν να είναι ανοιχτά σαν το μανιτάρι θα το έβαζε και ο κατασκευαστή. Λιγότερο κόστος έχει
    Παρολαυτα, δουλειά του κουτιού είναι να τραβάει αέρα κρύο απ'έξω να τον καθαριζει να του δημιουργεί συγκεκριμένη ροή και να τον προστατεύει από την θερμότητα του μηχανοστασίου. Μέσα σε όλα αυτά και να καλύπτει τον ήχο της εισαγωγής. Για λόγους ηχορύπανσης.

Στο χώρο του κινητήρα οι θερμοκρασίες είναι μεγάλες ειδικά στους τούρμπο κινητήρες. Είτε είναι χειμώνας είτε είναι καλοκαιρι. Το καλοκαίρι όμως λόγω του ζεστού αέρα στο περιβάλλον είναι ακόμα χειρότερα.

Κοίτα το φίλτρο κουτί σου και δες ότι έχει δύο σωλήνες η μία πάει στον ΜΑΦ και μετά στην τουρμπίνα και η άλλη έρχεται από τον προφυλακτηρα μπροστά όπου τραβάει κρύο αέρα. Γιατί άραγε? Και εάν δεν έχει σημασία ο κρύος αέρας, γιατί τότε έχεις το ιντερκουλερ?
    Astra H 1.6 Turbo - Cosmo edition - 186.4Hp/260Nm-Stock.

Senior Member Το avatar του χρήστη Themis78
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Εννοείτε να το βγάλεις το μανιτάρι....καλόκαιρι πολύ πολύ περισσότερο αλλά και τον χειμώνα (σε μια μεγαλούτσικη διαδρομή αφου θα έχει ζεσταθεί καλά ο κινητήρας) τον ζεστό αέρα δεν μπορείς να τον αποφύγεις.
    Όπως είπαν τα παιδιά ειτε ξανά βελτιωτικό φιλτρο (K&N, JR πχ) στο κούτι ή θα πας σε λύση βαρελάκι όπου με την σωλήνα που έχει στο πακέτο μπορείς να την φέρεις εσύ κοντά στην μπροστινή μάσκα για να τραβάς κρύο αέρα.
    Και οποσδήποτε νέο Intercooler, λίγο μεγαλύτερο απο το μαμά.Μια πρότασή μου εδώ :
    http://www.txautosport.co.uk/univers...lets-428-p.asp
    καλές τιμές, πάντα σε universal.Έχει και στο ebay κατάστημα και απο εκεί το παράγγειλα κι εγώ.

Προεπιλογή

Εγώ πάντως ρε παλικάρια, είμαι πολύ ευχαριστημένος από το μανιτάρι και μπορώ να πως πως μια χαρά νούμερα μου έβγαλε και μάλιστα καλοκαιριάτικα.
    Σίγουρα το φιλτροκούτι είναι πιο ασφαλές για τον maf, αλλά για το θέμα την απόδοσης έχω τις ενστάσεις μου. Ναι, ίσως το μανιτάρι να μην είναι το καλύτερο, αλλά νομίζω πως το κιτ του DΒillas ή βαρελάκι της BMC είναι πολύ καλύτερα από το φιλτροκούτι.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως ρε παλικάρια, είμαι πολύ ευχαριστημένος από το μανιτάρι και μπορώ να πως πως μια χαρά νούμερα μου έβγαλε και μάλιστα καλοκαιριάτικα.
    Σίγουρα το φιλτροκούτι είναι πιο ασφαλές για τον maf, αλλά για το θέμα την απόδοσης έχω τις ενστάσεις μου. Ναι, ίσως το μανιτάρι να μην είναι το καλύτερο, αλλά νομίζω πως το κιτ του DΒillas ή βαρελάκι της BMC είναι πολύ καλύτερα από το φιλτροκούτι.
    +1 TOMMY

Senior Member Το avatar του χρήστη DJ Marios
    Περιοχή
    Αλμυρός - Νέοι Πόροι
    Αυτοκίνητο
    Tigra A

Προεπιλογή

https://postimg.org/image/dxktql1zn/

Ελπίζω να φαίνεται!
    καλήμερα !
    μόνο με πρόγραμμα είναι 1 άλογο λιγότερο ! και με 95RON.
    http://www.mgi-motorsport.gr/news1.php?nid=114
    Με ξεφτίλισε.
    Παρατηρώ πως έχεις και πολύ μεγάλη απώλεια στον τροχό.
    Δεν ξερω πόση απωλεια έχει το μανίσιο αλλά το δικό σου έχει 41 άλογα λιγότερα στον τροχό, ενω το αστρα στην 2η δυναμομετριση 33 αλογα.
    Το αναφέρω γιατί οι ιπποι στον τροχό ειναι σημαντικοί για τις επιδόσεις στο δρόμο.
    « όμοιος ομοίω αεί πελάζει »

Προεπιλογή

το maha δεν μετραει τροχο σωστα.

Προεπιλογή

Σε maha δυναμομετρο δεν λαμβάνουμε ποτέ υπόψη την ένδειξη σε τροχό,διότι είναι υπολογιστική.Το Maha μετράει στροφαλο.
    Αν στο διάγραμμα της δυναμομετρησεις δεν φένεται πίεση turbo και timing ignition δύσκολο να καταλάβουμε κάτι.

Προεπιλογή

Από που προκύπτει ότι μετράνε στρόφαλο, όταν η μόνη επαφή δυναμομέτρου - κινητήρα είναι οι τροχοί;

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

1. Πρόβλημα: Μηχανικό "σφύριγμα" σε ΑΣΤΡΑ Η (+ video)
    Από τον/την mafiozos29 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-16, 17:47
  2. Manta/Ascona μηχανικά
    Από τον/την GFotopoulos στο forum Ζητείται
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-14, 19:02
  3. Ερώτηση προς πολιτικό μηχανικό σε χωροταξικά
    Από τον/την mov-shadow στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-11, 12:41
  4. Μεταβίβαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό
    Από τον/την PAAN71 στο forum Opel
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-09, 17:48
  5. Εξωτερικό βάψιμο
    Από τον/την sirus20 στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-08, 14:17

Δικαιώματα - Επιλογές